Farid Musayev, bir alıntı ekledi.
21 May 16:14 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çalışkanlık
Afrikada her sabah bir ceylan uyanır. En hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa ona yem olup öleceğini bilir. Afrikada her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa açlıktan öleceğini bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok, yeter ki her sabah kalktığınızda koşmanız gerektiğini bilin.

Her Şey Seninle Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 4 - Afrika atasözü)Her Şey Seninle Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 4 - Afrika atasözü)
•Muhayyîr•, bir alıntı ekledi.
13 May 20:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaş olacağın kimsede arayacağın şart çalışkanlık, dürüstlük ve iyilikseverlik olsun. Bu iyi huylarla bezenmiş olan bir insan, diğer bütün iyi meziyetlere de sahip demektir. Bunu unutma ve bu şartı bulamadığın kimse ile sakın arkadaş olma.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil

"Amaçsız olma sanatı" hmm sevdim bunu. Tıpkı "çalışkanlık" gibi "hedef belirlemek" de insanlığın en çok övdüğü durum. Hele de ulaşmışsan o hedefe, tadından yenmez. "Tu kaka" dene her şeyin "tu kaka" olduğunu kabul etmeye meylimiz korkunç.

Nidanur, bir alıntı ekledi.
10 May 22:19 · Kitabı okudu

Yetenek,beceri,çalışkanlık ve sorumluluk duygusu gibi niteliklerde insanlar büyük farklılıklar gösterir.

Bitmeyen Gece, Mitat EnçBitmeyen Gece, Mitat Enç
vurkan i, Benim Yolum'u inceledi.
 09 May 22:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biyografi sevenler için başları biraz sıkıcı olsa da güzel bir kitap.Anlatılan kişi çoğu şeyi başarmış olunca onun bu serüveni de doğal olarak ilgi çekici oluyor.Tabiki hiçbir başarı tesadüfi değil.Emek ,azim, sabır, çalışkanlık gibi birçok faktörü içinde eriten bir süreç.Ve bu süreç Aamir’de asla son bulmuyor Halen gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor.

Kâri, bir alıntı ekledi.
04 May 22:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tembellik ve parazitlik her türlü ahlaksızlığın anası;çalışkanlık da temiz bir muvaffakiyetin, yüksek ahlakın,ruh ve beden sağlığının temel şartı ve en feyizli kaynağıdır.

Gençlerle Başbaşa, Ali  Fuad Başgil (Sayfa 53)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 53)
Ayşe Karabacak, Beyaz Zambaklar Ülkesi'ni inceledi.
03 May 16:21 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Sıfırdan, yoktan var edilen ve akılla, bilimle, çalışkanlık ve disiplinlilikle yükselmiş bir toplum.
Hayal ettiniz mi?
Çok zor ve uzak değil aslında, kendinden ve çevrenden başlamalısın. Zorluklar karşısında yılmamalı, üretmeli, her bireyini eğitimle yükselterek bunu yapabilirsin.
Her insan “yaşam mimarı”dır. Önce kendisinin, sonra ülkesinin.
Sen neysen, ülken de sana benzeyecek.

Hicret, Altın Işık'ı inceledi.
 02 May 00:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap halk hikayelerinden oluşuyor. Her ne kadar çocuk kitabı olarak görünsede her bireyin bir kere de olsa okumasından yanayım. Hikayeler de bir kültür aktarıcısıdır. Buradaki hikayelerde dürüstlük, çalışkanlık,iyilik ve erdemlilik vurgulanmış. Ziya Gökalp çocuklara Türk kültürünün küçük yaşlarda verilmesi düşüncesinden yola çıkarak böyle bir eser kaleme almış. Çünkü Gökalp edebiyatı kültürü aktarmada bir araç olarak görmüş ve her çocuğun kültürünü bilerek yetişmesi gerektiğine inanmıştır.

Berdan Tabar, Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca'yı inceledi.
29 Nis 13:56 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabı dün bitirdim ama hemen inceleme yazmak istemedim ve bugüne bıraktım. Çünkü kitabın güzel büyüsünün, hoşluğunun hemen kaybolmasını istemedim. Masal türünde yazılmış bu kitap. Filler ve karıncalar üzerinden biz insanları eleştirmiş bir bakıma. Bunu kitabın çokça yerinde de ifade ediyor Yaşar Kemal. Ayrıca bu kitap bir değil birden fazla temayı ela alıyor. Bunların başında da tabi ki UMUT geliyor her zaman olduğu gibi. Bunun dışında güç, tembellik, çalışkanlık, yönetme, baskı kurma, asimile etme gibi temalar geliyor.

Birazda kitabın içeriğine değinmek gerekirse, tembellikleriyle nâm salmış fillerin, çalışkan olan küçük boyutlu karıncaları kendi etkileri altına almaları anlatılıyor. Tabi yardakçıları hüdhüd kuşlarının yardımı ile. Bunu yaparken de karıncalara kendi benlikleri unutturulup ''her karınca bir fildir, karıncalar fillerin atalarıdır, eğer daha çok çalışıp fillere hizmet ederlerse onlara fillik bahşedilecektir tekrardan'' politikası izleniyor. Karıncalara kendi dilleri olan karınca dili unutturulup, fillerin dilleri olan filce dışında başka bir dille konuşmaları yasaklanıyor. İnsanlardan getirilen (çalınan) televizyon, gazete, radyo gibi icatlarla ile de onlara düşünmeyi, sorgulamayı unutturmaya çalışıyor -Tıpkı insanlarda olduğu gibi- . Ayrıca savaşlarla ile ilgili de çokça eleştiriler yapılmıştı, savaşların kötülüklerine dair. Kitapta çokça altını çizdiğim yerler oldu ve okurken de gerçekten çok zevk aldım. Ayrıca şunu da belirteyim çok da kolay okunabilen bir kitap. Burda incelememi bitiriyor ve sizlere keyifli pazarlar diliyorum, hoşçakalın =))

Nuh Karaaslan, bir alıntı ekledi.
17 Nis 19:38 · Beğendi

Yurdum insanı :)
..."odasına döndü ve akşama kadar odasında gayret ve çalışkanlık hisleriyle dolu olarak boş oturdu."...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 116 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 116 - Yapıkredi yayınları, 48'inci baskı)