Sezgi Uysal, bir alıntı ekledi.
12 saat önce

Çünkü eğer bu dünyada beni şaşırtabilecek bir kişi varsa , o da sensin. Sen kitle kültürünün bir parçası değilsin; en azından şimdilik. Yeni bir şeyler görebilmek için tek umudum sensin. Sen benim üstümdeki sıkıntı büyüsünü bozabilecek büyülü bir prenssin. Hiç değişmeden birbirini izleyen günlerin yarattığı transı bozabilecek . Ben bunu daha önce gördüm duygusunu yıkabilecek. Sen tek kişilik bir kontrol grubusun.

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk

Mehmet Çiçek / KİTAP - SANAT ve EGO
Geçtiğimiz günlerde, sevdiğim bir abi ile oturup bir şeyler atıştırırken, masada duran kitap poşeti dikkatini çekti ve:

+Ne okuyorsun?
-“Stefan ZWEIG - Olağanüstü Bir Gece”
+Bakabilir miyim?
-Elbette..
~Kitabı uzattım ve..
+Kapak resminde ki tablonun kimin olduğunu biliyor musun?

Diye bir soru yöneltti ve açıkçası dondum kaldım. İnsanlar sorduklarında “Klasik okuyorum ;)” havalarına girerken, daha klasik okumanın ciddiyetini dahi kavrayamadığımı farkettim.

Zannediyorum, kitapları sadece içerisinde yazan büyülü kelimeleri bulmak ve bunları günlük yaşantımız da insanların içinde kullanmak ve o pek değerli egomuzu tatmin etmek için okuyoruz. Aksi taktirde, kitabın kapağında ki resmin “Van Gogh’un Yıldızlı Geceler Tablosu” olduğunu bilirdim. Hatta sadece bunu bilmekle de kalmaz, işin sanatsal yönüne eğilim gösterip, Van Gogh’un bu tabloda bizlere anlatmaya çalıştığı duyguyu da anlamaya çalışırdım, lakin yapmadım.

Peki neden yapmadım?

Kübra Nur, bir alıntı ekledi.
Dün 00:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

...ölçüsüz bir dehşet içinde seyre­diyordum. Fakat bu dehşette bile büyülü bir haz vardı.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan ZweigOlağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
Furkan Düzenli, Aşk Yolunda İstanbul'da Neler Olmuş'u inceledi.
21 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

“Aşk Yolunda İstanbul’da Neler Olmuş” Reşad Ekrem Koçu’nun kaleminden tarihin içinde gerçek hayatta olabilecek büyülü, sıcak ve güzel hikayeler…

4 hikayeden oluşan kitap, Osmanlı tarihini bugünde de yaşatıyor okuyucusuna. Yazar, hikayeleri hakkında şöyle diyor:

“Tarih hakikatlerine, vaka olsun, dekor, motif olsun, asla dokunulmaz. Yalnız dil değişir; yazar kendi zamanının dilini temiz ve şirin kullanmasını bilmelidir.” İşte bu dört hikaye; tam olarak dilin temiz ve şirin kullanıldığı ve tarihi olayların gerçekliğini bozmadan okuyucusunun hayal dünyasına nüfuz ediyor.

Yelvenur Cici, bir alıntı ekledi.
21 Mar 20:18 · Kitabı okuyor

Vincent Van Gogh
Yine de yukarıdaki yıldızları ve sonsuzluğu kesinlikle duyabilmeli. O zaman hayat her şeye rağmen büyülü gibidir.

Kafka Okur Sayı 25, KolektifKafka Okur Sayı 25, Kolektif

Borges okumaya sondan başlamamın dayanılabilir saçmalığından öte sondan da başlasam iyi ki okumaya başlamışım diyorum.

İlk olarak kitaptan önce Borges'den bahsetmek istiyorum. Borges başarılı bir yazar hatta şair olmasının yanında günümüzde eskisine nazaran daha az bilinen bir yazar malesef. "Büyülü gerçekçilik" ekolünün öncüsü olan Borges bir çok yazara da ilham kaynağı olmuştur. Umberto Eco'nun Gülün Adı eserindeki kör kütüphaneci karakterine -Borges görme yetisini tamamen kaybedip kör olduktan sonra Arjantin Ulusal Kütüphanesinin Müdürlüğünü yapmıştır- ilham olmasından tutun da Paul Auster, George Perec, Italo Calvino, Michel Foucault gibi ünlü yazarları da etkilemiş bir yazardır. Kendisinin en çok hayranı olduğu yazar ise Don Quijote 'un eşsiz yazarı Cervantes'dir. Ülkesinde bile henüz yeterince tanınmamışken Samuel Becket'le beraber layık görüldüğü Prix Formentor ödülü sayesinde uluslararası üne kavuşan Borges defalarca Nobele aday gösterilse de Nobel ödülü alamadan bu dünyadan göçüp gitmiştir. Bence Nobel dünyası adına büyük bir kayıp ama bence tabi:)

Borges hakkında oldukça fazla bilgi var. Söyleşiler, videolar röportajlar... Fakat tüm bunların içinde benim en çok dikkatimi çeken ve sevdiğim yönü ise mütevaziliği ve hayatın ironilerini kabulleniş biçimi oldu. Bence oldukça hoş ve sempatik bir üslubu var:)


Kum Kitabı, on üç öyküden oluşuyor ve adını da sondaki Kum Kitabı öyküsünden almış. Kitabın İletişim Yayınlarından -benim okuduğum yani- çıkan kapağında Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi tablosunun sol panelinin bir kısmı kullanılmış ki bence oldukça manalı bir kapak resmi olmuş. Zira benim çıkarımıma göre Kum Kitabı öyküsüyle kapaktaki resim arasında anlamlı bir ilişki var.

Kitabın içeriğine gelecek olursam; akıcı bir şekilde okunacak bir kitap olmasına karşın, Borges'in engin bilgilerinden kaynaklı olarak bazı yerlerde düşünülmesi hatta bahsedilen şeyle ilgili olarak bilgi sahibi olunması gerektiğini düşünüyorum. Zannımca bu kitabı daha anlaşılır ve etkili kılacaktır.

Çeviriyle alakalı beni rahatsız eden bir durum olmasa da kitapta geçen Latince ve İngilizce sözcüklerin çevrilmemiş olması sanırım kitabın orjinaline sadık kalınarak düşünülmüş bir şey. Bu nedenle mevzu bahis kelimelerin manası için sıkça internetten çeviriye bakma gereği duydum.

Kitaptaki öyküler genel olarak fantastik bir şekilde oluşmuş. Fakat bu durum fantastik denince hemen aklımıza gelen şeyden öte "büyülü gerçekçiliğe" uygun bir fantastiklik. Yani anlatıda gerçekliğin sınırını yıkmış olmasının yanında gerçeğin yeni bir görünümü ve çarpıcı özelliğini yansıtan bir fantastiklik. Her ne kadar bunu ifade etmeye çalışsam da kitabı okumadan anlayamayacaksınız. Bunun için Borges okumalısınız. Ayrıca her ne kadar Kum Kitabı öyküsü diğerlerine nazaran daha ünlü olsa da en az Kum Kitabı öyküsü kadar diğer öyküler de güzel ve etkileyici.

Ayrıca kitabın sonunda Borges Sondeyiş olarak kısa bir açıklama yazısı yazmış ve "Henüz okunmamış öykülere öndeyiş yazmak hemen hemen olanaksız bir iştir, çünkü önceden yapılması pek doğru olmayan öykü kurgularının çözümlenmesini gerektirir. Bunun için bir sondeyişi yeğliyorum." demesine rağmen nerdeyse kitabın yarısı kadar bir önsözü olması da ayrı bir ironi. Sanırım bu da Borgesvari olmuş:)
Bence Borges her edebiyat severin tanışması gereken bir yazar.Kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.

İSA TOPTAŞ, bir alıntı ekledi.
21 Mar 13:43

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum, idrak edişini o büyülü sürecinde yılları yoklayarak gerilere gittim.

Olağanüstü Bir Gece, Stefan ZweigOlağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig
crzcarz, bir alıntı ekledi.
21 Mar 11:44

Vincent Van Gogh
"Yine de yukarıdaki yıldızları ve sonsuzluğu kesinlikle duyabilmeli. O zaman hayat her şeye rağmen büyülü gibidir."

Kafka Okur Sayı 25, KolektifKafka Okur Sayı 25, Kolektif