Betül, bir alıntı ekledi.
02 Nis 22:29

Chuang-Tzu (İ.Ö. 350)
Acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261)
Hilâl, bir alıntı ekledi.
24 Mar 21:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İ.Ö. 350 yıllarında yaşamış olan Çinli bilge Chuang-Tzu kendini kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: "Acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?"

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261 - Pan Yayınları)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261 - Pan Yayınları)
Büşra Çiftçi, Boş Kayık'ı inceledi.
25 Şub 03:10 · 8/10 puan

Boş kayık egosuz boş zihindir hiç kimse olmak ve Osho, Chuang Tzu'yu az bulunur bir olgunluk olarak anlatır; çünkü hiç kimse olmak dünyadaki en zor, en imkânsız, en sıradışı şeydir. Bu, insan zihni, insan egosu ve yaşamın derin sırlarına açılan bir kapı olarak büyüleyici bir kitaptır.

Filiz, bir alıntı ekledi.
 06 Şub 17:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gece kaderi ile huzur içinde uçuşan bir kelebektim: uyandım ve Chuang-tzu idim. Gerçekte kimim ben şimdi? Chuang-tzu olduğunu düşleyen bir kelebek mi yoksa kelebek olduğunu zanneden Chuag-tzu mu?

Varlığın Mertebeleri, Rene Guenon (Sayfa 36)Varlığın Mertebeleri, Rene Guenon (Sayfa 36)

Fung Yu-Lan
Dönemin Çin hükümdarı, Taocu filozoflardan Chuang Tzu (MÖ 396-286)'ya elçilerini gönderip kendisini başbakan yapmak istediğini bildirdi. Üstad elçilere şöyle dedi: "Git, beni kirletme... Ben kendi özgür irademin hazzını tercih ederim".

Serkan Akgün, bir alıntı ekledi.
20 Oca 10:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çinli bilge Chuang-Tzu kendini kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: 'Acaba ben rü­yasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya gö­rüp kendini insan sanan bir kelebek mi?"

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Ezgi, bir alıntı ekledi.
12 Oca 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yoksa Şimdiden Bir Simülasyonun Parçası Olarak mı Yaşıyoruz?
Bundan iki bin üç yüz yıl önce Çinli filozof Chuang Tzu, rüyasında bir kelebek olduğunu görmüş ve uyandıktan sonra şu soru üzerinde düşünmüştü: Chuang Tzu kimliğimle, kendimi rüyamda bir kelebek olarak mı görmüş olduğumu, yoksa aslında şu anki kelebek kimliğimle kendimi rüyamda Chuang Tzu adlı bir adam olarak mı görmekte olduğumu nasıl ayırt edebilirim?

Beyin, David Eagleman (Sayfa 241 - Domingo Yayınları)Beyin, David Eagleman (Sayfa 241 - Domingo Yayınları)
Muhammed B, bir alıntı ekledi.
08 Oca 00:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sizce hangisi?
Çinli bilge Chuang-tzu kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: Acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?

Sofie'nin Dünyası, Jostein GaarderSofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · İnceledi

Bütün varoluş bir rüyadır belki de.
Çinli bilge Chuang-Tzu kendini kelebek olarak görmüş rüyasında ve uyanınca sormuş kendi kendine: 'Acaba ben rüyasında kelebek olan bir insan mıyım, yoksa şimdi rüya görüp kendini insan sanan bir kelebek mi?'

Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261 - Pan Yayıncılık 1994)Sofie'nin Dünyası, Jostein Gaarder (Sayfa 261 - Pan Yayıncılık 1994)