Oset vladikavkaz, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Çoğu kimse ortamın şartlarına uymayı başarı sağlamanın bir gereği saydılar. Oysa ben dikkatle ve titizlikle kendimi başarıyı gidişata bağlayanlardan ayırdım.

Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 113 - TİYO YAYINEVi)Waldo Sen Neden Burada Değilsin?, İsmet Özel (Sayfa 113 - TİYO YAYINEVi)
yesim gunes, Algernon'a Çiçekler'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilim insanlarının Algernon adlı bir deney faresinde test ettikleri ve başarı sağladıkları bir deneysel çalışmayı çok düşük bir IQ ile doğan 32 yaşındaki Charlie Gordon üzerinde denemeleri başarılı sonuçlar vermiştir. Ancak bir süre sonra Charlinin zekası normalin üzerine çıkar. Bununla beraber entelektüel anlamda çok fazla bilgi birikimine sahiptir, sürekli okumakta, her şeyi çok kısa sürede öğrenmektedir. Öyle ki kendi üzerinde yapılan deneyi bile kendi başına kontrol etmeye başlar. Ancak bir zaman sonra Algernon gerileme davranışları sergilemeye başlar ve Charlie bunun zamanla kendi başına geleceğini de anlar. Ve kitap başladığı noktada biter, Charlie yeniden zihinsel engelli bir bireydir.

Bor@, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Müslüman Kültürün Ruhu
Ancak deruni tecrübe, insan bilgisinin kaynaklarından sadece biridir. Kur'an'a göre başka iki kaynak daha vardır; tabiat ve tarih.
İşte bu kaynaklara değinirken İslam'ın ruhu en iyi şekilde görülmektedir. Kur'an "güneşte", "ayda", [Fussilet 41:37] "gölgenin uzamasında", [Furkan 25:45] "gecenin ve gündüzün peş peşe değişiminde", [Bakara 2:164] "insanların renklerinin ve dillerinin çeşitliliğinde", [Rûm 30:22] "halklar arasında başarı zamanının ve yenilginin değişmesinde" [Âl-i Îmran 3:140] -aslında insanın duyu algısına bildirilen bütün tabiatta- Nihai Gerçekliğin Ayetlerini görür. Ve müslümanın görevi bu ayetler üstünde düşünmek, "sanki sağırmış ve körmüş gibi" [Furkan 25:73] geçip gitmemektir. Çünkü "bu hayatta bu ayetleri görmeyenler, gelecek hayatın gerçeklerini göremeyecektir". [Îsra 17:72]

İslam'da Dini Düşüncenin Yeniden İnşası, Muhammed İkbal (Sayfa 164 - Timaş)İslam'da Dini Düşüncenin Yeniden İnşası, Muhammed İkbal (Sayfa 164 - Timaş)
RA, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

bunlardan ne çektik be!
Birçok kimseye kalırsa, kurnazlık bir başarı unsurudur!

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 111 - Alkım Yayınları)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 111 - Alkım Yayınları)
Safderun, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Deniz kenarında ıssız bir gece. Bir genç adam duruyor. Bağrında üzüntüler, başında şüphe.

Duyarlı Gencin Başarı Rehberi, Sıtkı AslanhanDuyarlı Gencin Başarı Rehberi, Sıtkı Aslanhan
Ebru, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor

Bir tekinde bile sakin, berrak bakışlı göz yok. Herkes birbirine hastalıkların en korkuncu olan can sıkıntısını aşılıyor, herkes dertler içinde bir şeyler arıyor. Bari bir gerçeğe varsalar da, ya kendilerine ya başkalarına yarasa. Nerede bir arkadaşları başarı kazansa, betleri benizleri soluyor.

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 215)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 215)
bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Bilgiyi başarı değil, başarısızlık gerçekleştirir.

Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 14 - Yurt Kitap, Heistenmann)Krallar Ve Soytarılar, Erol Anar (Sayfa 14 - Yurt Kitap, Heistenmann)

Hayatlarında hiçbir başarı göstermeyenler , kendilerini başkalarının başarılarını küçülterek avuturlar.