• Bildiklerimiz ile yaptıklarımız arasında bir kopukluk mevcut. Davranışlarımızı, zorluklara göre uyarlayabilme yeteneği bana göre zekânın en iyi tanımıdır.
 • Sahip olduğumuz ekonomik sistemler, gezegenin, havasının, nehirlerinin, okyanus ve topraklarının sınırsız göründüğü bir zamanda oluşturuldu. Bu sistemler Dünya'yı ilk defa gerçekten, aslında küçücük bir organizma olduğunu görmemizden çok daha önce geliştirildiler. Bir bakıma hepsi birbirine benziyor, tamamı kâr odaklı ve bu yüzden hepsi kısa vadeli kazanıma yönelik olarak işliyor. İdeolojileri ne olursa olsun, mevcut ekonomik sistemlerin soyumuzu korumak için inşa edilmiş yerleşik bir mekanizmaları yoktur. Bırakın 100 bin yılı, bundan 100 yıl sonrasına kadar bile.
 • Tebrikler. Yaşıyorsunuz. 3 milyar yıldan da uzun bir süreç boyunca uzanan ve bizi, bu gezegendeki ilk canlıya bağlayan kesintisiz bir hat mevcut.
 • Dünya etrafımda kükreyerek dönüyor , ben ayaklarımın üzerindeyim.

  Trt Belgesel-Vahşi Hava
 • Çanakkale bir dirilişti,Türkün geri dönüşüydü,Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in habercisi,taç kapısı,arifesiydi, “ yeni Türkiye’nin önsüzü”ydü. ( sf 7 ) Karşımızdakiler dünyanın dörtte üçüne egemendi.Çok güçlü,çok zengin,çok etkileyiciydiler.Atalarımız bu kudreti yendiler!(Sf 17). Çanakkale; hepimizin kutsalı ve malesef son zamanlarda sıklıkla kutsalımız olan kavramları birikeri sulandırmaya çalışıyor zarar veriyor.Çanakkalede asıl amacından uzaklaştırılmaya,dünyaya emperyalizmin de yenilebileceğini gösteren anlamından hızla uzaklaştırılıp yok edilmeye çalışılıyor! Çok destanlar yazmış bir milletiz ancak yazdığımız destanları nesilden nesile anlatmayı,tarihimize objektif bir şekilde sahip çıkmayı bir türlü becerememiş bir milletiz, bakınız Çanakkale Destanı nasıl sulandırılıyor ; 1-) Mustafa Kemalsiz Çanakkale ! ( Bu tür Çanakkale kitapları yazanlar acaba Arıburnu daki Conkbayırı muharebelerini ve akabinde Anafartalar muharebelerini nasıl anlatıyorlar ? Çok merak ediyorum.) 2-) Çanakkaleyi bir mucizeler,kerametler sergisi halinde anlatıyorlar. ( Bu hikayelere göre Çanakkalede Komutanların,askerlerin,bizler için kolunu bacağını feda edip sakat kalmış gazilerimizin , canını verip toprağa girmiş Mehmetçiklerin önemli bir rolleri yok.Bunlara göre savaşı ilahi,gizli güçler,veliler,erenler,dervişler kazanmış ! Bunlara sormak lazım Çanakkaleden önce 200 yıldır zafer kazanamayan devlet her cephese yenilirken bu dervişler,erenler neredeydi ? , Çanakkale savaşından 3 yıl sonra İstanbul işgal edilirken,Anadolu da neredeyse yakılıp çıkılmamış köy kalmamışken bu ilahi güçler neredeydi ? Allah sadece çok çalışana,işinin gereğini yapana,çok isteyip emek verene yardım eder! Bu müslüman olmasa bile yardım eder ! Allah bu güzel milleti ve ülkeyi cahilin,yalancının ve sahte tarihçinin şerrinden ve iktidarından korusun ! Çanakkaleyi anlamak neden önemlidir? Çünkü Çanakkale bir milletin bütün imkansızlıklara rağmen ülkesini işgale gelmiş emperyalistlere atılmış bir tokattır.Çünkü Çanakkale Türkiye Cumhuriyetini kuran İstiklal Savaşını yöneten kadronun piştiği yerdir ve en önemlisi Çanakkale,bir milletin özgürlük ruhunun doğduğu yerdir. Bu yüzden Çanakkaleyi çok iyi anlayıp,gelecek nesillere anlatmalıyız.Anlamaya çalışırken de işe bu kitapla başlamalıyız. Hepimiz bu kitabı okumalıyız ve okutmalıyız. Kitabın içerisinde her hangi bir bilginin nereye dayandığını,kafadan yazılmadığını görmeniz için yaklaşık 200 sayfalık bir dipnot ve kaynakça bölümü oluşturulmuş. Kitabın hacmine aldanıp gözünüzü korkutmayın çok akıcı bir dille belgesel roman tarzında yazılmış. Lütfen bu kitabı okuyun ve okutun ... Yazımı bitirirken , Çanakkalede bizler için gazi olmuş ya da şehit olmuş atalarımıza allah rahmet eylesin. Mustafa Kemal’in , Yarbay Şefik Aker’in, Yüzbaşı Nazım Bey’in,Yüzbaşı Hakkı Bey’in,Ali Rıza Kaptan’ın,Yüzbaşı Ahmet Saffet Bey’in,Çivrilli Mehmet Çavuş’un,Binbaşı Nuri Conker’in,Yarbay Hüseyin Avni Bey’in, Albay Halil
  Sami Bey ‘ in ve adını şimdi sayamadığım sayısız kahramanlarımızın ruhları şad olsun...
 • Pek çok esere imza atmış olan dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in hayatını kendi ağzından ve dostları tarafından anlatan belgesel Yaşar Kemal Efsanesi’nin yönetmenliğini aynı zamanda belgeselin senaryosunu da kaleme alan Aydın Orak üstleniyor.

  Efsane yazarın hayatının dönüm noktalarını beyazperdeye aktaracak olan belgesel, Yaşar Kemal’in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış arşiv görüntülerinden, yüzlerce saatlik kaynaklardan derlenmiş ses kayıtlarından ve binlerce sayfalık dokümandan yararlanıldı. Halil Ergün’ün seslendirdiği belgeselde ayrıca Ara Güler, Zülfü Livaneli, Orhan Pamuk gibi isimler de Yaşar Kemal’i anlatıyor.

  Yaşar Kemal Efsanesi 27 Temmuz’da seyirciyle buluşacak.
  Fragman: https://www.youtube.com/...=5&v=RNliOy9RXZ0

  Mutlaka İzleyin.İşte haber budur!Fragman bile inanılmaz heyecalandırdı,tüyler diken diken..
  Muhteşem bir belgesel olduğu şüphesiz..

  edebiyathaber.net (9 Temmuz 2018)
  http://www.edebiyathaber.net/...elinden-bir-fragman/
 • Tolstoy'un bayırda gördüğü devedikenini,Hacı Murat ile özdeşleştirip bu kitabı yazmaya başlıyor.
  1800 yıllarda Kafkaslarda yaşanan savaşın bir kısmı anlatıyor. Tolstoy'da 1851-1852 yılları arasında Kafkaslardaki Rus ordusuna gönüllü olarak katılmış, bu esere ilham veren efsane savaşçı Hacı Murat' ı bizzat tanımış ve hiç unutmamıştır.
  Kitabı yazarken hem kendi bildiklerini, hem başkalarından dinlediklerini, hem de kendi hayal dünyasını katmıştır.
  Hacı Murat'ın hazin yaşam hikayesini okurken Kafkaslardaki yaşanan savaş hakkında bilgi sahibi oluyoruz.
  Hacı Murat önce Ruslara karşı Şeyh Şamil ile savaşırken, bazı olaylardan dolayı Ruslara sığınıyor.
  Destansı bir anlatım. En güzelide tarafsız bir şekilde anlatmış Tolstoy. Belgesel tadında tarihi bir eser. Mutlaka okumalısınız.
  Herkese keyifli okumalar.