Gamze Tunç, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Dolaylı ya da dolaysız yoldan yabancılara ait kaç okul, kaç kolej olduğunu belirlemek ve bu cömertliğin nedeni üzerine biraz kafa yormak hayli yararlı olacaktır.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 33 - Yarın Yayınları , 2017)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 33 - Yarın Yayınları , 2017)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan, insanı sevmeli; insanlığı değil. İnsanlık, insana yönelik sevgi yokluğu için ileri sürülen bir mazerettir.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç
Gülsüm öztürk, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsana karşı ilerleme
İntihar vakaları ile ruhi hastalıkların sayısının uygarlık seviyesiyle orantılı olması gerçeği nasıl izah edilebilir? "Psikolojik bakımdan bilhassa ilginçtir ki, durumları ne kadar iyi olursa, insanlar o kadar çok sıkıntılı olurlar " diyor, bir Amerikan psikoloğu.

Doğu Batı Arasında İslam, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 113)Doğu Batı Arasında İslam, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 113)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor

Hakiki vatanseverler, vatanını diğerlerine üstün tutan değil, vatanını söz konusu övgüye mazhar olmasını sağlayacak şekilde hareket edendir.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (undefined)Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç (undefined)
Cemre Melis Coşkun, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

... insan ikili bir varlıktır: beden ve ruh. Beden ruhun "taşıyıcısı"ndan başka bir şey değildir. Bu taşıyıcı evrimleşmiştir, ki bu, onun bir tarihi olduğu anlamına gelir, fakat ruh evrimleşmemiştir; o Tanrı'nın dokunuşuyla esinlenmiştir. İnsanlığın birinci vehçesi bilimin konusudur; ikincisi ise dinin, sanat ve etiğin. İnsan türü hakkında iki açıklamanın ve iki hakikatin bulunmasının nedeni budur. Batı dünyasında bunlar, Darwin ve Michelangelo ile sembolize edilmişlerdir. Darwin'in Michelangelo'nun insanı hakkında söyleyecek bir şeyi yoktur ve tersi de doğrudur. Onların hakikatleri farklıdır ama karşılıklı olarak birbirlerini dışlayıcı değildir.
...
Bu ütopya ile dram arasındaki çelişkidir. Ütopya bireyi farketmez dram ise ahlâkı.

Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31)Tarihe Tanıklığım, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 31)
Dervişmisali, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

Bazı insanlar sadece biyolojik olarak canlıdırlar. Hissi ve psikolojik olarak işe ölüdürler. Canlı olmak her şeyden önce ruhça canlı olmak demektir.

Özgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviçÖzgürlüğe Kaçışım Zindandan Notlar, Aliya İzzetbegoviç