Zahide, Arsen Lüpen - Kibar Hırsız'ı inceledi.
12 Mar 00:10 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Bir arkadaşımın önerisiyle almıştım ve galiba beklentimi yüksek tutmuşum. Dili çok basitti ki yeni gençleri okumaya teşvik amaçlı araç kitap olarak görebilirim bunu ama tabi ki noktalama yanlışları olmasa. Noktalama yanlışları, yazım hatalarından afallayıp tekrar başa dönüp okumak sürükleyici bir okuma sağlamadı bana. Ve şöyle ki kesinlikle bir Sherlock Holmes değil..!!

Tacizi İfşalıyorum!
Hepimiz farklı insanlar olduğumuzdan hepimizin aynı uyaran karşısında farklı tepkiler vermemizin normal olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle 'şöyle yapmalıydınız' tarzındaki yorumları uygun bulmuyorum. Orada bir geçmiş zaman var ve ben onu geri getiremem.
Yorum yazan herkesin fikrine saygı duyuyorum. Ancak bazılarına katılmıyorum. Aynısını sizden de bekliyorum.
P. S. Bu iletiler sıklaştı gibi yorumları kendinize saklamanızı rica ediyorum. Benim sayfamda edebiyat ya da kitaplar ve filmler ile ilgisi olmayan tek ileti budur.

https://hizliresim.com/A17LLq
https://hizliresim.com/W7k0QQ
https://hizliresim.com/m263kZ
https://hizliresim.com/LbAynV
https://hizliresim.com/QVBapv
https://hizliresim.com/y05Ez9
https://hizliresim.com/OoA0oz
https://hizliresim.com/NZApZQ

Bu sitede buna maruz kalmayan bir tek ben kaldım diyordum ama sonunda benim de başıma geldi. Yukarıdaki resimlerde de gördüğünüz gibi sakin ve nazik bir dille uzaklaştırmaya çalışmama rağmen bir türlü başımdan savamadım ve en sonunda sabrım taşıp argo kullanmak durumunda kaldım.
Hala mesaj atmaya devam ediyor ama kendisini birazdan engelleyeceğim. Bu ve bu gibi insanlar bu sitede yer almamalı diye düşünüyorum ki ben kendisini şikayet ettim. Umarım siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur.
Arsen Lüpen ismini kullanan tacizciyi ifşalıyorum
https://1000kitap.com/Floyd

Zeynep Leblebicier, bir alıntı ekledi.
 31 Oca 12:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Alaycı bir görünüşünüz var, ilk başta soğuk, sert bir adam gibi duruyorsunuz.Ama genelde acı çekmiş insanlar böyle görünmeyi yeğlerler... Aslında onlar hoşgörülü insanlardır."

Arsen Lüpen - Sıkıysa Yakala, Maurice Leblanc (Sayfa 57 - Tutku yayınevi)Arsen Lüpen - Sıkıysa Yakala, Maurice Leblanc (Sayfa 57 - Tutku yayınevi)
Mehmet A., Arsen Lüpen İstanbul'da'yı inceledi.
14 Oca 16:24 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Zamanında çocukluğunu yaşayamamış ve büyümüş bir insan, büyüdükçe çocuklaşır. Kimse sizinle oynamadıysa, büyüyünce siz kendinizle oynamaya mecbur kalıyorsunuz.

Serinin bu son kitabını almak için kitapçıya gitmiştim birkaç hafta önce. Cingöz okuduğumu gören kitapçı, “Hayrola, okumaya yeni mi başladın?” diye alaylı bir tavırla soru sormuştu bana. Ben de, “Maalesef abi, yeni okuyorum,” demiş bulundum. Saf ve çocukça, kitabı kastettiğini zannederek. Bunu anlayınca, “Yok. O anlamda demiyorum. Yani okumayı yeni mi söküyorsun? Çocuklar için yazılmış ya kitap, onun için söyledim,” dedi. Ben de, sanırım biraz gülelim ve anlamamış olduğumu gizleyeyim diye “Evet abi,” dedim. Yok yani nedir arkadaşım, küçükken kimse bize bunları okumadı diye, çocukluğun bu zevkli eserlerinden vaz mı geçelim? Çocukken çocuk olamadıysak, büyüyünce çocukluk nasıl bir hismiş acaba diye bu kitapları okumayalım mı? Madem çocukluğumuzu elimizden alıyorsunuz, büyüdüğümüz vakit çocuklaştığımızda da yargılamayın!

Kitap, Arsen Lüpen’in İstanbul’a gelişini ve onun gelişi ile beraber yaşanan muammalarla dolu bir cinayet vakasını ele alıyor. Bu cinayet vakası, Arsen Lüpen’in tam da İstanbul’a geldiği vakite denk gelmesi, bazı gazeteciler ve Mehmet Rıza tarafından, olayın Arsen Lüpen ile bir ilgisi olduğunu hatta gazeteciler daha ileri gidip, bu nezih, müstesna, beyefendi, pırıl pırıl, şeytani bir zekaya sahip hırsız tarafından yapıldığını ileri sürerler. Tabii Lüpen bu duruma ziyadesiyle kırılır. Çünkü o da Usta (tayfası tarafından Cingöz Recai’ye yapılan hitap şeklidir) gibi adam öldürmekten son derece tiksinir. Elini kana bulamaktan çekinir. Lüpen, kendini aklamak adına oyunlar yapar ve haklılığını ispat eder. Yani, o bir hırsızdır, katil veya cani değil... Oyun içinde oyunun döndüğü ve aksiyonun neredeyse hiç eksilmediği, gizemlerden başınızın döndüğü ve muammaları sizin bile çözmek için beyninizi patlattığınız ama çözemediğiniz, şahsen serinin en merak ettiğim ve en güzel kitabıdır. Tabi kitapta sinir olmadığım yer yoktu diyemem. Bazı olayları tahmin etmek zor olmuyor eğer Cingöz Recai’yi biliyorsanız. Sinir olduğum kısım, Dünyanın en meşhur, şeytani bir zekaya sahip hırsızların piri Arsen Lüpen, Türkiye’nin en meşhur ve Arsen Lüpen kadar zeki -hatta daha da zeki- ve çevik hırsızı Usta Cingöz Recai ve Türkiye’nin en meşhur hafiyesi Mehmet Rıza, aynı anda üçü de birlikte ve aynı kişi tarafından alt edilip hapsediliyorlar. Bu olay onları gözümden bayağı bir düşürmüş olsa da, dedik ya, iş içinde nice işler vardır bu kitapta. Tabii her şeye rağmen yine eskisi gibi olmadılar gözümde... Usta hariç... Çünkü kitabın sonunda herkesi mat edebilen ve bence Cingöz, Lüpen, Mehmet Rıza üçlüsü arasındaki çekişmede kazanan tek taraf odur. Her ne kadar üçü de isteğine kavuşmuş olsa da...

Seriyi tamamladığımıza göre, bazı konulara değinmek gerekiyor. Mesela diğer detaylar ile bağlantılı olarak, Peyami Safa’nın bu seriyi bir gazete için yazarken kullandığı takma adı söyleyelim: Server Bedi.

Takma ad dediğimiz, divan edebiyatında şairler tarafından kullanılmış “mahlas” olarak görünse de, Tanzimat, Servet-i Fünun ve özellikle de Cumhuriyet dönemi edebiyatlarında, divan edebiyatında yapılan kullanımından farklıdır. Çünkü bu dönemlerde kullanılan takma adların en temel nedeni; siyasi baskılardı. Özellikle Cumhuriyet dönemi yazar ve şairlerimizde bu durumun mevcut olduğunu görmek, pek manidar değil midir? Ne kadar da gülünç ve kötü bir durum. Düşüncelerinize yapılan baskılardan dolayı, kimliğinizi gizleyerekten fikirlerinizi yazmak ve yaymak... Tıpkı günümüzde, toplumsal baskılardan dolayı hayatını istediği şekilde yaşayamamış ve sosyal medya dediğimiz mecralarda farklı “nick name”ler kullanarak, topluma bir başkaldırı niteliğinde gezinen Pelinsular gibi... Yanlış anlamayın. Dalga geçmek için bu örneği vermiyorum. Bu utanılası bir durumdur çünkü. Baskı, ister siyasi olsun ister toplumsal olsun, baskıdır. Yapmayın! İnsanlara ve fikirlerine saygı duyun. Önemseyin...

Bu durumların yanı sıra, romancılarımız belli bir dönemde özellikle, bu tarz popüler kültür veya edebi kaygısı pek bulunmayan, özellikle de polisiye roman ve hikayelere yönelmişlerdir. En nihayetinde onlar da insan ve para kazanmaya ihtiyaçları da var. Ben diyorum ki, bu “Mahlas”, “Takma ad” veya “Nick Name”leri belki de utandıkları için de kullanmış olabilirler. Yani ikinci bir neden olarak. Sonuçta, siz bir sanatçı, edebiyatçı veya romancı olarak biliniyorsunuz. Eğer biri bunu duyarsa, sizinle dalga da geçebilir. Hatta edebiyatçılar arasında alay konusu bile edilebilir. Ne yazık ki, toplumumuz bunlara çok müsait bir ortama sahip... Ne acı!..

Sözün özü, her ne olursa olsun, seriyi okumanıza gerek olmasa bile bu kitabı okuyun. Gerçekten de size hoş vakit geçirecek bir eserdir. Özellikle de polisiye roman severlere.

Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fransızca, İngilizce, Almanca, İtalyanca olduğu gibi, bir de "delice" vardır. Bu dille konuşmasını bilenler, şuuru bozuk insanlarla akıllılardan fazla anlaşabilirler. Emin olunuz ki gizli maksatlarımızı sezmek ve bizim ruhumuzu kavramak hususunda deliler, herkesten fazla ince akıl sahibidirler.

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 335 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 335 - Genç Damla Yayınları - 2015)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...en akıllı insanlar bile delilerin yanında farkında olmadan biraz delirirler.

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 333 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 333 - Genç Damla Yayınları - 2015)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Uzanmaktan rahat ve güzel ne var? Bol ve derin bir uykuya dünyanın bütün Lüpenlerini, Cingözlerini feda edeceğim geliyor.

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 310 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 310 - Genç Damla Yayınları - 2015)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ben hayata daima itimat ettim ve bu itimadımın mükafatını gördüm. En müthiş vaziyetlerde bile bir kurtuluş imkanı gizlendiğine inanırım.

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 277 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 277 - Genç Damla Yayınları - 2015)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hakikaten en iyi ölüm budur. Hava gazıyla ölmek, yataklı vagonla ahirete gitmek demektir.

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 260 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 260 - Genç Damla Yayınları - 2015)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 15:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Oysa herkes öldürür sevdiğini!
- Hristo, Madam Ridvay'ın kız kardeşini niçin öldürdü?

- Seviyordu.

- İnsan sevdiğini mutlaka öldürmek mi lazım gelir?

Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 233 - Genç Damla Yayınları - 2015)Arsen Lüpen İstanbul'da, Peyami Safa (Sayfa 233 - Genç Damla Yayınları - 2015)