Fatma Akyüz, bir alıntı ekledi.
Dün 00:49 · Kitabı okuyor

Memleketini Yitirmek...
Balkan Savaşları bizim tarihimizin en acı sayfalarındandır. Orada imparatorluk hazin ve hatta utanç verici bir geri çekiliş yaşamış ve esasında bir vatan yitirmiştir. Mesela Atatürk, memleketini yitirmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91 - Kronik Kitap 1. Baskı)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91 - Kronik Kitap 1. Baskı)
Özgür Ö., bir alıntı ekledi.
15 Oca 10:45 · Kitabı okuyor

Balkan Savaşları ve Milliyetçilik
Başkan Savaşları bizim tarihimizin en acı sayfalarındandır. Orada imparatorluk hazin ve hatta utanç verici şekilde geri çekiliş yaşamış ve esasında bir vatan yitirmiştir. Mesela Atatürk, memleketini kaybetmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
13 Oca 15:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Balkan Savaşları bizim tarihimizin en acı sayfalarındandır. Orada imparatorluk hazin ve hatta utanç verici bir geri çekiliş yaşadı ve esasında bir vatan kaybettik. Mesela Atatürk,
memleketini kaybetti. O sırada Trablusgarb Cephesi’nde idi ve Derne’den İstanbul’a gelince gözleri yaşla dolu olduğu halde Selanikli bazı asker arkadaşlarına, “Selanik’i, o güzel yurdumuzu düşmana nasıl teslim ettiniz de buraya geldiniz?” diye sitem etmiştir. Trakya Cephesi’nde göreve başlamıştı ve Tahsin Paşa’nın Selanik’i kolayca teslim etmesini affetmediğini açıkladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91 - Kronik Kitap)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 91 - Kronik Kitap)

Beşir Ayvazoğlu kuru ansiklopedik bilgileri yavan bir dille vermek yerine, bu bilgileri hikayeleştirmek için önümüze bir fotoğraf koyuyor.
Bu fotoğrafa, bu fotoğraftakilere dikkatle bakmamızı istiyor.
Sonra bu fotoğrafın çekildiği yıla, daha geniş ifadeyle döneme çağırıyor bizi.
Fotoğrafın çekildiği eve, masaya konuk ediyor.
Fotoğraftakilerin yaşam hikayelerini, o fotoğrafın çekiliş gayesinin de asıl aktörü olan Akif'i baş köşeye oturtarak ustaca anlatıyor.
Hayatımda okuduğum en başarılı kitaplardan biriydi.

tabula rasa, bir alıntı ekledi.
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana kalsa, uğursuz alametleri ayırt edeceğim yoktu, fakat çınlayan seslerden, ağırlaşan gölgelerden, bir gecede değişen mevsimlerden olacak, kalemlerin de kafası karışmıştı. Kiminin üstündeki renk içini tutmuyor, kimi kilitlenmiş gibi açılmıyordu. Sonunda uçuşan isimlerden bazılarını zapt edip küçük kâğıtlara yazmayı başardım. Çocukça bir oyundu kalkıştığım. Çınlayan ve giderek artan isimlerden kurtulmak için eğlenceli bir çekiliş yapmaya karar vermiştim. Geceyi azalttığımı, uğursuz alametleri geçiştirdiğimi sanıyordum. Çünkü o zamanlar ismin insanın kaderi olduğunu, kader örgüsünün ipek ve yıldız ışığından yapıldığını bilmiyordum.

Şehper, Dehlizdeki Kuş, Ayşegül ÇelikŞehper, Dehlizdeki Kuş, Ayşegül Çelik
Noir, bir alıntı ekledi.
 28 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

22 Aralık'ta yazdığı kısa mektubun tamamını okumak istiyorum size:
"Bugün 22 Aralık, bizi Semionovski alanına götürdüler. Orada hepimize ölüm kararımız okundu, haç'ı öptürdüler, başlarımız üzerinde kılıç kırdılar ve en son kostümlerimiz -beyaz gömlek- giydirildi. Sonra içimizden üç kişiyi asmak üzere sehpaya çıkardılar. Ben, altıncıydım, üçer üçer çağırıyorlardı; yani ikinci seride ben de olacaktım, sadece birkaç dakikalık ömrüm kalmıştı. Seni hatırladım, kardeşim ve tüm ailemi; son dakikada aklımda sadece sen vardın. O zaman seni ne kadar çok sevdiğimi anladım, sevgili kardeşim! Yanımda duran Pleşçev ve Dourav'ı kucaklayacak ve onlarla vedalaşacak zaman buldum. Sonunda geri çekiliş borusu çalındı, boynuna ip geçirilmiş olanları geri getirdiler ve bize Majestelerinin canımızı bağışladığı okundu."

Dostoyevski, André GideDostoyevski, André Gide