Zeynep Buse Eydemir, Nar Ağacı'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 3/10 puan

Hikayemiz bir Azerbaycan Türkü olan Settarhan ile Trabzonlu Zehranın hikayesi.Balkan Savaşı,1.Dünya Savaşı yıllarında geçiyor.Bu iki kişinin nasıl birbirini bulduklarını öğrenmek isteyen torununun ağzından anlatılmış.Gelelim kendi düşüncelerime.Yazarın okuduğum ilk kitabı ancak kesinlikle son kitabı olacak.Kitap 533 sayfa ama bana göre gereksiz detaylarla sayfa sayısı arttırılmış.Asıl olay 250. Sayfadan sonra başlıyor.Birçok insanın aksine bitmesin diye değil bir an önce bitsin diye düşündüm.Evet savaş yıllarının çaresizliği,kaos ortamı güzel işlenmiş çok fazla konuda bilgi var ancak çok zevk alarak okumadım.İki yerde yazarın ne yapmak istediğini anlayamadım.1.si Türkiyeli diye yazmış ki o yıllarda ne Türkiye Devleti vardı ne de öyle bir anlamsız kelime ki Azerbaycan Türklerine Türkiyeli denmez.2.si ise Neden ermeni tehciri olmuş ki hepsi suçlu değilmiş.Elbette değildi ancak aynı kitspta Trabzon işgal edildiği için toprağından kaçmak zorunda olan Türklerin de ne zorluklarla yaşadığı anlatılıyor.Elbettekötü bir kitap değil ancak bana hitap etmeyen bir yazar olduğuna kanaat getirdim.Herkese keyifli okumalar dilerim.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
20 Mar 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nazizme destek veren Papa XII. Pius’un Müslüman dünyadaki Allah ile aldatmadaki benzeri Kudüs Müftüsü unvanını taşıyan Muhammed Emin el-Hüseynî (ölm 1974) olmuştur. Emin el-Hüseynî İstanbul’da okudu. Osmanlı ordusunda bir aralık topçu subayı olarak görev yaptı. Daha sonra Osmanlı’ya isyan ve ihanet eden Mekke Emiri Şerif Hüseyin'e katılarak Osmanlı aleyhine çalışmak üzere İngilizlere teslim oldu. 1921’de Kudüs’te yapılan müftülük seçimlerinde en az oyu almasına rağmen o sırada bölgeyi işgallerinde tutan İngilizlerce müftü ilan edildi ve ‘Kudüs Müftüsü’ unvanını hayatı boyunca kullandı. Bir ara bu unvanına ‘Kutsal Topraklar Müftüsü’ unvanını da ekledi. Bir şahsiyetsizlik ve zillet timsali olan Emin el-Hüseynî İkinci Cihan Savaşı günlerinde eski efendisi İngilizlere isyan ederek Naziler yanında yer aldı ve Hitler lehine ‘Cihad’ fetvaları çıkarmaya başladı. Bu arada İtalya’ya da gitmiş Mussolini'ye de hizmet arz etmiştir. Özellikle Balkan Müslümanlarını Hitler yanında savaşa çağıran radyo konuşmaları yapıyordu. Hitler ordusuna kattığı Müslüman askerlerin Osmanlı fesine benzeyen başlıklarına bir Nazi kartalı, bir Nazi haçı ve bir de kuru kafa koyduran bu Emin el-Hüseynî Hitler’le bizzat görüşebiliyordu.

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 276 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 276 - Yeni Boyut Yayınları)
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 00:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yarım saat aramadan sonra Paşa'yı en ilerideki tabyadan sargı yerine giden yol üzerinde buldum. Ağzımdan tek kelime çıkmıyordu, ona sadece bakabiliyordum; o anda bu muhteşem adamı ne kadar sevdiğimi ve ona ne kadar bağlandığımı anladım.
(Alman subaydan, 3.Kolordu Komutanı Gazi Mahmut Muhtar Paşa için )

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von HochwachterBalkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
19 Mar 00:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu güzel toprak parçası Türk olarak kalacak mı? Tüm kalbimle bunu diliyorum. Birkaç yıl çalıştığım ve ikamet ettiğim bu ülkeyi ve insanları seviyorum. Buranın insanları için yaşadıkları zorluklar bir uyarı olsun ve bir an önce barış anlaşmasından sonra kendisine kalan bu ülkeyi yeni baştan inşa etsin ve parti kavgalarını, nifakları bir yana bıraksın.

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 110)Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 110)
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kabahatin, bu elverişsiz şartlarda Türk askerini cepheye sürenlerde olduğuna inanıyorum. Ne için savaşa gittiğini anlamadan, eline tutuşturulan silahın tertibatını bilmeksizin, günlerce kendisinin diye görmediği bir memleket yollarında aç susuz sürüklenen, sıcak iklimden gelen bu Anadolu çiftçisinin maneviyatını da düşünmek gerekir.
Kendi başına terk edilmişler, ayakkabı benzeri bir şeylerle çamurun içinde yalpalayarak ilerleyerek, soğuk geceyi sırılsıklam, korunaksız geçirdikten sonra, gün doğumu ile cepheye gidiyorlar. Bir saat ateş altında çarpıştıktan sonra fişeği tükeniyor.

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 66)Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 66)
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Savaşı kaybeden Türk askeri değildi, kabahat sorumsuzca davranıp gerekli önlemleri almayan sorumlu mercilerdir.

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 67)Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 67)
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir saat sonra Saray'daydım (Kırklareli ilçesi) Jandarma binasında yardım edecek birilerini bulacağımı ümit ediyordum. Herkes gitmiş. Elimden bir şey gelmiyor, kaçanların ardı arkası kesilmiyor. Savaşı kaybettiğimizi anlıyorum .

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von HochwachterBalkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kerpiç bir kulübenin önünde durdum. İçerisi asker ve yaralı dolu; müthiş havasız. Zavallılar günlerdir tek bir lokma yemediklerini söylediler. Kırklareli'nden aldığım büyük somun ekmeğin yarısını onlara verdim. Bu kadar insanın nesine yeter? Cephenin gerisindeki sefaleti daha iyi anladım

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von HochwachterBalkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter
huseyın demir, bir alıntı ekledi.
18 Mar 20:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Herkesin morali, hava koşullarından, kötü giyecekten. özellikle berbat ayakkabılardan ve günlerden beri süre gelen açlıktan dolayı çökmüş durumda. Yeteneksiz subaylara teslim edilmiş olan bu talihsizler, taarruzun ilk anlarında düzensiz ve hesapsız ateşle tüm mermileri harcayıp tüketmişlerdi

Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 24)Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede", Gustav Von Hochwachter (Sayfa 24)
huseyın demir, Balkan Savaşı Günlüğü "Türklerle Cephede"'u inceledi.
18 Mar 20:25 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

1.Balkan Savaşında, Osmanlı ordusu içinde görev alan bir Alman Subayın savaş esnasında tuttuğu notlardan oluşan kitap, savaşın Edirne civarındaki cephesinin fotoğrafını çekiyor. Özellikle askerlerin açlık ve giyim bakımından durumlarını anlattığı yerler içinizi acıtıyor. Benim için önemli yerleri alıntı bölümünde paylaştım. 500 yıllık Osmanlı coğrafyasının 2 yıldan kısa zamanda nasıl elimizden çıktığını anlıyorsunuz.

600 yıllık İmparatorluğun asil evlatları, günlerce aç, soğuk ve yokluk içinde savaştılar. Kitabı okurken bir an bile o durumu gözünüzde canlandırdığınızda içiniz ürperecektir.