Murat çakır, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asırlardır kökümüzden uzaklaşmak yolundayız. Boşlukta koptuğumuz güneşi arar gibi bir hâl...
Düşe düşe, döne döne güneşe yol bulabilecekmiyiz, bilemem!...

Mukaddes Emanet, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 28 - Büyük Doğu yayınları)Mukaddes Emanet, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 28 - Büyük Doğu yayınları)
haluk, bir alıntı ekledi.
15 Mar 08:30

Benim için boş hayaller peşinde koşuyor diyenlere bir çift sözüm var.Bakın Marti[Jose Marti-Haluk]ne diyor:"Gerçekçi insan,dünyaya kendi dar çıkarları açısından değil,üstlenmesi gereken görevleri açısından bakar[...]onun bugün düşlediği şeyler geleceğin yasaları olmaya adaydır.Çünkü o,tüm dikkatini çevresinde asırlardır bir dünya entrikayla sürüp gitmekte olan talanlara,haksızlıklara,katliamlara verip bunları kendisine dert edinendir."
Beni Tarih Aklayacaktır adlı savunmasından.

Fidel Castro Konuşuyor, Fidel Castro (Beni tarih aklayacaktır kitabından alıntı.)Fidel Castro Konuşuyor, Fidel Castro (Beni tarih aklayacaktır kitabından alıntı.)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
13 Mar 18:50

Bir mukaddes inancı olmayan insana, insan demek zorun da ötesinde...
Zira insan demek, çatışma ve kavga demek değil; huzur ve derûnî âsâyiş (iç huzur) demektir. İçtihat başka, kavga başka olduğuna göre, boğuşmakla gerçekler elde edilemez, geri püskürür. İşte gâyeye şuûrlu adımlarla yaklaşacağımıza, ferdi veya zümrevî menfaatler adına boğuşarak yaralayıp yaralanarak gitmek yolunu tuttuğumuz için, asırlardır yerimizde saymakta bulunuyoruz.

Bağ Bozumu, Samiha Ayverdi (Sayfa 86 - Kubbealtı)Bağ Bozumu, Samiha Ayverdi (Sayfa 86 - Kubbealtı)

Sen Vera,
Filistin'den geçerken sakın eteklerini toplama
Biraz kan bulaşmış şekilde çık karşıma
Ve sakın unutma
O ilk çocuğumuzdur..
Asırlardır dillerde olan Leyla'dır..

Meryem, bir alıntı ekledi.
13 Mar 10:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Devletler arasında masum insanların hayatlarına mal olan güç mücadelesi yeryüzündeki en çirkin çekişme şekli olagelmiştir. Bu çekişmeler ülkelerin kendi iktidarlarını güçlendirmek, dünyayı kontrol etmek ve kendi halklarına daha fazla refah sağlamak için savunmasız insanları katletme zalimliğine dönüşmüştür. Masumiyetin öldürülüp ölümden maslahat devşirilmesi ise hiçbir zaman olağan karşılanamaz. Bu gerçek asırlardır devam etse de masum insanların ölümüne asla alışılmamalıdır.

Tünel, Mehmet Akif ErsoyTünel, Mehmet Akif Ersoy
özlem, Göğü Delen Adam'ı inceledi.
 13 Mar 00:34 · Beğendi

Gün batımı turuncusunun ışıklarının minik kum taneciklerinde itinayla korunduğu bir sahilde, adım adım yürüyorum.. Sanki biraz daha ilerlesem, güneşe dokunabilirmişim gibi..

Dalgaların sesi öyle ruha yakın, öyle özgür.. öyle heybetli! İnsana insan olan yönünü şefkatle hatırlatır gibi..

Nefes alıyorum sol yanımda bulanan çam rengi ağaçlardan..

Hepsi öyle güzel ki..Oysa hangi duygularla gelmiştim bu topraklara.. ve keşke her toprak bu kum taneleri gibi olsa..

Böylesine yalın, uysal ve dinlendirici..

Ve bu mavi boynumdan bir tül gibi eksik olmasa, yaşam boyu taşıyabilsem onu..Yalın çevrem olduğu kadar üstüme başıma bakıyorum ve onun hemen ardındaki beni ben yapan ve buraya getiren, aslında buraya kaçıran şeylere..

Bana zamanımı yuvarlak bir camda gösteren bir saat ve yanında onu şirin kılan takılar..

Ayakkabılarımı ardımda bırakalı çok oldu, oysa onu almak için kaç maaş biriktirmiştim.. kaç gün uyumadan onu düşleyip, bütün gece rüyamda sadece onu görmüştüm.. Uyandığımda ise tuhaf ki bulamamıştım..

Rüyamda.

Hafif esmerleşen tenime aykırı kemik rengi bir tişört ve onun renklerine yakın beyaz bir etek, kat kat fırfırlı...Bulutlara bakıyorum da, haykırmak istiyor bir yanım!! Hey pamuk şekeri diyarı.. Ben de sizdenim, bakın! diye..Bulutlar, iç sesimi duymuş olacak ki güneşini saklıyorlar benden bir süre.. öyle ki gülmekten ağlıyorlar dahi sanıyorum..

Peki diyorum.. Peki siz kazandınız..

Tepki yok.. şimdilik..

Kazanmak.. kim için, ne için ve neye karşı? Neden illa kazanmak..Güneş, bulutları hafiften dürtüp, bulutlar ise insan olan yanıma hayretle bakıp, derincede bir esneyip :) inanamıyorlar.. ve ışık bırakıyorlar yoluma..Yürümeye devam ediyorum..


...

Tüm beyazlardan güzel, turuncuların içinde minik bir saray.. yeryüzünün kalbi gibi;

Bir inci buluyorum.. üzerindeki kumu üfleyip ve parmak parmak silip güzelliğine bakıyorum..


Aklıma iyi ki yanımda yok dediğim maddi dünya geliyor ve inciden saklıyorum hüznümü.. biliyorum onunda yüreğine düştü insanın hırsı..

Yuvarlak bir metal uğruna, onun ezilmiş ve daha kolay şekle girebilen kağıt hali uğruna.. başarıların, onurlu savaşların üstünde yazıldığı ve biriktirdikçe bir hastalık gibi çoğalan parayı hatırlıyorum..

İncinin kardeşidir yakut, zümrüt.. ve diğerleri.. ne çok acı çektiniz diyorum..Tam bırakacakken denizin hemen kenarına, kalbine alsın diye deniz.. ellerimde saklanıyor ve dokunduğu yerlere rengini bırakıyor.. o saklandıkça gözlerimde inci pınarları var oluyor..

İzliyor…
... Akşam olmak üzere ama nedense bugün, gün uzun.. sanki bir mücadele gökyüzünde..

İncimle birlikte bakıyoruz, gökyüzüne .. Varoluşuma..

Küçüklüğüme rağmen anlamaya çalışıyorum hayatı.. tek bir harita var elimde ve ben bu sonsuzlukta kendinden emin, küstah insanım daima…


...


Düşlerimle bir sefere çıksam gökyüzü diyarına.. yıldızları aşsam bir papalagi selamıyla ve kabuğumu sıyırsam, yıldızlardan benliğimle ulaşabilir miyim varlığıma..

Aynanın ötesine kalbimle dokunmaktır niyetim, kırmadan, ellerim kesik kesik asırlardır.. kırmadan, kalbimle inandırabilir miyim aksimi?

Yıldızlar tek tük, güneş son tebessümünü bırakmakta..

Gece ki güneşi uyutur ellerinde…Deniz kızgın, deniz koyu.. denizde, aksim..

İncim uykuda, üşüyorum ve varlığım, şu üstümdeki kabuk.. çabalarım, savaşlarım..

Yaşamım, ömrümü verdiğim onca şey, bu yaşım.. nasılda aykırı yaşamla…Düşünüyorum…Avuçlarımdan dökülen kumlardandım ben, topraktım.. Sen gibiydim deniz.

Bu soğuk rüzgar, birazda sen..

Neden bu yalnızlık? Bu yalnızlığa beni benden başka kim iten?
...


Dökülen kumların saklayamadığı bir şeyler var, üstelik ince bir kum tabakasıyla örtülür cinsten ama kabul etmiyor avuçlarımdan dökülmeyenler…

kazıyorum.. kazıyorum.. kazıyorum…

Simsiyah avuç içi kadar taş, üstelik üzerinde kanla.. henüz kurumamış.. dokunuyorum taşa ellerime dokunuyor o da.. tanır gibi. Suda yıkamak istiyorum ellerimi, taş ile.. çıkmıyor..Kumlar.. yüreğinde bir yükten kurtulmuş gibi. Bu taş, biliyorum.. Habille Kabil dönemine kadar uzanıyor…

Gün batımı turuncusunun diyarına, bir gün ellerimdeki bu insan izlerinin lekesinin çıkabileceğinin umuduyla, bu taşı üstelik mimaride atalarımdan hatıra.. bir evim olsun istiyorum, mavinin tam ortasında..Dalgalar durgunlaşıyor, dalgalar, kitabın kapağı kadar mavi…

Gökyüzünden üstümdeki kemik rengine yakın bir ışık parlıyor..Bir yelkenli..

İnsan, medeniyet.. üstelik eli de tüfekli..

Eli ellerimin aksi…Varlığından gözlerimi ayırmayan ben, korkuyla.. ellerinde biriktiriyorum bakışımı..

Ellerinde su izleri..

Ellerinde inci..

Gözleri, gözlerim gibi..

Bu İlk insanın, yarayla bezenmiş izleri..

Umutlu, yeniden başlamak ister gibi..Bir yelkenli, uzaklardan gelen..

İki değil, herşeyi yeniden yazan..

Medeniyetin, hırsın, içindeki o doymak bilmez hayvanın belini kıran..

Sadece İnsan olan Papalagi…

Gün doğmak üzere.

" https://soundcloud.com/...ap-kaczmarek-evening "


Ne hissediyorsunuz, bir gün doğumuyla ruhunuzda?
İşte öyle bir kitap Göğü Delen Adam...

Bu güzide eseri benimle tanıştıran kıymetlim " Howl " dur. Biri daha var ki bu gördüğünüz kelimelerde gün ışığından çok daha parlak olan, " İnci Küpeli Kız " dır. Kendisi şuan burada değil ama biliyorum ışığıyla izliyor beni...

Elinde mürekkebim...


... İnci Küpelimle birlikte Howl'a armağanımızdır bu inceleme.
İşin aslı ise.. Laf aramızda biliyorum,
Tüm bu kelimeler, bu bütünlük.. Bendenizin her ikisine armağanıdır.


Yüreğinizdeki yaşam güneşi, o bütünlük hiç solmasın..
Ve hep ışıklarla karşılasın, her zorluğu..


Sevgiyle...

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
10 Mar 23:49 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Şeriat isterük"ün, "İslam isteriz" ile hiçbir alakası yoktur. Şeriat, Kur'an'ın getirdiği dinin adı değildir. Kur'an'ın getirdiği dinin adı İslam'dır. Sadece İslam. Başka adı yok.
Neden 'İslam' demezler de 'şeriat' derler. Çünkü İslam derlerse iddialarını Kur'an'la ispat etmeleri gerekir. Oysaki Allah ile aldatanların din dediklerinin Kur'an'dan onay alması mümkün değildir. Şeriat diyerek meseleyi her yana çekilebilir hale getirmekte, sıkışınca da "Ulemanın kavli budur, icma bu yoldadır, ecdadımız böyle karar vermiştir, asırlardır Müslümanların uygulaması böyledir" gibi dayatmalarına uygun bir dini öne çıkarma yoluna gitmektedirler.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 97 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 97 - Yeni Boyut Yayınları)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 05 Mar 02:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

- Asırlardır İlayi Kelimetullah davası için mücadele etmiş ceddimiz İslâmdan kopmadan üç kıtaya hükmetmiş, güçlenmişse Haçlı zihniyeti bundan her zaman tedirgin olmuştur. Neticede savaşlarda, meydanlarda verilen mücadelelerde hep yenilen Hıristiyan âlemi iman gücüne karşı koyamıyor. Bu sefer içlerine fitne, fesat, bölücülük, kışkırtıcılık sokarak koskoca İmparatorluğun yıkılmasını Hıristiyan âlemi içten sağlamıştır.

Gün Doğmadan, Ahmet Aytaç (Sayfa 68)Gün Doğmadan, Ahmet Aytaç (Sayfa 68)