Solan karanfiller kapımda nöbette
Onlar bile kolluyor ölüm anımı
Onlar bile bütün can vermişlikleriyle
Toprağıma konacakları anı kolluyor
Ben perdelerini kapattım bu evin
Gün ışığı alt etsin ben puslu karanlığıma gömüldüm
Baykuşlar bile hep camın dibinde
Gözleri fal taşı gibi açılmış dikilmiş bana bakıyor
Onlar bile öleceğim anı kolluyor
Herhalde akbabalara haber vermek için
Mendilimin arasında kuruttuğum üç parça hayalim bile nöbette
O beni öldürecek darbeyi vurmayı bekliyor
Sararmış bir fotoğrafın duruyor arasında
Senden geriye kalan,gülümsediğin tek an
Bir nakış bir harf,
Vuruldum.

Nuri Torun, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haber, kilisenin önünde bekleşen dilencilere herkesten önce vardı, onları keyiften kıkır kıkır güldürdü, çünkü dünyada birdenbire şansı dönen bir yoksul kadar sadakadan yana cömert adam olmadığını bilirlerdi.

İnci, John Steinbeck (Sayfa 32)İnci, John Steinbeck (Sayfa 32)

Gökhan Özcan/Ah ki yarasızlıktır derdimiz.
Kavgayı ne için icat etmiştik, hatırlayan var mı?

Uzun zamandır her konuda sadece deliler gibi didişiyor ve kendimiz dışında herkesi insanlık dairesinin dışına atmaya çalışıyoruz. Bizi birbirimize benzeten neredeyse tek vasfımız artık bu!

Doğruluğu ve mertliği olmayanın sözü nedir, davası nedir, gayesi nedir, varacağı menzil neresidir?

Yeni medyatik paylaşım kültürü, derin acıların, can yıkıcı merakların, kalp sızılarının içimize işlemesinin önüne geçmek için paratoner malzemeler üretti. Duyarlılık esansına batırılmış klişe cümleler, güya vicdan kanatacak fotoğraflar, suçu birilerinin üstüne yıkacak haber başlıkları, özenle bünyeden uzakta tutulan gündelik trend topic yüklenmeleri… Tıkla, paylaş, ardına :(ekle ve kurtul, sonra bir altta sınırsız sorumsuz makaraya devam!

Birbirinin derdiyle dertlenemeyen, kendini bir diğerinin yerine koyamayan, bunu hiç denemeyen, kendi hikayesi dışında hiçbir hikayeyi anlamaya niyeti olmayan ve dolayısıyla kaskatı bir dünyanın içinde kaskatı bir insanlıkla yaşamaya mahkum olan tek kişilik sağır dünyaların sahipleri durmadan neyi kiminle paylaşıyorlar. Bu çılgın paylaşım müptelâlığının anlamı nedir?

“Ne çok acı var” dedi elindeki kitabı kapatarak biri. “Evet yaa, retweetle retweetle bitmiyor!” dedi diğeri.
“Ateş düştüğü yeri yakar” der ya eskiler, işte öyle… Biz, ‘ateş yine bize değil de başkasına düştü’nün örtülü sevincini paylaşıyoruz sanki daha çok kendi aramızda.

Yeni yaşama kültürü sürekli insanı yaralanmaktan alıkoyan bir zihin konforuna, bir insaf uyuşmasına, bir kalp kamaşmasına yatırım yapıyor. Bugün hayatı ve insanı özünden zedeleyen şey aslında biraz da bu. Yarası olmayan acıyı bilmez, sabırla pişmez, kemale yönelmez. Kendi ‘ah’ını bilmeyen başkasının feryadına kulak vermez.

Yaralanmayan yaralar. Canı acımayan can acıtır. Rahmeti bilmeyenin merhameti olmaz. Bakın etrafınıza, bunca yara bere içinde yarasızlıktır bizim asıl derdimiz!

Acıyı tecrübe edenler, paylaşmaya çok da müsait bir şey olmadığını bilirler. Acı öğrenmemiz içindir, insan olmamız içindir. Bir zaman içine girdiğimiz ve dışına çıkamadığımız bir şeydir. İçinde büyüdüğümüz, derinleştiğimiz, katmerlendiğimiz, renklendiğimiz, güzelleştiğimiz bir koza…

Gaye kelebek olmaksa, her koza bir çilehane…

“Yarelerim hoş görünür gözüme/ Bir derdim var bin dermana değişmem” diyor Şah İsmail Hatayî. Vah ki, yarasızlık derdinden muzdaribiz biz bugün!

Dert insana lazımdır, yara cana lazımdır.

Kendi kalbinin duvarına ucu küt kalemiyle, “Tevekkülün serinliğine ermek istiyorsan, sabır ateşinde pişmeye gönüllü olacaksın!” diye yazdı beyaz saçlı adam…

Kendini, yaralarıyla iyileştiren insanlar da var.

“Sanma ki derdinden kaçanın” dedi meczup “yolu dermana çıkar!”

15,50 lira olan kitabın fiyatı bir yıl içinde 3 liraya düşerse haber ver diye,alarm oluşturdum.yine minnoşluğum üzerimde:))

Murat Menteş
Güzel haber Murat Menteş’ten yeni bir roman geliyor ,Kaybedenler Klübü -Yolda spoiler verdi :)

Esra kılıç, Üsküp'ten Kosova'ya'yı inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üsküdar kitap fuarında çok sevdiğim şair Yavuz Bülent Bakileri, kitaplarının olduğu stantta görünce heyecanlanıp, bir kitabını alıp, ayaküstü kendisiyle sohbet ettikten sonra imzalattırmıştım. Sohbeti, tok ve güçlü ses tonuyla, kelimeleri özenle seçmesiyle insanın içine adeta huzur veren bir büyüye sahipti. 1976da Kültür Bakanlığı tarafından , Şiir festivaline Türkiyeyi temsilen Yugoslavyanın Struga şehrine gönderildiğini ve döndükten sonra bir dostunun tam 2 sene süren ısrarı üzerine buradaki anılarını kitaba geçirmeye karar verdiğini ve kitap hakkında bir Azeri dostunun “Mene göre, her Türk, Üsküpten Kosovaya kitabını okumalıdır. Amma, onu okuduktan sonra, ağlamayan Türk’e de men Türk demerem.” dediğini anlattı yine de bana imzalı kitabını uzatırken, benim okurken ağlamamamı temenni ettiğini söyledi . Ama ne mümkün! Anadolunun bağrından yüzyıllar önce koparılıp, balkanlara, üsküpe, kosovaya, priştinaya yerleştirilen özbeöz Türk kardeşlerimizin Türkiye hasreti ile yanıp tutuşurken, bu topraklardan burdaki soydaşlarından bir haber beklerken, içlerndeki aşk ve sevgi bir atardamar gibi atarken, oralarda zulüm altında, itilmişlik dışlanmışlık altında, yine de Evladı Fatihan olduklarının bilinciyle bir an olsun o topraklardan ayrılmayı düşünmeyerek varoluşlarına devam ederlerken, bizim ise onların varlığından bihaber olduğumuzu içim sızlaya sızlaya, gözlerim dola dola okudum. İyi ki varsın Yavuz Bülent Bakiler, iyi ki yazmışsın. İyi ki o güzel Türkçenin üstadısın. Ben ki 2 küçük çocukla 4 günde bitirdim bence herkes okusun.

Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Irene Joliot Curie
Bir kara haber de verdi
bu akşam radyo:
Irene Joliot Curie ölmüş.
Daha gençti.
Yıllar var
bir kitap okudumdu
ölenin anası üstüne yazılmış.
Bir yerinde iki kız çocuğundan
bahseder,
-satırlar gözümün önüne geldi-
sarışın iki Yunan heykeli gibi, der.
İşte bu çocuklardan biri öldü.
(…)
Bu ölüm bana çok dokundu.
Irene Joliot Curie için
ağladım bu akşam.
Ne tuhaf.
Irene, deselerdi, Irene,
öldüğün zaman,
deselerdi.
İstanbullu bir kadın,
hem de hiç tanımadığın,
ağlayacak arkandan,
deselerdi,
şaşardı…”

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran (Nazım’ın şiirleştirdiği “Münevver’in Mektubu’nda” böyle tanımlanan büyük bilim insanı ve anti-faşist İrene Joliot Curie’i, 17 Mart 1956’da kaybetmiştik.)Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran (Nazım’ın şiirleştirdiği “Münevver’in Mektubu’nda” böyle tanımlanan büyük bilim insanı ve anti-faşist İrene Joliot Curie’i, 17 Mart 1956’da kaybetmiştik.)

"Tesadüfün böylesi görülmedi" diye haber başlığı atmış, cahil herif
yada bayan
Tesadüf diye bir şey yoktur. Allah öyle istemiştir, (Ol!) demiştir, olmuştur.
Kün Fe Ye Kün!

Damla Köseoğlu, Kurban'ı inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kurban, okuduğum üçüncü S. J. Bolton kitabı. Yazar ile Kan Hasadı kitabıyla tanışmış ve o kitabı çok beğenmiştim, ardından Zehir isimli kitabını da okudum. Üçüncü olarak ise Kurban'ı okumaya karar verdim. Normalde kitapları yayınlanma tarihlerine göre okuma konusunda bir takıntım olsa da sanırım bu kez tersten bir sıralama izlemişim. Çünkü Kurban yazarın yayınlanan ilk kitabı. İlk kitaplar yazarın o alanda hangi noktaya geleceği konusunda ipuçlarıyla doludur bana göre. Eğer yazarı ilk kez okuyacak olsaydım ve bu kitabın yazarlık hayatının ilk kitabı olduğunu biliyor olsaydım S. J. Bolton'un bu alana başarılı bir adım attığını söylerdim. Bu kitabının ardından yayınlanmış diğer kitaplarından iki tanesini okuduğum içinse o kitaplar arasında beğeni açısından 1) Kan Hasadı 2) Kurban 3) Zehir şeklinde bir sıralama yapabilirim.

Yazarın okuduğum diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabı da kırsal bir bölgede geçiyor, İskoçya'da bulunan bir takımada olan Shetland'da bulunan Yell, Unst gibi adalar mekan olarak seçilmiş. Kırsal bölgelerde geçen polisiye-gerilim kitapları her zaman bana daha güzel gelmiştir. Bu açıdan Kurban'ı sevdiğimi söyleyebilirim.  Konu ise şu şekilde: Tora Hamilton ve kocası İngiltere'den Shetland'a taşınıyorlar. Kadın doğum uzmanı olan Tora ölen atını, taşındıkları evin bahçesine gömmek için toprağı kazmaya başlıyor. Toprağın altında kömürleşmiş bir kadın cesedi bulan Tora yetkililere haber veriyor. Yapılan incelemeler sonucunda cesede dair en dikkat çekici şeylerden biri, kadının sırtında bulunan ve eski bir efsaneye atıfta bulunan üç adet rün yani şekil. Shetland efsanelerini akla getiren bu rünlerin bulunan ceset ile bağlantısını bulmak için çalışan Tora ve polis ekiplerini ise sır dolu olaylar bekliyor.

Kitap oldukça güzel başladı diyebilirim, sayfa sayısı fazla olmasına rağmen oldukça rahat okunan bir kitap Kurban, tabii bunda sürükleyeciliğin payı büyük. Ayrıca kitabın gerçekten hayli yüksek bir temposu var, aksiyon birçok sayfada çok yüksek. Kurban kesinlikle sonunu merak ettiren bir kitap. Bu tür kitaplarda sonun nasıl olduğu çok önemlidir. Yani o kadar merakın, olayın, sürükleyiciliğin üstüne sonucun gerçekten iyi bir şekilde bağlanması gerekir. S. J. Bolton bana göre bu kitabında bunu başarmış. Ayrıca yukarda adı geçen Shetland efsaneleri gerçekten de var olan efsaneler. Kitabı bitirdikten sonra haklarında birkaç şey okudum gerçekten ürpertici şeyler var diyebilirim. Kitapta adalardaki kasabalar gibi az nüfuslu ve dış dünyaya toplumsal açıdan kapalı olan yerlerde, oraya dışardan gelen insanlara karşı oluşturulan bakış açısı da güzel aktarılmış diye düşünüyorum. Köy, kasaba gibi yerlerde insanlar gerçekten de sonradan o bölgeye gelen insanlara karşı düşmanca tavırlar sergileyebiliyorlar. Kurban genel olarak beğendiğim bir kitap oldu, bu türde kitapları zaten çok seviyorum ve Bolton kitapları da bana göre bu alanın iyilerinden. Okurken gerçekten keyif alıyorum. Ayrıca yazarın bu kitabı için İskoçya kültürü, adalarda geçen efsanelerle ilgili derinlemesine araştırmalar yaptığı aşikar. Şu ana kadar yazarın dilimize çevrilen dört kitabından üçünü okudum. Okumadığım kitabı ise Temmuz 2017'de yayınlanan Beşinci Senfoni. Tabii o kitabı da ilk fırsatta okumayı planlıyorum. S. J. Bolton'un beni hayal kırıklığına uğratmayacağımdan şüphem yok. Özellikle bu türdeki kitapları seviyorsanız ve Bolton ile henüz tanışmadıysanız gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.