Sevda Adıyahşi, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
15 Mar 18:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplar arasında birinci sırada yer alıyor . İlk okumaya başladığımda çok etkilememişti fakat okumaya devam ettiğimde beni derinden sarsan bir yaşam öyküsü oldu.

Gecenin dağdağasına bıçak çeker şimdi şiirler,
Ve ben,
Canı kırmızıya boyanmış bir intihar çiçeği,
Yüzü yağmura hasret, kuru beden efemeral,
Vasati kırk çöpten çıkıyorken her yangın,
Ve ben,
Cehennemine aşık, teni kavruk çöl çiçeği,
Ah Kadın,
Bilmezsin,
Çölünün güneşine bıçak çeker şimdi şiirler....

H, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
19 Oca 01:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanlığın çamurunu silmek yerine , ses çıkartmak için daha kaç yaşamdan geçmemiz gerek ? Değişmeyen tek durum insan maskesinde gezinmek. Bundan yıllar önce de bu böyleymiş , yıllar sonra umarım olmaz. Sayfalarını kurutmak zorunda kaldığım , okuduğum ilk gerçek hayat mücadelesi. Lütfen okuyun.

nida, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
17 Oca 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

lise zamanında okumuştum ve çok etkilenmiştim şuan elimde olsa tekrar okuyacağımı düşünüyorum..beni yine aynı şekilde etkileyeceğine eminim.yani keşke her kadın bu derece hayata tutunmayı başarabilse..

Afruz seyidova, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
03 Oca 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir qadinin gücü. Varisin yaşadığı həyatın belke de qat qat daha pisini indi yaşayan və Varis kimi güclü ola bilmeyib oz bəxtinə boyun əyən nə qədər qadınlar var. Əslində içimdən keçən şeylər çoxdu və yaza bilərəm amma burda sonlandırsam yaxşı olacaq bəlkə başqa zaman davam etdim...

Tuba Simsek, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Muthis bir kitap mi okumak istiyorsunuz?
Gercek bir yasam oykusu mu duymak istiyorsunuz?
Azmin mucadelenin ve acinin zaferini iliklerinizde hissetmek mi istiyorsunuz?
Afrika'daki yasamlara ilgi mi duyuyorsunuz?
Bir yukselse heycanla ortak mi olmak istiyorsunuz?
Hic bilmediginiz belkide daha once duymadiginiz kadin sunneti gercegini mi ogrenmek istiyorsunuz?
O zaman bu kitabi okuyun...

Ebru Daşdöğen, Çöl Çiçeği'yi inceledi.
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünyaya kadın olarak gelmek zor değilmiş gibi 'Afrika' gibi bir yerde geldiğinizi düşünsenize dünyaya bir, empati yapabiliyor musunuz gerçekten ? Çünkü "Waris'ın" hikayesini okurken ah yazık çok üzüldüm demek yetmiyor fazlasıyla yapmacık geliyor kulağa.. 'Waris Dirie' gerçekten savaşçı bir ruha sahip ve onurlu bir kadın en ufacık bir şikayet etmek yerine hayatını çok büyük bir çıkmazdan kurtaran bir kadın o! Ve onun yaşadıklarını başka bir kadın yaşamasın diye onlara kanat germeye çalışan bir 'Ana' kendi tabiriyle.
Daha fazla uzatmak istemiyorum, kitapta bir satır vardı tam hatırlamıyorum.. Kadınların klitorisini kesiyorlar ki evlenebilsin, kesilmeyen kadın temiz değildir.. Ama bu işlem kadına yapılırken, erkek gerçekten bilmiyor ki kadının hayatını söndürüyor çünkü anlamıyor cahil olduğundan.. Bizde onların toplarını keselim anca o zaman anlayabilirler diyor.(erkek haz alırken, kadın almıyor)
Unutmadan kesilen klitoris den sonra, dudakları dikiyorlar ve kadın o halde doğum yaparken ölüyor yada enfeksiyon kapıyor !

Ebru Daşdöğen, bir alıntı ekledi.
 04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Televizyondaki zayıflama programlarını içeren reklamları gördüğümde "Zayıflamak istiyorsanız Afrika'ya gidin!" diye çığlık çığlığa bağırıyorum. Buna ne dersiniz? Hiç bunu düşündünüz mü? İnsanlara yardım ederek zayıflamaya ne dersiniz? Kendinizi en azından iyi ve çok farklı hissedersiniz. İki önemli şeyin aynı zamanda üstesinden gelmiş olursunuz. Geri döndüğünüzde birçok şey öğrenmiş olacaksınız. Garanti veririm. Zihniniz de evden ayrılırken olduğundan daha berrak olacaktır.

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 236)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 236)
Ebru Daşdöğen, bir alıntı ekledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Koştum, yere dokundum ve toprağı avuçladım. Ağaçlara dokundum. Tozlu ve kuruydular, ama yağmurların yakın olduğunu biliyordum; o zaman her şey tomurcuklanacaktı. Havayı ciğerlerime çektim. Çocukluk hatıralarımın kokusunu içimde tuttum; dışarıda yaşadığım onca yıl, bu çöl bitkileri ve bu kırmızı kum benim yuvamdı. Ah, Tanrım! Burası benim evim!"

Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 202)Çöl Çiçeği, Waris Dirie (Sayfa 202)