Gülnare, bir alıntı ekledi.
23 May 23:21 · Kitabı okuyor

İslamiyet ile pek karıştırırlar;
Din karşıtlarının da söylediği gibi, şirk dininin ana unsurları, cehalet, korku, ayrımcılık, sermayedarlık ve bir sınıfın insanlarını diğer insanlara karşı üstün tutmaktır. Din karşıtlarının bu değerlendirmesi, hak din için değil, şirk dini için doğrudur. Doğru olan bir şey daha vardır ki, o da şirk dininin, zillet, sıkıntı, çaresizlik ve cehalet içinde yüzen halkları, içinde bulundukları durumun kendileri, ataları ve çocukları için ilahî bir takdir olduğuna inandıran ve buna teslim olmaya çağıran bir uyuşturucu görevini görmesidir.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
IRMAKK70, Ana'yı inceledi.
23 May 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduğum ilk ve tek kitabı. Okuyalı uzun yıllar geçse de unutulmayan bir yere sahip kitaplardandır benim için. Okuduğunuz her sayfada kadın-erkek üzerine, toplumdaki ayrımcılık üzerine, hak- haksızlık üzerine düşüncelere daldıran; yer yer üzen bir kitap. İyi ki okumuşum dedirtecek bir kitap kısacası.

Nur, Huzursuzluk'u inceledi.
22 May 16:10 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap gazeteci İbrahimin haberlerde çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberini görüp doğduğu şehir Mardin’e gitmesiyle başlıyor. Kendisini birden Hüseyin’in nasıl öldüğünü araştırırken ve yürekleri dağlayan gerçeklerin içerisinde buluyor. Mardinli Hüseyin ve Ezidi kızı, IŞİD zulmünü sonuna kadar yaşamış olan Meleknaz’ın hikayesini öğrenmeye başlıyoruz. Yaşanılan olayların gerçek olmasıyla insanın kitabın adı gibi Huzursuzluk yaşamaya başlaması kaçınılmaz son. Yaşanan zulmü, insanların din, dil, ırk diye ayrımcılık yaparak dışlanılmasının sonuçlarını görüyoruz. İnsanlık tarihinin ne kadar acımasız olduğunu bu kitapla bir kez daha gördüm ve çok mutsuz oldum. Bebek, çocuk, yaşlı, genç ayırmaksızın yapılan işkenceler, ölümler, tecavüzlerle insanın yüreğini burkan bir kitaptı. Mutlaka okumalısınız, beğenen kadar beğenmeyeni de çok olan bu kitabı ben fazlasıyla beğendim sadece sonu biraz yarım kalmışlık hissi verdi o kadar. Onun dışında etkileyici, sürükleyici, acıklı ve akıllardan çıkmayacak bir kitap okumak istiyorsanız #tavsiyeediyorum alın ve okuyun

Veysel Kurkut, V For Vendetta Özel Edisyon'u inceledi.
 18 May 22:19 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Hem filmin hemde çizgi romanın genel bende uyandırdığı hislere veriyorum bu puanı. Okurken kendinden önceki apokaliptik ve distopik eserlerden etkilendiğini hissettim. Totaliter rejimler, ırk ve cinsel ayrımcılık, baskı ve özgürlüğün kısıtlanışı. Hepsi bu kitapta var ve tüm bunlara karşı Guy fawkes maskesi takan entelektüel bir kahraman var elbette. Burada bulunan kehanetler bana göre olası. Tarih tekerrür etmese de insan aptal olduğu için aynı hataları yapıyor. Geçmişte farklı olanın katlediligi dönemler oldu. Güce ulaşmanın ve güçlü olmanın verdiği hazla kirli emeller çeşitli ideolojilerle çiftleştirilerek dünyayı cehenneme çevirebiliyor. Yinede hepsine karşı bizde Vendetta gibi fikirlere kurşun işlemez diyebilmeliyiz..

Ne oldu siteye nihat doğan virüsü falan mı bulaştı. kadınlara ayrımcılık , yahudicilik diye ileti paylaşan herifler doldu tövbeee

günün özeti.
Çok şükür bugünde instagram salaklarını görmeden kültür dolu bir sohbet geçirdik. Bir gazeteci, bir mühendis, tarih ve İngilizce öğretmeni ve kardeşim bu sohbet grubun üyeleriydi. Feminizm, eğitim, pozitif ayrımcılık bilim, sanayileşme, algı ve bilgi toplama savaşı gibi konuları yaklaşık 5 saat konuştuk. Tabi evimize oturup survivor da izleyebilirdik.

Tuğçe Ecem Balasar, bir alıntı ekledi.
13 May 20:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sülayman Demirel'in Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine verilmek istenen "Devlet Sanatçılığı" unvanını "hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor" diyerek reddetti. " Halkın sanatçısı olarak kalırsam benim için en büyük mutluluk bu" dedi ve öyle kaldı.

Neşet Ertaş, İsmet Zeren (Sayfa 48 - Günyüzü yayıncılık)Neşet Ertaş, İsmet Zeren (Sayfa 48 - Günyüzü yayıncılık)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
10 May 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsanların sınıfsal ayrımcılığa tabi tutulmaları, tıpkı ırkî ve diğer türlü sebeplerden yapılan ayrımcılık gibi aynı derecede adaletsiz, ahlaki ve insani açıdan kabul edilemezdir.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 53)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 53)