İzzet GÜNDÜZ, Baba ve Piç'i inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 14 günde · 6/10 puan

Kitap uzun bir zaman örgüsü içerisinde uzun aralar vererek, parça parça hikayeleri anlatmaya başlamış.Bu hikayeler içerisine hem siyasi hemde hukuki birkaç konunun tartışma şeklinde konuşulması olay örgüsüne farklı bir hava katmış.Ancak kitabın ilk 200 sayfası nerdeyse akıcıligı olmayan okuyucuyu sıkan gereksiz muhabbetler ile geçirilmiş.Bunun sonrasında ise parçaların birleşmesiyle beraber hikaye hareketlilik kazanmış ve kitabın sonları ise beklenmedik durumlar ile kişilerin bu durumlar karşısındaki ruh halleriyle noktalanmış.Kitap genel olarak pek begendığim bir kitap olmadı.Okuyucu olarak Elif Şafak okumak istiyorsanız "Aşk" romanını okumaniz daha isabetli olacaktır.
Dipnot:Kıtabın sonu GOT 7.sezon 7.bölümde yer alan flashback lere benzer yerler ve buraları okurken Jon Snow u düşünmeden edemedim.Aeogon T.

Sultan SALGIN, Baba ve Piç'i inceledi.
Dün 15:12 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kirazcı kirazcı kilosu kaça,sokağın karşısında ki binanın üst katlarında ki bir pencereden bağırıyordu kadının biri.Bu şehrin sakinlerinin sıradan meslekler için olmadık isimler uydurmakta ki başarısı oldum olası hoşuna giderdi Zeliha'nın.Pazarda satılan herşeyin sonuna ci cı eklemek.

Erhan, Baba ve Piç'i inceledi.
18 Eyl 17:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Baba ve Piç'e iki açıdan bakabiliriz, ki çoğu kişi de öyle yapmış zaten. Yazım açısından baktığımızda, çeviri olmasına rağmen; kesinlikle insanı içine çeken bir anlatım, hatasız bir kurgu, yaratıcı karakterler, zeki betimlemeler, tarihi geçişlerle mükemmel bir İstanbul hikayesi. Haklı olarak bir romanda insan daha ne arayabilir diyebilirsiniz. Aam okurken tam olarak oturmayan bir şeyler fark ediyoruz. O zaman kitaba diğer yönden bakmaya başlıyoruz. Daha çok göz önüne çıkan ve kitabın da aslında çok satmasının da esas sebebi olan politik açıdan baktığımızda, Elif Şafak'ın popülerlik adına bir takım tavizler verdiğini görebiliyoruz. Eleştiriler de çoğunlukla bu sebeple zaten. Elif Şafak bu konuda her ne kadar tarafsız görüntüsü verse de; kitapta vurguladığı görüş, " Evet, ortada bir Ermeni Soykırımı var, ama bu günümüzde iki tarafın birbirini kabul etmesiyle kolayla halledilecek bir sorun" tarzında. Hakkını vermek gerek, kitapta ermeni karakterleri genel olarak bağnaz ve uzlaşmaya karşı göstermiş. Ama Ermeni Soykırımını kabul etmeyen görüşü de fazla önemsediği söylenemez. Kitapta geçen diğer temalar da (aile içi şiddet, cinsellik, tecavüz, aydın kesimin durumu vb.) oldukça iyi yansıtılmış. Ben bu kitabı (Her ne kadar Elif Şafak'ın kitabı yazarken diğer yönünü esas aldığını düşünsem de) siyasi görüşten bağımsız olarak değerlendirmek istiyor, sürükleyici bir İstanbul Masalı okumak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

İzzet GÜNDÜZ, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 16:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Zalimin geçmişle işi yok.Mazlumun ise geçmişten başka tutunacak dalı yok.

Baba ve Piç, Elif Şafak (Sayfa 266)Baba ve Piç, Elif Şafak (Sayfa 266)
Aslı EVLİ, bir alıntı ekledi.
 16 Eyl 14:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nedense bazı kadınlar bir görev bilinciyle tebessüm etmeyi huy edinmişlerdi,aksatmadan.İnsan nasıl olup da her zaman böylesine şen şakrak dolaşabilir ki?

Baba ve Piç, Elif Şafak (Sayfa 19)Baba ve Piç, Elif Şafak (Sayfa 19)
Rozerin, bir alıntı ekledi.
12 Eyl 20:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne acı bir durum..
Türklerle arkadaş olmanın tek bir yolu var: Onlar kadar bilgisiz ve unutkan olmak.

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
Seyma karasu, Baba ve Piç'i inceledi.
10 Eyl 09:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sonucu tüyleri ürpertiyor gerçekten. Bizleri pek yansıtmıyor. Karma bir aile yapmaya ve karakterler üzerinden ülke profilleri ortaya konulmaya çalışılmış ama bu uğraşın başarılı olduğunu düşünmüyorum. Sonunun birkaç kez tahmin ettim ama yok artık demiştim. Yok artıkla kaldım

Ahmt, bir alıntı ekledi.
09 Eyl 20:22

.. zira aşk iktidarı sever. bu sebeptendir ki başkalarına ölümüne aşık olabiliriz, ama bize ölümüne aşık olanları içten içe küçümser, öteleriz..

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
ebru akgun, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 21:31

"Hani çoçuk ağlar uykusunda sebebini bilmeden.
Şefkate muhtaç ve yapayalnız yüreğinin kuytusunda.
İşte öyle çekiyorum özlemini
İşte öyle sırlıyorum ismini.." Elif Şafak/Baba ve Piç

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
Beliz Özmısırlı, Baba ve Piç'i inceledi.
05 Eyl 19:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Son derece yanlı ve bence yanlış okurken bazen sinirlendiğim türk milletini gizliden aşağılayan cümleler barındıran ve bu yüzdende kitaplarını okumama kararı aldığım bir yazar ve kitabı