Neslihan Akbaş, bir alıntı ekledi.
09 Mar 02:34

(Bumin Kağan 'dan Nevrûz'a)
"Türk hâkanlarının asırlarca örste demir döğerek Ergenekon Günü'nü kutladıklarını biliyoruz. Bu, Ergenekon'dan Çıkış'ın anılmasıdır. Prof. Abdülhalûk Çay, bunun Nevrûz günü olduğunu uzun boylu anlatan bir kitap yayınladı.

Nevrûz hakkında bir kaç cümle söylemek isterim. Türkistan'da ve bir döneme kadar Osmanlı'da kutlandığı gerçektir. Dîvân şiirimizde nevrûziyye'ler vardır. Ancak son dönem Osmanlı' sında nevrûz kutlama âdetinin tavsadığı, hattâ ortadan kalktığı muhakkaktır. Nevrûz, gece ile gündüzün 12'şer saat olarak eşleştiği, daha astronomik tabirle bahar'ın başladığı gün olarak, bir takvim tabiri şekliyle bilinirdi. Ben İstanbul'da 19.asrı yaşayan büyüklerimden hiç nevrûz kutlaması duymadım. Buna karşılık benim çocukluğumda bile gayri resmî olarak Hıdrellez yani 6 Mayıs günü kutlanırdı. Zaten doğrusu 22 Martta çayır çemene çıkılamaz. 6 Mayıs bunun için çok daha münasiptir. Sonra bir tarihte 1 Mayıs, Bahar bayramı ilân edilip Hıdrellez silinmeye çalışıldı.

1 Mayıs, işçilerin bayramı olarak Batı'dan geldi. Batılılar' ın böyle anneler, babalar, kadınlar günleri de vardır. Ancak 1 Mayıs, Komünistler'in resmî devlet bayramıdır. Bizde de 1970'lerde artık bahar bayramı hâlinden çıkıp komünist bayramı hâline geldi, Lenin ve Mao bayrakları açılarak kutlandı.
...
Nevrûz'u ise Türkiye'de Kürt milliyetçileri ortaya çıkardı. Kürtler'in millî bayramı olarak lanse edilmek istendi. Bir kaç yıllık bir bid'attır.
..."

Türk Tarihinden Portreler, Yılmaz Öztuna (Sayfa 12 - Ötüken Neşriyat)Türk Tarihinden Portreler, Yılmaz Öztuna (Sayfa 12 - Ötüken Neşriyat)

Anneler, sevgililer, babalar,kadınlar vs. günlerinde sosyal medyada klavyenin karşısina geçip de "sadece bir gün mü annemi düşüncem yeaaa" diyen klişeleşmiş beyinler bu gün de #kadınlarbirgündegilhergün diye duyarlı olmaya çalışıyor. Sanırsın senenin her günü kadin hakları üzerinde kafa patlatıyor. Ben de yapmıyorum tabi ki bunu ama birakın bari bir gün düşünsünler. Hayır hediye, çiçek, böcek... bunlar değil. Bırakalım bir gün bari kadınları anlamaya çalışsınlar.

Bugünün Anısına...
Kadınlar...

İlla ki kadın mı, kızlar da var tabii...Saudade Seni es geçemezdim benim için büyük, çoook büyük bir kızsın. Benim küçük annem gibisin. Neden böylesin? Senin şu anda küçük bir kız gibi davranman gerekirken neden beni bir anne gibi sarıp sarmalıyorsun? Senin de kadınlar günün kutlu olsun küçük anne...

Evet bugün kadınlar günü, bugün kadın ve bana göre küçük bir kız olanların da günü. Bugün benim için degerli olan Melek in de günü. Ne küçük bir kız çocuğu ne de çocuklu bir anne olmamasına rağmen bugün onun da günü.

Kadınlar; ne kötü bir insan olacak kadar kalpsiz ne de kalplerini değiştirebilecek kadar vicdansızlar. Kadınlar, her şeyden önce bir melek adayı, her şeyden önce bir anneler. Hem de çok güzel bir anne...Pınar Yiğitcan Çok güzel bir annesin Pınar. Hem çocuğun için güzel ve özel hem de ben ve benim gibi düşünenler için güzel ve özel... Bütün kadınlar özeldir.

Kadınlar gününüz kutlu olsun. Hem kızların hem de kadınların...

Dünya emekçi kadınlar günü
Dünya emekçi kadınlar günü,sevgililer günü, anneler günü gibi bir şey değildir.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Yani 8 mart işçi kadınların cayır cayır yanarak ölmesi ile ilgili bir gündür.
Yüzyıllar boyu kadınların toplumsal eşitlik,özgürlük, erkeklerle eşit çalışma hakları, eşit ücret, eşit sosyal imkanlar için verdiği mücadelenin onurlandırılması ile ilgili bir gündür.

Bir Delinin Akıl Hastanesi Notları
Evet ben bir deliyim ve kendim olabildiğim tek yerdeyim. Kimseye sahte gülücükler göstermek zorunda değilim. Sabahın köründe benden istenilenleri yapmak için bir yere gitmek zorunda değilim. Kimseyi övmek, şımartmak ve egosunu tatmin etmek zorunda değilim. Özgürlüğün tadını zerresine kadar çıkardığım, kimseye hesap vermek zorunda olmadığım, saçma sapan şeyler için saçma sapan işler yapmadığım tek yerdeyim. Hiç kimse tarafından rahatsız edilmediğim, gece ve gündüz sadece kendimi dinlediğim, kendimin aslında ne olduğunu anladığım ve ne için yaşadığımın bilincine vardığım tek yerdeyim. Burada hiç kimse beni kandırmaya yada egosunu tatmin etmek için yaptıklarını anlatmaya çalışmıyor. Huzurluyum evet hemde çok huzurluyum. Sessizliğin sesini ilk burada duydum. Öfkelenmeden, sadece susarak da ne kadar çok şey anlatılabileceğini ilk burada öğrendim. İstediğim zaman uyuyup uyanabildiğim, istediğim zaman susup konuşabildiğim, istediğim zaman hiç yadırganmadan hıçkıra hıçkıra ağlayabildiğim yada kahkaha attığım tek yerdeyim.
Kocaman güzel bir bahçesi var. Rengarenk mis kokulu çicekler, devasa asırlık ağaçlar, yeni günde kuşlarla uyanabildiğim yegane tek yer. Kuşlar sabah naralarını attığında uyanıp onları izlerken duyduğum mutluluğu hayatımda başka hiçbir yerde bulamadım. Dışarıda ki hayatımda hiç birini göremedim. Hiç kendimi bu kadar güvende ve enerjik hissetmedim. Hiç bir zaman bu kadar korkusuz ve endişe duymadan yaşamadım. İnsanların saf ve temiz hallerini ilk burada gördüm. Burada hiç kimseye kendimi anlatmak zorunda değilim. Hiç kimsede bana bir şeyler kabul ettirme çabası içerisinde değil. Burası kişisel hırsların, egoların, kendini bir halt sanmaların yeri değil. İnsanlar buraya girerken bütün bu duyguları kapının eşiğinde bırakıyorlar. Burada sevginin, dostluğun, iyiliğin en saf hali var. Mutluyum hemde çok mutlu.
Aslında çocukluk yıllarımda da durum burada ki gibiydi. Katıksız bir mutluluk kaplardı içimi her sabah uyandığımda. Uyanır uyanmaz sanki dopamin yutmuş gibi fırlardım yataktan. Annem bir şeyler yedirmek için peşimden koşardı. Gelecekten ve yaşanacak günlerden zerre kadar endişe yada kaygı duymazdım. Çünkü anı yaşıyordum. O an beni mutlu edecek şey ne ise onu yapıyordum. Tıpkı diğer herkesin çocukluğunda yaptığı gibi. Henüz çaresizliği öğrenmemiştim. Korkuyu ve endişeyi bilmiyordum. Dünya bana tıpkı kocaman bir oyun bahçesi gibi geliyordu. Her yerde her koşulda arkadaşlarımla beraber bütün yolları sahiplenmiş gibi gezer, tozar günümüzü gün ederdik. Acıktığımızı bile unutup hava kararınca anlardık eve geciktiğimizi. Anne nezaretinde akşam yemeğimizi yer bir köşeye çekilir, eğer kışsa sobada yanan odunların çıkardığı güzel ses eşliğinde televizyon izler kardeşlerimizle şakalaşırdık. Yok eğer yaz ayı ise kapının önünde anneler demledikleri çay eşliğinde dedikodu yaparken biz de gözlerinin önünden ayrılmamak suretiyle yine oyunlar bazen de evin önünde ki sokak lambasının altında kaldırım üzerine sıralanıp ürkütücü hikayeler anlatırdık birbirimize. Anlattığımız hikayelere çekirge ve kurbağa sesleri eşlik ederdi. Dertten tasadan bir haber çocukluğumuzun tadını dibine kadar çıkartıp hiç büyümeyecekmişiz gibi oyunlar oynamaya, eğlenmeye ve en önemlisi mutlu olmaya devam ederdik. Biz çocukken bu kadar ev yoktu sokaklarda. Bu kadar kalabalık ve çok katlı değildi apartmanlarımız. Herkes birbirini tanır, her müşkülün de koşardı yardım etmek için. O zamanlar at arabaları vardı, arkalarına takılır, sanki o yol hiç bitmeyecekmiş gibi keyifle yolculuğun tadını çıkarırdık. Sokak köpekleri oyun arkadaşlarımızdı. Herkes evinden yiyecek, içecek bir şeyler getirir hatta bunun için yarışa girerdik o hayvanları beslemek için. Hatta bazen abartıp eski kıyafetlerimizi getirirdik üşümesin diye. Yağmur yağdığında kuru bir bina köşesi yada kömürlük bulup teneke içinde ateş yakardık ısınmak için. Ellerimiz is kokardı bu yüzden azar işitirdik annemizden.
Hangi ara büyüdük, hangi ara bu kadar derde, kedere boğulduk hiç bilmiyorum. Biz büyüdük, sorunlarda bizimle birlikte serpildi olgunlaştı. Bir dakika yoksa sorunlar hep vardı ve aynı olgunluktaydı da bizim bakış açımız mı değişti. Evet belkide öyle oldu, büyüdükçe her şeye bakış açımız değişti. Artık çocuk gözlerimizle bakmıyorduk yaşananlara, Sorunları olgun gözlerimizle görüyorduk ve böylece onları gözümüzde büyütüp besliyorduk. Artık günü yaşamıyorduk. Gelecekten kaygı duyup henüz yaşanmamış şeyler için tasalanıyorduk. Böylece ne bugünü yaşayabiliyorduk ne de geçmişten ders alabiliyorduk. Bu çok aptalca ama sanki ne zaman bir şeyler için umutlanacak olsak içimizden bir ses yada çevremizden birileri bunun nasıl olabileceği yerine nasıl olamayacağını kulağımıza fısıldıyordu. Ve biz yine başladığımız yere geri dönüyorduk. Ne kadar ilginç ve vahim bir durumdur ki bir şeyin kötü yada bize yararlı olmadığını bile bile deneyimleyen tek canlı türü biziz sanırım.
Özgürlüğü dibine kadar yaşadığım bu yerde her şeyin farkına varmış olmanın rahatlığı ve huzuru içerisindeyim. Buraya nasıl mı düştüm, hemen söyleyeyim, en sonunda her
şeye isyan edip baş kaldırdım ve beni deli ilan edip buraya kapattılar. Bana ne kadar büyük bir iyilik ettiklerini çok sonradan anladım. Aslında amaçları sesimi kesip benden kurtulmaktı. İnanın teşekkür ediyorum onlara çünkü onlar sayesinde her şeyin farkındayım artık. Hayatım da ilk defa kendimi dinlemenin zindeliğini ve huzurunu yaşıyorum. Buradan çıkınca yine aynı mı olacağım, evet aslında aynı olacağım ama onlar bunun farkında olmayacaklar. Yüksek bilinçleri beni kabul etmekte zorlanırken bilinç altlarında bana karşı hep bir hayranlık besleyecekler. Zamanla karşı çıktıkları her şeyi onların çorak beyinlerine mıh gibi kazıyacağım. Zamanında bende karşı çıktıkları her ne varsa bu kuralları onların vazgeçilmez bir parçası haline getireceğim. Bunların hiç birini zorla yada baskıyla yapmayacaklar. Çünkü bu tür insanlar sadece özenti olduklarından onların eline özenecekleri bir şeyler vermek yeterli olacaktır. Burada öğrendiğim en yegane şey, bir insan her ne yapıyorsa yaptığı şeyde en iyi olmadıkça dikkat çekemez. Bende yaptığım her şeyde en iyi olup bana özenmelerini, kıskanmalarını ve peşimden gelmelerini sağlayacağım. Elbette kolay olmayacak ama önceki kadar zor da olmayacak. Gece gündüz hiç durmadan uyumadan çalışmam gerekse de bunu başaracağım. Evet oyunu onların kurallarına göre ama kendi yöntemlerimle oynayacağım.

DİZİLERİMİZİN VERDİĞİ MESAJLAR

1- İstemediğin biriyle evlendiysen ona ihanet edebilir, başkasıyla aşk yaşayabilirsin.

2- Kötü bir olaydan sonra içki içip etrafı dağıtmalısın.

3- Sevdiğin kişi başkasıyla evlendiyse onların yuvasını bozmalısın.

4- Hiçbir dizide cami, hoca, ezan sesi, minare, tesettür, dini semboller olmamalı

5- Her dizide yeni elbiseler, ayakkabılar olmalı, alışveriş için hep lüks yerler tercih edilmelidir.

6- Evde ilgi görmeyen adam dışarıda karısını aldatmalı ve bütün suç kadına yüklenmeli, adamın yaptığı da masum gösterilmelidir.

7- Gençlerin mutlaka sevgilisi olmalı, lise ve orta okul seviyesinde olsa bile çıktığı biri olmalıdır.

8- Birbirlerinin kuyusunu kazan insanlar, hep maskeler ile dolaşmalı ve suç daima bir iki kişinin üzerine yıkılmalı

9- Kavga eden, şiddet uygulayan, hırsızlık ve ğasp yapan baş rol oyuncuları güler yüzlü, yakışıklı olmalı ve hep haklı nedenlerle yapmalı.

10- Anneler hep despot olmalı, babalar ise daima sert ve anlayışsız olmalı. Çocuklar her zaman haklı olmalı.

11- Kaynanalar hep kötü rol oynamalı, sürekli olarak damadının kuyusunu kazmalı

12- Paranın nerden ve nasıl geldiği belli olmamalı, harcama yaparken hep cömert olunmalı

13- İş yerleri hep rezidans olmalı, işçi ve esnaf rolleri olmamalı.

14- Dini konular hiç konuşulmamalı, deist bir yaklaşım sergilenmeli.
15- Gençler hep haklı olmalı, haklı çıkmalı başına buyruk hareket etmeli ve kız meseleleri dışında başka da dertleri olmamalı.

17-31 Aralık gecesi için mutlaka bir çam dikip süslemeli altına hediyeler koymalı.

18-14 Şubat St Valantine günü sevgililer günü olmalı. Mutlaka degerli takı ile taçlanmalı.

19-20 yaş üstu gençler ailelerinden ayrı yaşamalı ve evlerine sevgili alabilmeli.

20-Çocukların her istediği yapılmalı, nasihat mı ....geçiniz.

21-Dini bayramlar mı? O da nerden çıktı!!!

22-Cami seccade namaz o da ne?

23-Ölüler tabutla gömülmeli.

24-Ögretmene aşık olunabilmeli, onunla laubalice konuşabilmeli, hatta küçük düşürülebilmeli.

25-Boşanmış anne babanın çocukları olarak onlarin yeni sevgilileri ile ma aile tatile gidilebilmeli.

26-Çay yok o da ne?

27-Kahvaltımız kupada kahve tadında.

28-İçkisiz yemek olmaz.

29-Herşey şerefe denilerek kutlanmalı.

30-Evler şatafatlı, yüzme havuzlu, mümkünse triplex olmalı.

31-Erkekler takim elbiseli, hep siyah göynek! giymeli.

32-Ağzına leblebi atar gibi adam öldürmeli.

33-Polisler şerefsiz, fırsatçı, rüşvetçi olmalı.

34-Bir gecede on adam öldürüp (tabi hepsi kötü canııım) hiç hapse girmeden kahraman olmalı.

35-Mahalle camilerinin imamları üçkağıtçı olmalı.

36-İyiler peri timsali hiç kötü bir duyguya sahip değilken, kötüler şizofrenik ayarda kötü olmalı.

37-Gençler evlenirken ay ve yıldızı şahit tutmalı. Kız kimlikte müslüman, oğlan ateistmiş ne farkeder?

38-Evlilik dışı çocuk gayet normal olmalı, üstelik bebek başkasıyla evli babanın yuvasını dagıtmak için kullanılmalı.

39-Erkekler de kadınlar da evli olsalar bile bir kaç kere eşlerini boynuzlamalı.

40-He bu arada sünnet düğünü gördük mü hiç bir dizide?

41-Tabaklarda nohut, kurufasülye olmaz, brokoli, bürüksel lahanası, biftek vs olmalı, sol elle ham yapmalı.

İşte dizilerin rolü kısaca budur.
Bireyselleştir.
Yalnızlığa it.
Kimseye güvenmesin.
Aile sıkıntıdır.

Hakan Özer, Emine Hatun'u inceledi.
 15 Şub 18:44 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğuma götürdü, tanıdık mahallelere, bahçelere… Çok beğendim. Öykülerdeki benzer vakitlerde geçmesi mi çocukluğumun, sırf ondan mı? Belki de…

Emine Hatun, Tahir Bey, Büyükbaba, Koca Anne’ler; Horoz Şekeri, uzun dalga radyo, istiklal marşıyla kapatılan televizyon, Masa Örtüsü, vişne ağaçları; “çık” diyenin olmadığı, efendi efendi oturulan, tapu olsa n’olur olmasa n’olur; göz kırpar, hapşırır, şaka yapar gibi dizilmiş bir kısmı hâlâ yarım ve eksik evler mi? Kim bilir belki de, sayamadıklarım da dâhil, hepsi… Öyle tanıdık ki…

Kitabın tanıtımı, öykülerin içeriğini kısaca ve mükemmel takdim ediyor zaten. Bende uyandırdığı heyecanı dile getirmeye çalışayım.

Çocukluğuma âit olan, şimdiye çok uzak o vakitlerde herhangi bir şeyi, hem de bazen hiç sebep yokken hatırladığımda sözcüklerle ifade edemediğim bir duygulanım sarar beni. Bu kez de “Emine Hatun”daki “masumiyet çağından” öykülerin eşliğinde hüzünlü bir keyifle, aynı his ruh buldu, dört yanımı buram buram çocukluğumun kokusu sardı…

Çıplak olarak ölü bulunduğunda Romy Schneider'ın avucunda sıkışmış bir kağıt parçasından babası Wolf Albach-Retty'nin bir zamanlar kendisine yazıp bir yaş gününde hediye ettiği şu sözler okunuyordu: Çocukluğunu cebine sıkıştırıp kaç buralardan, çünkü sadece senin olan tek şeydir o!

Kitabı okurken, her öyküde cebime sıkıştırdığım çocukluğum, gazoz kapaklarım uzaklaştım, o vakitlerin uçan halısıyla, mâzîye… Sıcak bir yaz günü öğleden sonra, bahçede ayran içerken altında oturduğumuz ağacından nasılsa bir anda bardağımın içine düşen zerdâlinin bana yaşattığı şaşkınlığı, korkuyu; sonrasında annemin, babaannemin gülümseyerek beni yatıştırdıkları ânın demini sürerek…
...
“... Evden çıktı. Kapının önünde iki tane ufak oğlan çocuğu zıplıyordu. Eğildi, tüm şirinliği ile sordu.

-Siz en çok hangi rengi seviyorsunuz bakalım?

Çocuklardan birinin üst dişleri çürümüştü. Sırıtınca dünyaya nanik yapar gibi duruyordu. Diğeri burnundan akan parlak sümükleri parmağı ile dudaklarına sürüp yalıyordu. Kocaman sırıtışlarla baktılar bir şey demeden.

Bir şeyi en çok sevmek ne demektir ki?

Niye?

Baktılar, Sami Bey’e sorusunun tüm anlamsızlığını yansıtarak.

Tabii ki henüz koşullandıkları seçimleri yok, bellekleri taze, temiz diye düşündü Sami Bey.
...
-Şeker sever misiniz?

Çocuklar parlak kara gözlerle başlarını salladılar. Yandaki pencerelerden birinden altın küpeli, pembe tombul yanaklı bir kadın uzandı.

-Dişlerinden belli olmuyor mu Sami Bey? Deli oluyorlar. Hele horoz şekerine.
-Hâlâ horoz şekeri yapıyorlar mı?
-Aa, tabii. Köşedeki bakkal satıyor. Bizimkilerden kaldıysa tabii.
-Horoz şekeri öterdi değil mi? Ondan mı çok seviyorlar.
-Bilmem ki…
...
-Neden horoz şekerini çok seviyorsunuz çocuklar?

Çocuklar bu soruya da bir yanıt düşünmediler. Herşeye bir neden aramak için büyümek gerekiyor, belleği tepeleme doldurmak, hayattan rahatsızlıkları olmak… O belleğe sürekli girip bir türlü çıkmayan kayıtlar kurtçuklara dönüşüyor sonra. İnsanı bir türlü rahat bırakmıyor. Boşaltmak gerek. Sırtındaki tuz, şeker çuvalını dereye indirmek. Tazelenmek. Hep temiz bir bellekle yaşamak. Kendini sınırlamadan, yormadan. Bağlanmadan. Diye düşündü Sami Bey, ılık bir yaz gününün henüz taze ilk saatlerini içini çekerek.

Bahçeden çıkarken, başlarını okşadı çocukların, aferin dedi onlara, niye dediğini ayrımsamadan, karıncaları bırakmış bahçe kapısının kilidiyle oynuyorlardı.” (S. 103,104)
...

“Kıpır kıpır bir gün. Arada gün de yoruluyor. Gün yorulunca sebze bahçesine girip bir salatalık koparıyor. Üstü daha tüylerle kaplı, toprağa bulanmış, ucunda sarı çiçeği kuru. Tahta perdenin üstüne abanarak yiyor salatalığını. Sebze bahçesinin kapısını kapatmayı unutuyor. Unutmak bu körpe salatalık tadında. Umursamamak öyle kokuyor. Hiçbir şeyi dert etmeden, küçük bir salatalığın kokusunda sevmek dünyayı. Unutmak ayrıntıları. Unutmak umursamayı.” (S. 7)

Yukarıdaki satırları okurken kendimi, bahçemizdeki sokak tarafına bakan erik ağacına tırmanıp, her zaman oturduğum kalın dalının üzerinde bir yandan gelen geçene bakar, bir yandan da dalından olmamış erik yerken buluveriyorum. Körpe erik kokusunda dünyayı severken bulduğum bana bakıp, öylece kalakalıyorum…

Çocukken kitap hediye edilirdi türlü vesîleyle, çok sevinirdim. “Emine Hatun” ise bana çocukluğumu armağan etti. Cahit Sıtkı Tarancı’nın Çocukluk şiirindeki horoz şekeri gibi hiç bitsin istemedim…

Affan Dede'ye para saydım,
Sattı bana çocukluğumu.
Artık ne yaşım var, ne adım;
Bilmiyorum kim olduğumu.
Hiçbir şey sorulmasın benden;
Haberim yok olan bitenden.

Bu bahar havası, bu bahçe;
Havuzda su şırıl şırıldır.
Uçurtmam bulutlardan yüce,
Zıpzıplarım pırıl pırıldır.
Ne güzel dönüyor çemberim;
Hiç bitmese horoz şekerim!

fazi, Yükselen Bir Deniz'i inceledi.
08 Şub 18:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bir milletin, pratikte demokrasi ilkesini ilan etmesi o millet çoğunluğunun toplumsal kuvvetin bir sonucudur. Millet yeteri derece kuvvetli olunca, kuvvet ve kudreti eline alır. Bu olay bazen ihtilal ile ve bazen de hükümdarla barışçıl bir anlaşma ile ortaya çıkar. Artık bugün, demokrasi düşüncesi sürekli Yükselen Bir Denizi andırmaktadır." (Mustafa Kemal Atatürk)

Kısa zaman önce Belgesel Kitaplar kapsamında Can Yayınları tarafından basımı yapılan Nazım'ı çok beğenerek okumuştum. Hatta öyle ki DVD'yi izlemedim hemen bitmesin bu mutluluk diye... Ve sonra güzel bir indirimle diğerlerini de edindim (bazen gözüm dönüyor, yine o anlardan birine denk geldi :D) Yine her kitabın içinden izlemeye kıyamayacağım DVD'ler çıktı. Hepsini yavaş yavaş izleyeceğim. (hemen tüketmeye hayır :D)

Cumhuriyet'in 75. yıldönümü vesilesiyle başlamış Yükselen Bir Deniz çalışmaları. Ve bu çalışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Köşkü Kütüphanesi, Anıtkabir Kitaplığı, Türk Tarih Kurumu, ATASE, Genelkurmay ve daha birçok arşive ulaşmış Can Dündar. Kitabın ve belgeselin oluşumunda yine destek almış birçok dostundan. Bütün kitaplarındaki ince araştırmalarına bir yenisini daha eklemiş anlayacağınız.

Mustafa Kemal Atatürk'ün not defterlerini, günlüklerini, okuduğu kitapları araştırmış. Ve her okuduğu kitapta nelerin altını çizdiğine, kitaplara aldığı notlara öylesine özen göstermiş ki... Okursanız daha iyi anlayacaksınız siz de.

Kitaptan biraz bahsedersek;
4 bölümden oluşuyor bu güzel eser. Her bölümde anlatılan konulara birer başlık eklemiş Can Dündar. İtiraf etmeliyim başlıkları gerçekten çok sevdim. Birkaç örnek vereceğim başlıklara;
*Cumhuriyet... Bir Gün Mutlaka...
*Çadırdaki Kütüphane
*Yaşasın Hürriyet
*Kelimelerle Oynamayalım? Bu Cumhuriyet'tir!
Ve daha niceleri ile karşılayacak okurken sizi...

Yukarıda bahsettiğim, Atatürk'ün notları da birçok sayfada karşınıza çıkıyor. Not defterine yazdığı notlardan ikisini de eklemek istiyorum buraya;
* "Sarık saran hafiyelerin din perdesi altındaki telkinleri, menfaatten başka bir şey değildir..." Bu notu 17 Nisan 1909 günü yazmış Mustafa Kemal.
* Gece saat 9'a kadar Erkanıharp Reisiyle örtünmenin kaldırılması toplumsal yaşamın düzeltilmesi hakkında sohbet; 1) güçlü ve hayata vakıf anneler yetiştirmek, 2) kadınlara özgürlüklerini vermek, 3) kadınlarla bir arada bulunma, erkeklerin ahlakı, düşünceleri, duyguları üzerinde etki yapar. 22 Kasım 1916 günlüğüne, hiç eskimeyecek ve her seferinde doğruluğuyla tekrar tekrar hafızamıza yer edinecek bu önemli notu eklemiş Atatürk...

Atatürk'ün düşüncelerini, Cumhuriyet'i kurarken yaşadığı anıları, yakınındaki dostları ile yaptığı sohbetlerde bahsettiği fikirleri okuyoruz ve kafasında geliştirdiği geleceğin nasıl inşa edildiğine şahit oluyoruz. (Beni en çok günlüklerine yazdıkları etkiledi. Bunları okumak paha biçilemezdi... )

Kısacası, sadece bir kitap okumuş olmayacaksınız. Fotoğraflarla desteklenmiş harika bir kaynak olacak elinizde. Ve bu kaynak Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili eşsiz bilgiler içeriyor. Daha ne olsun... Okuyunuz, tavsiyemdir... (Belgeseli de Youtube üzerinden aratarak izleyebilirsiniz.)

mavera, bir alıntı ekledi.
04 Şub 20:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimse etmedi insanın insana ettiğini. Bir değil -üç değil -beş değil, bütün ateşleri söndürebilecekken elinden geleni ardına koyanları.
Merhametten ve insanlıktan yana ne varsa modern çağ el-veda’ları.
Hepsi de hepsi de Havva’nın çocukları.
Şimdi söyleyin bana, “He’nin iki gözü iki çeşme”,
Havva’nın anneler günü kutlu olsun mu?

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 75)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 75)