Kervan
Hepimizin ağzımız burnumuz var Hepimizin aklı Apaçık ortada işte O haksız bu haklı Biz yaya kalmışız bu kervanda Beyler paşalar atlı Dökülmüşüz yollara çoluk çocuk
Sayfa 13 - Adam Yayınları, İstanbul, 1982.Kitabı okuyor
88 syf.
·
Puan vermedi
·
4 saatte okudu
Babaya Mektup
Merhaba baba. Bilirim senin kitapla edebiyatla vs işin olmaz. Elinde basılı bir yayın hiç görmedim. Kitabın olmadığı okunmadığı bir evde büyüdüm ben. Benim ise okumaya olan tutkum hayatımın senin de şahitlik ettiğin ağır depresyonlarla sarsıldığı bir dönem de başladı. Bunun literatürde bir de adı varmış biliyor musun ? Biblioterapi…İnsanın
Babamın Bavulu
Babamın BavuluOrhan Pamuk · Yapı Kredi Yayınları · 20192,549 okunma
Reklam
Bana öyle geliyor ki biz çocuk kalmış bir milletiz ve daha olayları ve dünyayı mucizelere bağlı, ‘myth’lere bağlı bir şekilde yorumluyoruz en ciddi bir biçimde. Aklı başında bir Batılının gülerek karşılayacağı ve bize ölesiye ciddi gelen bir şekilde.
Sayfa 24 - İletişim YayınlarıKitabı okuyor
Ebeveynler üzerine
Bazı anne ve babalar çocuklarıyla hiç konuşmazlar, onların yaşayışları ile ilgilenmezler. Vakitleri olduğu zaman çocukları biraz severler; onlara şeker, oyuncak verirler, sonra ise: Hadi çocuklar, gidin! Kendiniz oynayın! Bunun manası şudur: Gözümün önünden gidin. Ne istiyorsanız onu yapın. Yeter ki bizi rahat bırakın. Çocuğun aklı, kalbi, ruhu işlenmemiş bir tarla gibi kalır. Buraya hiçbir iyi şey ekili değildir. Anne ve babalar ara sıra çocuklara iyilikten, gerçekten, sevgiden bahsetseler bile, bunu donuk, sıkıcı, yabancı kelimelerle söylerler. Çocuk ruhunu ilgilendirecek şeyler yapmak istemezler ve bunu yapmazlar da. Onların hassas kalplerini ısıtmazlar.
ÇOCUK AKLI İŞTE...
On iki yaşımdayken hayvanlarla insanları karşılaştırdığımda hayvanların daha zararlı olacaklarına inanırdım.
Ekmeğimi Kazanırken
tanrı bizi dünyaya aklı bir şeye ermeyen birer çocuk olarak gönderir,akıllı,bilgili ihtiyarlar olarak geri alır.demek ki okumak gerekiyor.
Sayfa 159 - İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okudu
Reklam
Çocuk babadan iradeyi, yani kişiliği; anadan aklı ya da zekâyı alır. Bu sonuncusu kurtarıcı, ilki bağlayıcı, esir edici ilkedir. `
Dünyada yeterince çocuk var, bizim aklı başında yetişkinlere ihtiyacımız var.
Sayfa 82
Hadi bakalım zekâ annelerden:)
"Cinsel birleşme esas itibariyle erkeğin işi, gebelik bütünüyle kadının işidir. Çocuk babadan iradeyi, yani kişiliği; anadan aklı ya da zekâyı alır.."
"Dünyada yeterince çocuk var, bizim aklı başında yetişkinlere ihtiyacımız var Neval, ben aklı başında bir hayat sürmek istiyorum."
Sayfa 82 - Doğan Kitap YayınlarıKitabı okudu
Reklam
_Hayat, sürprizlerle dolu bir kumardır ve hayatın ne olduğunu sadece kumarbazlar bilir. _Eğer cesur değilsen samimi olamazsın, sevemezsin, güvenemezsin, gerçeğin peşine düşemezsin. O yüzden önce cesaret gelir. Ve diğer her şey onu izler. _Risk al. Belirsizlik deme; merak de. Güvencesizlik deme; özgürlük de. Bu güvencesizlik, hayatın
0:51
Kadın ne gitmek için sever, ne de sebepsiz gider. Bir kadın gidiyorsa, birden çok nedeni vardır. Bir kadın samimiyetine ve merhametine inandığı bir adamı severse, güzel sever. Sevdiği için çok güzel mücadele de eder. Ama bakti ki kalması için hiçbir sebebi yok. O güzel sevdiği adamdan bi sevmemiş gibi vazgeçer. Bir kadın gider, çünkü zamanında çabalamş ve bir şeylerin değişmediğini görmüştür. Gitme noktasına gelen bir kadın,o noktadan sonra yapabileceği bir şey kalmadığını düşünür Her kadın, bir kız çocuğudur biraz. Olgunlardır ama aynı zamanda çocuk ruhlulardır. İçindeki çocukla ilgilenilmemesi, bir kadının gitmesi için yeterli sebeplerden birisidir.Kadın gider, sevmediğinden değil, değmediğinden. Hayal kırıklığına uğradığına, acılarla savaştığına ve her şeyde elini taşin altına koyduğu adamın hiçbir şeye değmediğini gördüğü an, o adam o an onun için biter.Bir kadın severse de gider. Belki giderken kalbini yanına alamaz ama aklı yanındadır. Özler ama özledim diyemez. Çünkü özlemini yanında olan aklı ve mantığı bastırır.Bir kadın, gözlerine kalbiyle bakılmadığını hissettiği an gider. Kendisine yalan söylenildiğini hissettiği an gider. Dediğim gibi. gitmeyi kafasına koymuş bir kadını durduramazsınız. Seviyor diye gidemez sanmayın, gider. Vazgeçemez sandığınız sizden de vazgeçer. Bu da yetmiyor gibi bazıları gider, saçlarını keser. Ve bir kadın giderken, arkadan Sezen Aksu: "Ben senin hayatından gittim oğlum. Hadi yerime koy birini koyabilirsen" der. En önemlisi de, bir kadın giderse, arkasında bıraktığı her şey anlamını kaybeder.
Miraç Çağrı Aktaş
Miraç Çağrı Aktaş
"Kadınların bahşedilen yetenek nedir biliyor musun?" "Nedir?" "Olası sonuçları görmek. Bir erkek daha burnunu uzatmadan, aklı başında bir kadın yolun en sonunu bile görüp olacakların kokusunu alır."
“Aşık aklı, çocuk aklı. Ulan adam buraya saklanır mı?
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.