Geri Bildirim
 • "Yol"

  Reji: Şerif Gören
  Oyuncular: Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay, Necmettin Çobanoğlu, Sevda Aktolga.

  İnsanoğlunun temel sorunlarını, Anadolu kadınlarının yalnızlığını, yazgısal dramlarını en yalın biçimde ele alan, yorumlayan bir "başyapıt". Yılmaz Güney'in Sinop hapisha­nesinde yazdığı senaryodan oluşuyor. Erden Kıral'ın başla­yıp Güney'le bir anlaşmazlığa düşmesi sonucu Şerif Gö­ren'in tümüyle çektiği film. Yılmaz Güney'in 12 Eylül döne­minde yurt dışına kaçıp Türk vatandaşlığından çıkarılması üzerine Zülfi Livaneli filmin özgün müziğini Sebastian Argol- Kendal takma adıyla yaptı. Cannes Film Şenliği'nde (1982) kazandığı "en iyi film" ödülü (Costa Gavras'ın "Missing- Kayıp" adlı filmiyle) Altın Palmiye, Türk sinema tarihinin en büyük iki zaferinden biri. Mahalle festivallerinin dışında alınan ikinci büyük ve gerçek ödül.
 • Bu akşam öneri üzerine bir film izledim.
  Z - Ölümsüz.
  Yönetmen Costa-Gavras.
  Antik Yunanca da Z harfi "o yaşıyor" veya "ölümsüz" anlamına geliyor.
  Eğer filmi izlemeyi tercih ederseniz neden bu ismin verildiğini de öğrenmiş olacaksınız.
  Yorum yok. Seçim sizin :)
 • Z(Ölümsüz) filmini izlemenizi öneririm. Kesinlikle bir başyapıt olan bu filmi soluksuz izledim. Filmde yaşananlar bana Hrant Dink cinayetini anımsattı. Devletin güvenlik güçlerinin içinde bulunduğu bir dizi politik cinayeti araştıran savcı ise, devletin içindeki kontrgerilla yapısını araştıran ve öldürülen Ankara Cumhuriyet savcısı Doğan Öz'ü...
  Filmin konusu sinemalar.com'dan alıntıdır:

  "Liberal bir politikacı olan Yves Montand, barış savunucularının gösterisinde devletin sağ kanadının organize ettiği bir suikaste kurban gider. Cinayetin hemen arkasından devlet ve ordu görevlilerinin yaptıkları tek şey, olayı örtbas etmek için gerekli delilleri ortadan kaldırmaktır. Fakat prosedür gereği açılan davaya atanan savcı, olayın derinlerine indikçe karşılaştığı akıl almaz gerçeklerle yılmadan tıpkı bir dedektif gibi araştırmasına devam eder. Ama bu araştırma sırasında karşısına çıkan engeller, devletin içinde tahmininden de derin makamlardan gelecektir. En İyi Yabancı Film Oscar'ının da sahibi olan Z, politik ve toplumsal olaylara duyarlılığını sinemasına taşıyan yönetmen Costa Gavras imzalı."
 • Abd destekli Pinochet cunta rejiminin Şili'de yaptıkları ve derin devlet ilişkileri anlatılmış filmde. Şili'de yaşayan Abd'li gazeteci Charles Horman darbe sırasında kaybolur. Devletine sıkı sıkıya bağlı olan babası onu aramaya Şili'ye geldiğinde, gitgide tüm umutlarını yitirir. Çünkü bir Abd vatandaşının Abd yetkililerinin haberi olmadan yargılanması ya da öldürülmesi söz konusu olamaz. Gerçek bir olaya dayanıyor film. Baba, ülkesine döndüğünde Dış işleri bakanlığından elçiliklere kadar herkese dava açar ancak dava "devlet sırrı" nedeniyle reddedilir. Biz bugün Latin Amerika'daki darbelerin Amerikan gizli servisiyle ortaklaşa yapıldığını biliyoruz. Ama o zamanlar bunu dile getirmek mümkün değildi elbette. Aynı şekilde Türkiye'de 80 darbesi... Emperyalist güçlerin oyun sahası haline gelmiş coğrafyada yaşadığımız için, aslında filmde bilmediğimiz bir şey yok.

  Politik dram sevenler bu filmi izlemeli. Sanırım Costa Gavras'ın tarzı bu tarz filmler. Bana bu yönetmeni tavsiye eden Kağan Kalava arkadaşıma teşekkür ederim. İyi seyirler...