Hasan Hüseyin Korkmazgil
birleştiler buluştular söyleştiler sözleştiler
ne tükenmez laf ambarı masal bitmedi gitti
oğlan kıza gel gel dedi kız gitmedi gitti
‘bülbül güle gül bülbüle yar olmadı gitti’

diplomasi diye bir şey diye bir şey diplomasi
kurt kuzuyu yedi gitti pilici sevdi tilki
kız oğlana gel gel dedi oğlan gitmedi gitti
kız uçtu başkasına bu iş de burda bitti

ingilizce ‘the end’
türkçesi ‘bitti’

*EFLATUN*, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Bir şiirin sancısı. Bir sap gül:Bir hayatın yarısı.
Neden kalbimizin bütün acılara açık yerinin adı şair?

Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 62)Mavi Lale, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 62)

Puşkin Üzerine Hafif Bir Yazı/ Nazan Bekiroğlu
Yaz başlangıcıdır.

Sis ve gül baharı boydan boya geçmiştir çoktan ya, yolunuz epeydir kayıp. Her şey çok ağırdır, üstelik kurşun gibi ağırdır.

Editörün önerisi filan değildir; ama neden bilmem “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsınız. Yoksa kalabalıklar üzerinize mi gelmektedir?

Yağmur dökülürken bir bahçenin kıyısına, Boris Godunov’u alırsınız elinize. Bir kendisine bakarsınız kitabın, bir de Önsöz’üne: “Puşkin’in Hayatı.” Eseri bırakırsanız bir tarafa, kahramanlarından da yalnız yazara gidersiniz. Simdi size biyografya kitapları hepsinden daha çekici gelmektedir.

26 Mayıs 1799’da Aleksandr Senpeyevic Puşkin Moskova’da doğmuştur ya bir kere, girersiniz hayatına aniden. Yoksa siz çarpacak hayat mı aramaktasınız ? Haberi bile yoktur sizden. Ne gam! Bir kez daha, bir kez de Puşkin’le doğarsınız kışlık başkentte. Geniştir yüreğiniz. Puşkin’le olursunuz günü gelince.

Nasılsa geriye yaşayacak daha bir yığın hayatınız kalmaktadir.

Puşkin’le birlikte Erzurum Yolculuğu'na çıkarsınız önce. Tahran’dan Tiflis’e götürülmekte olan, Rusya’'nın romantik şairi ve İran sefiri Griboyedov’un parçalanmış cesediyle karşılaşırsınız yolun bir yerinde. “Canlı sözcükler yerine ölü harfler” kullanmaktan sikayet eder Puşkin. Tatlı bir duygu sarar içinizi Tiflis görününce. “Geceler sıcak, yıldızlar yabancıdır.” “Kafkaslar’ın dorukları gökyüzüne her gün biraz daha yükselir sanki. Ve sabaha karşı aniden Ararat belirir önünüzde. Bir kuzgun ve bir güvercin uçar gelir üzerinden.

Erzurum’da Çifte Minareler’i beyhude ararsınız da, Kars dolaylarında “Sarığı tozlar icinde, ensesinde bir kurşun, bir kızı andıran solgun yüzü henüz tazeliğini yitirmemiş bir Türk’ün cesedi önünde” durursunuz birden. Düşünürsünüz. Puşkin kadar ve Puşkin gibi göremediğinizden şüphe mi etmektesiniz? O, yani Puşkin, sizden çok mu bilmektedir?

Erzurum Yolculuğu biter ve geri dönersiniz. “Hem sarsılmaz bir istek, hem de azgın bir düş gücünün basıboşluğu” içinde “fenerlerin donuk aydınlıkta patlattığı” Petersburg sokaklarında dolaşırsınız günlerce, Kar Fırtınası’na tutulmanız işten bile değildir. Bahtsızlığınız, henüz 16 yaşındaki Natalya’yı bir baloda gördüğünüz gün başlamıştır bile. Tehlikeli bir güzellikten kaçamaz, “Şiir yazmak ve bunları yayınlamak mutsuzluguna” uğrarsınız. Adınız şaire çıkar. “Bir sürü lambanın ve kandilin pırıl pırıl aydınlattığı bir sahnede” sizin olur Natalya. Boris Godunov’un Düzmece Dimitri’si şairinin parmağına bir yüzük geçiriverir. Ve: “Şairlerin peygamberliklerine inanirim.”

Kendisi soylu, fikirleri ihtilalci bu adam, Puşkin, bir roman gibi değil yaşamın ta kendisi gibi bitirir yaşamını. Bu yüzden işte, Natalya felaketiniz olur. Kaçınılmaz oyuncu girer sahneye. Puşkin konağına devam eden genç ve bir o kadar da çekici Fransız: Dantes. Parçalar birleşir. Netleşen resim ürkütücüdür. Ve Puşkin incinen onurunu tamir etmek icin bir duellonun ortasında buluverir kendisini, Dantes karşısında. Silahlar ateşlenir. Kazanan o olmaz. Ama kazanan odur aslında. Arkasında, henuz 38 yaşında aşk ve onur uğruna girişilen bir düelloda kaybetmiş olmanın kazancı vardir. Ve bu mitosu artık hiçbir şey onun elinden alamaz.

“Şiirimizin güneşi” söndü diye haykırır her sınıftan kalabalık. “Gece, bahce, çeşme.” Benzer bir dekor önünde halk yığınlarına karışırsınız. Shakespeare’in de, Boris Godunov’un da halk sahnelerinden daha etkileyicidir bunlar. Çar, bir cenazeden ürker. Nöbetçilerini kapılara diker. Kiliseye giriş gibi cenazeye refakat da özel bir izne bağlanır. Beyaz Geceler’den henuz söz edilmemektedir, Dostoyevski henüz uzaklarda bir yerdedir. Lakin biri vardir, tanırsınız: Güç bela elde edebildiği bir izin kağıdıyla Turgenyev, arabalardan birinde Puskin’i izlemektedir. Turgenyev o tarihte Puskin’in yarı yaşındadır, sadece 19 yasindadir; ama aralarinda da sadece 19 yaş fark vardır. Bir düellonun öyküsünü yazacağı yıllar hızla yaklaşmaktadır.

Kirkikindi yağmurları yağar durur günlerce. Kırk gunu sayar mısınız ikindilerde? Faslı güldür. Boris Godunov’u beklemeye almış, Puskin’in hayatının yollarında kaybolmayi seçmişsinizdir. Suç sizin değildir elbette. Hayat yazıdan bile zengin, çoktandır öğrenmişsinizdir.

Editorun önerisi filan değildir; ama, “Puşkin üzerine hafif bir yazı” yazmaya kalkarsanız. Öyle ağır gelir ki altında kalırsınız.

Alintilar: Erzurum Yolculugu, Turkcesi Ataol Behramglu, Ist., 1982; Boris Godunov, Ist., 1966.

Sezgi, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · İnceledi

“Deborah kendi arzularına olan inancını yitirmişti. Bu yitim, arzularını daha da körü körüne savunmasına yol açmıştı. Şu anki duygularına ödüllendirme ve cezalandırma gücünün verdiği bir zevkin de katışmış olduğunun ayrımındaydı. Babasının ona duyduğu sevgi, babasına karşı kullanabileceği bir silahtı; ne var ki, anlatılması ne denli güç olsa da, içinde babasının acıma ve sevgisinin şu sıra ona zarar verebileceği biçiminde bir sezgi vardı.”

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg
Sezgi, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · İnceledi

“Tulumdayken gözüne bir saç telinin girdiği oldu mu hiç?” diye sordu Deborah, Zaman zaman gözüne bir saç teli ya da toz girdiğinde çektiği sıkıntılar gelmişti aklına. İnsan ellerini uzatamayınca, bu lanet olası küçük rahatsızlıklar dünyanın en büyük sorunu haline geliyordu.

“Ben kendim gözümün içindeki saç teliyim,” dedi Helene sakin bir sesle, “sen de öylesin.”

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg
Sezgi, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · İnceledi

“Bak, dinle beni,” dedi Furi. “Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim…” (Birden, Nümberg’deki hastaneden kaçıp bu gamalı haç-kentinin içinde kaybolduktan sonra, hastaneye geri dönüp sert, alaycı, sinir bozucu bir kahkaha atarak, “Sholom Aleichem, Doktor, onlar benden daha deli,” diyen Tilda’yı hatırlamıştı.)… “ve hiçbir zaman huzur ya da mutluluk da vadetmedim. Sana ancak bütün bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır… üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur!”

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne GreenbergSana Gül Bahçesi Vadetmedim, Joanne Greenberg

Okuduğum en başarılı psikoloji temelli kitaptı diyebilirim. Konu yeterince dikkat çekici ve anlatımıyla, vurgularıyla sizi hikayeye daha çok bağlıyor. Deborah ve arkadaşlarının gayet normal gelecek tavırlarına karşılık zihinlerinde olan olgular insanı hayrete düşürmeye yetiyor. Birçok mesajı içinde barındırıyor kitap. Hastalık ve hastanede geçen dönem bana biraz uzun gibi geliyordu okurken fakat sonuna yaklaştıkça tam ayarında olduğunu anladım. Umut veren bir kitap, aynı zamanda ürküten bir tarafı da var.

Attila İlhan - Ah...
Yüzünün yarısı göz kadife yansımalı
Bulutlu siyah ah bulutları eflatun
O boy aynasından çıktı fransız malı
Vişne asiti vardı tadında rujunun
Ah sinema yıldızı falan olmalı
Ağızlığı kristal son derece uzun
Bir kibrit çakıldımı ah yağmurluklu kız
Alevinden anlamlı dumanlar üfürüyor
Ah çocuk yüzünde gül goncası ağız
Saçlarından incecik süt tozu dökülüyor
Sağanak gibi derin, ağaçlar gibi yalnız
Karartma başlamış ışıklar örtülüyor
Yüzünün yarısı göz kadife yansımalı
Bulutlu siyah ah bulutları eflatun
O boy aynasından çıktı fransız malı
Vişne asiti vardı tadında rujunun
Ah sinema yıldızı falan olmalı
Ağızlığı kristal son derece uzun
Bir kibrit çakıldımı ah yağmurluklu kız
Alevinden anlamlı dumanlar üfürüyor
Ah çocuk yüzünde gül goncası ağız
Saçlarından incecik süt tozu dökülüyor
Sağanak gibi derin, ağaçlar gibi yalnız
Karartma başlamış ışıklar örtülüyor

Halime Uçar, Mutlu Prens'i inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mutlu Prens,Harika Fişek,Bencil Dev,Bülbül ve Gül,Vefalı Dost masallarından oluşan bir kitap.İlkokul çocukları da yetişkinler de okuyabilir.Özellikle küçükler için ders verici ve duygulandırıcı masallar bunlar.

Ömer Hayyam
Sevgili!
Bir başka güzelsin bugün, 
Ay gibisin! Pırıl pırıl gülüşün, 
Güzeller yalnız bayram günleri süslenir, 
Seninse bayramları süsler gül yüzün.