"Tüm medeniyetler için iki olasılık vardır: Ya uzaya gidecekler, ya yok olacaklar." Carl Sagan

"Tek kutsal gerçek, kutsal gerçeğin olmamasıdır. Tüm varsayımlar eleştirel bir gözle incelenmelidir.Gerçeklerle çelişen her şey dışlanmalı ya da tekrar gözden geçirilmelidir." - Carl Sagan

Ayşenur özgür, bir alıntı ekledi.
 20 Nis 20:55

" 70 milyon yıl, bunun ancak milyonda birine eşit bir süre yaşayabilen insan için ne ifade eder? Yalnızca bir güncük uçan ve günü sonsuzmuş gibi algılayan kelebeklere benziyoruz..."

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 43)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 43)
İbrahim Gülsoy, bir alıntı ekledi.
20 Nis 15:38 · Kitabı okuyor

...su, kalsiyum ve organik moleküllerin toplamı olan bir varlığım. Siz de öylesiniz, yalnız adınız başka. Ama hepsi bu kadar mı ?

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 8 - Altın Kitaplar Yayınevi)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 8 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Syd Akk, bir alıntı ekledi.
19 Nis 10:27 · Kitabı okudu

Yabancı zeka arayışı, kendimizi aramaktır. - Carl Sagan

Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 803 - Pegasus Yayınları)Sürü, Frank Schatzing (Sayfa 803 - Pegasus Yayınları)
Ayşenur özgür, bir alıntı ekledi.
 18 Nis 21:35

"Uzayın enginliğinde bir zerreciksek, çağların enginliğinde de ancak bir anlık zaman içinde yaşıyoruz demektir."

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 31)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 31)
İbrahim Gülsoy, bir alıntı ekledi.
18 Nis 18:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Terraformasyon
Başka dünyalar, bu dünyayı böylesine berbat eden bize emanet edilebilir mi ?

Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan (Sayfa 259 - Ayrıntı Yayınları)Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan (Sayfa 259 - Ayrıntı Yayınları)
İbrahim Gülsoy, bir alıntı ekledi.
 18 Nis 16:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve yıldızlara,gezegenlere ve hareketlerine yoğunlaşınca,karşı konulmaz bir makine,saat gibi bir düzen duygusuna,ne kadar kendini beğenmişcesine yüksek amaçlarımız olsa da yanında cüce gibi kalacağımız ve kibrimizi kıracak bir boyutta, mükemmel işleyen bir hassasiyet duygusuna kapılıyorum.

Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan (Sayfa 102)Soluk Mavi Nokta, Carl Sagan (Sayfa 102)
Mert Bey, Big Bang Ve Tanrı'ı inceledi.
 18 Nis 16:15 · Puan vermedi

Bu kitap bilim severlere ayrıca bilim ile din arasındaki ilişkiyi severlere elmalı şeker gibi gider.Sonuçta Yaratıcı varsa,yarattığı evrenin dinamik,kozmik.. gibi asli yasalarıyla söylediklerinin çelişmemesi gerekir.Deist ve Felsefe okuyan Caner Hoca bu kitabında BİLİMSEL KANUNLARIN TASARIMI,DÜNYA İLKESİ,MÜKEMMELLİK VE KRİTİK ARALIKLAR ,BigBang ve Sonsuz Evren Fikirliler gibi bir çok konuyu incelemiş, mantık, fizik,matematiksel delillerle neyin doğru olduğunu ortaya koymaya çalışmış.
Bana kattığı en büyük şey; Maddenin sonsuz olmadığıdır.Bunu okurken şok olduğumu ve yanıldığımı söylemekten gurur duyarım,Sonuçta entropi giderek artıyorsa, entropinin sıfır olduğu bir yerden sonsuzluk kelimesi türetilemez...

Zorlama bir tabirle sonsuz evren silsilesi meselesi;
Bu Yaratıcıyı kabul etmemek için sarılmaya çalışılan bir teoriden öteye gidemiyor.Bunun sebebi neden buradayız,tesadüfe getirmeye çalışılmasıdır bu felsefi sorunun.Elektronlar orbitallerden aynı anda birden çok yerde olabiliyorsa bu maddenin aynı anda birden çok yerde olacağı anlamına gelmez.Çünkü maddenin asıl yükü çekirdeğidir ve elektron negatif yüklüdür.Kütlesi yok sayılır,o kadar azdır.

Evrenin düzensiz olduğunu savunanlara da çok hoşuma giden kozmolojik sabit üzerinden atıfta bulunmuş, efendime söyleyeyim evrenin yoğunluğu bu günkü gibi olmasaydı bu evren var olamazdı gibi...Evrendeki metre küp başına 4-5 hidrojen düşer ve bu yoğunluk evrenin ayakta durmasını sağlar.

Carl Sagan:"Harika bir şey, orada durup keşfedilmeyi bekliyor." demiştir evren için.

En önemli sorulara gelelim Felsefenin asırlardır sorduğu sorulara:
Neden buradayım,
Var olma amacım ne,
Varlık var mıdır,
Varlığın ana maddesi nedir,
Evrende bir düzen var mıdır,
Tanrı var mıdır,
Evren neden yaşam için tüm gerekli özellikleri barındırmaktadır,
Ruh ölümsüz müdür?

Bende hep sormaktan hoşlanırım bu soruları,Bu soruların cevabı İslamda mevcuttur.Başkada akla yatkın bir cevap bulamıyorum kendimce.Bir nebze daha
cevaplara ulaşmak için iyi okumalar.

Kuran'ın ; evrenin genişlemesine ve insanların gökyüzüne bakmaktan ileri gidemediği zamanlarda, katlanarak yok olacağına atıfta bulunması ve bu günümüzde VMAP uydusunun gözlemleriyle ulaştığımız bu bilgi, duyulunca hayrete düşülmeyecekse şaşarım.

https://www.youtube.com/watch?v=xomD3ZzIxcc şu belgeseli de izleyin, pişman olmazsınız.