Rahatı kaçan ağaç, İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
 3 saat önce · Beğendi · 10/10 puan

Ali Şeriati'nin hangi kitabından başlasam diye düşünüyorsanız İnsanın Dört Zindanı'ndan başlamanızı tavsiye ederim.
Kitap ilk önce beşer ve insanın farkını açıklıyor. İnsan beşer de kalabilir yani yiyip, içip oturabilir. Ama insan, insan da olabilir.Sonra insanın dört zindanı olduğunu söylüyor Şeriati. Bunların ilki "Tabiatın Belirleyiciliği". Burada insanı tabiatın hükmüne göre değil tabiata hükmeden yani tabiatı değiştiren, yaratıcı bir varlık olduğuna vurgu yaparak nerede yaşadığımızın ya da nerede doğduğumuzun, rengimizin, ırkımızın ne olduğunun önemli olmadığını, tabiatın esiri olmaktan teknoloji, fizik, kimya astronomi ve doğal bilimler ile kurtulabileceğimizi söylüyor. İkinci zindan olarak da "Tarihin Belirleyiciği"nden bahsetmiştir Şeriati. İnsana tarihin getirdiği bazı özellikler yüklenir. Düşünce tarzı, giyinme tarzı gibi bir çok şey. Bundan kurtulmayı da tarih felsefesi, tarih bilimini tanımakla ve tarihin hareket yasasını keşfetmek ve kavramak ile kurtulunabileceğini söylüyor. Üçüncü zindan da "Toplum Belirleyiciliği"dir. İnsanlar içini toplumun doldurduğu boş testilerdir. Bu belirlenimden kurtulmanın yoldu da sosyolojidir. Dördüncü zindan ve en önemlisi de kendi kendini belirlemedir. İnsanın aslında en büyük zindanı kendisidir. Bu belirlenimden kurtulmanın yolu da "isar"dır. Yani fedakarlıktır.
Şeriati çok güzel anlatmış ve Nietzsche'yi fedakarlık konusunda örnek vermiş. Kitap çok kısa olmasına rağmen aslında bir çok şeyi özetlemiş. Bir kere okunacak bir kitap değil. Bir çok kere tekrarlanmalı diye düşünerek sözlerime son veriyorum. İyi günler.

Rahatı kaçan ağaç, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın itaati, başlangıçtan beri bilinçsiz bir kul ve ibadet eden insanın itaatidir, o, tıpkı bir hayvan gibi isyan edemez, başkaldıramaz. Böyle bir insanın itaat ve ibadeti değersizdir.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 24 - Fecr Yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 24 - Fecr Yayınları)
Rahatı kaçan ağaç, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsana özgü olan en üstün var oluş,"başkaldırıyorum, o halde varım"dır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22 - Fecr Yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22 - Fecr Yayınları)
Rahatı kaçan ağaç, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan ilk olarak bilinçli, ikinci olarak seçici, üçüncü olarak yaratıcı bir varlıktır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21 - Fecr Yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21 - Fecr Yayınları)
Ayşee, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · İnceledi · Puan vermedi

Kendi elimizle yonttuklarımıza tapmak ne demektir?
Ali Şeriati "put"u şöyle tarif eder: Allah'a kendi koyduğun (yonttuğun) kurallarla ibadet edersen, O'nu kendi putu yaparsın!
Demek Allah bizim için put olabilir.
Allah'a nasıl ibadet edeceğinin kurallarını sen kendin koyduğun zaman, "Allah" adında puta tapmış olursun. O, Kur'an'daki Allah olmaz. Çünkü Allah ile dıyaloğa girmiyorsun. Kuralları tek yanlı olarak sen koyuyorsun. Allah'ı "susan tanrı" yapıyorsun. Kuralları sen kendin koyuyorsun (yontuyorsun), sonra dönüp kendi kurallarınla ona tapınıyorsun, işte bu puttur.

Sosyal İslam, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 104 - Tekin Yayınevi)Sosyal İslam, Recep İhsan Eliaçık (Sayfa 104 - Tekin Yayınevi)
Ayşee, Sosyal İslam'ı inceledi.
4 saat önce · Puan vermedi

İhsan Eliaçık'İn sosyal medyada paylaşılan bir akıntısı üzerine tanımaya başladım. "Komşusu açken tok yatmamak için zengin mahallesine taşınanlar var.!" diyordu. Bu cümle beni çok etkiledi ve araştırmaya başladım ve bu kitabı almaya karar verdim. İyiki almışım.
Kitap adından da anlaşılacağı üzere dinin, ibadetlerin bireysel faydasından çok toplumsal faydasına değiniyor. Ayetler üzerinden açıklama yapıyor. Ali Şeriati'ye benzer bir yaklaşımı var. Okumaya değer bir kitap.

Esra kılıç, Ebuzer'i inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki; Ali Şeriati buralarda pek sevilmiyor. Evime gelen fazla dindar bir ablamız, bu kitabı atmalısın evinde böyle bir adamın kitabını bulundurmak evinin bereketini kaçırır demişti. Ama bu insanların anlamadığı şey Ali Şeriatinin bir din adamı olmadığı. Öyle bir iddiası da yok zaten. Bu düşünce acaba beyinlerine nasıl yerleşti. Neyse bu kitap Türkiyedeki yeşil sermaye sahiplerine okutulsun .

ali bekdas, bir alıntı ekledi.
 16 saat önce · Kitabı okuyor

Neden gelenekle dinin kesinlikle ayrılması gerektiğini söylüyoruz?

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 230)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 230)
ali bekdas, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okuyor

Eğer kadına İslami ve insani haklarını verirseniz onu bu hücumla mücadelede en önemli unsur kılmış olursunuz.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 229)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 229)
HadRa, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

Sen ölülere işittiremezsin. Arkalarını dönüp giden sağırlara da bu çağrıyı duyuramazsın.

Rum/52

Ne Yapmalı, Ali Şeriati (Sayfa 51 - Fecr Yayınevi)Ne Yapmalı, Ali Şeriati (Sayfa 51 - Fecr Yayınevi)