Beril Demirel, Küçük Prens'i inceledi.
05 Mar 17:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben varya çok seviyorum bu küçük prensi nasıl güzel bir kitap bu allahım yaa anlatamam. Her ay okurum bir kez hepsinde çok eğleniyorum valla:)))))

Zynp Arı, Hz. İnsan'ı inceledi.
08 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Nuh gemisine almadı beni ; tektim çünkü
Elendim ve elenişin sırrını sulara gömdüm .
Sahilsizdim. Hakikat gibi .
Bir türlü göremedi dünya, ben bir hakikat idim .

Dücane hoca, anlaşılması zor bir yazar ve felsefeci . Onun yazılarını okurken sizi inanılmaz derece zorluyor . Şu , hiç kullan(a)madığımız “us” (akıl) varya şöyle alaşağı oluyor , hafifte pekmezi akıp nevri dönüyor.

İnsanı düşünmeye sevk eden tembellikten uzak tutan yazarlar ve yazılar var bu ülkede , iyiki de varlar . Yoksa bizler artık düşünmekten bile üşenip, bu işi başkalarına yaptırmaya bile meyil eden varlıklarız .

Kitap neden hz. İnsan ? İnsanlık mertebesine karşılık olmak üzere değil, bilakis bu mertebenin hakkını vermiş olan örnek kişi anlamında kullanmıştır . (S.61) insanın mertebesinin öneminden hareketle , kitap insanın tüm yönlerine hitap ediyor .

Çok yoğun derecede farklı kelimeler var sözlüğe bakmanızda da yarar görüyorum . Zira Dücane hoca her kelimeyi delik deşip edip anlatmak istediği asıl manayı ortaya çıkarıyor . Zihniniz kelimlerin deryasında boğulurken “ aaa ben hiç bu anlamıyla düşünmedim “ demekten geri duramıyorsunuz “( en azından ben şaşakaldım baya ). Kısa bir ara verdikten sonra tekrar okuyacağım .“Her şey O mudur , yoksa O’ndan mıdır?”Diye sordu Nuh ve “ Her şey O’ndandır ,” diyenleri gemiye aldı .
Elendim ,tek kaldım , çokluk içinde .
Sular yükseldi, karanlık çöktü.
Çaresizdim . Umman-ı hakikate gark olmuştum .
Hep teşbih içinde.


Hakikatı arayanlar içinde inciler olan bir deneme kitabı. Lakin çok sakin bir kafayla okuyunuz . Anlamak baya zor oluyor . Hem Zihninizi yormak , hem de beyin fırtınası yaratmak istiyorsanız bu felsefi denemeler size göre .

Keyifli okumalar .

Çok kitap varya
Öyle çok kitap var ki sırada, Allah'tan bu ay gececiyim bol bol okurum artık.

Okuyan bir anne, Yüzbaşının Kızı'ı inceledi.
15 Oca 01:42 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir rus edebiyatı yine bir klasik... Bu yıl ayda bir yada iki tane klasik okumayı düşünüyorum bunlardan biri dünya klasikleri biri modern klasikler olabilir. O yüzden elimde bulunan bir klasiği tercih ettim. Yüzbaşının kızı kitabını...
Yüzbaşının kızı da yine dili sade, akıcı ve bir çırpıda okunabilecek bir roman. Yine beni aldı ve 1700 yılların Rusya' sına şöyle bir götürdü.
Puskin'in okuduğum ilk romanı. Yazar kitabı öyle bir yazmış ki sanki karşısındakine bir anısını, genclik hikayesini anlatan dedeler varya onları dinliyormus gibi hissettim. Kitap akıp gitti.
Zaten çok bilinmis bir klasik. 1700 yıllarda yasayan kahramanımız bir ailenin tek çocuğu. Yani elbebek gülbebek büyümüş.17 yaşına geldiğinde babası onu orduya göndermek istiyor. Disiplinli bir baba. Mektup yazıp oğlunu bir arkadaşının yanına gönderiyor. Kahramanımız oraya gidiyor birde yüzbaşının kızına aşık oluyor ve böylece olaylar başlıyor.Çarlık Rusya dönemini çok iyi anlatan; kısa ama özlü ifadeler kullanılan bir eser olmuş.
Ağır klasik okuyamayan herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.... :)

Bay_X, Big Bang Ve Tanrı'ı inceledi.
 04 Oca 04:53 · Kitabı okudu · 16 günde

Bu big bang varya hem evrenin başlagıcı içinde büyük patlamadır hem Materyalist felsefesinin temelinde patlayan bir patlamadır. Maddeciler, evren hep vardı ve hep varolanbilecektir demişlerdi. Halbuki biz bilimsel hicbir veri olmadan "BAKARA-117: Gokleri ve yeri yoktan var eden Allah'tir." inancına sahiptik. Bilim bizi doğruladı. Bilim-din alakasız diyen bilimin inanca zarar vereceği endişesine girenler bence imanlarını sorgulamaları gerek. Bigbang Materyalist inanca sahip bilim adamları felsefecilerin fikirlerini patlattı .Ontolojik olarak argümanlarını yerle bir etti .Fred hoyle patlamaya inanmakta diretti ve dedi "Nerede bu patlamanın fosili ?" ve yakın zamanda “kozmik fon radyasyonu” bulundu .buna "fosil radyasyonu denildi".
Bilim-din ilişkisini çok güzel örneklendiren bir olay büyük patlama . bunca ateist filozof ve bilim adamını yanıltan bu buluşa halen inanmayan ateistlerin güçlü bir imanı var doğrusu . :):)

Kitap çok açıklayıcı sürükleyici tatmin edici bilgi içeriklidir.

Derya Tok, İtirazım Var!'ı inceledi.
08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitap bana süpriz gelen kutumum içinden imzalı olarak çıktı. Bu tarz kitaplar okumam genelde arkadaş hediyesi dedik kitaba saygı dedim ve açtım ilk sayfayı. Diyorki bana yazar " O derdin varya GEÇECEK" tm dedim. Film başlıyor. Al sana yeni bir serüven daha. Kitabı okurken dedim acaba yazar kendini mi anlatıyor olurya her yazar kendinden birşeyler katar bir kitaba. Kitapta bir çocuk var adı mı Mert ışte. Bildigimiz Mertlerden. Pekte bi fark yok. Siyah giyinir, keskin hatlar, havalı tip, ortamın bebesi mi dersin ağası mı bilmem. Yiyip içip gezen dinden bi haber yani. Sonra bi yalnızlık bi kasvet yaşıyor ve hoppp din ile tanışır şeytanla hesaplar yapar neyseki doğru yolu buluyor. Öyle küçük çerez tadında bir kitap ben okurken beklentimi yüksek tutmadım.Edebi bir üslup ile yazılmamış kitap , yazım hataları flan var ilk baskı diye olabilir umarım ikinci baskıda farkedilip duzeltilir.  Bir saatte flan bitti amma ve lakin genç arkadasların bu tarzdan bu üslup ile yaşayan arkadaşlara bir yoldaş olabilir belki bu kitap. Okurken gözümün önüne bir dünya insan geldi meğer bu tiplemeri ne kadar çok tanıyormuşum. Ama mevzu ne biliyor musun? Oyle kitaptaki Mert gibi bi anda değişmiyor bizde ki Mertler daha sert daha ukala, mide bulandırıcı, benden uzak olsun da ne hali varsa görsün diyorsun. Allah onlara da kolaylık versin....
Ha yazarın kitabi sondan okuyanlar için birde notu var.
" Her yeni gün, hem sana  hem  herkese bir yeni alemin kapısıdır."

Yağmur
Yağmur inceden inceden iniyor. Tam bir bardak kahve bir parça kitap ve bir ateş önünde yağan yağmurun sesiyle ve huzur bulduklarımızla olmak zamanı.
Hani küçükken aklımıza gelen sorular varya. Güneş akşamları soğuyor mu? Dünya yuvarlaksa neden düz duruyoruz üzerinde vs. gibi sorular. İşte birisi daha aklıma geliyor tam şu anda... Yağmur bulutun göz yaşı mıdır?
Belki evet. Belki insanlığa ağlıyor o üzerimizden geçen bizi izleyen her şeye şahit olan o beyaz bulutlar ve bir anda kararıp ağlamaya başlıyor.
Bulutlar dolaşıyor tepemizde özgürce. Hep hayal etmişizdir küçükken kendimizi bir bulut üstünde yürürken. Küçüktük. Ama iyiyidik o zamanlar. Yağmurda ıslanan ıslandığı için de her tarafı çamur olup anneleri tarafından eve alınmayan çocuklardık. Ne mi oldu sonra? Büyüdük.! Şehirler kurduk o üstümüzü kirleten topraklar beton oldu yağmur sel oldu rahmet dediğimiz çile oldu. Peki sonra ne oldu? Sonra bulutun oluşumunu öğrendik. Dünyanın dönme hızını, güneşin kütlesini vs. Yağmurun rahmet olarak yağdığını biliyorduk bize hayır dediler yağmur ısınan havanın soğumasıyla falan filan diye devam ettiler.
Hayır hayır. Ben öyle istemiyorum. Ben yağmur rahmet olarak yağsın, güneş içimizi ısıtsın istiyorum.
Ben yağmur kokusunu seviyorum, yağmurdan sonraki toprak kokusunu almak istiyorum.

Ben yağmurda seninle yürümek istiyorum. Yağmur sesini fon yapıp kitap okumak istiyorum. Yağmur damlalarının görüntüsü eşliğinde çayımı yudumlamak istiyorum. Çok mu şey istiyorum?
...
- Genç Yazar

angelsbooks, Geliş'i inceledi.
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Güzel bir bilimkurguda sıra. Aynı zamanda bir öykü kitabı. 9 tane öykü barındırıyor. Hatta öykülerden biri filme uyarlandı. Ben filmi izlemedim ama hangi öykü olduğunu da bilmiyordum. Okurken 'bu öyküden güzel film çıkarmış' dedim bir tanesi için. Meğer filme uyarlanan zaten benim beğendiğim öyküymüş.

Çok değişik bir kafası var yazarın. Hani Mr.Nobody tarzında filmler varya işte o tatda bir kitap. Ben sevdim, umarım okumaya karar verenleriniz de beğenir.

Safder Kaplan, Aşk'ı inceledi.
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okumayanımız kalmadı sanırım :) insanı düşündürmeye zorlayan bir kitap, hani böyle köpük üstünde kaymak varya onun gibi işte başladınmı öyle gidiyor, kitabın sonunda farkettiğim bir gariplik var. Dikkatli okuyucu moduna mı girdim yoksa çok mu kusur aradım bilemiyorum. Bence herkes okudu tehh, herkesin okuduğunu okumam deme, mutlaka okumalısın..