Pars Kieslowski, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor

Dünya bir cehennemden farksızdır ve onun içinde bir taraftan insanlar,diğer taraftan iblisler azap ve işkence çeken ruhlardır.

Hayatın Anlamı, Arthur SchopenhauerHayatın Anlamı, Arthur Schopenhauer
Canan, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ne mantığı ne de ölçüsü olan şeyi, akıl ile yönlendiremezsin.

Aşkın Metafiziği, Arthur SchopenhauerAşkın Metafiziği, Arthur Schopenhauer
Yaprak Koleksiyoncusu, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

 Sımsıkı sarılıp cinsel sevginin bütün o kademeleriyle ve ayrıntılarıyla, sadece tiyatrolarda ve romanlarda değil, aynı zamanda hayatta da; yani, yaşam sevgisinin yanı sıra, bütün itici güçlerin en güçlüsü ve faali olduğunu ispatlamış olduğu, insanlığın genç kesiminin enerji ve gücüyle birlikte  düşüncelerinin yarısını sürekli olarak meşgul ettiği, hemen her insan çabasının nihai amacı olduğu, en önemli meselelerde belirleyici etkiler yaptığı, en ciddi meşguliyetleri ve işleri her saat aksattığı, ara sıra en büyük kafaları bile bir süre için karıştırdığı, devlet adamlarının görüşmelerinin ve bilginlerin araştırmalarının arasına, bunları bozucu şekilde, ıvır zıvırını sokmayı aşk mektuplarını ve saç buklelerini ta bakanlık evrakının ve felsefi elyazmalarının arasına yerleştirmeyi arsızca becerdiği, aynı şekilde her gün en karmaşık ve en feci kavga dövüşleri körüklediği, en değerli ilişkileri bozduğu, en sağlam bağları koparttığı, kimileyin hayatı ya da sağlığı kimileyin de zenginliği, statü ve rütbeyi ve de mutluluğu kendine kurban seçtiği, hatta aslında merhametli ve dürüst olanları vicdansızlara, o zamana kadar sadık olanları birer haine dönüştürdüğü; kısacası, bir bütün olarak, her şeyi tersine çevirmeye, karmakarışık etmeye ve yıkmaya çalışan kötü niyetli, düşmanca bir iblis olarak ortaya çıktığı bu gerçek dünyada da oynadığı önemli rolü incelersek, insan şöyle haykırmadan edemez: Bunca gürültü patırtı niye? Niye (bunca) itiş kakış, tepinme, korku, endişe ve dert? Sonuçta amaç, sadece her bir Mecnun’un kendi Leyla’sını bulması değil midir? Böyle önemsiz bir ayrıntı niçin böylesine önemli bir rol oynasın ve iyi düzenlenmiş insan hayatının içine bitimsiz aksaklık ve kargaşa getirsin?

Aşkın Metafiziği, Arthur SchopenhauerAşkın Metafiziği, Arthur Schopenhauer
Yaprak Koleksiyoncusu, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Aşk^^
insan doğasına yabancı ve bu doğayla çelişen bir şeyin, yani aslı astarı olmayan bir kuruntunun ( aşk),her dönemde dâhi yazarlarca bıkıp usanmadan canlandırılıp anlatılmış olması ve insanlıkça, hiç değişmeyen bir katılım ve ilgiyle karşılanması imkânsızdır; çünkü hakikat/doğru olamadan güzel sanat olamaz:
Doğrudan başka hiçbir şey güzel değildir; sadece doğru sevilmeye değerdir.

Aşkın Metafiziği, Arthur SchopenhauerAşkın Metafiziği, Arthur Schopenhauer

Dünyaya bakış açımızın sağlam temelleri ve derinlik veya sığlığı çocukluk yıllarında oluşur. Bu görüş daha sonra özenle düzeltilir ve mükemmel hale getirilir, ama özde değişmeden kalır.

-Arthur Schopenhauer

Felsefe yüksek bir dağ yoludur… ıssız bir yoldur ve yukarı çıktıkca daha da ıssızlaşır. Bu yolu her kim izlerse hiç korkmamalı, her şeyi geride bırakmalı ve kış karında güvenle ilerlemelidir… Kısa süre içinde altındaki dünyayı görür; kumsalları ve bataklıkları gözünün önünden kaybolur, düzgün olmayan noktaları düzelir, yırtıcı sesleri artık kulağına ulaşmaz.…-

-Arthur Schopenhauer

Emine., bir alıntı ekledi.
Dün 08:29 · Kitabı okuyor

Rien n'est beau gue le vrai; le vrai seul est almable
"Doğrudan başka hiçbir şey güzel değildir; Sadece doğru sevilmeye değerdir."

Aşkın Metafiziği, Arthur Schopenhauer (Sayfa 14)Aşkın Metafiziği, Arthur Schopenhauer (Sayfa 14)