Özlem73, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akşam Erken İner Mahpusâneye
Aynı korkunç sevdâdadır
Gökte bulut, dalda kaysı.
Başlar koymağa hapislik.
Karanlık can sıkıntısı...
"Kürdün Gelini " ni söyler maltada biri,
Bense volta 'dayım ranza dibinde
Ve hep olmayacak şeyler kurarım,
Gülünç, acemi, çocuksu...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 36 - Metis Yayınları)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 36 - Metis Yayınları)

Martin Eden & Schopenhauer
Martin Eden’ı daha bitirmeden Schopenhauer’ın Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar’ına başlamıştım. Bence güzel denk geldi (aslında tam tesadüf de sayılmaz. Martin Eden’ı okurken ismi geçen, yazarı etkileyen tüm düşünürlerin, yazarların ismini daha sonra araştırmak üzere not ettiğimi söylemiştim. Schopenhauer da onlardan biriydi ve kütüphanenin kıt felsefe rafında görünce de hemen aldım. Ayrıca Schopenhauer’ın, yaşamının bir döneminde Nietzsche’yi etkilemesi de kitabı okumak için istek uyandırdı bende) daha 30. sayfadayım ama şimdiye kadar okuduğum çoğu yer beni kendi benliğimle yüzleştirirken Martin Eden’la ilgili de de javu yaşıyorum özellikle az önce okuduğum paragraf Martin’in sürekli “iş çoktan bitmişti” dediği son dönemdeki hayattan tıka basa doymuş ruh halini tam olarak betimliyordu bence. Paragraf şöyle;

Zihinsel güçleri ağır basan bir insan, yalın bilgi yolunda, istencin hiçbir biçimde karışmadığı en canlı ilgiyi göstermeye yetkindir, hatta muhtaçtır. (Bu kısım, martin eden’in bilgiye açlıkla kütüphanede saatlerini geçirdiği, günde 4 saat uykuyla çalışmaktan eriyip gittiği ilk zamanlarını anımsattı. Şimdi her şeyi başardıktan, kitapları basıldıktan, aşık olduğu ve terkedildiği kadın da tüm bu başarılarından sonra kendi ayaklarıyla ona geldikten sonraki Martin Eden’in iç dünyasına dalıyoruz:

... Ama sonra bu katılım onu hemen, acının yabancı olduğu bir bölgeye, adeta rahat yaşayan tanrıların atmosferine götürür. Buna göre, geri kalanların yaşamı sersemlik içinde geçer, akılları fikirleri bütünüyle kişisel esenliğin küçük ilgilerine ve böylelikle her türden pisliğe yöneliktir; bu yüzden bu amaca yönelik çalışma durduğunda ve kendi kendileriyle baş başa kaldıklarında, dayanılmaz bir can sıkıntısına kapılırlar.

——- Martin Eden’i sonunda intihara sürükleyen şey de bu boşluk ve can sıkıntısı olmuştu bence

tabula rasa, bir alıntı ekledi.
 16 saat önce

Gece parkta bir bankın üzerinde savunmasızca uyuyan adamı sayısız bıçak darbesiyle öldüren genç şunları söylüyor: "İçimde de dışımda da sadece can sı­kıntısı, dipsiz bir boşluk ve ölüm var." Bu tür suçlularda kurban yoktur, sadece yenilgiye uğrayan vardır. Şiddet uygulayanlar, kurbanlarının insani yüzünü silerler -bir zamanlar kendilerine yapılmış olduğu gibi.

Demokrasi Mücadelesi: Radikalizm, Şiddet ve Terör, Arno GruenDemokrasi Mücadelesi: Radikalizm, Şiddet ve Terör, Arno Gruen
Yasin, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Aşık olmayı denedim, hem de bir değil iki defa; inanır mısınız baylar korkunç acılar çektim. Aslında acı çekmediğimi ruhumun derinliklerinde biliyordum. Gülmek gelirdi içimden ama yine de acı içinde kıvranmaya devam eder, üstelik delicesine aşıkmışım gibi kıskançlık krizleri geçirirdim .. Bütün bunların sebebi can sıkıntısıydı baylar, kesinlikle can sıkıntısı ..

Yeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiYeraltından Notlar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Muhammed, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Bu insanlara baktıkça, dünyanın bu insanlar olmadan çok daha huzurlu olacağına inanıyorum.

Ölüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi OobaÖlüm Defteri: Can Sıkıntısı, Tsugumi Ooba
Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
21 Mar 15:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sonra yalnızlık. İşsizlik... Can sıkıntısı!"

Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 113)Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali (Sayfa 113)
Mine, bir alıntı ekledi.
20 Mar 22:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herhalde mutluluk dedikleri de bu olsa gerek:Biraz güvenlik,biraz can sıkıntısı.

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)
Nihat, bir alıntı ekledi.
20 Mar 19:02 · Kitabı okuyor

Hiçbir şey istemiyorum. Hiçbir şey bana cazip görünmüyor. Günden güne miskinleştiğimi hissediyorum ve bundan memnunum. Belki bir müddet sonra can sıkıntısı bile hissedemeyecek kadar büyük bir gevşekliğe düşeceğim. İnsan bir şey yapmalı, öyle bir şey ki... Yoksa hiçbir şey yapmamalı. Düşünüyorum: Elimizden ne yapmak gelir? Hiç!...

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 14)İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali (Sayfa 14)
Buzullar Eriyor, bir alıntı ekledi.
20 Mar 17:55 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herhalde mutluluk dedikleri de bu olsa gerek: Biraz güvenlik ,biraz can sıkıntısı...

Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm, Zülfü Livaneli (Sayfa 203)