Osman ÇetinSoy, bir alıntı ekledi.
18 May 01:24 · Kitabı okuyor

Gerçi onların zamanında bizdeki kadar çok boşanma yoktu, insanlar birlikte yaşamak için evleniyorlardı, şimdiki gibi boşanmak için değil.

Serenad, Zülfü LivaneliSerenad, Zülfü Livaneli
İbrahim Ağkavak, bir alıntı ekledi.
17 May 05:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sanat eseri bir bakıma kişiliğin kurtuluşudur .Normal olarak duygularımız baskı altında ve dizginlenmiştir. Bir sanat eseri üzerinde durduğumuz zaman ansızın bir boşanma olur. Bu sadece bir boşanma değil -sempati de duyguların bir boşanmasıdır aynı zamanda bir yükselme gerginleşme ve yücelmedir. İşte sanat ve duygululuk arasındaki ayrılık budur: duygululuk bir boşanma fakat aynı zamanda duyguların gevşemesi ve rahatlamasıdır. Sanat ise bir boşanma fakat aynı zamanda bir dizginlemedir. Sanat tutumlu bir duygu ,iyi biçim yaratan bir heyecandır...

Sanatın Anlamı, Herbert Read (Hayalperest Yayınları)Sanatın Anlamı, Herbert Read (Hayalperest Yayınları)
Namütenâhi, Duma Adası'ı inceledi.
 16 May 15:55 · Beğendi · 9/10 puan

Stephen King'in okuduğum ilk kitabı ve beni baya etkiledi diyebilirim... Her kitap, bittikten sonra damağımda, yemek yiyen insanların ağızında kalan farklı tatlar gibi değişik bir tat bırakır, bunu da kendimce şöyle yorumluyorum; duygularımın doyuma ulaşması, ruhumun lezzetli kitap ziyafeti.
Başında kitabı fazla özümseyemesemde, karakterleri tanıdıkça ve kitabın gittikçe yükselen nabzıyla okudukça okuyasım geldi.Bu durum benim için her kitapta olmaz.Ama Duma Adası'nın derinlerine indikçe kitap sabun gibi zihninizde kayıp gidiyor.

Kitaba gelince, geçirdiği kazayla hayatı tamamen değişen karakter Edgar Freemantle çok zor günler geçiyor.Multimilyoner bir müteahhit olan Edgar, şantiye alanında içinde bulunduğu arabanın üzerine düşen vinçle sağ kolunu kaybediyor ve başına aldığı karşı darbeyle hafıza problemleri ile beraber fiziksel kasılmalar yaşıyor.Kazadan sonra karısının da boşanma isteğiyle intihar eşiğine gelen Edgar Psikoloğu'nun tavsiyesi ile Duma Adasın'da adeta ikinci bir hayata başlıyor.Burada zor günlerini resim yaparak atlatmaya çalışırken ,yaptığı resimlerle geçmişe ve geleceğe köprü kuruyor.Ve bu sanatsal yeteneğinin de bedelini pahalıya ödüyor.Perse adındaki gizemli, korkunç bir yaratık yapılan resimlerle dünyadaki insanlarla bağlantı kurarak onları kendi dünyasına çekmeye çalışıyor.Yaptığı resimlerin sebep olduğu durumu fark eden Edgar çeşitli önlemler alsa da kayıplar yaşayıp, yara almadan bu savaşı bitiremiyor.
Bu çeterefilli yolda, adada kurduğu dostlukların Edgar'a pek çok faydası dokunuyor.Edgar adanın ve sanatın büyülü dünyası ile yepyeni ve zorlu maceralara yelken açıyor.

Kitab, insan zihninin karanlık tarafına adeta ışık tutuyor.Stephen King kimseye benzemeyen uslûbuyla benim için yeni bir deneyim oldu.Okumak isteyenlere sürükleyici ve farklı bir kitap olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Bugün Kadınların Paylaşımlarından
Şu kadınların evlilik çilesi bir ayrı boşanma çilesi bir ayrı.
Erkek mağdurlarda var küçük bir azınlık tabi ki ama asla kadınlar kadar değil..erkekler eşinden boşanınca çocuklarından da boşanıyor icabında gidip hemen evlenebiliyor ama kadınlar öyle değil!

Bugün Kadınların Paylaşımlarından
Çok şükür evlenme gibi bir problemim olmadığı için boşanma gibi bir problemde yaşamadım.
Iyi ki evlenmemişim diyorum şimdi.
Aynı evin içinde bir erkekle yaşamak bana göre değil ben özgürlüğüme düşkünüm ben özgürlüğümü seviyorum

Dilek Obut, bir alıntı ekledi.
14 May 15:36

Müslüman devletin hoşgörüyü hak eden Müslüman olmayan tebaası, eğitim, vergi, özellikle evlenme, boşanma ve miras gibi kişisel statülere ilişkin kendi yasalarını uygulamak dahil olmak üzere, kendi cemaatinin iç işlerini yönetmekte çok geniş bir özerkliğe sahipti.

İslam'ın Krizi, Bernard Lewisİslam'ın Krizi, Bernard Lewis

İnsanlarNedenEvlenir?
Sanırım yaş kemale erince böyle sorularla zihin daha fazla meşgul olmaya başlıyor. Dünya üzerinde evlilikler gittikçe anlamını yitirmiş durumda. "Hastalıkta sağlıkta" anlayışı birçoklarının zihninde bir ütopyadan ibaret gibi görünüyor. Bir şekilde evliliklerini devam ettirenler ise çok da mutlu görünmüyorlar. Boşanma oranları artıyor, insanlar yalnızlığı tercih ediyor. Bunların üzerine soruyorum;

Seyhan Altuntaş, bir alıntı ekledi.
12 May 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan niye evlenip yuva kurar? Mutlu olmak için. Mutlu olmak senin de hakkın Remzi. İyisi mi sen beni boşa."
Remzi elini kaldırdı, indirdiğinde ben yere çakılmış, şiddetli geçimsizlikten boşanma hayalim şiddetle havaya uçmuştu.

Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 64)Antabus, Seray Şahiner (Sayfa 64)
selim koç, bir alıntı ekledi.
12 May 16:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Feministlere başvurunuz; aile boyunduruğunun
bütün yükünü çekmesin diye kadının şimdi ne yapması
gerektiğini sorunuz onlara; sîze, hep bildiğimiz nasihatları
vermeğe koyulacaklardır: "Daha kolay boşanma isteyiniz", "dinsel
nikahın kalkmasını, malların ayrılmasını isteyiniz", "evliliğin dış
şekillerini görmezlikten geliniz ve gönül eğilimlerinizi çekinmeden
izleyiniz"; ve feministlerin bütün bu arzulanan şeyler çağlayanı
önünde proleter kadın, kollarını şaşkınlıkla iki yana açacak, "Sizin
bütün bu 'reformlarınızın işçi sınıfı kadınlarının en acil ve en dolaysız
çıkarları üzerine zayıf bir yansıması olur ancak!" diyeceklerdir.

Marksizm ve Cinsel Devrim, Alexandra KollontaiMarksizm ve Cinsel Devrim, Alexandra Kollontai