Ahmed Arif 'in Anıları;
“Asıl adım Ahmed Önal, Ahmed Arif olarak bilinirim. Öz anamın adı Sayre, Kürt’tür. İki yaşındayken kaybettim onu, kardeşimin doğumu sırasında. Beni büyüten, emziren, yedirip içiren, eğiten Arife anamdır. Babam; Kerküklü Arif Hikmet, Kürt değildir. Rivayete göre, babamın büyük babası Rumeli’den göçmüş buralara. Bu üçünü de çok severim, hayatta laf söyletmem onlara.”

Bir söyleşide şöyle anlatır sevincini “Yaşamımda en büyük sevinci baba olduğum gün duydum. İnanır mısınız tam iki yıl oğlumun nüfus kağıdını cebimde taşıdım. Cebimdeki sanki dünyanın en zengin cüzdanıydı. Oğlum olmuştu. Oğlum, dünyanın en güzel güvercini… Dünyanın en güçlü silahı.”

“Emekliliğimden sonra Ankara’daki mütevazı evime çekildim. Gösteriş ve gürültüden uzak durmuşumdur hep, çünkü ben doğuluyum. Az gelişmiş değil, sömürülmek için kasıtlı olarak geri bırakılmış bir ülkenin aşiret töreleriyle yetişmiş bir çocuğuyum. 1983’te Anam Arife Önal’ı kaybettim. Okumamıştı ama… Pardon, okumamış yanlış oldu. Okutulmamıştı ama şirin bir kadındı. Bir keresinde komşularıyla toplanmışlar muhabbet ediyorlar. Komşu kadınlar sürekli oğullarıyla övünüyorlarmış ‘Benim oğlum İzmir’e gitti doktor oldu, benim oğlum İstanbul’a gitti mühendis oldu, büyük oğlum Bursa’ya gitti mimar oldu.’ diye. Anam altta kalır mı? O da ‘Benim oğlum da Ankara’ya gitti komünist oldu.’ demiş. Garip anam ne bilsin, komünistliği de doktorluk, mühendislik gibi bir meslek zannediyor.”

Ahmed Arif Ankara’da tutuklanır. İstanbul’da yargıç karşısına çıkarılacaktır. Ankara’dan iki komiser ve dört polis nezaretinde yola çıkarlar.
Ahmed Arif, “Serçe kadar canım vardı. Boğazımda kanama vardı. Hastaydım. Ekmek çiğneyemez, yemek yiyemezdim. Zaten zayıf bir çocuktum, büsbütün zayıflamışım. İşte böyle bir günde götürdüler beni...” diye o günleri anlatacaktır.
Trenle gitmektedirler.
Kompartımanda bir teyze ile bir amca vardır.
Amca galiba demiryolu emeklisidir.
Polislerin kocaman tabancaları vardır, neredeyse dizlerine ulaşacak...
Teyze ile “Koyun tüccarıyız, Erzurum’a gittik, hayvan aldık, İstanbul’da satacağız” falan diye konuşuyorlardır.
Polisin biri gazete okumakta, bir yandan da “Adamın dişinin altına cereyan veriyorlar. Işıklı odaya bir girdi mi hali dumandır.” diye söylenmektedir
Ahmed Arif, hem polisi dinlemekte, hem ileride çekeceği işkenceyi düşünmektedir.
Aklına Fontamara gelir, Çan Kay Şek’i öldürmek için kendisini arabanın altına atan Çen gelir.
Çen de kendisi gibi bir felsefe öğrencisidir.
Kendisini onunla kıyaslar.
Bu arada polisler horlamaya başlar.
O teyze fısıltıyla bana sorar:
“Oğlum nedir halin?”
Şimdi cevap olarak ne diyecektir?
Siyasi dese olmaz, üniversite öğrencisi, o da olmaz...
Eylemci dese, sosyalistim dese...
“O kadıncağıza bunlar ne ifade edecek?” diye düşünür.
Birden “Sevdadır bu teyze” deyiverir.
Birden aydınlanır kadıncağızın yüzü...
Ahmed Arif’i kucaklayıp öpmek ister.
Sonrasını Ahmed Arif şöyle anlatacaktır:
“Bir sevgili, bir anne gibiydi.
Ömrümce böyle bir anneye, bir ablaya hasret kaldım.
Çıkınını açtı, para vermek istedi bana.
Almadım.
Cebimde de beş liram var.
Keşke alsaydım, ama çok utandım.
O da garip...

Abdurrahim Karakoç / Yemin
Canım sağ oldukça rahmetli babam
Susarsam, hakkını helâl etmesin!
Ak sütün emziren ihtiyar anam,
Susarsam, hakkını helâl etmesin!

YÜRÜ PEYGAMBER SELAMI ALAN MÜBAREK KAN
Yürü ŞANLI ŞEHIDIM Cennet kapısında Hamzan Seni karşılar. Peygamber Selamı var Mubarek KANINA. Daha Ölmedi bu yürek bu beden. Anan Anam, sevdiklerin sevdiklerim. VATAN için canım sipere hazır. DUAM KANINA KANIMIN GELMESIDIR. VATAN için sevgi ektim bu yüreğe.VATAN için vazgeçtim bu canı bedenden .sevda senin için eşten dosttan vazgeçmekti. Vazgeçtim anadan yardan. Imanla çıktım yola şehadet şerbetidir duam. SEHIDIM PEYGAMBER SELAMI ALAN MUBAREK KAN.YOLUNDAYIM. IMANLA AŞKLA ...

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
03 Mar 10:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel anam, canım anam, nasıl özlüyorum seni bilsen...

Siyah - Beyaz, Vüs'at O. BenerSiyah - Beyaz, Vüs'at O. Bener

Rüya, Ankara Yolu, Köydeki Ev...
Bu yazım sevgili eşim Ayçagül Akar ‘a ithaf edilmiştir.

“Atma Babaaa..“
Yahu şu yoklukta, elindeki demir parayı taze betonun içine attı ya adam. Ben onunla renk renk akide şekerleri alırdım, gitti anam gitti! Tamam da ben büyüdüm, koca adam oldum, şimdi şu sekiz yaşımdaki köyde evin temel atılmasında yaşadığım anıyı televizyon izler gibi izliyorum. Rüya mı ki? Hem dışarıdan görüp hem bire bir yaşıyorum, bak işe. Küçücük çocuğum, yamalıklı askılı pantalonumu unutmuştum ne çok severdim oysa. Bırak, anı yaşa be adam. Otuz iki sene geriye gitmişim ama babam bu günkü halinde, olmaz ki....

Işık... gölge....sonra karanlık... babam... bozuk para beton harcının içinde parıldadı...parıltı...meneviş... gölge.. uyku...

Uyandım mı acaba? Oysa her yer karanlık daha. Açmam gözlerimi biraz daha uyurum, son rüyam dönüp duruyor zihnimde, belki devam ederim... Yok olmuyor, sabah olmuş kalkmalı şimdi. Rüyalar, insan zihninde karanlıkta kalmış anılara tutulan fenerler gibi bazen, görüntü bulanık. Zihin ne garip, gördüğüm rüya da ne zamansız. Kafamın ağırlığına bakılırsa gece haddinden fazla demlenmişim. Offf bu gün Ankara’ya gideceğim zaten. Saat 06:45, olsun, kalkıp düşeyim yollara. Bak Ayçam uyuyor daha, gürültü etmeden giyinip çıkmalı ya ışık yanacak, hemen de uyanır. Uyansın yola gideceksin, helalleşmeden olmaz. Tamam kalktım işte bak gün ağarmaya başlamış, vaktidir. Ayak yoluna gitmeli şimdi. Kızım Öyküm ne de güzel uyur, odasından gelen horultuya bakılırsa burnu tıkanmış gene, hastalanıp ateşlenmese keşke. Kendi etimden et kopsa sesim çıkmaz da çoçuğumun en küçük acısıyla dünyalar başıma yıkılır, bu da benim zaafım galiba. Adam sende kimin acısına duyarsız kalabildin şimdiye kadar, laf şimdi dediğin. Hah uyanmış biriciğim, kıyamam, yan dönsem uyanır zaten. “Günaydın canım, uyku tutmadı erkenden gideyim, yok teşekkür ederim kahvaltı hazırlama çorba içeçeğim kaynar kaynar çorbacıda, çantam hazır çıkıyorum, kapıya bacaya dikkat edersin, gel bi sarılayım, tamam uyu sen hadi görüşürüz”...

Sabah çorbasını da bırakamadın bak. Köyde sabah erkenden kalkar tarhana çorbasını içip kuşluğa tarlaya gidip sonra okula gittiğin günleri aklına düşürür de ondan belki. Ne adamsın ya hu, her olaydan bir hatıra çıkarır bir de anlata anlata bitiremezsin. Şimdi bırak hatıraları da yollara düş. Mahsuni’ye saygı albümünü aldığım iyi oldu, giderken birinci cd’yi, gelirken ikinci cd’yi yüksek sesle dinlerim. Sigaram yanımda ohh türkülerle bir başına yolculuk gibisi var mı? Bizim bektaşilerde halen daha bozulmayan ilkel bir bilinç var muhakkak ki bu deyişlere türkülere de yansır.Benim türkü sevdam da bundandır belki. “Kırk yıl yandım daha çiğdir dediler” bak hele! Mahsuni deyince de aklıma düştü bak, kimse yok arabada patlat şimdi türküyü.

"Seyyah oldum pazar pazar dolaştım.
Bir tüccara satamadım ben beni.
Koyun oldum kuzum ile meleştim.
Bir sürüye katamadım ben beni.
Ben beni, kendimi, canımı özümü.
Dostlar beni bir kazana koydular
Kırk yıl yandım daha çiğdir dediler.
Ölçeğimi gram gram yediler.
Bir kantarda tartamadım ben beni. "

Sesimde kalmadı nefesim de, bırakamadım ki şu mereti, başka yolu yok bu sene bitecen oğlum bu işi. Ankara’da bakanlıktaki mülakatı düşün şimdi, kırk yaşında adamın mülakatı mı olurmuş ya hu, hay Allah. Kendimi tamamen mevzuata vermem gereken bu günlerde kitap toplantısı düzenliyoruz bir de, vallahi ne adamsın muzo, iflah olmazsın billahi. Uzattın ulan koy şu cd’yi de dinle türküleri bakalım nerelere götürecek türküler seni.

“Dokunma keyfine yalan dünyanın
İpini beline dolamış gider
Gözlerimin yaşı bana gizlidir
Dertliyi dertsizi sulamış gider “


Rüya, evet nereden çıktı şimdi bu rüya. Önceden köyde “sırasız” derlerdi yersiz denileceğine. Sırasız rüya, sırasını kaybetmiş de çıkıvermiş olmadık yerde. Zihin tuhaf işliyor bir türlü akıl erdiremedim sırrına. Geçenlerde köydeki evin karşısından resmini çekip göndermişti birisi belki de ondandır. Çok düşündürmüştü bu fotoğraf beni, günlerce kafamda dönüp durdu babamın anlattıklarıyla beraber değil mi? Yakın zamanda anlatmıştı bunu bana da az kaldı ağlıyordu anlatırken. Zor günler geçirmişlerdi bilirim de ilk ağızdan dinlemek başka oluyor.

1960’lı yıllarda babam onbeş yaşındayken annesi, bir yıl sonra da babası hakkın rahmetine kavuşuyor. Dört kardeşiyle köy yerinde kalıyor ortada . O sene çok sert kış oluyor ve evleri de büyük bir fırtınada yıkılıyor. Bir büyük amcaları var, o da çocuklar bakımsızlıktan ölse de çocukların arazileri ona kalsın diye gözlediğinden yardım etmiyor. Köyün ileri gelenlerinden bir kaç kişi ön ayak oluyor da tahta ve taştan iki göz ev yapılıyor.Ev tamam da çocuklara kim bakacak? Gene köylünün çabalarıyla bir düğün yapılarak annem o eve gelin geliyor. Düğün dediysek de gariban işi, bir kazanda keşkek pişer, bir davulcu bulunur, gelin ata bindirilip getirilir. O eğreti eve gelin getiren babam ahdeder, and içer ki ileride köye en güzel evi yapacak. İşte gördüğüm rüya da bu evin ilk temeline atılan bozuk paraydı. Çocuk aklımla giden şeker parasına çok üzülmüştüm oysa o küçücük para köyün en güzel betonarme evinin sağlam ve bereketli olması adına usulen atılmıştı oraya. Yirmi yıl sonra babam hayalini gerçekleştirdi. “https://hizliresim.com/4a9yqG “ O resimde yeşillikler içinde sağda bembeyaz görünür durur artık.

Nerelere daldın be muzo, türküler hayata dair de ondan değil mi? O zaman söyle bir türkü Aşık Mahsuni’den yollar sessiz çekilmez.

Hızlı hızlı giden yolcu
Bu mezarda bir garip var
Bak taşına acı acı
Bu mezarda bir garip var

Kurumuş yeşil otları
Toprak olmuş umutları
Gökte mavi bulutları
Bu mezarda bir garip var

İzi bile yok dünyada
Onu aramak beyhuda
Ne gezersin bu ovada
Bu mezarda bir garip var

Bir Süper Kahraman Öğretmenin Hikayesi
İçlendim... İlkokula başladım, minicik gövdeme boyum kadar çantayı taktılar, mavi önlüğüm, al yanaklarım ve başımın tepesinde iki yana açılmış iki şemsiye misali saçlarımla okul yolunu tuttuk annemle. Sınıftan içeri girdik, kalbim Kamran yakın mesafede duran Feride misal Ramazan davulu gibi atıyor. Belki de abartıyorum, o yaşta atsa atsa serçeninki kadar atar. Ağlayan, annesinin sırtına atlayan, ''beni burda bırakma'' diye bağıran geleceğin mafya kılıklı bebeleri, benim gibi akıllı uslu gülümseyerek çevresini izleyen hanımefendi, beyefendi çocuklar, yanakları al al olmuş yeni bir maceranın eşiğinde sıralarda oturuyoruz. Annem de öğretmen gelene kadar bekliyor yanımda. Biraz da gururlu. Birçok çocuk ağlarken, onun kızı akıllı uslu duranlardan. (Evde vitrini birkaç kere devirmiş olabilirim. Ağaca daldığım için sık sık ev sahipleri tarafından kovalanmış olabilirim. Bir kere kaybolma şakası yapmış, kardeşimi çatlatma derecesinde gıdıklama oyunları yapmış olabilirim. Evdeki annemin çeyizi namına anneannesinden kalma şekerlik de dahil 100 küsur parça şeyi kırmış olabilirim. Onlar konu dışı.)

Okul başladı, herkes okumayı söküyor ben de tık yok. Bir türlü anlamlandıramıyorum. Herkes soldan okuyor ben sağdan okumaya çalışıyorum. Harfler havada uçuşuyor. Ali ata niye bakıyor, nasıl bakıyor, nerede bakıyor? Hürmetli Senar Kepeci de öğretmenimin adı. Benim bu hallerime sağolsun, iki yumrukla cevap verdi. Hiç unutmam. Sağ elini hani derler ya sumsuk, ayyynen öyle şekil vererek benim başıma vurdu. Öyle yapınca öğreneceğim ya. Kendimi Tom ve Jerry'deki Tom gibi hissettim. Hani başına sürekli darbe alırdı ve çevresinde yıldızlar uçardı. O yıldızları gördüm. Gerçekler.

Aradan zaman geçti tabi bende okuma güçlüğü var hala. Yarıyıl tatili geldi. Annemle rahmetli babam kitap fuarına gittiler. Döndüklerinde ellerinde poşet poşet kitap. 50 küsur. Kalbim nasıl atıyor... Birkaç tanesi 1. sınıfa uygun değildi. Onlar haricinde olanların hepsini o tatilde okudum. Sesimi kontrol etmeyi, güzel okumayı öğrendim tek başıma. Dönem başladığında öğretmen inanamadı. Yumruk attığın o minik kıza dön de bak istedim, derdim de o zamanlar piyasada böyle sözler, bende de o yürek yoktu. En azından okulda :) Her gün parçaları bana okutmalar, şiirler okutmalar, beni herkese örnek göstermeler, veli toplantısında övmeler falan. Tabi canım anamla babamın yumruklardan haberleri yok. Olaydı babam da anam da o yumruğu ona yedirirlerdi. Sonra bu bizi 2. sınıfı da okutup emekliye ayrıldı.

Giden aslında eli zopalı da olsa kötü öğretmen değildi. Hakkını yemeyim. Ondan daha beteriyle karşılaşmadan önce hayatımın süper kahramanı ile karşılacaktım. 3. sınıf başladı. Sözleşmeli bir öğretmen geldi. Yani geçici. Adı Ali Oymak. Bakın bir insanın hayatına 5 sene böyle bir öğretmen dahil olsa, o çocuk neler neler olmaz ki... Topu topu birkaç ay bize öğretmenlik yaptı. Flüt öğretti. Matematiği sevdirdi. Her hafta 1 kitap bitirmemize vesile olacak etkinlikler yaptı. Sınıfımıza minik bir kütüphane kurduk. Asla kitaplık değil :) Her birimiz en az 1 kitap katkı sağladı. Sonra bunları dönüşümlü okumaya başladık. Sonra bir gün saçlarımı okşayıp, her hafta en çok okuyanlara kitap hediye ederdi, o haftanın hediye kitabını verdi: Ah Masalı. Hayatımda hissettiğim en özel anlardan biriydi. Sürekli flüt çalardım evde. Şarkıları dinler, flütten de çıkarırdım. Sonra bendeki bu eğilimi fark edince bana nota derlemesi bir fotokopisi vardı, onu verdi... Bunu yazarken boğazım düğüm düğüm... Yine saçlarımı okşadı ve dedi ki ''Bunlar sende kalsın. Sen çok ilgilisin ve güzel çalıyorsun yavrum...'' Yahu bir insan, bir öğrenciyi bu kadar mutlu edebilir mi? Matematiği sevdirdi bize. Koca sınıftan bahsediyorum. Sonra bir gün kapı çaldı. Hoca dışarı çıktı. Kapı kenarı en ön sırada oturuyordum. Hoca geri geldi. Dedi ki ''Arkadaşlar yarın aranızdan ayrılıyorum... Görev sürem doldu. Yerime başka bir öğretmen gelecek.'' Hayatımda dünyamın başıma yıkıldığı ilk andı... Ben o kadar çok ağladım ki... Anlatamam... Şu anda da ağlıyorum... Hocam 26 yaşındayım ve ben sizi hiç unutmadım... Size ulaşmak için çok uğraştım ama olmadı. Açtığınız yolda bazen tökezleyerek ve hatta sizden sonra epey dağıtarak da olsa devam ettim. Kitap okuma alışkanlığımı, sevginizle ve ilginizle siz beslediniz. Baba gibiydiniz... Ne talih ki rahmetli canım babamın adı da Ali'ydi... Hayatımdan geçtiğiniz için müteşşekkirim... Keşke bu satırlara denk gelseniz...

Şifa Herzaman ALLAH’tan...
Bir değil birden fazla derdi olan anneme duâ etmekten başka birşey gelmiyor elimden...
Ey çaresizlik sen ne menem birşeysin...
Yürek dayanmıyor
Akıl kâr etmiyor
Can yandıkça yanıyor
Ey çaresizlik sen ne menem birşeysin...

Diyorlar ki ...
Duâ et...
Sabret...
Dayan...
Anam ölüm uykusundayken
Nasıl dayanayım:(

Can Anam! Canım Anam! İnşaALLAH yaptığın iyilikler karşına şifa olarak çıkar!

Duman : Kolay Değildir
Kahpe fişek nasıl delmiş kaşın arası
Birdenbire donup kalmış gözün karası
Elde vardır bir tek oğlun kanlı beresi
Gelir anam gelir desem desem yalandır
Güzel anam canım anam kolay değildir