• Aşk Başlamadan Güzel

  Aşk başlamadan güzel, Kalplerde heyecan Bakışlarda korku olduğu zaman güzel... Birbirimize sezdirmemek için çırpınış, Başkaları görmesin diye çabalayış, Gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman... Aşk başlamadan güzel...
  Ümit Yaşar Oğuzcan
 • Her şeye rağmen
  Hiçbir şey yokmuş gibi
  Öylece yok sayarak
  Yaşayacak mısın
  Sonsuza kadar ?
  Kitaptan bir alıntıyla başlamak istedim.Merhabalar yazarın okuduğum ikinci yazarın ise ilk kitabı olan Yıllar Sonra kitabın ilk başta kapağı dikkatimi çekmişti sonra ismine bakınca çocukluğum aklıma geldi o güzel bahçelerde açan çiçekler ve oyunlar aklıma geldi.Kitabı okuyacak olanlara tavsiyem kitaba başlamadan önce önsözü okumalarını tavsiye ederim çünkü yazar bu bölümde kitabı nasıl bir araya getirdiğini ve asla umutsuzluğa kapılmamız gerektiğini kendi yaşamı üzerinden örnek vererek anlatmış.Kitap deneme ve şiirin bir arada yer aldığı bir kitaptır.Hasan Karataş’ın kitaplarını okumadan önce bu kadar şiirsel ve duyguları güzel anlatan bir eser okumamıştım.Küçük başlıklar halinde Ayrılık,hüzün,yalnızlık,aşk,sevgi,bıkkınlık ve hayatın getirdiği yorgunluk gibi konular muazzam bir dille kaleme alınmıştır.Üslup olarak akıcı ve şiirsel bir dil kullanılmıştır yazarın ilk eseri olmasına rağmen gayet başarılı bir eserdi.Yazara yazın hayatında başarılar dilerim.
  Keyifli Okumalar Dilerim
 • Merhabalar yazarın ikinci benim okuduğum ilk kitabı olan Mor Melankolik kitabının incelemesine başlamadan önce altını çizdiğim bir kaç satırı paylaşmak isterim :
  “Kaç kez ölür insan ?”
  “Sahi, sesiyle sarılır mı insan?”
  “Gönül vermeden gönül alınır mıydı ki ?”
  “Gittiğin yer, yıktığın gönle değer mi ?”
  Mor Melankolik öykü ve deneme tarzında yazılmış olup şiirsel bir dil kullanılmıştır.Muazzam bir üslupla ve çok güzel cümlelerle bir araya getirdiği bu eseri beğenerek okudum.Konu olarak aşk,hüzün,sitem ve ayrılık gibi konular işlenmiştir dersem yanlış söylemiş olurum çünkü bu kadar duygu yüklü olan bu kitap resmen kendini okura hissettirmiştir.Her okurken kendinden bir şeyler bulabileceği bir eserdir.Satırları okurken başta sıradan gelebilir ancak satırlarda öyle muazzam anlamlar taşımaktadır ki bu cümleler nasıl böyle satırlara dönüştüğünü anlayamayacaksınız.Kitabın en beğendiğim özelliği Hasan Karataş’ın kendine özgü bir üslup kullanarak yazması oldu.Kitap 4 bölümden ve 40 başlıktan bir araya gelmektedir.Aralarında en çok Yarım Kalmışlıklarım ve Renkleri Yitirmek beğendim.
  Kesinlikle tavsiye ederim Hasan Karataş’a yazın hayatında başarılar dilerim
  Keyifli Okumalar Dilerim
 • Merhabalar Stefan Zweig’in Karmaşık Duygular kitabının incelemesine başlamadan önce beğendiğim bir alıntıyı paylaşmak isterim : “Aşkın en güzel en dingin anları insanı kendinden geçiren solgun düşlerdedir.”bu eserinde diğer eserlerinde olduğu gibi insan psikolojisini ve ruh halini ne kadar iyi kavradığını görmekteyiz.Öykü türünde yazılmıştır ve içerisinde 7 öykü yer almaktadır :
  Ormanın üzerindeki yıldız,Erika ewald’in aşkı,Unutulmuş düşler,Alacakaranlık hikayesi,Zıt ikizler,Bir yüreğin çöküşü ve Karmaşık duyguları hepsi birbirinden güzeldi ve en beğendiğim Alacakaranlık hikayesi oldu.Kitabın ismiyle aynı ismi taşıyan Karmaşık duyguları öyküsü kitabın sonunda yer alan ve en uzun olan öyküdür.Kitapta sıkılarak okuduğum öykü Karmaşık duygular oldu çünkü öykü çok uzun tutulmuş ve diğerlerine göre daha sıkıcıydı.Konu olarak aşk üzerinde durmuştur.Kitabın beğendiğim özellikleri betimlemeleri ve erkek-kadın arasındaki ilişkisindeki sorunlardı.
  Keyifli Okumalar Dilerim
 • "Böyle gitmez: Hayata biraz sanat, biraz estetik, biraz da aşk katmak lazım."

  Yavuz Bahadıroğlu kitabın başlarında bunu diyordu, devamında da bunu dile getirdi. Estetiksiz sanat olamayacağı gibi aşk olmadan sanatı düşünmek de mümkün değil. Bir sanat eserine baktığınızda onun ruhunu görebilmeli, baş başa kalabilmeliyiz o sanat eseriyle. Yani anlık aşkı tatmalıyız, görünüşüyle büyülemeli bizi. Peki hayatımızla sanatın bağlantısı ne? İşte Yavuz Bahadıroğlu bunu başaran birinin, Koca Sinan'ın hayatını ele almış.

  Kitap, Mimar Sinan'ımızın kısaca bir hayatına değinerek başlar. Mimar Sinan devşirme kökenlidir. Evet yanlış okumadınız, o koca koca camilere imzasını atan koca mimar bizim Koca Sinan'ımız devşirme kökenlidir. Osmanlı'nın şüphesiz en güzel camilerini yapan Koca Sinan'ın devşirme olacağını meğersem nasıl da düşünememişim?!

  Neyse... Kitabın teknik özelliklerine geçelim...

  Kitabı okumaya başlamadan çok ayrıntılı ve eser betimlemesi yoğun yer kaplayan bir kitap okuyacağınızı sanabilirsiniz. Bir mimarı konu alan kitaptan böyle bir anlatım veya bol fotoğraflı bir şey beklersiniz elbette. Fakat kitabın dili genellikle basit ve eser tanıtımı üstünkörü geçebilecek acemi bir yazarın acemi incelemelerinin bir sonucuymuş gibinize gelince şaşakalmayın derim.

  Yavuz Bahadıroğlu, mimar Sinan'ın çıraklık, kalfalık ve ustalık camileri dışındaki diğer eserlerine gerekli önemi vermemiş. Bu eserleri de kitabın farklı bölümlerinde kitabın anlaşılırlığını bozacak şekilde tanıtmaya çalışmıştı. Tanıtamamıştı. Diğer eserlerin bir ikisi üstünkörü anlatılıp geri kalanlar ise kitabın sonunda bir liste olarak verilmiştir.

  Bir biyografiye başlarken veya eser tanıtımı okurken o şeyin bizahiti tanığı olmayı beklersiniz. Ancak, Yavuz Bahadıroğlu ise bu beklentiden de bir hayli uzak bir yol seçmiş, üslubu doğru kullanamayıp, kitabı oldukça kısa tutmuştu.

  Betimlemeler yetersiz, çok az eser tanıtılmış, Mimar Sinan kim sorusu askıda bırakılmış, basit bir araştırma-incelemenin sonucunda basit bir kitap ortaya çıkmış. Ve kitap okunduktan sonra aklınızda bir yığın soru kalabilir. Sorun etmeyin, Mimar Sinan'ın harikalarını üstünkörü dinlemek bile sizi ona hayran bırakacaktır.

  Söylemeden de edemeyeceğim, bu kitaptan gördüğüm kadarıyla Mimar Sinan'ın hayatının yüzlerce sayfaya değil binlerce sayfaya ancak sığabileceği kanısındayım. Siz de Mimar Sinan'ı okumak isterseniz bu tavsiyemi unutmayın. Kısa kitaplar Mimar Sinan'ı tanımanıza yardımcı olmayacak, onun hakkındaki bilgi eksikliğinizi daha da derinleştirecektir.

  Başka bir kitapta görüşmek temenmisiyle,
  İyi okumalar...
 • Aşk başlamadan güzel,
  Kalplerde heyecan
  Bakışlarda korku olduğu zaman güzel...
  Birbirimize sezdirmemek için çırpınış,
  Başkaları görmesin diye çabalayış,
  Gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman...
  Aşk başlamadan güzel....
 • Aşk başlamadan güzel bakışlarda korku olduğu zaman güzel birbirimize sezdirmemek... İçin çırpınış başkaları görmesin diye çabalayış gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman . . ..