• Başımız sağolsun insanlık ölmüş.😞
 • Birisi vefat ettiğinde söylenen "Başımız sağolsun" ifadesinin "Allah devletimizin başını (eski dönemlerde: padişahımızı) korusun, dirlik-düzenliğimizi bozmasın" anlamına geldiğini kaç kişi bilir? Öbür türlüsü "Ölen öldü, boş ver, biz sağ olalım" anlamına gelir ki, abesliği ortada.
 • Tekirdaģda yaşanan tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah,tan rahmet, Yaralılara acil şifalar diliyoruz...
  Başımız Sağolsun
 • Arkadaşlar hepimizin başı sağolsun. Çok şükür ki gören duyan bir Rabbimiz var. 🙁🙁
  Ben bunları gördükçe; adı insan olan ama içinde 1 gram merhamet duygusu olmayan insanları ki hayvan demek isterdim ama hayvanlar böyle şeyler yapmıyor, ben cocuk yapmaktan korkuyorum. Bir köpek bir köpeğe tecavüz etmiyor. Bir kedi sırf zevk için bir civcivi yakmıyor. Bir karga bir kuşu öttü diye kollarını koparmıyor.
  ONLAR BÜYÜYEMİYOR....
  Allah böylelerini lanet etsin....
  BAŞIMIZ SAĞOLSUN....
 • Bu nasıl bir gidişattır ki ,
  Eskiden komşunun ekmeğini bile
  Komşunun çocuğu alırdı...
  Şimdi komşu komşunun çocuğunun canını alıyor...
  Hayvan görsek başını okşayan bir nesilken,
  Şimdi katledip zevk alan bir canavara dönüştük...
  Aç görünce en yakın bakkaldan ekmek arası yaptırıp eline verirken
  Şimdi aç görünce başını çeviren
  Açı var toku var hamilesi var
  Çocuklusu var günah der kapalı mekanlarda yemek yerken
  Şimdi bahçelerde cam önlerinde yiyen bencil varlıklar olduk...
  Yolda yaşlı görünce elinden yükünü alıp evine kadar taşırken
  Şimdi yaşlı görünce emekli maaşını kefen parasını çarpıcak kadar gözler döndü ...
  Haklının yanında yer alırken
  Arsız güçlüyse haklıyı haksız arsızı haklı ettik ...
  Günah sevap dinden öte vicdan işiydi ...
  Şimdi biz yaparsak mübah
  Başkası yapınca günah oldu ...
  Velhasıl kelam insanlık mı bizden kaçtı
  Bizmi insanlıktan ...
  Sonumuz hayr olsun demek isterdim ama,
  Yürekler umutla hayr olsun desede
  Akıl imkansız insanlık ölmüş
  Başımız sağolsun diye bağırıyor ...!
 • Dostluk tatile çıktı. Aşk sizlere ömür. Sabır tükendi. Anlayış sıfır. Mutluluk yok. Tebessüm hasta. Saygı raporlu. Yalan diz boyu. Adam harcamak gündemde. Seviyorum sözü son moda. Yalandan kim ölmüş ki. İnsanlığın dışında. Başımız sağolsun!
 • Nihayet insanlık da öldü. Haber aldığımıza göre , uzun zamandır amansız bir hastalıkla pençeleşen insanlık , dün hayata gözlerini yummuştur. Bazı arkadaşlarımız önce bu habere inanmak istememişler ve uzun süre , ‘ Yahu insanlık öldü mü?’ diye mırıldanmaktan kendilerini alamamışlardır. Bu nedenle gazetelerinde , ‘ insanlık öldü mü? ‘ ya da ‘insanlık ölür mü?’ biçiminde büyük başlıklar yayımlamakla yetinmişlerdir. Fakat acı haber kısa zamanda yayılmış ve gazetelere telefonlar telgraflar yağmıştır , herkes , insanlığın son durumunu öğrenmek istemiştir. Bazıları bu haberi bir kelime oyunu sanmışlarsa da , yapılan araştırmalar bu acı gerçeğin doğru olduğunu göstermiştir. Evet , insanlık artık aramızda yok. İnsanlıktan uzun süredir ümidini kesenler , ya da hayatlarında insanlığın hiç farkında olmayanlar bu haberi yadırgamamışlardır. Fakat , insanlık aleminin bu büyük kaybı , bir çok yürekte derin yaralar açmış ve onları ürkütücü bir karanlığa sürüklemiştir ; o kadar ki , bazıları artık insanlık olmadığına göre bir alemden de söz edilemeyeceğini ileri sürmeğe başlamışlardır. Bize göre , böyle geniş yorumlarda bulunmak için vakit henüz erkendir. İnsanlık artık aramızda dolaşmasa bile , hatırası gönüllerde her zaman yaşayacak ve çocuklarımız bizden , bir zamanlar insanlığın olduğunu , bizim gibi nefes alıp ıstırap çektiğini öğreneceklerdir. İnsanlığın güzel ve çekingen yüzünü bende görür gibi oluyorum. Zavallı insanlık kendini belli etmeden sokaklarda dolaşır ve insanlık için bir şeyler yapmağa çalışanları sevgiyle izlerdi. Bugün için insanlık ölmüşse de , onun ilkeleri akıllara durgunluk verecek bir canlılıkla aramızda yaşamağa devam edecektir. İnsanlıktan paylarını alamayanlar için o zaten bir ölüydü ; onun bu kadar uzun zaman yaşamasına şaşılıyordu. Yıllar önce küçük bir kasaba da dünyaya gelen insanlık , dünya savaşlarından birinde , çok rutubetli bir siperde göğsünü üşütmüş ve aylarca hasta yatmıştı. Bu olaydan sonra , hastalığın izlerini bütün ömrünce ciğerlerinde taşıyan insanlık , önce ki gece sabaha karşı nefes alamaz olmuş ve gösterilen bütün çabalara rağmen gün ağarırken doktorlar , insanlıktan ümitlerini kesmek zorunda kalmışlardır. Doğru dürüst bir tahsil görmeyen ve kendi kendini yetiştiren insanlık hiç evlenmemişti. Küçük yaşta öksüz kalan insanlığa doğru dürüstte bir miras kalmamıştı ; bu yüzden sıkıntılarla geçen hayatı boyunca insanlık , başkalarının yardımıyla geçinmeye çalışmıştı. İnsanlığın ölümüyle ülkemiz , boşluğu doldurulması mümkün olmayan bir değerini kaybetmiştir. Gazetemiz , insanlığın yakınlarına başsağlığı ve sonsuz sabırlar diler. Not : merhumun cenazesi , önce , uzun yıllar yaşamış olduğu Hürriyet caddesinden geçirilecek ve ölümüne kadar içinde barındığı ümit apartmanı bodrum katında yapılacak kısa ve sade bir törenden sonra toprağa verilecektir.
  Oğuz Atay
  "Yalnızlığın Oyuncakları" başlıklı bölümden