Mazlum Kaplan, bir alıntı ekledi.
16 Kas 15:40 · Kitabı okuyor

THEODOM : SCHICK, JR. ve LEWIS VAUGHN
Nesnel doğruluk diye bir şey yoktur. Kendi doğrumuzu kendimiz yaratırız. Nesnel gerçeklik diye bir şey yoktur. Kendi gerçeğimiz kendimiz oluştururuz.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
idris yılmaz, Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları'ı inceledi.
16 Kas 12:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kozmos
Carl Sagan

Amerikan uzay araştırmaları kurumu Nasa’da görev yapmış bilim adamı Carl Sagan’ın,uzay ve bilim konularını işlediği bir kitap Kozmos.
İnsanlık, ilk çağlardan beri oldum olası bilinmeze merakının peşinden gitmiştir. Nedeni de bellidir, düşünebiliyor olmasıdır.
Ve düşünebiliyor olması nedeni ile en sıra dışı bir makinedir. Etrafımızda gördüğümüz alet, yapı, makine vs. ne varsa hep o sıra dışı makinenin eseridir. Yada evrende var olan yıldızlar, galaksiler,gezegenler, meteorlar vs. hep o makinenin tanımladığı gök cisimleridir.
İlk düşünebiliyor olmamızdan bilim doğmuştur. İlk baltamız, ilk sivri aletimiz bilimin ilk icadıdır. O zamandan beri süregelen ve biriken bilgi zenginliği yeni BİLİM, insanlığın ortak aklı haline gelmiştir.
Tarihte, süreç içerisinde bazen üstün zekalı insanların, bazen tesadüfün ortaya çıkardığı icatlar, yeni düşünceler ve yeni düşüncelerin hayata geçirilmesi adına uygarlık dediğimiz bugünkü modern hayatımız oluşmuştur.
Gökyüzüne bakabilen tek canlı insan olduğu düşüncesinden yola çıkan Carl Sagan, insanın yaşadığı yerin keşfi ile gökyüzündeki cisimlere merakının izin sürer Kozmos kitabında.
İnsanlar önce bu cisimlere, hepsi bizim etrafımızda dönüyor derler, yaşadığımız yer tepsi gibi derler, Güneş büyük bir güçtür, bizim yaratıcımız derler. Matematik bilimi geliştikçe ki tüm bilimlerin atası olduğu söylenir. Gökyüzündeki cisimlerin uzaklıklarının hesabı yapılır. Yeryüzünün büyüklüğünün hesabı yapılır. Dünya’nın döndüğü , yuvarlaklığı bulunur. Dünyanın aynı zamanda Güneşin etrafında döndüğü bulunur. Gökcisimlerinin döndüklerinin, dönüş hızlarının hesabı yapılır. Güneşinde kendi etrafında döndüğü bulunur. Derken bağlı bulunduğumuz Samanyolu Galaksisinin keşfi yapılır. Güneşinde Samanyolu galaksisinde döndüğü bulunur. Samanyolu Galaksisinin tamamının döndüğü derken, evrendeki tüm yıldızların, tüm galaksilerin, kendi eksenleri ve bağlı bulunduğu galaksilerin eliptik bir dönüş içinde olduğu keşfedilir. Kısaca Alevi kültüründeki bir deyişte olduğu gibi “Tüm evren semah döner” .
Ve Evrenin sonsuzluğu, zamanın sonsuzluğu aslında zaman diye bir kavram olmadığı, düşünebiliyor olan insanların ortaya çıkmasından sonra bu insanların bir şeyleri ölçme merakından ortaya çıktığı görülüyor. Zaman kavramını bir çizgi olarak düşündüğünüzde bu çizginin ortasının olmadığı, geçmişin ve geleceğin belirsizliğine giden bir çizgi olduğu düşünülebilir.
Evrenin büyüklüğü içinde benzer şeyler söylenebilir. Dünyadan çıkıp bir boşluktan evrene baktığınızda bir merkezinin olmadığı, aşağı - yukarı, kuzey-güney, doğu-batı anlamında bir yönünün olmadığı ortaya çıkıyor.
Evrendeki tüm cisimler Newtonun ortaya çıkardığı kütle çekim kuvveti yasasına bağlı olarak evrende boşlukta duruyor.
Peki bunlar nasıl oluştu ? Ortak akıl bilimin üzerindeki hemfikir olduğu en büyük düşünce, BİGBANG yani büyük patlama. Yıldızlar, gezegenler önce toz ve gaz kütleleri yoğunlaşıp bir kütle oluyor. Sonra kütle çekim yasası ile zamanla büyüyor. Teori bu ?
İnsanoğlunun 1976 yılında icat ettiği ve uzaya gönderdiği ve saatte 11.000 km. yol alabilen uzay aracının en yakın yıldıza varabilmesi için 80.000 yıl zaman gerekiyormuş.
Tüm bunlar insana şunu katıyor.
Evreni ve oluşumunu düşündüğümüzde bilim olarak belki de emekleme aşamasındayız.
Evrenin sonsuzluğunu ve tanımlanabilir alanı içerisindeki milyarlarca galaksinin, milyarlarca yıldızın olduğu devasa boşlukta yerimiz neresi. Yeni yeni düşünceler, yeni düşüncelerin oluşturduğu daha yeni düşünceler. Dünyamızdan evrene, bu düşüncelerle baktığımız zaman, ateş olsak cürüm kadar yer yakıyoruz.
Yakın evren boşluğundan Dünya ya baktığımız zaman sınırları olmayan mavi minnacık bir bilye. Biraz daha ötelerden bakarsak bir toz tanesi. Çok daha ötelerden baktığımızda o toz bile milyarlarca tozun içinde görünmeyen bir şey.
O zaman dönüp kendimize şu soruyu sorduruyor Carl Sagan, Biz kimiz ? Bunca ego niye ? Bunca savaş niye ? Bunca telaş niye ? Bunca kavga, yok etme, niye ? Yaşamının gerçek amacı ne ?
Bir bilim kitabı olarak okuduğunuz Kozmos kitabı, okuyucunun kendisine bir dolu felsefik sorularak sordurarak bitiyor.

Carl Sagan
"Tanrı" eğer sadece ve sadece kâinata hükmeden fiziksel kanunlar dizisiyse, o halde kesinlikle böyle bir Tanrı vardır. Bu Tanrı duygusal yönden tatmin edici değildir... yer çekimi kanununa dua etmenin pek anlamlı olduğu söylenemez.

Mazlum Kaplan, bir alıntı ekledi.
15 Kas 00:09 · Kitabı okuyor

Bugün, kimileri epeyce hatırı sayılır bilim adamlarının, şirketlerin kurduğu tuzaklara ortak olduğu reklamlar bile var. Bize bilim adamlarının da para için yalan söyleyeceğini öğretiyorlar.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
gokorion, bir alıntı ekledi.
14 Kas 23:01 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

En Değerli Şey
Ne var ki sahte bilime karşı çıkmak ya da en azından kamuoyu önünde tartışmaktan bile kaçınan birçok bilim adamı gibi, belli başlı dinlerin çoğu savunucusu da aşırı muhafazakar ya da köktencilerin üzerine gitmekten çekiniyor. Bu durumda bir değişiklik görülmezse, karşılaşmayı kazanan, muhafazakar ve köktenci kesim olabilir.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 21)Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 21)
Mazlum Kaplan, bir alıntı ekledi.
12 Kas 22:56 · Kitabı okuyor

Ama benim düşüncelerimi içgüdülerim yönlendirmiyor. Dünyayı anlamak konusunda ciddiysem, ne denli haz verici olursa olsun, düşünmek için beynimden başka bir araca başvurmak başımı derde sokar.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Platon' un Mağara Alegorisi
Onlar çoğunlukla kültürümüz tarafından bizim kırılgan ve kusurlu zihinlerimize yansıtılan silüetlerdir .Çünkü kücük yaştan beri etrafımızdaki herkes bize onların hakikat oldugunu dayatıyor . Münferit olarak biz suçlu degiliz . Kimse magrada olmayı seçmez , Varolmaya başladıgımız yer burası .Hepimiz cok zor bir noktadan başlıyoruz . Eger platonun hikayesindeki magara sakinleri gibi pervasızca insanlara yanlış olduklarını söylerseniz hic bir yere varamazsınız ve büyük bir suca sebep olup yaşaminizi tehlikeye atabilirsiniz. Atinalılar bunu yaptı ve en sonunda platon'un dostu sokaretes'i ölüme götürdüler ...

"Katı gerçeklerle yüzleşmek, içimizi rahatlatan masallara inanmaktan çok daha iyidir." Carl sagan

Mazlum Kaplan, bir alıntı ekledi.
 07 Kas 00:36 · Kitabı okuyor

Gerçek şu ki Tanrı, İsa ve Muhammed adına yobazlarca işlenen suçun ve çocuk tacizinin oranı, Şeytan adına işlenen suçları defalarca kez aşıyor.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
Mazlum Kaplan, bir alıntı ekledi.
 07 Kas 00:22 · Kitabı okuyor

Hahaha :)))
Tanıdığım bir bilim adamı, "Uzaylılar kaçırdıkları şu insanları geri getirmeyecek olsalardı, daha makul bir dünyada yasayabilirdik" diyor.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan