Tuğçe Ecem Balasar, Neşet Ertaş'ı inceledi.
14 May 20:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Dünya cennettir insana
Eşit olsun sana bana
Kıyılmasın hiçbir cana
Analar ağlamasın
Kendisine Süleyman Demirel zamanında devlet sanatçısı ünvanını vermek isteyen ama onu yukarıdaki dizelerde de söylediği gibi "ben halkın sanatçısıyım bu ünvan ayrıcalıklı geliyor bana" diyip reddeden halk ozanıydı. Kitapta Zülfü livaneli, Savaş Ay, Yılmaz Özdil, Ahmet Hakan, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Haluk Levent ve Kıraç gibi sanat, edebiyat, ve siyaset dünyasından bir çok kişinin yazıları Neşet Ertaş ile anıları duyguları yer alıyor.
Büyük halk ozanı Muharrem Ertaşın oğlu türkünün ve bozlağın içinde doğmuş. Babası ile çevre köylere düğünlere gider ona kemanı ile eşlik edermiş. Çok yokluk çekmiş çok ezilmiş bunu türkülerinin her kelimesinde duyarız zaten, sazıyla bir bütün olmuş, peki ya hak ettiği değeri görmüş mü? Bizi bilirsiniz elimizdekinin kıymetini, değerini gidince veya ölünce anlıyoruz. TRT Radyosu'nun senelerce "mahalli sanatçı" diye anons verip türkülerini çaldığı kişi Halkın sanatçısı, eşsiz sesiyle bozlaklar çalan üstad'dır aslında. Yeni jenerasyonun telif parası vermemek için türkülerini söyleyip söz kısmına anonim yazan sanatçı, gerçek sanatçı mıdır sizce? Hayatında hiç kavga etmeyen, medyanın gözü önünde olmayı sevmeyen Neşet Ertaş içine kapanıp bu haksızlığı sineye çekmiş. Almanya'ya gitmiş orada yaşamaya başlamış. Ülkesinde hakkı yenilen Usta iki sene Alman okulunda hocalık yapmış. UNESCO tarafından "yaşayan insan hazinesi" ünvanı almış. Seneler sonra bir konser için gelip 35 bin kişinin çoğunluğunu gençlerle dolu olduğunu görünce ülkeye dair bir umudu olmuş tekrar dönmeye karar vermiş ve konserler vermeye başlamış anlaştığı Kalan Müzik aracılığı ile haklarını almaya çalışmış. Ama sizce biraz geç değil mi?
Senelerce biletli konser vermemiş halkın parasını alamam diye. Keşke o yıllarda değerini anlayabilseydik. Başımız sağolsun artık çok geç.

Ila-Yı Kelimetullah - Başımız Sağolsun
Müslüman Türk’ün asırları ayağa kaldıran cenkleri ve dünyayı uyandıran uğraşları altında yatan itici kuvvet, dört elle sarıldığı ve uğruna can alıp can verdiği ulvi gayesi idi: İla-yı kelimetullah.

Siirt ‘in Eruh İlçesinde 6 Güvenlik Korucusu Şehit Oldu. Şehit Olan Güvenlik Korucularımıza Cenab-ı Allah’tan Rahmet Yüreği Yanan Acılı Ailelerine Sabırlar, Yaralı Kardeşlerimize Acil Şifalar Diliyoruz.

Öldüm Çık
Bir gün onu aradığımda telefonu açmamış ve sonrasında bana on beş gün geri dönmemişti.Aradığında ona tek bir şey söylemiştim:'O an başıma bir şey gelmiş olabilirdi ve sadece seni aramış olabilirdim.O anda bana bir şey olmuş olabilirdi ve başka biri telefonumdan seni arıyor olabilirdi.O an ölmüş olabilirdim.Bir gün aradığında bana ulaşamayacaksın.Umarım bunu yaşamadan ne demek istediğimi anlarsın.'
Sarıldığımız yerde kulağıma birşey fısıldadı:'Aylar önce bana söylediğn şeyi böyle mi tecrübe etmeliydim bilmiyorum,seni bu gün anlayabildiğim için çok üzgünüm.Sen annemden sonra tanıdığım en güçlü kadınsın.Ben dahil herkesin sana ihtiyacı var ve senin kendinden başka kimseye ihtiyacın yok.Seni bundan daha kötü görmek istemiyorum.Gözyaşları yakışmıyor sana biliyorsun.Seni ağlarken görmek istemiyorum.Başımız sağolsun!'
O an umurumda olan son şey,ailemin dışında diğer insanlardı.O yüzden sırtını sıvazlamaktan başka bir tepki verememiştim ama ona 'Sen hiçbir şey anlamadın çünkü ben daha ölmedim,'demeyi dilerdim

Bugün Aşık Veysel'in ölüm yıldönümü. Büyük bir ozanı kaybetmişiz. Başımız sağolsun...

Vatan müdafası için şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize ise acil şifalar diliyorum.
Başımız sağolsun.