Nuran Kılıç, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
07 May 14:55 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Ahhh be Nevzat Başkomserim ne çok  özlemişim seni  Bu kitapla bir kez daha anladım Ahmet Ümit kitaplarında zeki, empati abidesi Nevzat Başkomser; müthiş gözlemci, güzel kriminolog Zeynep Komser ve delibozuk, aksi, cevval, sevimli Ali Komser olunca daha başka oluyor. Insan bir an için kendini o ekibin bir parçası hissedip farkında olmadan olayları çözümlerken buluyor. Bu sefer geçmiş tarih değil günümüz tarihini ilgilendiren olaylar silsilesi var: organ kaçakçılığı, Suriyeli sığınmacılar ve en hassas olduğumuz konu çocuk istismarı var. Ahmet Ümit, bu konuları birbirine çok iyi geçirerek sunmuş bize. İstismar konusu işlenirken bir yanım Ali gibi Körebe'nin zekasına hayran olmak istiyor bir yanım Zeynep gibi, o canilerin de geçmişte neler yaşadığını bu duruma nasıl geldiklerini çözüp toplumu iyilestirmemiz gerektiğini söylüyor.  "Cehennem boş ve bütün şeytanlar burada." demiş Shakespeare. Dünyayı istila etmiş şeytanlari cehennemine yollayan ve insanlığa taze kan getirecek gelişmeler olsun diye umut edelim biz de. Herkese tavsiye ederim.

Beril Ataselim, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
04 May 09:02 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Ümit kitaplarının arasında İstanbul Hatırasından sonra beni en çok etkileyen kitap oldu . Bir solukta bitmesin diye yavaş yavaş sindire sindire okudum .
Çocuk istismarı , Suriyeli mülteciler , organ mafyası ... Türkiye’de ki bir çok kanayan yaraya parmak basmasının yanında güncel olayları bu kadar açık bir şekilde anlatması okurken insanı gerçekten çok etkiliyor .
Her sayfasında insanların içlerinde bu kadar kötülük barındırıyor olmalarını sindiremeyerek okudum.
Shakespeare’ nin dediği gibi “ Cehennem boşalmış, şeytanlar aramızda ...
okuyun okutun okumak güzeldir ...

Medine T., Nah Kalkınırız'ı inceledi.
 02 May 23:53 · Kitabı okudu · 2 günde

Her kapıyı açan rüşvet olurken nah kalkınırız!

Müdürler, memurlar vb. kişiler üstüne para aldıkları işi nöbetçi öğrenciye yaptırırken naah kalkınırız!

Kendimizdeki eksiklikleri görmeyip başkalarının kusurlarının dedikodusunu yaparken naaah kalkınırız!

KPSS den 80-90 alanlar bile atanamazken naaah kalkınırız!

Ülkede bu kadar işsizlik varken naaaah kalkınırız!

Bu kadar işsizlik varken iş beğenmeyen insancıklarla naaaaah kalkınırız!

Cenazede bile ölünün arkasından konuşurken naaaaaah kalkınırız!

Çocuklarımızı küçümser, “bacak kadar boyunla karışma!” dersek naaaaaaah kalkınırız!

Çocuk istismarı bu kadar çokken naaaaaaaah kalkınırız!

Kadınlarımıza değer vermezsek naaaaaaaaah kalkınırız!

Kadın cinayetleri almış başını gitmişken naaaaaaaaaah kalkınırız!

Eşyalarımızla, yediğimizle, içtiğimizle, gittiğimiz yerlerle hava atarsak naaaaaaaaaaah kalkınırız!

Sosyal medyayı hayatımızın merkezi haline getirirsek naaaaaaaaaaaah kalkınırız!

“Du’bakalım nolcek” deyip hiçbir şey yapmayıp her şeye tepkisiz kalırsak naaaaaaaaaaaaah kalkınırız!

Kalub(Ela), Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
 01 May 14:05 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı merak edenler için ,kısa ama anlaşılır bir inceleme yapmaya gayret edicem.(Bakalım)
Okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bendeniz mesela salya sümük okudum ...gülümsediğim de oldu gerçi ,bir çocuğun bambu rengi gözlerinde.
Hayatın içinden akan iki damla çocuk ve onların karartılar içindeki,renkli uçurtmalı dünyası.Ayrıntılara pek fazla değinmek istemiyorum...Diğer
tanı,öz oğlunu baba sevgisinden mahrum bırakan bir "baba". Yıllar sonra ortaya çıkan sarsıcı gerçekler ve ödenen bedeller. Savaşın açtığı yaralar
bıraktığı izler ve hayvana hakaret sayarım (hayvansı)cinsten insanlar. Çocuk istismarı, en acıtanı oldu benim için...Kitap okumanın önemi ve mistik havası güzel aktarılmış. Vicdan azabı ve yol açtığı yanlışlar, hatalar.
Bir çöküntü içinde ,her şeye rağmen umut besleyenler, yaşamda kalmayı başaranlar.
Okudum beğendim, sizinde okumanızı dilerim:)

Polisiye romanların okura bir şey katmadığını düşünenlerin aksine ben bu kitaplarda -edebi üsluptan uzak olsalar da- yazarın kitaba emek olarak bir çok katkıda bulunduğunu dolayısıyla okura da katkı sağladığını düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla polisiye romanlar yazılırken konuyla ilgili tarih, bilim, sosyoloji ve ilgili yerlerle ilgili ciddi araştırmalar yapılıyor.

Bir Nevzat Baş Komiser polisiyesi olan kitap, İstanbul'da 5 yıl önce bir dizi cinayet işleyen seri katil Körebe'nin dönerek yeniden işlediği bir cinayet ile gündeme gelmesiyle başlıyor.

Baş Komiser Nevzat ve ekibi adım adım faile doğru giderken;
Yurtlarda annesiz, babasız, sevgisiz büyüyen çocukların, onların güvendiği ve inandığı insanlar tarafından nasıl istismar edildiği iğrenç gerçeklerle karşılaşıyorsunuz. Bu insanların her yerde içimizde belki de statüsü güçlü olan kişiler olduğu gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz.
Bir yanda çocuklukta alınan bu yarayla hayatı boyunca yaşamak zorunda olan insanlar, diğer yanda kendisi bu acıyı yaşarken aynı acıyı başka çocuklara yaşatarak onların geleceğini kirletenler.
Peki vicdan için hangisi mümkün? Çocuk tacizciliği gibi iğrenç bir suçu işleyenlere karşı empati duyarak toplumu iyileştirmek mi? Hukuka inanmak mı? Yoksa onları tamamen ortadan kaldırmak mı?

Kitap malesef güncelliğini koruyan çocuk istismarı konusunu ele alırken, belki bir çoğumuzun ön yargı ile baktığı ülkedeki Suriyeli sığınmacıların hayatta kalabilmek için neleri feda ettiğini, ortada dönen kirli hesapları da gözler önüne seriyor.

Uzun süredir Ahmet Ümit kitabı okumadığım için okuduğum diğer kitaplarıyla arasında ayrıntılı bir kıyaslama yapamayacağım ancak diğerleri gibi benim için akıcı ilerleyen bir kitap oldu.

Ali, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
28 Nis 21:42 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Soluk soluğa okuduğum bir başkomiser nevzat romanı daha. Ülkemizin güncel sorunu çocuk istismarı ve nedenlerine bir bakış. Ayrıca bu sefer başkomiser nevzat a değil de katile hak verdim ve yakalanmasını istemedim açıkçası.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
28 Nis 16:29 · Kitabı okuyor

DEEP WEB:

Derin ağ adıyla Türkçesini söyleyebileceğimiz kavram, bugün internet olgusunun görünmeyen yüzünü temsil ediyor. Derin ağ içinde bulunan internet siteleri, arama motorları üzerinden bulunamıyor, bu şekilde onlara ulaşılamıyor. Bazı kurum ve kuruluşlar, verilerinin görünmesini istemediği için deep web içinde saklıyor. Bunun bir de yasadışı boyutu var ki işin kirli yönü asıl orası. Deep web içinde yer alan ve dark web (karanlık ağ) şeklinde adlandırılan bölüm ise, uyuşturucu ticareti, çocuk istismarı, silah alımı, kumar gibi birçok yasadışı faaliyetin yürütüldüğü ağdır.

Lacivert Dergisi Sayı 45, Kolektif (Sayfa 9)Lacivert Dergisi Sayı 45, Kolektif (Sayfa 9)

23 Nisan
Bu ülkede 2 milyon çocuk işçi varken bunların yüzde 80'i kayıtdışı çalıştırılıyorken son 3 yılda adli mercilere yansıyan çocuk istismarı sayısı 70 bine ulaşmışken 200 bine yakın çocuk gelin varken siz yarın çocuk bayramını kutlayacaksınız. Utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürürdüm ama biliyorum utanmıyorsunuz.

kitap_kurdu_maydanoz, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
19 Nis 20:55 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Öncelikle daha önce  neredeyse hiç polisiye tarzda  kitap okumayan birisi olarak  gayet sürükleyici ve güzel bir kurguyla oluşturulmuş bu kitabı oldukça  sevdiğimi söyleyebilirim. Kurgu ilerlemesi ,olaylar,gizemler ve hayatın bazı gerçekleri de  kitabı süsleyen bazı yardımcılardandı. Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse  istanbulda  sıcaklığın başladığı bir günde -günlerde -  gizemli bir cinayet işlenir. Ve bu cinayet ile de  nevzat komiser  ve  ekibi ilgilenir ve aslında  bunun sadice  bir cinayet olmadığı bu olayın altında  daha bir çok olayın ve durumun olduğu da  ilerleyen sayfalarda  okuyucuya sunuluyor. kitap bu olay ve kitaba biraz  sonradan dahil olan suriye'li göçmenler  üzerinden ve onlarla  ilgili bazı durumlar ve çocuk istismarı gibi bazı konular  ile de devam eder. Aslında kitap  günlük hayatta karşılaştığımız birçok  sorunun da  üstünden geçiyor ve  oralarda  biraz  oyalanıyor. Ve  bu  kitapta oldukça  iyi işlenmiş. Zaten asıl olayımızın yanında  bunların da  olması okuyucunun sıkılmasını ve  bıkmasını  engelliyor.  kitaba bu tarz ayrıntıların eklenmesi olayı biraz daha somut hale getirmiş ve oldukça  heyecanlı ve  ilgiyle okunan bir kitap haline getiriyor. Daha önce  hiç türk bir yazardan polisiye-cinayet  kitabı okumayan birisi olarak  hem konu hem kurgu hem de  karakterler  açısından güzel ve keyifli bir  bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Ama okuyup okumamak size  kalmış.ama bu tarz okumak isterseniz bence  bir göz atın derim
SON NOT: yine de  n'olur n'olmaz başlarken beklentinizi çok fazla yüksek tutmayın derim.

Mustafa Bilican, Kırlangıç Çığlığı'ı inceledi.
 19 Nis 01:18 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı çok beğendim
ve etkilendim ufak tefek eksikler olsa da. Ahmet Ümit toplumumuzun kanayan yarası olan çocuk istismarı ile ülkemizde yaşayan göçmenlerin sorunlarına değinmiş bence biraz detay verebilirdi. Bu konuda eleştiriyorum önceki kitaplarında hem polisiye bir olay var hemde insanın genel kültürünü artıracak kıymetli bilgiler bulunurdu.
Direk polisiye akıcı heyecanı bol bir roman olmuş. Hiç sıkmadı. Anlattığı ve benzettiği kırlangıç ve mavi balık hikayeleri ilgi çekiciydi. Okurken şunu anladım ki insanın ruhu kutsaldır. Allah’ın bir emanetidir bize yani cesede. Biz layıkıyla beslemezsek ruhumuzu kirtletirsek mutlaka sonucu oluyor. Ya biz kaybediyoruz cesed olarak ya da ruhumuzu kirletenler. Ve olan her olay katlanarak bir başka olayı olumlu ve ya olumsuz ortaya çıkarıyor. İnsan özünde
temizdir temiz doğar yani. İnsan sapık katil ve hırsız olmuşsa mutlaka bir sebebi vardır ki özellikle çocukluğuna inip irdelemeliyiz. Aydın olarak Ahmet Ümit bir hatırlatma yapıyor uyuşan sinlerimizi titretiyor ve bizi kendimize getiriyor. Sorunları tespit etmiş ama bir de çözüm yollarını özellikle incelese ve ya gösterse daha iyi olurdu. Sağlıklı birey sonra sağlıklı toplum diyorum.