Osman ÇetinSoy, Milena'ya Mektuplar'ı inceledi.
 09 Şub 13:00 · Puan vermedi

Kafka nin evli olan milena` ya olan aşkını anlatan kitap. Bir insanin evli birine aşık olması ve onun peşini bırakmaması elbete doğru değildir .Malikin eşi de hz yusuf a ` [aleysehiselam ] aşk olmuştu. Kafka milena ya mektupları yazarken aklıma malikin eşinin Hz yusuf a olan aşkı geldi.

Aşk gerçekden tehlikeli bir duygudur: Aşk onsuz yapmamaktır,gözünün ondan başka birşeyi görmemek demektir.Ona kayıtsız şartsız bağlanmak itaat etmek demektir. Ve Aşk kutsaltır .Kısacası kula aşık olunmaz ALLah a aşık olunur .Kul sevilir kula aşık olunmaz ,yoksa sonu ızdırap ,hüsran ,ömür boyu bulanım demektir.Kafka zaten bunları yaşamış biri.

Tek taraflı mektuplar içerikli bir kitap ,okunması zor , okurken bana sıkıntı verdi.Okumakda olduğum başka kitapa gecerekden biraz ara verdim okumaya daha sonra tekrar dan başladım okumaya .

Ruhu huzursuz bir adamın aşk kuyusunda yaşadığı ikilemleri, güvensizlikleri gözler önüne seren özel mektuplardan oluşan bir kitap, doğal olarak iki tarafın anlayabileceği özel durumlar mevcut ve edebi olarak aslında diğer eserlerine kıyasla çok daha aşağı seviyede, çünkü bu amaçla yazılmamışlar.

Kafka, özel hayatında sıkıntılı zamanlar geçirmiş bir adam ve biz burada onun kendine saklamak isteyeceği bir durumunu büyüteçle böcek izler gibi izlemekteyiz. Bu durum bir yandan sıkıcı bir yandan da ilgi çekici, tercih bu yüzden size kalmış tamamıyla.

selma, bir alıntı ekledi.
 14 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bulanım / sıkıntı
"Ah Tanrım, hayat bir türlü yakamı bırakmıyor, nereye gitsem peşimde!"

Oblomov, İvan Gonçarov (Antik Batı Klasikleri)Oblomov, İvan Gonçarov (Antik Batı Klasikleri)