Fatih, 1984 inceledi.
 Dün 12:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orwell çok öngörülü bir yazar. İnsan ve insan toplulukları öngörülebilirdir zira çağlar boyunca insan topluluklarının genel karakteristiği pek değişim göstermemiştir. Fakat Orwell'in nokta atışı tespitleri kitabı çok ilginç hale getiriyor. Kitapta öngörülen konuların hemen hepsi bugün hayatımıza ucundan köşesinden girmiş durumda. Daha ilerisi için bugünlerde Black Mirror adlı diziyi izleyebilirsiniz. Yarı robot, beyni ve düşüncelerinin ipini sosyal medya patronlarının eline vermiş bir toplum olma yolunda ilerliyoruz. 2017 senesinde yılın kelimesi olarak 'post-truth' diye bir kelime seçilmişti. Tam karşılığı olmasa da hakikat ötesi, gerçek ötesi diye çevirildi. Bu kelimenin neden yılın kelimesi seçildiğini anlamak zor değil. Artık insanların kendi doğruları yok, big brother'ın gösterdiği gerçeklere inanıyor. Daha söylenecek çok şey var. Kitap bu konulara değiniyor.
21.03.2018 itibariyle Facebook şirketinin kişilerin bilgilerini listesindeki bir arkadaşından kendi fikri sorulmadan alındığını (çaldığı) ve bunları insanları siyası ve sosyal olarak yönlendirmek için kullanılmış olabileceğini itiraf etmesi, Google Adsense'in kişinin göz attığı site ve adresleri taratıp kişiye özel reklam önerileri sunması gösteriyor k günümüzün Big Brother'ı teknoloji şirketleridir. Bunun ne kadar korkunç olabileceğini şöyle anlatayım; 20 like ile arkadaşlarınızdan, 300 like ile kendinizden bile iyi tanıyabilir bu şirketler sizi.

Berke Can Turan, En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini'yi inceledi.
20 Mar 22:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Exorcism" eskimedi gitti. Amerikan gençlik filmlerinden diziler, oyunlar, çizgi romanlara kadar içine şeytan kaçandan geçilmiyor. Yanlış anlaşılmasın "The Exorcist"e bayılırım mesela, daha bir çok örnek de verebilirim bu konu üzerine. Fakat her ne kadar Anthony Hopkins'i çok sevsem de "Rite" gibi saçma sapan filmlerin de bir yerlerden fırlayıp gelmesine sinir oluyorum. Özetle; şeytan çıkarma ayinlerinin cılkı çıkarıldı. Elbette klasikleşmiş olan konuyu farklı bir perspektifle işleyen birkaç esere denk geliyoruz arada sırada, çok nadir değil.

"En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini" (umarım yazının ilerilerinde tekrar isminden bahsetmek zorunda kalmam) de klasik konunun uzerinde de giden bir eser upuzun adından da anlaşıldığı üzere. Ama asıl amacı olabildiğince klişe yapmak. Bu yüzden kitabı tutup da 'Ya bunların boku çıktı.' diye eleştirmenin pek de bir anlamı yok. Ki istediği kadar çıksın, iyi işlendiği sürece sorun yok.

Konumuz da açıldığına göre işleniş gelelim o zaman. İşleniş hizmet eden en büyük etkenlerden biri kitap kapağıdır ve 'EYAŞÇA' (oh be) bu konuda güzel bir başarıya imza atıyor. 80'lerden fırlamış fosforlu, kabarık saçlı, VHS'leri andıran bol nostaljili ve renkli kapak son derece ilgi çekici. Zaten kitabı incelemeye beni iten en büyük etkenlerden biri de kapağın tasarımı olmuştu. İçeriğine gelecek olursak maalesef biraz sivri dilli olmak zorundayım. Birincisi kitabın karakterleri çok zayıf. Çoğunun klasik birer 80'ler tipi genç olması yazarı detaylandırma konusunda kolaya kaçmaya itmiş gibi bir durum sezdim. Bu karakterler zaten tarih boyunca çokça işlendi, herkesin gözünde belli bir imaj var ve bunu kırmaya gerek yok. Eğer bu şekilde yola çıkıldıysa yanlış. Zaten sonuç da yanlış, aslında yola çıkış biçimi ne olursa olsun yetersiz kalmış diyebiliriz. Abby ve Gretchen'ın arkadaşlığı üzerinden belli karakteristik özellikler detaylandırılmaya çalışılmış fakat sonuçta pek de olması gereken bir durum ortaya çıkmamış. Glee, Margeret ve Wallace'tan bahsetmiyorum bile, yalnızca isimleri ile aklımdalar. O da kitabı yeni bitirdiğim için, iki gün sonra sorsanız belki hatırlamayabilirim. Fakat, bu tarz bir hikaye için kuvvetli bir yan karakter gerekiyordu, ki koyulmuş da. Kitapta "egzorsist" diye bahsedilen fakat o kelimeyi bana "egsoz" gibi çağrışım yaptığından kullanmayıp orijinalini tercih ettiğim ve "exorcist' dediğim bir tipleme tabi ki var, fakat farklı bir bakış açısıyla verilmeye çalışıldıysa da derinleştirilemediğinden başarısız olan bir karakter olup çıkmış kendisi de. Ayrıca çeviriden ve yayınevinden mi yoksa direkt yazardan mı kaynaklandığını çözemediğim birtakım sorunlar da var. Birincisi; paragraflar arası birbirinden alakasız ani geçişler çok. Anlık bir dikkat dağınıklığı durumunda sizi yakalayan bu ani değişiklikler sizi birden birkaç satır öteye atıp okurken yakaladığınız ritmi çok rahat bozabilir nitelikte. Ayrıca; evet ağzı bozuk gençliği resmederken kaba ve küfürlü bir dil kullanmak gayet normal, fakat 'lan'lar 'ulan'lar havada uçuştuğu an olaylar biraz garibime gitmeye başladı. Açıkçası bunun tamamen çeviriyle alakalı olduğuna eminim diyebilirim.

Kitabın nostalji hissiyatı üzerinden gittiği, gerek kapağı gerekse bölümlerin isimlerinin dönemin belirleyici şarkılarından seçilmiş olmasından belli olan bir durum. Ama ben şu kapaktaki yorumu anlamlandıramadım. "Okurlara Black Mirror'ın San Junipero bölümünü andıracak." Black Mirror'ı severim, San Junipero da beni en çok etkileyen bölümdü. (Biraz üstün körü değineceğim daha fazlası kitabın sonunu berbat edebilir.) Buna rağmen ben bir ilişki kuramadım. Yani yalnızca, 80'ler havası ve bir arkadaşlık üzerine gitmesi üzerine bu kanıya vardıysa yorumu yapan arkadaş, biraz sığ düşünmüş demektir. Ha, son sayfalara göre düşündüyse, o zaman gidip San Junipero'yu bir kez daha izlemesi gerekir diye düşünüyorum.

Kitabın çok da fazla kuvvetli yanı yok. Bu yanlardan en öne çıkanı ise zamanı kullanmaya karar vermiş olması. Kitabı okuduktan sonra ne söylemek istediğimi anlayacaksınız. Küçük ve kısa bir hamle farklı bir tat kazandırmış. O da olmasaydı zayıf karakterler ve duyduğu ihtiyacı karşılayamayacak kadar az düzeyde korku ve gerilim unsuru içerisinde gelişen hikaye kendi ağırlığı altında ezilebilirdi. Elbette sadece bu değil, akıcı dil her zaman romanı bir nebze kurtaran bir durum olmuştur ve burada da çok güzel iş görmüş.

Sona yaklaşırken şunu söylemek isterim: 80'lerin kültüründen fırlamış korku filmlerini izlerken anlamlandıramadığım bir keyif aldığım çok oldu. Çok da üstünde düşünmedim önemli olan eğlenmek. 'EYAŞÇA' üzerinde de çok düşünmeden okumak ve o şekilde kabul etmek lazım, yoksa şikayet edecek nokta çok. Bu şekilde bir film olsa boş vaktimde kafa dağıtmak için tercih ederdim diye düşündüğüm sırada da zaten 2019'da sonuçlanacak bir prodüksiyon sürecine alındığını da öğrendim. Bakalım eğlendirebilecek mi?

Beyza, Dank'ı inceledi.
 03 Mar 10:21 · Kitabı okudu · 14 günde · 8/10 puan

Çok fazla öykü kültürü olan bir insan değilim. Belki bundan belki de kitapta cidden bulunan kendine haslıktandır böyle hissedişim.
Acımasız ve şok edici birçok hikaye, kara bir mizah belki, bolca da metafor. Ters köşeler ve tersten bakışlar çok hoşuma gitti. Yazarın zekasının fark edilebildiği kitaplardandı bence.
Arada bir kendimi Black Mirror'dan bir bölüm izliyor gibi de hissetmedim değil :)
İlk Sinem Sal kitabım ve son olmayacağı da belli oldu.

Tuğba Yıldırım, Çember'i inceledi.
 24 Şub 22:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sosyal medyayı kullanmayanımız kalmadı.
Çoğumuz az çok bu bağımlılığın kollarından tutmuş bulunmaktayız.Yediklerimizi,gezdiğimiz yerleri,sevdiklerimizi,tepkilerimizi,mutluluklarımızı ve nefretlerimizi buralara saçar döker olduk.İyi tamam gayet,hoş peki bunların yavaş yavaş tüm mahremiyetimizi eline geçirdiğinden haberdar mıyız? Hayır!!! Çünkü çok sinsi,eğlenceli bir durummuş gibi çaktırmadan her şeyi göz önüne döküyoruz...Peki ya gelecekte neler olacak! Büyük birader de bizi görecek mi??? Her şey kontrol altına mı alınacak? Okurken Black Mirror dizisinin bir bölümü havasıyla içimi ürperten bir kitap oldu.Çok çok mu beğendim Hayır ama .Konu öyle gerçekti ki ayrıntılara çok takılmadım.

Zeynep, Fahrenheit 451'i inceledi.
16 Şub 20:39 · Kitabı okudu · 7/10 puan

kitabı okuduktan sonra şu an ki halimiz şükrediyorum baktığımız zaman kitap okumak tabiki yasak değil ama kitap okuyan insan sayısı fazla değil yani bir gün gelir insanı düşünmeye iten yeni bakış açıları kazandıran kitaplar yasaklansa. yakılsa. ülkenin çoğu bundan rahatsız olmayabilir. onun dışında kitapta bahsedilen mekanik tazılar black mirror izleyenlere bilir metalhead diye bir bölüm vardı 4. sezonda ordaki robot köpek benzeri şeyler geldi aklıma. o bölümün fahrenheit 451 e gönderme yapmış diye düşünüyorum ki kitabı daha sonra okudum ama ilk aklıma gelen o oldu. benim gibi düşünen varsa yorum bıraksın.

Rüyalarımda bile ingilizce konuştuğum bir ayın sonuna geldik. :-D

Kitap - Novel:

- Patrick Suskind - Koku
- İbrahim Tenekeci - Geldik Sayılır
- Güzide Ertürk - Öbür Dünya Öyküleri
- Mustafa Akar - Berhayat
- Cahit Zarifoğlu - Menziller
- Amin Maalouf - Arapların Gözünden Haçlı -
Seferleri
- Oliver Sacks - Karısını Şapka Sanan Adam
- Şermin Çarkacı Yaşar - Çok Hayal Kuran Çocuk
- Tom Butler-Bowden - 50 Psychology Classics (1/2)
- The Kings Avatar, 350-917 (2400 sayfa) (Efsane)
- Reincarnation Of The Strongest Sword God, 1-163 (730 sayfa) (Eh)
Chaotic Sword God, 1-450 (1500 sayfa) (Tırt)
Virtual World: Close Combat Mage, 1-27 (170 sayfa) (Eh)


Dizi - Film:

- Black Mirror - Sezon 4
- Büyük Budapeşte Oteli (2014)
- The Darkness of Day (2009)


Manga:

- Shen Yin Wang Zuo, 1-110 (Tırt)

1000kitap İzmit Buluşması gerçekleşti.
Ne kadar da güzel bir gündü.

21/01/2018 1000kitap İzmit Buluşması'na katılanlar :
https://i.hizliresim.com/QVANDV.jpg

Fotoğrafta soldan başlayarak sağa doğru;
Sidarkyr
ibrahim terzi
Ayça
Oğuz Aktürk
salih
+ fotoğraf çekilmeden aramızdan ayrılan ayrıca mekanı da ayarlayan İrem Ay

Buluşmaya Yalova'dan gelen Sidarkyr Hanım'a, Karamürsel'den gelen Ayça Hanım'a, Gebze'den İzmit'e o çekilmez trafiği bizim için çeken salih Bey'e, mekanı ayarlamak için uğraş veren İrem Ay Hanım'a, 3 buluşmadır kitap buluşmalarında buluştuğumuz İzmitli dostum ibrahim terzi'ye buluşmaya renk kattıkları için teşekkür ederim.

Barış Manço'nun bir zamanlar "Neler çalıp, neler söyleyeceğiz? Neler söylemeyeceğiz ki?...Neyse, lafı fazla uzatmayalım. Sözün tatlısı, kısa olanıdır demişler." dediği gibi biz de bu buluşmada neler söylemedik ki?

Okumaktan hoşlandığımız kitap türleri, 1000kitap'ta takip etmekten ve incelemelerini okumaktan hoşlandığımız okurlar, 1984, Hayvan Çiftliği, Cesur Yeni Dünya ve Ford Sistemi üzerine, Tanrılaşma sistemi üzerine ve bebeklerin küçüklükten beri şartlandırılması üzerine belirttiğimiz düşünceler, distopya ve ütopya konuları hakkında hem mimari hem sosyolojik hem de edebi yönlerden bakışlar, Türkiye'nin Doğusunda hep gitmeyi istediğimiz de gidemediğimiz harika dokuya sahip Mardin, Ağrı gibi şehirlerimiz, rant mimarisi, köprülerin ve yolların halkın gözüne gözüne sokulacak bir şekilde haber yapılması, Tübitak'a yapılan 6-7 Drone'luk saldırılar (Bu kısımı anlattığı için salih Bey'e teşekkür ederim.), Drone'lar ve gelecekteki robotlaşma, teknolojik gelişmeler ve buna benzer gelecek tasarıları üzerine konuşmalar, Tübitak ve Türk mucitlerin bulduğu icatlara izin verilme konusu ve iznin olmadığı zaman beyin göçünün gözle görülür bir şekilde artması, sanal ve daha doğru bir adla kripto paraların günümüzdeki hakimiyeti, Black mirror dizisi üzerine yapılan konuşmalar, In Time filmindeki zamana bağlı kazanılan ve harcanan hayatlar, şehirlerimizi tanımak üzere yapılan ve şehirlerimizde yaşadığımız apartmanlara karşı sorgulama içeren konuşmalar, bebekliğimizden şu anımıza kadar karşı karşıya kaldığımız yetiştirilme durumlarının geçmişteki ve şimdiki zamandaki karşılaştırmaları, Zweig, Kafka, Günday, yeraltı edebiyatı, Livaneli, mutluluk, mutsuzluk, huzursuzluk, huzurluluk kelimeleri arasında eser adı paradoksları yaşamamız, Yin-Yang felsefesi üzerinde dünyaya iyilik ve kötülük kavramları üzerinde her okurun kendi bakış açısını açıklaması, Kürk Mantolu Madonna gibi kitaplar ve Khaled Hosseini gibi yazarlar hakkındaki düşüncelerimizin belirtilmesi, günümüz edebiyatına hakim olan Instagram'daki kitap ve kahveli fotoğraflar, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali, Dünyadan Sesler kanalının muhteşemliği, muzlu zaher adlı tatlının muhteşemliği ve dünyadaki kapladığı yer hakkında yapılan felsefik konuşmalar, Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabına getirilen farklı bakış açıları, "Bütün bu kediler nereye gidiyor abi?" sorusu üzerine belirtilen bakış açıları, askerlik ve milliyetçilik konuları üzerinde yazılmış eserler ve düşündüğümüz şeyler, küresel ısınma, kuraklık, yağmur ve karların bir türlü İzmit'e uğramamış olması konusunda belirttiğimiz kaygılar, Rönesans ve Rönesans Mimarisi'nin başladığı İtalya üzerine yapılan konuşmalardan sebeple Venedik, Burano gibi şehirlerin mimari nizamı konusundaki düşüncelerimiz ve böylece de günümüzün rant apartmanlarına karşı yapılan iğneleyici eleştirilerimiz, Halil Cibran ve hayat üzerine belirtmiş olduğu muhteşem sözler, intihar konusu ve intihar eden yazarlar, günümüzün en revaçta olan mesleğinin intihar bombacılığı ve bomba imha uzmanlığı olması, San Francisco'daki Golden Gate köprüsünde insanların intihar etmelerini engellemek için köprüye asılan intihardan vazgeçirme hattı numarası, Pavlov'un köpek üzerinde yaptığı şartlandırma deneyinde köpeğin ağzının suyunu akıtması misali Galeano'nun Aynalar kitabında "Reklamın Ortaya Çıkışı" konusu altında belirttiği popüler, reklama dayalı günümüz kültürüne dair eleştiriler gibi şeyler 2 saate sığdırıldı.

Demiştik ama, neler söylemedik ki? Eskisi yenisi, uzunlu kısalı birçok konumuz vardı bugün konuştuğumuz. Ama iyi oldu, çok da güzel oldu.

Gelen herkese teşekkür ederim. Mekanı ayarlayan ve geldikten 15 dk sonra aramızdan ayrılmak zorunda kalan, fotoğrafımızda maalesef bulunmayan İrem Ay'a tekrar teşekkürler.

Henüz 2. bir buluşma konusu açılmadı, bu yüzden okunacak bir kitap da belirlemedik. Eğer yapılması istenirse benim yerime buluşmaya gelecek başka bir arkadaşım 1 ay sonrası için gönderi paylaşabilir, zira ben askerde olacağım inşallah. Herkese keyifli okumalar dilerim.