Aile içi erkek üstünlüğü ve kız çocuklara yapılan ayrımcılık. Ne kadar göz önünde durulmasa da ilerleyen zamanlarda kötü haberleri bunun yüzünden duyuyoruz.

Ay yuş, Bülbülü Öldürmek'i inceledi.
09 Mar 20:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır." Adalet , özgürlük , eşitlik , ayrımcılık gibi halen süre gelen güncel temaları karakterin büyüyüşüyle birlikte Scout yani yaramaz kız çocuğu Jean Luis Finch 'in hayatı öğrenmesi insanları yorumlamasını hayata bakış açısını akıcı bir dille anlatmış Harper Lee. Başladıktan sonra 'acaba neler olacak ' diye diye kitabı bir solukta okumak istedimm. Zevkle okudum ..:))

Her sene bla bla kadına pozitif ayrımcılık projeleri açiklamaları, müjdeleri filan... Ben pozitif ayrimcilik istemiyorum. Sadece gölge etmeyin başka ihsan istemez...

mahmut antmen, Damızlık Kızın Öyküsü'ü inceledi.
07 Mar 19:31 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Bir sabah uyanıyorsunuz ve kadın olduğunuz için hesaplarınıza el konulduğunu, işten (çıkarılmamışsınız bile) salıverildiğinizi, kast sistemi gibi çeşitli gruplara bölündüğünüzü görüyorsunuz.. Tabiki yaratılan distopyanın (belki başkalarına göre ütopyadır kim bilir?) erkekleri sizi işe yararlığınıza göre ayırmayı unutmamışlar. Doğurgan mısınız? Yönetimdeki inançlı erkekler ve eşlerine göre çok şanslısınız, çok ayrıcalıklısınız, çok özelsiniz... Artık adınız yok, hangi inançlı erkekle iseniz ona aitsiniz.Adınız dahil.Artık damızlıksınız...

Bir kitabı okurken içimin bu kadar daralabileceğini düşünmemiştim. Yanlış anlaşılmasın kitabın sıkıcılığından değil, konunun belki de gerçek olabilme ihtimalinin varlığından...

Birebir aynı olmayabilir; evet ama kitap içersindeki bir çok olayın benzerinin ülkemizde dahil olmak üzere dünyanın her yerinde yaşandığını duyuyoruz. Her gün sosyal medyada onlarca, belki yüzlerce kişiden yaşadıkları olaylardan dolayı #kadınınadıyok hashtagini okuyoruz. Çoğu yerde (iş,okul,aile..) pozitif ayrımcılık adı altında kadınların ihtiyaç duyan, erkek egemenliğine muhtaç, güçsüz olduğu için yardımsız/kuralsız/kocasız yaşamayacağını üstü kapalı/direk hissettiren olaylar yaşanıyor.Ekonomik açıdan kadınların bağımsız olmasından rahatsız olan bir topluluk var.
Kadınların ne/nasıl giyeceği, ne/nasıl yiyeceği, nasıl güleceği, ne iş yapacağı, ne zaman dışarı çıkacağı vb. konulara karar verilmesi, müdahale edilmesi uymayanın öldürülmesine kadar varan olaylar yaşadığımız ortada, her gün duyuyor hatta bazen bizzat şahit oluyoruz. Ki gerçek hayatla kitap içerisinde kadınlar adına karar ve ceza veren kesimin örtüşen onlarca yanı olması insanı gerçekten korkutuyor. Ben kendi adıma korktum. Ve kendi adıma kitabı beğendim.
İçimiz kararmasın son olarak #HeForShe diyor ve kitabı konuyla ilgilinen herkese tavsiye ediyorum.

BegümG., bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:39 · Beğendi

Tarihte Adalet Yoktur
Adaletsiz ayrımcılık zamanla daha iyi değil, daha kötü hale gelir. Para parayı, fakirlik de fakirliği çeker. Eğitim daha fazla eğitimi, cehalet daha fazla cehaleti doğurur.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150 - Kolektif)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 150 - Kolektif)

Kadın
"Temelinde önyargılar ve kültürel kalıplar bulunan "toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık" yüzünden, kadınlar hayatın çoğu alanında ikinci planda tutuluyor.

Ancak unutmayalım, Türkiye nüfusunun yüzde 49.8'i kadınlardan oluşuyor. Kadını geri planda tutmak demek, ülke nüfusunun yarısını geri plana atmak demek.

O yüzden kadın önemli. Kadına haklarını vermek, kadını istihdam dâhilinde tutmak önemli...

Kadınsız demokrasi olmaz!"

Fatma Çelik Yeniçağ Gazetesi
http://www.yenicaggazetesi.com.tr/...de-49-8i-46522yy.htm

شيماء, bir alıntı ekledi.
02 Mar 01:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"üstünlük takvadadır" diyen bir dinin mensupları olan bizler ne eşitlik ne de pozitif ayrımcılık tartışmalarının gönüllü taraftarları olabiliriz.

Kur'an-Hayat Ekseninde Mümin Kadın, Hülya Şekerci (Sayfa 208)Kur'an-Hayat Ekseninde Mümin Kadın, Hülya Şekerci (Sayfa 208)
شيماء, bir alıntı ekledi.
02 Mar 01:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

kur'an'da "işçi hakları", "çocuk hakları", "kadın hakları" gibi kategorik ayrımlar bulunmamaktadır. çünkü kur'an, mağduriyet söz konusu olduğunda ne cinsiyet ne milliyet hatta ne de din konusunda ayrımcılık yapmamızı ister.

Kur'an-Hayat Ekseninde Mümin Kadın, Hülya Şekerci (Sayfa 205)Kur'an-Hayat Ekseninde Mümin Kadın, Hülya Şekerci (Sayfa 205)

Ben Türküm Ben kürdüm..
Neden dâima kürtler eziliyor..
Neden kürtlere terörist deniliyor..
Kürt te aynen senin gibi tek yürek...
Neden Ayrımcılık yaparak kardeş kanı dökülüyor. ..
Neden gücü yeten bir birini öldürüyor. .
Neden Allahın verdiği can boş yere gücü yetmeksizin alınıyor. .
Bu ayrımcılık yüzünden halkımız ihanete uğruyor. ..
Neden tek yürek tek yumruk olmuyor...
Neden Sebepsiz mâhsum insanlara Allaha inanıp gayesi kardeş olanlara terörist deniliyor..
Ben lanet ediyorum ayrımcılık yapana..
Kahrolsun derim ayrımcılık yapana..