Osman Fikret Ceylan, Vakıf İleri'ni inceledi.
 15 Oca 21:19 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Vakif serisinin son kitabı. Hayatım boyunca unutamayacağım, muhteşem bir seriye nokta koyan kitap. Vakıf fikrinin ortaya koyulması ve hayata geçirilmesinin işlendiği kitapla seriyi sonlandırdığıma hala inanamıyorum. Ufkumu açan bu seri Isaac Asimov'a olan hayranlığımı artırdı. İşin tuhaf tarafı Carl Sagan'a da hayran olmam ve bu ikilinin gerçek hayatta yakın arkadaş olduklarını bilmeden ayrı zamanlarda kitaplarını okuyup sonradan arkadaşlıklarını öğrenmem oldu. Galaksinin derinliklerine fikir yolculuğu yapmamı sağladığınız için size minnettarım...

Black Hole, bir alıntı ekledi.
12 Oca 22:47

100,000,000 galaksi arasında, en az 50,000,000,000 gezegen barındıran bir galakside küçücük bir yerdeyiz... O kadar da özel değiliz.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan

Bir Zamanlar..
TÜBİTAK yayınları vardı bir zamanlar! Carl Sagan'dan tut,Jared Diamond'a kadar ne efsanelerin kitaplarını basardı.
Yediniz ulan ülkeyi !
Bilgiye,kitaba düşmanlar elbet bir gün tufan yaşayacaktır..

Carl Sagan'ın, "Ben Carl Sagan adında, su, kalsiyum ve organik moleküllerin toplamıyım. Siz de öylesiniz, yalnız adınız başka. Ama hepsi bu kadar mı?”
Olabilir mi?" diyerek anlatmaya başladığı, İnsanoğlu uzay okyanusuna açılıyor, canlıların ve evrenin yapısı, doğa yasaları tüm evrende geçerlidir, cennet ve cehennem, başka gezegenlerde yaşam var mı?, keşif yolculuklarının öyküsü, samanyolu: Gecenin bel kemiği, zaman ve mekan içinde yolculuk başka evrenlerin kapısı karadelikler, sonsuzluğun kıyısı: Dördüncü boyut, aklın evreni, galaktik uygarlık, yaşamak ya da yok olmak konusunda kim karara verecek? gibi ve daha fazlasını anlattığı eseri.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
12 Oca 14:26 · İnceledi

Tarihin en acı derslerinden biri şudur: Yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir çünkü.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
12 Oca 14:25 · İnceledi

Eğer ki bize bazı şeylerin doğru olduğunu iddia edenlere otorite sahiplerinden şüphe duymamızı sağlayan şüpheci sorular sorma becerisinde değilsek, bu durumda önümüze gelen ilk şarlatan politikacı veya dindara kanmaya açık oluruz.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan