Giriş Yap
Çocukluk dönemi, çocuk aklı ve kalbi, bakımsız tarla gibi boş kalıyor, çünkü oraya hiçbir iyilik tohumu saçılmamış. Kendilerine iyilik, doğruluk ve sevgiden bahsedilse de, bunlar kalıplaşmış, sıkıcı ve soğuk ifadelerle anlatılmaktadır. Çocuk zekasını canlandıracak ve onların ilgisini çekebilecek şeyler söylemiyorlar ve bunu beceremiyorlar. Onların hassas kalbini ısıtacak hiçbir şey yapmıyorlar. Açık söylemek gerekirse, çocuklar anne babaları ve çok sayıda teyze ve amcaları ile birlikte aynı evde yaşadalar da, bir yetim gibi büyümektedirler. Onları çok iyi yedirip giydiriyor ve sağlıkları ile ilgileniyor olabilirler, fakat çocuğun zekası ve kalbinin temizliği konusunda çok az kafa yoruyorlar. Hakikaten, çocuklarımızın şimdikinden daha kötü olmamalarına hayret etmek gerekir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
"Dünyada yeterince çocuk var, bizim aklı başında yetişkinlere ihtiyacımız var."
Henüz ahlâki değerleri olmayan, tembel olmaya eğilimli, aklı başka yerlerde olan çocuğa birtakım kurallar öğretilmeye çalışılır; özgür irade teorisiyle çocuk özgür yetişsin diye de tamamen iradesiz kılınırsa hiçbir işe yaramayan insanlar yetişir.
Arada sırada gözlerinde kafanın bir parçasının gerçeği kavradığını belirten bir ifade görüyorum. Bir jüri, akli dengesizlik yüzünden seni serbest bırakmaya karar verebilir. Ama ben asla, Annie. Bu çocuk bunu yapmayacak.
Sayfa 74 - Paul Sheldon
Reklam
·
Reklamlar hakkında
261 syf.
Tüm dünyada büyük üne kavuşan eser, ıssız ada yaşamını farklı yönlerinden ele almaktadır. Karakter analizlerine ve davranışlara odaklanan eser, temiz ve saf çocukların bile ne kadar vahşileşebileceğini gözler önüne sermektedir. İngiliz romancı ve şair William Golding tarafından 1954 yılında yazılan Sineklerin Tanrısı, 3. Dünya Savaşı sırasında bir adada hayatta kalma mücadelesi veren çocukları anlatmaktadır. Kitapta yer alan çocuklar önce erdem ve aklın yanında yer alırken, zamanla içlerindeki kötülük ortaya çıkmaktadır. Kötü yanları ortaya çıkan çocuklar, güçlünün yanında olmanın menfaatlerine uygun olduğunu görmektedir. Önce iyiliği ve aklı yok ettikten sonra erdemi yok etmeye kalktıkları sırada adaya gelen gemi ile modern dünyaya geri dönmektedir. Sineklerin Tanrısı kitabı, 1963 ve 1990 yıllarında 2 kez sinemaya uyarlanmış bulunmaktadır. Gerçek olmayan bir nükleer savaş sırasında geçen eser, çocukların kökenlerinde var olan kötülüğe dönüşünü anlatmaktadır. William Golding 2. Dünya Savaşı'nda gördüğü vahşetin etkisi ile Sineklerin Tanrısı kitabını, insanın içinden gelen kötülüğü ve doğasını yargılamak için yazmış olmaktadır. Başlarda İngiliz halkı tarafından kitaba büyük tepki gösterilse de aynı günlerde 2 sokak çocuğunun masum bir çocuğu sebepsiz yere öldürmesi ile ilgi odağı haline gelmiş bulunmaktadır. Karakterlere gelecek olursak; Sineklerin Tanrısı kitabında yer alan Ralph karakteri soğukkanlılıkla olaylara baktığından, toplulukta lider seçilmektedir. Sezgileri ve hisleri kuvvetli olan Simon karakteri, Jack ve ekibi tarafından öldürülmektedir. Ayrıca mantığı ile hareket eden fakat korkuları yüzünden ölen Domuzcuk ve toplulukta savaşların çıkmasına neden olan Jack karakterleri bulunmaktadır. Issız bir adaya düşen ve sayıları tam olarak bilinmeyen bir grup çocuk, hayatta kalmak için kendi aralarında birleşmektedir. Adanın diğer bölgelerinden çocuklar gruba katıldığından, yönetim ihtiyacı için lider seçilmektedir. Liderleri olarak Ralph'ı seçen topluluk, zincirlerin kırılması ile birlikte adada iki gruba ayrılmaktadır. İmgesel ve simgesel bazda bakarsak; Hitler ve Nazi askerlerini hedef alarak yazılan Sineklerin Tanrısı, bazı imgeleri gizli olarak vermektedir. Romanın ana karakterlerinden biri olan Jack, Hitler'i temsil etmektedir. Koro çocuklarıysa Nazi askerlerini simgelediği düşünülmektedir. Yüzü yaralı çocuk saflığı sembolize etmekle birlikte saflık ölmektedir. İyiliği temsil eden Simon ve aklın sembolü olan Domuzcuk'un ölmeleri ile adada saflık, iyilik ve akıl yok edilmektedir. Sineklerin Tanrısı kitabı, asla bir çocuk kitabı olarak görülmemesi gerekmektedir. Çocukları pedagojik bir deneye tabi tutan bilim insanının anlattığı bir roman olarak görülmesi uygun olmaktadır. Akıcı bir kitap olmakla birlikte sade ve yalın bir anlatım tercih edilmiş bulunmaktadır. Yaşamında belirli bir olgunluğa erişmiş olan herkesin, Sineklerin Tanrısını okuması önerilmektedir. Okuyun arkadaşlar, güzel kitap..
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
467
4.667 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14