Bilge Yaldız, bir alıntı ekledi.
42 dk.

Bizler kitaplar için yaşıyoruz. Kargaşa ve yozlaşmanın egemen olduğu bir dünyada hoş bir görev bu.

Gülün Adı, Umberto EcoGülün Adı, Umberto Eco
Efşan, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Biz, tabiatın bize bahşettiği güzelliklerin değerini bilmiyorduk. Tembeldik bizler, üzerimize yüzyılların miskinliği sinmişti.

Anılar Düşünceler, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 13 - Özgür Yayınları)Anılar Düşünceler, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 13 - Özgür Yayınları)
Buse, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

İyi ama bir kişi kazanırsa bütün ötekiler kaybetmiş olur. Bunun nesi eğlenceli ki? Oyunlar eğlenmek içindir. Neden insanları böyle bir deneyime tabi tutup, sonra da tek bir kişiyi gerçekten kazananın o olduğuna inandırmaya çalışıyorsunuz? Bunu anlamak bizler için çok zor. Sizin insanlarınız bunu kabullenebiliyor mu?

Bir Çift Yürek, Marlo MorganBir Çift Yürek, Marlo Morgan

"Bizler çoğu zaman insan hakları üzerine konuşuyoruz. Ama aynı zamanda 'İnsanlığın Hakları' üzerine konuşmalıyız.

Diğerleri lüks otomobillere binebilsinler diye neden bazı insanlar çıplak ayaklarla yürümek zorunda?
Diğerleri 70 yıl yaşasın diye, neden bazı insanlar 35 yıl yaşamak zorunda?
Diğerleri müthiş derecede zengin olsun diye neden bazı insanlar berbat bir şekilde yoksul olmak zorunda?
Ben bir parça ekmeğe bile sahip olamayan dünya çocuklarının adına konuşuyorum."

Fidel CASTRO

ecitah, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

“Her neyse, hep, büyük bir çavdar tarlasında oyun oynayan çocuklar getiriyorum gözümün önüne. Binlerce çocuk, başka kimse yok ortalıkta -yetişkin hiç kimse, yani- benden başka. Ve çılgın bir uçurumun kenarında durmuşum. Ne yapıyorum, uçuruma yaklaşan herkesi yakalıyorum; nereye gittiklerine hiç bakmadan koşarlarken, ben bir yerlerden çıkıyor, onları yakalıyorum. Bütün gün yalnızca bu işi yapıyorum. Ben, çavdar tarlasında çocukları yakalayan biri olmak isterdim. Çılgın bir şey bu, biliyorum, ama ben yalnızca böyle biri olmak isterdim. Biliyorum, bu çılgın bir şey.”

Sanırım kitabın beni ele geçirdiği kısım burası oldu. Bu kısımdan sonra Holden'ın içten içe nasıl bir insan olduğunu hissettim sanırım. Aslında, normal hayatta yaptığımız davranışların, söylediğimiz sözlerin, bakışlarımızın çok yapmacık olduğunu, çok da lanet bir şey olduğunu, sert bir üslupla dile getiriyor Holden. Çünkü, artık o kadar sıkılmış ki tüm bu samimiyetsiz şeyleri görüp duymaktan. Ve kitabı seven bizler de o kadar sıkıldık ki bu tür şeyleri görüp duymaktan, Holden'ın kaba ve belki bazı yerlerde abartı olan tavır ve düşüncelerine katıldığımız için güzel dedik bu güzelim esere. Çünkü, Holden sadece bizim yüreklerimizdeki şeyleri dile getirdi. Belki hayatta bir amacı yok, belki hayata bir amacımız olması gerektiği için geldiğimize bile inanmıyor. Yine de insanlığa ve hayata dair düşünceleri düşündürdü ve beğendim.

Ben, ne kadar hayalimde böyle bir kitap hayal etmesem de hoş buldum Holden ve hayatını. Salinger Bey'in de kitabı bu şekilde tamamlanmamış bırakması hoşuma gitti. Vakitlerimi, Holden'ın olası hayatlarını hayallemekle geçirmekten memnun olurum.
Kitabı okumanızı içtenlikle tavsiye ederim efendim.

"Rastlarsa birine biri, çavdarlar arasında."

bizler renklerin bize gösterdiklerinden dolayı değil, bizler renklerin bize kurdurduğu hayallerden dolayı etkileniriz

ibiaryu, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bizi göğe kaldıracak balon olan ruh , dünyaya beden denen kum torbası ile gelir. Dünyaya ilk başta bağımlı olan bizler , bu bağımlılığı kum torbasından ağırlıklarla sağlarız. Daha sonra bu kum torbaları , yani beden ve ona bağlı hazlar terk edilerek balonun hafiflemesi , yükselmesi sağlanır.

Hayat Seni Cümle İçinde Kullandı, Hakan UrgancıHayat Seni Cümle İçinde Kullandı, Hakan Urgancı

Güç İstenci, Nietzsche'nin 1883-1888 yılları arasında yazmış olduğu not defterlerinden alınan seçme notlar, pasajlar, aforizmalar. Bu notlar açıkça nihai görüşlerini temsil etmemektedir. Nietzsche'nin ölümünden sonra 1901 yılında kız kardeşi Therese Elisabeth Alexandra Förster-Nietzsche tarafından Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi alt başlığıyla yayımladı. 1888 yılında Nietzsche'nin de böyle bir kitap yayımlaması fikri vardı, dört kitaptan oluşacak olan kitabın ilk kitabı da Deccal idi. Ama Nietzsche'nin 1889 da aklı dengesini yitirmesi sonucu ( bkz. Torino Atı) fikrini gerçekleştiremedi.

Güç İstenci [Kudret İdaresi] - Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesine Dair Bir Deneme: dört kitap ve alt-başlıklardan oluşmaktadır.
1-) Avrupa Nihilizmi
- Nihilizm
- Avrupa Nihilizm Tarihi
2-) En Yüce Değerlerin Eleştirisi
- Dinin Eleştirisi
- Ahlaklığın Eleştirisi
- Felsefenin Eleştirisi
3-) Yeni Bir Değerlendirmenin Prensipleri
- Bilgi Olarak Güç İstenci
- Doğadaki Güç İstenci
- Toplum ve Birey Olarak Güç İstenci
- Sanat Olarak Güç İstenci
4-) Disiplin ve Öğretim
- Rütbe Düzeni
- Dionyssos
- Ebedi Tekerrür

İnsanlık sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği güçlü olmak, daha da güçlü olmaktır. Güç İstenci, bir amaç ya da yaşam için bir anlam değildir. Nietzsche için varoluşun kaba bir gerçeğidir. Tüm gerçekliğin temel yapı taşıdır. " Bu dünya için bir isim mi istiyorsunuz? Tüm bilmeceleri için bir çözüm mü? Siz kendini en iyi gizleyen, en güçlü, en yılmaz, en gece yarısı insanlar için bir ışık mı? Bu dünya güç istencidir- ve başka hiçbir şey değildir! Ve siz kendiniz de bu güç istencisiniz- ve başka bir şey değil!" Madde, atomik parçacıkların gücüne istekli olarak ortaya çıkar. Her görünüm seviyesinde, güçlenme isteğini buluruz. Ama, sonuç olarak karşılaştığımız her şey görünüştür. Görünüş iktidarın iradesinin güç istencinin bir tezahürüdür. Gücün iradesi, etki etme isteğidir. Her biri kendi iradesi olan, kendi güç istencleriyle sarılmış yaratıklar vardır. İnsan.

Gücün doğal ve üretken olduğuna inanıyordu. Tüm insanlarda olduğu gibi "güce" iradesi vardı. Teorileri her şeyin sonsuz dönüşünde,
mükemmel bir şekilde ele geçirilen geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin bir doğrulamasıdır.

Güç ve güc istenci, felsefesinde önemli bir kavramdır. Gücün İradesi, Nietzsche'nin insanlarda ana itici güc olduğunu inandığı şeyi; başarı, hırs ve en yükseklere ulaşma çabasını anlatıyor. Kör, durmaksızın çabalayan, irrasyonel gücün dünyanın dinamik özünü oluşturduğu fikirler. Bu kozmik güç, esasen doyumsuz olduğu icin sefalet kaynağıdır.

İnsan uygarlığı, başlangıcından beri durgun ve öngürülebilir kalmıştır. Bizler değerli topraklar ve kaynaklar üzerinde sürekli savaşırken dünyaya ve geleceğe karşı kendi sorumluluğumuzu tamamen ihmal ederken, Evrin geçiremedik. Nietzsche'nin bizzat kendimizin bu bencil ve nihayetinde olgunlaşmamış yönlerimizi, proaktif olarak kendimizle daha iktikrarlı bir uyuma doğru hareket etmemiz için çağrıda bulunduğudur.- Güc İstenci. Hapishanenizden gerçekten kaçmak istiyorsanız, durumunuzun gerçekliğini kabul etmeli ve hapishane duvarlarınızın dışındaki yaşamı hayal etmeye devam etmektense, çıkış yolunu tünellemelisiniz. " Özgür mü diyorsun kendine? Sana hükmeden düşünceni duymak isterim. Bir boyunduruktan kaçıp kurtulduğuna değil!"

Kitaba alt başlığını veren; Tüm Değerlerin Tekrar Değerlendirilmesi Dair Bir Deneme? - Değerin kendi başına bir değeri olup olmadığını soran ilk kişiydi. Değerlerin yeniden yaşayabilirliğine değer veriyordu; Hristiyanlik gibi olumsuz ve görünüşte çılgın değerler bile bu bağlamda bir değer taşıyor olabilirler.

Güç İstenci ne anlama geliyor?
1-) Bilgelik salgısı olarak güç. Bilgi güçtür
2-) Farklı şeylerin eşit olarak yapıldığı mantığımizın anlamıdır.
3-) Kılıç? - Yerçekimi ruhunu öldürmek. Böyle Buyurdu Zerdüşt te olduğu gibi
4-) Bir işi idare etmek gibi şeyler; idare etme ya da idare etme yeteneği
5-) Overman, insanüstü insan. " Hedef insanlık değil, insanüstü insandır!"

"İyi olduğu ortaya çıkana, kalbime iyi gelene, sert ağaçtan yontulmuş olana ve mis kokuluya- burnun bile güzel koku aldığı- kişiye ithaf edilmiştir bu kitap. Kendisi için faziletli olanın tadını çıkartır; faziletin bağları çaprazlandığında, herhangi bir şeyden aldığı keyif durur; kısmı yaralanmalar için çareyi sezer; yaşamın büyük uyarıcıları olarak hastalıklara sahiptir; kötü şansı nasıl sömürecegini bilir; kendisini yok etmekle tehdit eden rastlantılardan dolayı daha güçlü olur; içgüdüsel olarak gördüğü, duydugu, tecrübe ettiği, başlıca ilgisini ilerleten her şeyden sonuç çıkartır- seçme prensibini izler- bir şeyin elekten geçmesine izin verir; uzun bir dikkatin ve kasıtlı bir gururun besledigi bir yavaşlılikla tepki verir- kökeni ve niyetleri için bir uyarıcıyı test eder, teslim olmaz; daima kendi kendine eşlik eder, ister kitaplarla, ister insanlarla, isterse manzaralarla uğraşsın; seçerek, hayran kalarak ve güvenerek onurlandırır." Böyle dedi Nietzsche.
Güç İstenci'nin orjinal elyazmalar;
https://resmim.net/f/G0PkXu.jpg
https://resmim.net/f/61m6as.jpg
https://resmim.net/f/DurXb3.jpg

Come I'uom s'eterna?
İnsan kendini nasıl ebedi yapar?
Prava corrigere, et recta corrobare, et sancta sublimare.
Yanlış olanı düzeltmek, haklı olanı güçlendirmek, kutsal olanı yüceltmek.

Bengidönüş, amor fati- kader sevgisi-, mikro ve makro kozmosu felsefesinin kavramlarını kaplayan bu garip, anlaşılmaz; tavşan deliğinde sıkışmama neden olan , sığ sularda boğulma tehlikesi geçirten, zihnin tuvalinde kısa devreler yaşatan eser için ablam, teyzem DUA 'ya sevgimi, saygımı, teşekkürlerimi sunmak isterim, istiyorum, isteyeceğim.

Furkan Beg, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizler duanın büyü, Musa'nın sihirbaz olmadığını fark edenler zümresiyiz.

Kalın Türk, İsmet Özel (Sayfa 8)Kalın Türk, İsmet Özel (Sayfa 8)
İdris Ar, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Sen dedinki:'Tacdin ile Mem,
Pervane olmuşlar,kanatlarını da biz yakmışız.'

Şimdi sabırsızlıkla bekliyorlar,
Ve belki de bizden daha çok çaresizdirler.

Kalk ve çabucak gidip Tacdin'e deki:
Eğer sen Sıti'ye talipsen Mem de Zin'e,

Müjde sizlere, bizler sizleri kabul ediyoruz,
Ve bizler sizler kadar üzülüyoruz.

Aşkınız dizginlerimizi koparmıştır,
Ama haya perdesidir bizi engelleyen.

Eskiden beri süregelen geleneklere göre,
O perde yoktur sizler için.

Dünür, aracı ve vesile olarak,
Sizden kim gelirse makbüldür.

Yine de ki o sevgililere,
Bütün dostların ve akrabaların,

Bir kısmı sizlere olsun ricacı,
Bir kısmı bizlere olsun duacı.

Belki Allah da kılmıştır mukadder,
O zaman kavuşmamız kolaylaşır."

Mem û Zîn, Ehmedê XanîMem û Zîn, Ehmedê Xanî