Osman Talha KULAK, Sahabeyi Nasıl Anlamalıyız?'ı inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ikinci Bölümü gerçekten faydalı güzel bir bakış açısı kazandırıyor ancak ilk bölüm konuyla fazla ilgilenmeyen araştırma yapmamış kişileri sıkabilir.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Primatlar bizim ilkel versiyonlarımız değiller. Şempanzeler dil öğrenmekte güçlük çekseler de mekânsal akıl yürütmede çok başarılılar. 2007 tarihli öncü bir araştırmada yüzlerce şempanze ve orangutanın yanı sıra küçük çocuklara 16 bilişsel test uygulandı. Testler nesnelerin uzayda nasıl hareket ettiğini anlama, sebep sonuç ilişkisini kavrama ve ortaklaşa iletişim kurma becerilerine yönelikti. Çocuklar primatları ortak iletişim becerilerinde ezip geçerken (mesela birinin dikkatini bir yere çekmek için parmakla işaret etmek) şempanzeler hem alet kullanımında hem de mekânsal ilişki testlerinde daha iyiydiler. Arizona Üniversitesi, Arizona Köpekgil Bilişi Merkezinin müdürü olan ve aynı zamanda primatlarda biliş araştıran Evan MacLean, “Primatlar dünyanın fiziksel özelliklerini esnek biçimde anlıyorlar” diyor. Bir başka araştırma, şempanzelerin bilgisayar ekranında rakamların nerede göründüğünü insanlardan çok daha hızlı ezberleyebildiğini ispatlıyor. Bu da primatların mekânı bizim yapamadığımız biçimde kavradıklarını akla getiriyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 90)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 90)
Onur Çakır, Saklı Seçilmişler'i inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum İlk Soner Yalçın kitabının geldik ürpertici ve sinir bozucu inceleme köşesine,bu kitap ayrıca first inceleme –araştırma enlemine geliyor benim için.Öncelikle Soner yalçın beyefendiye bu konularda emeği geçtiği için teşekkür etmeyi borç bilirim.Kalemine sağlık.İncelemem –SPOILER- içerecek kusura bakmayın.Kitap Cumhuriyet Dönemindeki Atatürk’ün milli tarım politikalarından 1983 seçimlerinde Özal’ın başa gelerek nasıl tarım-gıda düzeninin bozulduğunu anlatıyor.Özal iktidara gelince biliyorsunuz ki ithalat vergilerini kaldırarak gıda emperyalistlerin şu an ki Türkiye’mizin bütün tarım,yiyecek,içecek sektörünü komple içine almalarını sağladı.”Ölüm İmparatoru” Rockefeller ve hepimizin “iyilik meleği”diye tanıdığımız Microsoft Bill Gates gibi isimlerin saman altından su yürüttüklerini işte bu kitapçıkta belgeleriyle göreceksiniz. Neler yiyoruz ve bizi nasıl “aptallaştırıyorlar” her sayfasında şok olacağınız okudukça “yemeyi bırakamayacağıma göre acaba kitabı okumayı bıraksam mı”düşüncesine kapılacağınız bir eser.Soner Bey en son işte bu kısım beni çok ürküttü Öjeni (Üstün ırk)’den bahsediyor ki ben hiç bu terimi daha önce bu yaşıma kadar duymamıştım.Nedir bu terim dersiniz kendimce söyle açıklayayım:İnsan ırkı ıslah edilerek “uygunsuz ırklar” yok ediliyor!Yani,doğal/kaliteli beslenemeyen yoksullar dolaylı yoldan yok edilmek isteniyor!hayat hakkı tanınanlar ise,dünyayı yöneten belirli şirket ve onların hizmetçileri olacak! Bugün ise herkesin üzerinde düşünmesi gereken soru şu:
GDO’lar biyolojik harp silah mı?
Kimyasallar atom bombası mı?
Hedef dünya nüfusunu azaltmak mı?
Benim değerli incelemelerim bu kadar çok uzun oldu lütfen sonuna kadar okuyun.Kitaplığınız da bu şahane esere yer vermenizi tüm halkıma öneririm.Sevgilerimle….

Sena Alpinanç, Şemspare'yi inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birçok konuda bende farkındalık yaratan bu kitabı araştırma yapa yapa okudum. Bana sağladığı yararları hissettiğim yani gerçekten bişeyler öğrendiğimi farkettiğim için beynimde yanlış şekilde kategorize edilmiş Elif Şafak'ın kurdelesini çözdüm ve serbest bıraktım. Diğer kitaplarını da okumaya başlayacağım.

Maalouf sana hayranım! Nasıl olur da her defasında böyle harika konular ele alıp böylesine şahane kitaplar yazabiliyorsun? Bu kitabı da müthişti. En önemlisi de, kitabı okurken o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki! Sayfaları çevirdikçe karşılaştığım yerleri, adları, olayları internetten araştırırken buldum kendimi sürekli. Birçok şeyi daha detaylı irdelememe sebep oldu kitap. Okuldayken evet Maniheizm'i, Sasanileri, Roma İmparatorluğunu, MS 200lü yıllarda Mezopotamyada gerçekleşen olayları az çok öğrenmiştik fakat roman içerisinde ele alındığında ufkum açıldı ve kendimi araştırma yaparken buldum. Ayrıca Doğuda yaşayan ve hemen hemen birçok yerini gezen biri olarak okurken çok etkilendim ve ne kadar güzel, yoğun bir tarihe sahip bir ülkede yaşıyor olmaktan gurur duydum. Farkında olalım sevgili dostlarım! Bu ülke gerçek bir hazine ve onu korumalıyız...!

Yıldız aslan, Dokunmatik Duygular'ı inceledi.
Dün 13:51 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadas tavsiye üzerine okudum. Yazar hem araştırma inc hem de deneme türünde farklı bir üslubu var. Hem bilgi hem duygu. Zamanla edebiyatımızda guzel kıymettar bir yeri olacağı kanısındayım. BU YAZARI OKUYUM DERİM!

Enes Ertürk, Saklı Seçilmişler'i inceledi.
18 Mar 23:44 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben bu kitabı biraz polisiye biraz tragedya olarak sınıflıyorum. Katil ve kurduğu düzeni, dünyada ki tüm insanları teker teker öldürüyor. Polis yok. Katil giderek canavarlaşıyor. En acıklısı ise ölmeyi bekleyen insancıklar katil'e ve düzenine aşık!
Soner Yalçın ı böyle uzun bir emek isteyen araştırma yazısını derlediği ve insanları birazcık da olsa bilinçlendirme gayretinde olduğu için tebrik ediyorum. Keyifli okumalar diyemiyorum. Çünkü keyifle okunacak bir kitap değil.
Ama kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

IQ ≠ zekâ
BİRÇOĞUMUZ “IQ” VE “ZEK” SÖZCÜKLERİNİ AYNI ŞEYMİŞÇESİNE BİRBİRİNİN YERİNE KULLANIYORUZ. Oysa öyle değiller. IQ puanı aklın sihirli bir göstergesi değil, sadece belli bir tür testi yapma becerinizi ölçüyor. Zengin ve beyaz Batılılar testte en başarılı olanlar; ama bu, dünyanın geri kalanından daha akıllı olduklarını göstermiyor. Giderek daha çok araştırma gösteriyor ki, bu grubun sahip olduğu avantajlar (daha iyi eğitim ve sağlık sistemi) onları bu tür değerlendirmelerde başarılı olmaya hazırlıyor. Dünyanın en pahalı eğitiminin genelde kişilerin becerilerini belirli noktalarda geliştirmeye yönelik olması da bunu pekiştiriyor. Paraya, okula ve ilaca erişim, görünürdeki kavrama becerinizi değiştirebilir ama IQ, doğuştan gelen zekâyı göz ardı ediyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 22)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 22)
Gürkan UĞUR, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:25 · Kitabı okuyor

İntarnet Hakkında-2001
Göreceksiniz,en geç on yıl içinde yeni yetişenler, insanlığın ulaştığı araştırma ve düşünme düzeyinin gerisinde kalacalar.Matbaadan önceki kitapsız dünyanın söylenti ve dedikodu özellikleri geri gelecek.

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 81)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 81)
erhan, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:22 · Kitabı okuyor

"...Başka birinin otoritesine güvenmek, Aristo­teles'in araştırmasının doğasına tamamen ay­kırıydı. Felsefenin doğasına da aykırıydı. Oto­rite tek başına hiçbir şeyi kanıtlamaz. Aristoteles'in kendine özgü yöntemleri soruşturma, araştırma ve açık bir şekilde akıl yürütmeydi. Felsefe tartışmayla, yanlış olma olasılığıyla, karşıt görüşlerle ve keşfedilen alternatifler­le gelişir. Neyse ki her çağda başka insanla­rın böyle alması gerek dediği şeyler hakkında eleştirel düşünmeye hazır filozoflar vardı. He­men hemen her konu hakkında eleştirel düşün­meye çabalayan filozoflardan biri de şüpheci Pyrrhon'du..."

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 30)Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton (Sayfa 30)