§, bir alıntı ekledi.
05 Şub 22:46 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sümerde sosyal adaleti koruyan Tanrıça, senede bir kere insanları iyi veya fena hareketlerinden dolayı yargılar, kötüleri cezalandırır. Bu inanış İslam'a, Şaban ayının on beşinde Berat Kandili olarak girmiştir.

Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 22 - Kaynak Yayınları)Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni, Muazzez İlmiye Çığ (Sayfa 22 - Kaynak Yayınları)

Berat Kandili günahlardan beraat etmeye ve bağışlanmaya vesile olsun.
Kandilimiz mübarek olsun…”

Berat Kandili
AIIah’ın rahmeti, bereketi sizinIe oIsun, gönüI güneşiniz hiç soImasın, yüzünüz aydın oIsun, kabriniz nur doIsun, makamınız Firdevs, duaIarınız kabuI oIsun. KandiIiniz kutIu oIsun…

BERAT GECESİNİN FAZİLETİ : AMEL DEFTERİ YAZILIR
Berat Kandili fazileti bol bir gecedir. Bu gecede amel defteri yazılır. O yıl içinde doğaca ve ölecek olanlar ile rızıklar Berat Kandili gecesinde amel defterine işlenir. Berat (Berâet), Arapça'da temize çıkma anlamına gelir. Berat Kandili aynı zamanda Rahmet Gecesi gibi adlarla da anılır.
Kur'ân-ı Kerim'de, suçsuzluk, kurtuluş belgesi (Kamer, 54/43) ve müşriklerle her türlü ilişkiyi kesme, onlardan uzak durma (Tevbe, 9/1) anlamlarında iki yerde berâet kelimesi geçmektedir. Hadislerde ise genellikle, günahtan kurtulma, bir iş veya zümreden uzak durma anlamlarında kullanılmıştır. Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesinin önemini şöyle anlatmıştır;
-Bu yıl içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir.
-Bu yıl içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazılır.
-Bu gece herkesin rızkı tertip olunur.
-Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.

Kandiliniz Mübarek Olsun...
Tüm İslam aleminin Berat Kandili mübarek olsun... Rabbim bütün günahlarımızı bağışlasın. Nice sağlıklı kandiller görelim inşallah.

Bu mübarek günün tüm İslâm aleminin gözlerini açmasına ve acılarının son bulmasına vesile olmasını diliyorum. Berat Kandili'niz kutlu olsun

Kandiliniz Mübarek Olsun...
Beraat kandili ALLAH’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu gecedir. Edilen dualar, tövbeler bu gece kabul olunur. Yürekler binbir nurla doludur. Berat Kandiliniz kutlu olsun..