Büş, Oblomov'u inceledi.
11 Oca 21:16 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oblomov’u Oblomov yapan şey aslında doğup büyüdüğü Oblomovka’ydı. Burası öyle bir köydü ki insanların hırsızlıkla bile derdi olmazdı. Çünkü oblomovka da hırsızlık olmazdı. Buradaki insanların yüzünde kırışıklık bile çıkmazdı çünkü hayatın sıkıntıları onları bulmazdı. Burada insanlar hasatını yapar( o da artık zorunlu olduğu için) günlük işlerinin bitirip bir an önce rahat etmeye bakarlardı. Oblomov’un büyüdüğü çevre rahatına düşkündü anlayacağınız. Hele ki öğlen kestirmeleri pek güzel olurdu burada. Oblomov’un bundandır bu kadar günde 3 öğün uykuya düşkün olması.
Bir de nenesinin anlattığı masallarla büyüdü Oblomov. Hayal dünyasını o masallarla , efsanelerle oluşturdu ve gerçeğin masal , masalın gerçek olmasını istedi. Bu yüzdendir topluma karışamaması, kafasında hep kurduğu şeyler olması. Büyüse de okula da gitse bu masalların etkisinden kurtulamadı. Gerçi hortlaklara daha az inanır oldu ama yine de o korkma hissi hiç gitmedi üzerinden.
Oblomov’un hepsinden öte bir yakın arkadaşı vardı Şzolt. Şzolt babası serseri bir Alman, annesi ise soylu bir Rustu. Babası Şzoltu kendi gibi dayanıklı, gözü açık, elinden her iş gelen bir erkeğe çevirmek istiyor; annesi ise tam aksine oğlunu bir prens gibi soylu, elbiseleri tertemiz , tertipli bir erkek olmasını istiyordu. Ne var ki Şzolt babasına çekti! Tabii bunun vermek istediği Rus mesajı anladınız siz.
Çalışmak çalışmak çalışmak!
Her neyse Şzolt , Oblomov’u ziyarete geliyor. Geldiğinde ne görsün Oblomov hizmetçisi Zahar ile kavga ediyor. Zahar da Oblomov gibi tembel bir hizmetçi. Oblomovkalı ne yapsın! Tembellik kanında var. Üstelik çocukluğundan beri bu aileye hizmet etmiş. Konumuzdan sapmayalım.
Oblomov’u bu yatış ve tembellik halinde bulan Şzolt, Oblomov’u zorla dışarıya çıkarıyor. Oblomov’un ertelemeye çalıştığı işleri ona zorla yaptırıyor. Yapmak istemediği işler için bulduğu bahanelere, Oblomovun dünya görüşüne ise “Oblomovluk” adını veriyor. Ve son bir uyarıda bulunuyor.
“Ya şimdi, ya hiç!” Bu cümle Oblomov’un hayatının yönünü değiştiren ana cümle oluyor. O dönemde yaşayan Rusların bunu atasözü , dövme hatta kamyon arkası yazısı yaptığına eminim :D .
Kitap aslında Rus halkına bir sesleniş niteliğinde ayrıca parti yalakalığı da yapıyor bir nevi. Oblomov’un yazılma amacı da biraz bu zaten. Halkın ders alması! Hatta kitapta atasözü niteliği bulunan bir sürü cümle var ve Rusların idealize karakteri Şzolt bu cümlelerin çoğunun kurucu durumunda. Roman da sürekli olarak hayatın bir eğlenceden ibaret olmadığını , hayatın amacının çalışmak olduğu mesajı veriliyor.
RUSLAR ÇALIŞIN! Rihanna’nın da dediği gibi : “WORK WORK WORK!”
“Kim demiş hayat zevk ve mutluluktur. Ne saçma fikir! Hayat hayattır, bir görevdir. Görev dediğim de çetin bir iştir.” Bu alıntıdan da görüldüğü gibi her şeyi işe bağlayan , aşkı bile yapılması gereken bir iş olarak gören ve bunu haklı sebeplere bağlayan İvan Gonçarov Partinin ve Rus halkının takdirini kazansa da hayatı bu kadar iş , görev diyerek nitelendirmesi bakımından bende sınıfta kalan bir görüşe sahip.
Buradan sonrası SPOİLER! İçerebilir!
Şzolt sayesinde bir aşk belası da Oblomov’u ağına düşürür. Olga! Asil, gururlu, güzel ve zeki Olga!
Oblomov’u kabuğundan çıkaran Olga , Oblomov’u değiştiren Olga ya da değiştirdiğini sanan hatta değiştirmesine ramak kalan Olga! Bu ilişki uzun sürmüyor tabii. Sonrasında ise olay Kavak Yelleri dizisine bağlanıyor. Ben anlatmayayım, siz okuyun. Hayatımdan bir Oblomov geçti ve tavsiyem şudur ki hepinizin hayatından geçsin. Bu kitabı mutlaka OKUYUN!

Eski bir Alman atasözü şöyle der: ''Saçının kesilme vakti gelip gelmediğini hiçbir zaman berbere sorma.''

Samet KALKAN, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alman Atasözü
"Saçının kesilme vakti gelip gelmediğini hiçbir zaman bir berbere sorma."

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 52 - Ntv Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 52 - Ntv Yayınları)

Yaşamı olduğu gibi kabul etmelisiniz,fakat kabul edebileceğiniz gibi olması için de çaba göstermelisiniz.-Alman atasözü