HadRa, bir alıntı ekledi.
13 Mar 14:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlük ve adalet olmadan tek başına aşk asılsız bir sufîliktir.

Aşina Yüzlerle Ailesine ve Dostlarına Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 80 - Fecr Yayınevi)Aşina Yüzlerle Ailesine ve Dostlarına Mektuplar, Ali Şeriati (Sayfa 80 - Fecr Yayınevi)
Ömer Faruk Feyat, bir alıntı ekledi.
11 Mar 02:35 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir aşk ışığı gelsin dedim fakat gündüzüm geceden
Daha karanlık oldu yaktığım bu mum yüzünden

Yalnızlık Sözleri 1, Ali Şeriati (Sayfa 344)Yalnızlık Sözleri 1, Ali Şeriati (Sayfa 344)
™ Parende, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi

...Aşk, akıl ve mantığın ötesinde, bir hedef için veya başkaları için bizi kendimizi inkâra ve kendimize başkaldırmaya çağırabilen, gerektiğinde bir ülkü veya başkası uğruna fedakârlık etmeye çağırandır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 60 - Fecr yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 60 - Fecr yayınları)

Aşk, görme engelli bir coşku, görmezlikten kaynaklanan bir bağdır. Oysa sevgi, bilinçlice bir bağ; apaçık, duru bir görmenin sonucudur.

Ali Şeriati

Sylphrena, Kadın (Fatıma Fatımadır)'ı inceledi.
 09 Mar 22:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Atatürk gibi ulusa seslenerek başlamak istiyorum; Düşüncelerden korkmayın efendiler!!!!
Bir kişiyi okuyor olmak onun düşüncelerine tamamiyle katılıyor olduğumuz anlamına gelmez... Onaylamadığım görüşleri de olsa, İslam’ın yozlaştığı bu süreçte bir uyanıştır Ali Şeriati!

Eser 3 bölüm ve bir ekten oluşuyor.
İlk bölüm Şeriati tarafından kitaplaştırılmış, daha sonrakiler ise konferans ve kasetlerin çözümlenmesi ile oluşturmuş bölümler.

“Nasıl olmalı?” sorusu ile başlıyor Şeriati. Toplumumuzda kadının hızla değiştiğini, sistemin ve modernizmin daima onu istediği tipe dönüştürme çabasında olduğundan bahsediyor.
Ruhtan yoksun bırakılmak istenen, adeta robotlaştırılan ya da mal olarak görülen ya da kadınların çocuklaştırıldığı bir anlayış...
Bir yerde sımsıkı korselere sokulan, dizginlenen kadınların, “edepli ve zarif” olarak görüldüğü, başka bir yerde çarşaf giyen ya da örtünen kadınların “edepli” olarak görüldüğü bir dünya. Kendi tercihini yaptığında, bu gibi durumlardan yakasını kurtardığında ise çizilen “kötü kadın” imajı... Daima bir kalıp, daima bir şekillendirme!

( Görünmez Canavarlar geldi aklıma )
Kafamdaki fotoğrafçı şöyle diyor;
Bana kurtuluş ver!
Flaş!
Bana sabır ver!
Flaş!
Bana sükûnet ver!
Flaş!
Bana anlayış ver!
Flaş!

İslam’ın nasıl yozlaştırıldığından, alimlerin görevlerini hakkıyla yerine getirmediğinden bahsediyor. Her ne kadar kendi halkı için yakınıyor da olsa aynı durum bizde de geçerli. Nureddin Yıldız’ın fetvaları malum...

“Önce dini adetleştirdiler, ardından adetlere din diye sarıldılar.”
“İslam toplumlarında insanların eskilerden miras kalan, gelenek ve görenek haline gelen her türlü şekli hatta Kuran’ın deyimiyle “evvelkilerin geleneklerini” kutsallaştırıp yücelttiğinden “atalarının” takip ettiği yoldan gidildiğinden” bahsediyor.
Yani kadim olan dini olanla karıştırılıyor.
Ve çok önemli bir tespiti var;
“Maalesef bizim çıkmazımız, İslam toplumunda İslam kanunlarının ve İslamî meselelerin çok çirkin bir şekilde uygulanması ve bu nedenle savunulmasının imkânsız hale gelmesidir.”

Her türlü değişime karşı çıkılıyor ve küfür olarak telakki ediliyor.

“Radyo: Dinlemeyin
Televizyon: İzlemeyin
Üniversite: Gitmeyin
Kadın: Hişt! Adını anmayın”

“Batı hamlelerini geri püskürtmek için tek sermaye ve silahları ise yalnızca iki kelime idi:
Birincisi: Haram
İkincisi: Hayır
Peki sonuç ne oldu? Gördüğümüz gibi. Gerçekler sınırları yendi.”

Sen pek sevgili müslüman, bunlara karşı çıkarken, değişime karşı eski geleneklerini savunurken İslamı yozlaştırdın! Kesimleri İslamdan soğuttun! “Kızlar okumasın” deyip hastanelere gittiğinde karına “kadın doktor istiyorum”diye yırtınmayı iyi biliyorsun ama!

“Bizim kadınlarımızın şu iki seçenekten başka şansları yoktur: Ya eski eşekleştirmenin esiri olacaklar ya da yeni eşekleştirmenin.
Din eşittir “çarşaf”
Medeniyet eşittir “bar kadını”
Bu kadar...”

Şii ağırlıklı görüşleri fazlasıyla mevcut kitapta.
Bize Fatıma devrini “kendi görüşüyle” anlatıyor. Fatıma’nın kişiliğinden, pes etmeyen ruhundan, babası etrafında şekillenen çocukluğundan, evliliğinden bahsediyor.
“Ama Fatıma, baştan beri baba evinde zorluk ve fakirlik içinde doğdu ve büyüdü. Ali’nin evinde de aşk ve yoksulluktan dışında hiçbir şeye sahip değildi.”
Erkek evladın üstün tutulduğu çağda, Efendimiz’in (sav) zor dönemlerinde çocukluğundan başlayarak (kendisi de zor şartlar altında yaşıyor olmasına rağmen) kadın gücüyle babasının arkasında duruşuna şahit olacaksınız.
Kısacık bir tarih yolculuğu yaptırıyor bize Şeriati.

Ve Kurtlarla Koşan Kadınlar ‘ın önsözüyle bitirmek istiyorum incelememi;
“Uzattığımız saçlarımızı duygularımızı saklamak için kullandık. Ama Vahşi Kadın’ın gölgesi gündüz ve gecelerimiz boyunca pusuya yatmış bir halde hâlâ varlığını sürdürmekte. Nerede olursak olalım, arkamızda tırıs giden bu gölge kesinlikle dört ayaklı!”

Mikail Günsever, bir alıntı ekledi.
 08 Mar 21:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İman ne kadar gizliyse o kadar halis, aşk ne kadar gizlilik perdesi altında saklıysa o kadar temiz olur.

Yalnızlık Sözleri 2, Ali Şeriati (undefined)Yalnızlık Sözleri 2, Ali Şeriati (undefined)
esra k., Dua'yı inceledi.
 04 Mar 17:18 · Kitabı okudu · 3 günde

Öncelikle bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Yazar; kitapta adından da anlaşılacağı üzere dua konusunu ele almış. Kitabı kabataslak tanıtmakla başlayayım. Kitap; dört bölümden oluşuyor. Birinci bölüm; "İnsan Denen Meçhul" kitabının da yazarı olan Alexis Carrel'in "Dua" adlı eserinin yazar tarafından yapılan çevirisinden oluşuyor; bu bölümde; duadan, duanın tanımlarından, nasıl, nerede ve ne zaman dua edilmesi gerektiğinden, milletler için duanın öneminden ve de duanın etkilerinden bahsediliyor. Yazar ikinci bölümde; duanın felsefesi, seccâd ekolü, duada bilinç, aşk, niyaz ve cihat başlığı altında; aşk, yalnızlık mı ayrılık mı? gerçeklik, gerçeklikten kaçış adlı kısa yazılarıyla belli başlı değerlendirmelerde bulunuyor. Bir diğer bölüm olan üçüncü bölümde ise; yazarın kendisinin farklı zamanlarda yapmış olduğu iki duası bulunuyor ve son olarak dördüncü bölümde de; Şia Mezhebinin dördüncü imamı olan İmam Seccad (İmam Zeynelâbidin)'dan bahsediyor ve onun duasına yer veriyor.

Kitap hakkında benim kendi yorumuma gelecek olursam; aldığım eğitimden ve kendi görüşlerimden olsa gerek okurken bazı noktalara hayli mesefaliydim ama bunun yanında katıldığım birçok nokta da oldu elbette, bir de benim "dua" dendiği zaman aklıma; Hz. Eyüp, Hz. Yunus, Hz. İbrahim gibi peygamberler gelir yani kitabı okurken bu peygamberlere değinilmesini bekledim ama yazarın "dua" konusuna daha farklı çerçevelerden yaklaşmış olduğunu gördüm, tabi bu beklentim yazarı daha önce hiç okumamış olmaktan da kaynaklanmış olabilir.

Kısaca; dediğim gibi bu kitap yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve en yakın zamanda diğer eserlerini de okumayı düşünüyorum, yazarı fikirleriyle birlikte doğru ve net bir şekilde tanımak için.

Mustafa Baş, bir alıntı ekledi.
 03 Mar 12:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk Şeriatı
...Biz dile söze bakmayız.Gönle hâle bakarız,
...Edep bilenler başkadır,
Canı ruhu yanmış âşıklar başka.
Aşk şeriatı bütün dinlerden ayrıdır.
Âşıkların şeriatı da Allah´tır,mezhebi de.
-Mevlana Celaleddin Rumi

Aşk, Elif Şafak (Sayfa 34 - undefined)Aşk, Elif Şafak (Sayfa 34 - undefined)