kader yıldız, bir alıntı ekledi.
Dün 01:07 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Ey uğursuz, köhne büyücü, benim tek saygı duyduğum yanın, kendinden usanmış olman, uorta 'Büyük değilim' demendir."

Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 252 - Panama Yayınları)Böyle Buyurdu Zerdüşt, Friedrich Nietzsche (Sayfa 252 - Panama Yayınları)
Şüheda Büşra, Çağlar Boyu Quidditch'i inceledi.
 22 May 15:15 · Kitabı okudu · 10/10 puan

*Hiçbir işe yaramadığıma yemin ederim..*
Öncelikle Acun'un ne yaparsa yapsın ülkemize getiremeyeceği müthiş spor oyunlarından biridir.. (Bir diğeri de Üç Büyücü Turnuvası)
Potterhead olup da bir kez bile Quiddich'e ilgi duymayan bir tek insan bulamadım.. Hatta odamda tavana yakın bir yerde Quiddich sahası çizimi var (Sayı Alanı yalnızca) İşte duvara çizdirecek kadar sevilen bir oyun!
Her kitapta mutlaka Quiddich'e yer verilir, çok eğlenerek oynandığını da anlarsınız.. Nitekim oyunun iptali konusunda oyuncular aşırı derecede üzülür ve tepki gösterir..
Quiddich bana göre Büyücü Dünyası'nda olmazsa olmazlar arasında yer almalı.. Şöyle düşünün kendinize bahşedilmiş bir yeteneğiniz var ve bunu en iyi vurgulayan bir oyuna sahipsiniz.. Mesela şu an FENERBAHÇEliyim ama takip dahi etmiyorum.. Quiddich maçları olsaydı mümkün değil kaçırmam! Hatta Harry Potter ve Ateş Kadehi'nin girişinde Quiddch ligi vardı.. Ay orada olmak ne büyük mutluluk olurdu!
Bu kitapta bu muhteşem oyunun tarihi sürecine değiniyor ve adım adım iyileşmesini ve son halini ele alıyor.. Bu kitapta "Büyü diye bir şey yoktur evlat!" kelimesi aklınıza dahi gelmiyor çünkü yer verilen belgelerde bile buram buram o dünyanın topraklarında oluğunuzu biliyorsunuz.. Kurgulamak bu kadar güzel olurdu işte..
Ama gitgide gelişen teknolojide Quiddich, gerek sudan destek alıp havalanan aletlerle gerekse başka türlü teknolojiyle yapılabilir..
*Muziplik Tamamlandı*

Aslıhan B., bir alıntı ekledi.
21 May 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

On altıncı yüzyılda büyük bir yetenekle doğan herhangi bir kadın mutlaka delirmiş, kendini vurmuş ya da hayatını kasabanın dışındaki bir kulübede, korkulan ve dalga geçilen bir yarı cadı, yarı büyücü olarak sona erdirmiştir.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf
Şüheda Büşra, bir alıntı ekledi.
21 May 18:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Uçan Süpürgenin Evrimi
Şimdiye kadar tasarlanmış büyülerin hiçbiri, büyücülerin insan
bedenindeyken herhangi bir yardım almaksızın uçmalarını mümkün
kılmıyor. Kanatlı yaratıklara dönüşebilen birkaç Animagus uçmanın keyfini
sürüyor, ama onların da sayıları çok az. Biçim değiştirme sonucu kendini
bir yarasaya dönmüş bulan cadı ya da büyücüyse uçabilir, ama bir yarasanın
beynine sahip olduğundan, daha uçmaya başladığı anda nereye gitmek
istediğini unutacaktır. Havalanma oldukça yaygındır, ancak atalarımız
yerden bir buçuk metre yükseklikte süzülmekle yetinmiyorlardı. Daha
fazlasını istediler. Kuşlar gibi uçmak, hem de bunu üstlerinde kuş tüyleri
çıkmadan yapmak istiyorlardı.
Artık İngiltere'deki her evde en az bir tane uçan süpürge bulunduğu
gerçeğini öylesine kanıksamışız ki, şöyle bir durup da kendimize bunun
nedenini pek sormuyoruz. Süpürge denen o mütevazı şey, niye büyücü
ulaşımında kullanılmasına yasal olarak izin verilen tek nesne olmuş? Niye
Batı'daki bizler, Doğulu kardeşlerimizin onca sevdiği halıyı
benimsememişiz? Niçin uçan fıçıları, uçan koltukları, uçan küvetleri
seçmemişiz - niçin süpürgeyi seçmişiz?
Cadılar ve büyücüler, güçlerinin nelere kadir olduğunu fark edebilecek
Muggle komşularının bu durumda onlardan faydalanmaya çalışacağını
anlayabilecek kadar zekiydiler. Onun için, Uluslararası Büyücülük Sırları
Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesinden çok önce de kendilerini gizli
tutuyorlardı. Evlerinde bir uçuş aracı bulunduracaklara, bunun dikkat
çekmeyen, saklaması kolay bir şey olması gerekiyordu. Süpürge bu amaç
için idealdi; Muggle'lar tarafından görülmesi durumunda hiçbir açıklama,
hiçbir mazeret gerektirmiyordu, ucuzdu ve taşıması kolaydı. Yine de
büyüyle uçabilecek hale getirilmiş ilk süpürgelerin birtakım dezavantajları
vardı.

Çağlar Boyu Quidditch, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 10)Çağlar Boyu Quidditch, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 10)
Aslı Murat, bir alıntı ekledi.
20 May 01:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yetim çocukların Dickens ve Rowling 'den hoşlandıklarını duydum....

O tür hikayeler yanlış beklentilere yol açabilir...

Harry Potter ya da Oliver Twist de kimmiş? Kim kendi hakkında garip şeyler öğrenir ya da özel yeteneklerini keşfeder ki ? Çoğu yetim ve öksüz çocuk,prens ya da büyücü çırağı falan değil,sadece diğerlerinden daha az sevgi elde etmiş olan sıradan çocuklardır....."

Hep Hızlı Olur, Christopher Kloeble (Sayfa 78 - Cumartesi Kitaplığı)Hep Hızlı Olur, Christopher Kloeble (Sayfa 78 - Cumartesi Kitaplığı)
Seçiltstn, bir alıntı ekledi.
19 May 17:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyada hiçbir şey insanı söz kadar etkileyemez. Ortadoğu da , sözün zirveye vurduğu yerdir, hiçbir bölgenin şiiri, menkıbesi,masalı bu kadar kuvvetli, insanın yüreğine işleyen kudrette değildir. İşte bu yüzden bizim buralarda şairler büyücü sınıfına girer. İnsanları güzel sözlerle büyüledikleri için.

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 85)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 85)
Nursel, bir alıntı ekledi.
17 May 09:35 · Kitabı okudu

“Sana bir öykü anlatacağım dedi Zedka. -Çok güçlü bir büyücü, bütün bir ülkeyi yok etmek ister, o ülke halkından herkesin su çektiği bir kuyuya sihirli bir madde atar. Kuyunun suyunu kim içerse delirecektir. "Ertesi sabah, herkes kuyudan su çekip içer, hepsi de delirir. Yalnızca kraliyet ailesi, kendilerine ait özel bir kuyudan su çektiklerinden, sihirbaz da o kuyuyu zehirlemeyi beceremediğinden, delirmezler. Tabii kral çok kaygılanır, halkının sağlığını ve güvenliğini sağlamak için bir dizi emir verir. Ancak polisler ve müfettişler de halkın içtiği sudan içmiş olduklarından, kralın emirlerini saçma bulur, uygulamazlar. "Ülkede yaşayanlar kralın emirlerini duyduklarında onun çıldırdığına inanırlar, hep birlikte şatosunun önünde toplanıp tacını ve tahtını bırakması için gösteriler yaparlar. Umutsuzluk içindeki kral tahtından inmeye hazırlanırken kraliçe ona engel olarak der ki 'Gel, biz de o kuyunun suyundan içelim, o zaman biz de onlar gibi oluruz.
"Ve öyle yaparlar: Kral ile kraliçe de cinnet suyunu içip ânında saçma sapan konuşmaya başlarlar. Bu durumda halk taşkınlığından dolayı pişman olur; öyle ya madem kral bu kadar bilgece konuşuyor, onu alaşağı etmenin bir anlamı yoktur.
“Ülkede barış ve huzur yeniden hüküm sürer, bu halk komşularından epeyce farklı bir hayat tarzı benimsemiştir, ama kral Ölümüne dek ülkesini yönetebilmiştir”

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
miqulaloomi, Arayış'ı inceledi.
16 May 22:42 · Kitabı okudu · 16 günde · 5/10 puan

Daha yeni bitirdiğim Arayış adlı kitap bana çoğunlukla yüzüklerin efendisini hatırlattı.Londor(!)'u kurtarmak için çalınan ayın peşine düşen 9 kişinin hikayesini anlatıyor kitap.Elfler,cüce,büyücü,insanlardan oluşan bu grup çeşitli maceralar yaşıyor yolda.Bitirdiğimde fark ettim ki devamı varmış.
Anlatımı,hikayesi fena değildi.Ancak karakterleri ve mekanları tanıtmaya yönelmemiş yazar.Bazı şeyler benim için havada kaldı.Hikayenin ruhuna çok giremedim.Birazda yüzüklerin efendisiyle karşılaştırdığım için çok beğenemedim kitabı.Boş zamanımda güzel gitti ancak devam kitabını alıp okur muyum?Bilemiyorum.

Kitaplara Fısıldayan Kız, Şifacının Çırağı'ı inceledi.
11 May 01:01 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Kitap 14.yy İngiltere'sinde geçiyor. Yani bolca düşes, dük, lord, prenses görüyoruz evet. Şifacının çırağı Rose ile Lord Hamlin arasında geçen bir aşk hikayesini ve kızın hazin hayatını konu almış kitap. Buruk bir aşk çünkü lordun beşik kertmesi varmış ve kesinlikle evlenmesi gerekmiş. Spoiler vermek istemiyorum ama şunu diyebilirim: klasik bir sona bağlandı kitap. Bittiğinde kitabın yarısında anladığımı demiştim. :)
Bolca dinsel içerikleri olan bir kitap olmuş. Tabi ki o dönemde kilise çok kutsaldı. Ama yine de fazla geldiği doğrudur. He bir de kitapta büyücü var. O dönemlerde tabi ki cezalandırılırlar, bizim büyücü Moncore da intikamını almak için planlar yapmış durumda.
Kütüphaneden aldığım bir kitap diye iyi diyebilirim, parasını verip de alacağım bir kitap olmaz kendisi. Yine de keyifle okumalar.