Berika•'ın Kapak Resmi
Berika• tekrar paylaştı. 9 saat önce
Berika•, bir alıntı ekledi.
14 Mar 00:01 · Kitabı okuyor

Toplumdan uzak bir yaşam sürmekten, doğayı doya doya incelemekten, iyi bir kitap okumaktan daha güzel ne vardır şu yeryüzünde?

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 27 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 27 - Akvaryum yayınevi)
Berika• tekrar paylaştı. 10 saat önce
Berika•, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor

Gogol, sen bu işi kapmışsın :)
...bazen ne iyidir başını alıp diyar diyar gitmek! Ey yol, sıkıntıdan canı burnuna gelen bir insanı kurtardığın gibi, beni de kaç kez kurtardın beladan!

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 251 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 251 - Akvaryum yayınevi)
Berika•, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

"Yolculuk" sözcüğü ne tuhaf çekicilik, ne büyüleyici hava saçar! Yolculuk da başlı başına ne büyüdür! Açık hava, güz yaprakları, keskin hava... İnsan kürküne iyice sarınır, kalpağını kulaklarına kadar çeker, arabanın bir köşesine büzülür. İçinize işleyen titreme, tatlı bir ılıklığa dönüşür hemen. Atlar uçar gider dört nala. Rahat bir uyku basar, gözkapakları kapanır. Arabacının türküsü, tekerleklerin gıcırtısı, atların soluması düşteymiş gibi duyulur. Yanındakinin omzuna yaslanıp, uyur gider insan...

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 250 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 250 - Akvaryum yayınevi)
Berika•, bir alıntı ekledi.
18 Mar 12:13 · Kitabı okuyor

"Güzel orman dalmış uykuya, vadi de mışıl mışıl" dizesinde, mışıl sözlüğü, gerçekten uyumuş vadiyi dile getirirdi. Daha da gerçek olsun diye kalkar, bu dizeyi gözlerini yumarak okurdu.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 171 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 171 - Akvaryum yayınevi)
Berika•, bir alıntı ekledi.
16 Mar 15:10 · Kitabı okuyor

Insanlıktan uzaklaşmış yaşlılığın o karanlık ve buz gibi çizgilerinden hicbir şey okunamadığı halde, mezarda şunlar okunabilir: Burada, bir insan gömülüdür!

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 140 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 140 - Akvaryum yayınevi)
Berika• tekrar paylaştı. 15 Mar 21:35
Rûhberûh, bir alıntı ekledi.
15 Mar 21:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah sabah ne güzeldir. İşte başlıyor.
Geceyi sıkıntıyla geçiren hastalara bir gönül ferahlığı.

Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 29)Serçekuş, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 29)
Berika• tekrar paylaştı. 14 Mar 10:21

"Bir günlüğüne sağlık çalışanı olsanız" adlı yeni yazım
TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

Sizi bir günlüğüne sağlık çalışanı yapsak. Rica etsek bir gün erkenden kalksanız, bir kısmınız beyaz önlük, bir kısmınız yeşil, bir kısmınız mavi elbise giyseniz. Kiminiz acilde, kiminiz poliklinikte, kiminiz ASM'de olsanız. Sadece bir gününüz doktor, hemşire, laborant vs. olsanız. Hasta olmayı kimse istemez çok zordur da Allah kimseyi o hâle düşürmesin ama peki ya bir de işin bu boyutunu düşünün bakalım.
Gün boyu elinizde steteskopla, kan tüpleriyle, ilaçlarla gezseniz. Siz bir acıya katlanamazken her türden onlarca acıya katlanan insanlarla beraber olsanız ve doktor hiç kendisini hastasının yerine koymuyor derken siz kendinizi doktorunuzun yerine koysanız. Bir günlüğüne kendinizi değil de başkalarını düşünseniz. Para kazanma değil insanlara faydalı olmak, insan hayatı kurtarmak gayesi içinde bir gün o hastanelerde siz de doktor olsanız. Sabah işe başlayıp daha belki çayınızın son yudumunu almadan içeriye hasta almaya başlasanız. Gün içerisinde bir çok hastaya baksanız ve farklı farklı hastalıklara şahit olsanız. Ardından bir ameliyata girip o soğuk odalarda yatan hastaya zor olduğu kadar orada bulunan tüm sağlık çalışanlarına da ne kadar zor olduğunu görseniz. Bir hastanın hayatını kurtarsanız, bir çocuğun yüzüne gülümseme olsanız, bir refakatçiye el uzatıp destek çıksanız. Çok değil bir gün sağlık alanında çalışsanız. Gün içinde belki ölüm haberi vermek zorunda kalsanız. Bir hastanın geleceği sizin o ellerinizde saklı olsa. Bir saatliğine size bir can emanet etsek. En sevdiğiniz filmler varken, herkes bayramda ev gezerken siz acil serviste olsanız. Hep en güzel anları kaçırsanız. Yemeğiniz soğusa ve hastane konularına karışsa. Akşam nöbet tutsanız ve uykunuzu bu mesleğe bu vatana feda etseniz. Gelen hastalara bakıp çocuklarınızı, anne babanızı, sevdiklerinizi hatırlasanız. Onları dün geceden beri görmediğinizi anımsasanız. Ardı ardına binlerce hasta ve yakınları ile ilgilenseniz. Bir kazaya uzaklardan seyirci olmak değil de bizzat o kazaya müdahale eden olsanız. İlk siz yardıma koşsanız. Gece boyu çalışsanız bayram, tören, tatil, yaz, kış, kar, tipi, sel demeden calışsanız. Sabah da yorgun bir şekilde evin yolunu tutup eve varsanız ve o gün yaşadıklarınızı eşinize, çocuklarınıza belli etmeden güler yüzle günüm iyi geçti deseniz. Sahi siz bir gün doktor olsanız, bir saat hemşire olsanız, bir dakika sağlık çalışanı olsanız. Onların dertlerini anlasanız. İnsanlara hizmet etmek uğruna kendi hayatlarını feda eden o insanlara karşı ne kadar saygı ile yaklaşmamız gerektiğini görseniz.
Sonra da gözlerinizi açıp tarihi görseniz ve takvimde 14 Mart yazsa...

"Her türlü özveri, sabır, emek ve büyük bir fedakarlıkla çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

Berika•, bir alıntı ekledi.
14 Mar 00:02 · Kitabı okuyor

Hazineler neye yarar artık! Para biriktirmektense, dost toplamak daha iyidir, demişti bir filozof.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 27 - Akvaryum yayınevi)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 27 - Akvaryum yayınevi)
Berika•, Uzak'ı inceledi.
13 Mar 23:19 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

'İle' kitabından sonra 'uzak' la Aruoba serüvenine devam ediyorum. -Özlem Çekene Kılavuz- başlığı altında ne yazdıysa bir bir içime işledi. Özleyen özlenen ve bu kelimeleri kapsayan her bir cümleye sarılmak istiyor insan..

Hepimiz hissediyoruz, yaşıyoruz, biliyoruz ama ne kadarımız farkında? 'Özlem'in diğer duygularımızla olan ilişkisinin ne kadar bilincindeyiz? Bir insan sadece 'özlemek' ile ilgili ne kadar şeyden bahsedebilir? Birbirinden farklı ne kadar çok şey söyleyebilir, ne kadar düşündürebilir?

Özlemek ile yalnızlı, zaman, bencillik, geçmiş/gelecek, pişmanlık, mutluluk, acı, bırakılmışlık, uzaklaştırılmışlık, kıskançlık, neşe, mutluluk, sevgi ve ölüm. Özlem tüm bu kavramlar ile ne kadar alakadar, ne kadar akraba?

Oturup üzerinde düşünmeye kalkışsam, kendi kendime işin içinden çıkamam sanırım. Bu yüzden Aruoba yazdığı his kitabıyla beni öğrencisi -okuru- olarak seçti bile. Bunu kendisi de biliyor ve soruyor; 'Ne dersin Özlem Çeken? Anlıyorsun: sonuna geliyor, bu kitap' (sf.129)

Aruoba denince şöyle bir duraksıyorum ben. Anlamak, düşünmek, his yoğunlukları, düşünce karmaşıklığı geliyor aklıma. Bu sebepten, sakin bir kafayı bekliyorum okumaya başlamak için ve de heyecanlı bir bekleyiş ile. Bir kitabını sindiremeden başka bir kitabına geçmek istemiyorum. Belki de hemen okuyup bitmesinden korkuyorumdur. Farklı bir yeri var bende, öyle de kalmalı.

"Özlediğin gidip göremediğindir;
ama gidip görmek istediğin...

Özlem, gidip görememendir;
ama gidip görmek istemen...

Özlediğin, gidip görmek istediğin---
ama gidip göremediğin...

Özlem, gidip görmek istemen---
ama gidememen, görememen;
gene de, istemen." (sf.39)

diyelim ve Aruoba'nın özlem-özlemek-özlenen-özleyen ile anlatmak istediği en kapsamlı şiiri şöyle kalsın.

Tüm özlem çekenlere gelsin ve selam olsun sana Aruoba! Bu filli de bir kitap yazarak anlattığın için. :)