Ömer Kavas, Atatürk’ten Anılar'ı inceledi.
06 Mar 23:59 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitap M. Kemalin en yakınlarından Kazım Özalp tarafından yazılan hatıraların öznel ifadelerini tazammum ediyor. Lakin Ali Şükrü Bey olayı, Hilafeti Aliyenin ilgası, Terakkiperver Fırkanın akıbeti vb. olaylar tek taraflı anlatılmış, Aynı zamanda halka rağmen halk için(!) yapılan inkılaplar göklere yükseltilmiş ve maziye dair değerler hiçe sayılmış. At gözlüğüyle olaylar nasıl aktarılır bunu görmek için şuurlu bir şekilde okunmalı!?!..

ROMANTİK AŞK, Yeşil Peri Gecesi'ni inceledi.
20 Şub 13:54 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Şebnem, kapak kızı olduktan sonra Osman ile tanışmış ve evlenmişler. Aslında aşk pek yok. Çünkü Şebnem hala deli gibi Ali'yi seviyor.
Osman'ın kardeşi Teoman Şebnem'i pazarlıyor ve Onları sefaletten ve sıkıntılardan kurtarıyor. Osman hiçbir şeyi bilmiyormuş gibi, yapıyor. Şebnem'in canı çok yanıyor ve bir karar veriyor cd hazırlıyor ve her pisliği açıklıyor. Teoman tarafından nasıl pazarlandığını vs.
Bunu yaptıktan sonra Ali'ye gidip sığınıyor ve birleşiyorlar. Ali de hala Onu unutamamış

Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tutunama Virali
Bir evden kaçabilirsin, moruk, bir kentten kaçabilirsin, hatta bir ülkeden de kaçabilirsin, ama kendinden kaçamazsın. Allahın belası anılar gelip seni bulacak ve canına okuyacaktır sonunda.

Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Ali Teoman (Sayfa 41)Bir Garip Cindi Zümrüdüanka, Ali Teoman (Sayfa 41)
özgür arın, Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı'ı inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Içindeki öyküleri merak uyandırıcı. Yani bir solukta okunabilecek bir kitap...Hikayelerinin bazıları hüzünlü bir sonla bitiyor. Bütün çırpınışlarin boşuna olduğunu aslolanın ölüm olduğunu dile getirmiş

özgür arın, İnsansız Konağın İkonu'yu inceledi.
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Değişik hikayeleri ile insanı sürüklemeyi başaran bir kitap. Mutlu etti beni sevdim. Hikâyenin birinde hep birlikte konağın içinde kediyi arıyoruz.her hikâyede farklı bir renge boyanıyor okuyucu...

tabula rasa, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağbi, diyordu, ağbi, sen onun kokusunu bilir misin, ele avuca sığmaz o ruh, bir anda burun deliklerinden kafatasının en ücra köşelerine sokuluveren, beyin kıvrımlarının kuytuluklarına sinen o kes­kin buhur? Hani ağır kokulu ciğerci dükkanlarının yeşil si­neklerin uçuştuğu donuk vitrinlerinde gördüğün, bildin mi? Hani şu morumsu kızıl kılcal damarlarla kaplı, hani şu soğuk ve pörsük? Senin, ağbi, ve benim ve bu tekinsiz sokakları ar­şınlayan herbirkeslerin. Ha bir eksik, ha bir fazla, ne çıkar? Sonunda o izbe vitrinin mülevves mermerinde yatmayacak mıyız hepimiz? Hepimizin göğsünü yırtan aynı kör bisturi olmayacak mı? Aynı habis iştahayla izale edilmeyecek mi bikrimiz?

Öykü Uçları, Ali TeomanÖykü Uçları, Ali Teoman
tabula rasa, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dur! Durma! Ardındaki kuduz itler, die dir auf den Fersen sind, yetişebilirler sana. Ensende hissetmek onların soluğunu: Kimi zaman her şeyden tiksiniyorsun, her şeyi olduğu gibi bırakmak ve kaçıp gitmek istiyorsun uzaklara. İnsanlar canını sıkıyor, sevgileriyle, sevgisizlikleriyle seni boğuyorlar. Bozuk plak gibi kendisini yineleyip duruyor yaşam. Bütün bildikle­rini unutmak ve yeniden başlamak istiyorsun yaşama: Depart au zero, start from scratch, tabula rasa. Ama ancak peri masalla­rında olur bu, sen ise kendi kabusunun içine hapsolmuşsun: Perfectly imprisoned in thine own chest. Bu göğsü yırtmaya bir bıçak gerek, büyük bir bıçak, keskin bir bıçak, ipekten bir kı­lıç:
A sordid sword, un triste sort dont tu ne te preoccupe pas. You can't be bothered about that, can you?

Öykü Uçları, Ali TeomanÖykü Uçları, Ali Teoman
tabula rasa, bir alıntı ekledi.
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutuş galip gelecek, nesnenin yazıya dökülmemiş öyküsü yitip gidecek seninle birlikte. Yalnızca bunun için bile değmez mi yazmaya bu önemsiz ayrıntıları? Nesnenin suskun varoluşu değilse nedir bizim yaşamımıza ayırt edici damgasını vuran?
İnanmayacaksınız, geçenlerde durup dururken çatlayı­verdi mutfak penceresinin camı!

Öykü Uçları, Ali TeomanÖykü Uçları, Ali Teoman