• Göklerde ve yerde olanlar, Allah’ı tespih eder ki; (O) Mâlik’tir (mülkün sahibidir), Kuddüs’tür (mukaddestir), Azîz’dir (üstündür), Hakîm’dir (hüküm ve hikmet sahibidi

  “Cuma suresi”
 • De ki: "Elbette sizin kendisinden kaçtığınız ölüm, şüphesiz sizinle karşılaşıp-buluşacaktır. Sonra gaybı da,müşahede edilebileni de bilen (Allah)a döndürüleceksiniz; O da size yaptıklarınızı haber verecektir." (Cuma Suresi, 8)
 • ... Allah zalimleri bilir.
 • " Kur'an öyle bir kitaptır ki" Allah" adıyla başlar ve "nas/insanlar" kelimesi ile son bulur. Semavi bir kitaptır. Ancak bugünün müslümanlarının sandığının ve gayrimüslimlerin yaptığı kıyasın aksine; üzerinde durduğu konular daha çok tabiat, hayat, bilgi, bilinç, izzet, kudret, ilericilik, başarı ve cihad ile ilgilidir. Böyle bir kitap giyim surelerin yetmişten fazlası ismini insani meselelerden almıştır. Otuz sureden fazlasıda adını maddi oluşumlardan almıştır. İbadetlerden adını alan sadece iki sure mevcuttur. O da hac ve namazla ilgili!
  (Hac Suresi ile Cuma Suresi) "
 • Peki ya ben neden daha önce Metin Karabaşoğlu kitapları okumadım? diyee hayıflanmanız pek mümkün..Zira benim için çok farklı bir ufuktu, daha once okumalıydım dedim hep kendi kendime..Bu yüzden https://1000kitap.com/sociologistt hanıma teşekkür ederim..Kur'an okumaları incelemesiyle merak ettim ve okudum.

  Ve kendime sorduğum ilk soru şu oldu Kur'an hayatımın neresinde?ve ne kadarında?

  Sadece cuma akşamları, yada dini gun ve gecelerde okuduğum kitap mı? Yada okuyup geçtiğim,hemde defalarca okudugum ama hic dusunmedigim burada bana ne diyor Zat-ı Zülcelâl demediğim kitap mı?

  Kitaba gelince bi kaç kısımdan bahsetmek istiyorum.Zira her bir sayfası, satırı ayrı guzeldi..bir kaç kısımda dumura ugradigim dogrudur...

  Sözgelimi, ' ellezîne âmenû ve amilu's- salihati', yani 'iman eden ve salih amel işleyenler' kalıbı,sürekli bu sırayla sunulur.yani bir kez olsun,ameli salih öne,imanın ikinci sıraya alındığı asla vaki değildir. Syf:31
  Bir ameli salih kılan onun 'imanî bir kasd ve iradeyle yapılıyor olmasıdır.' Kur'an da bir çok yerdebuna benzer pek cok sıralama goze carpar. Işitme yada dinleme' ye dair ayetler de bu nazarla okundugunda bize manidar bir mesaj vermektedir.

  Dinle!.. çağrısı körü körüne teslim olma çagrısı degildir. Bilakis kimi zaman bu çağrının hemen ardından
  Akletme,
  Düşünme,
  Tefekkür etme gelir. Syf:34

  Bu sıranın em manidar örneği Hz. ÖMER..Bilirsiniz o hayatının önemli anına Efendimiz'i öldurmek icin yola cikar, kız kardesinin müslüman olduğunu ögrenince solugu orada alır, ayetleri DINLEME olgunluğu gosterir ve müsluman olur... O dinlediği şeye dair yolculuğunu 'düşünme' ile sürdürmüştür..

  Ilk olarak dinlemek ne kadar elzem. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) elçisi Dıhye el Kelbi r.a, Efendimizin davet mektubunu ilettiği İmparator Herakliyusu daha en başta bu açıdan uyarmış :" Tevazu ile dinle, sonra samimiyetle cevap ver.

  Ve yine Nahl'in 65.ayetinde Allah'ın tevhid ve haşire dair delillerinden sonra: "Şüphesiz bunda, işiten (dinleyen) bir toplum için önemli bir delil vardır."

  "(EY RABBIMIZ) İşittik ve itaat ettik." Bakara 285

  Bir diger beni dumura uğratan mevzu 'İkra bismi rabbikellezi halak! Yaratan Rabbinin ismiyle oku!

  Ama neyi nasıl??

  "İkra!" hakikate muhatap olup, onu kalbine, ruhuna, tüm duygularina tüm hayatina taşı..
  Örtuye burunur..hakikatı ilk kendine okur..sonraaaa.... 'kalk ve uyar'... fakat bilirsiniz üç zor yılın ardından gelir bu emir kalk ve uyar..  Bir kez daha dönüp uzerinde tefekkur ettigim 'Eşhedü' açıklamasını okumam oldu..."Onun bizi 'bilmek' makamından 'yapmak' makamına 'görmek' ve 'seyretmek' makamından 'katılmak' ve 'dahil olmak' makamına çıkarıyor olmasi" bunu dusunmek okumak.. butun bunlar inanilmaz lezzet katti bana okudugumu daha cok dusunmek özumsemek ihtiyaci hissettirdi.

  'Dön' dedi bana bak etrafına, bütün kainatı ihata eden vahidiyet icinde her bir şeydeki 'ehadiyet mührünü' gör...

  Döndüm..Baktım Dinledim.. hakkıyla olması tek temennim.. En azından bu gayret icinde olmak diyelim...

  Yasin suresi.. yazar her okuyusumda sehrin ote yakasindan kosup gelen adamın meseli dolduruyor zihnimi diyor.. Fakat bundan ve digerlernden bahsetmicem.. Okuyun inanin cok farkli ufuk katacak.

  Celal- Cemal isimleri.. (ne guzel ornekti.. Hz omer de Celal icinde Cemal, Hz Ebubekirde Cemal icinde Celal vardır. Syf: 181.. Hudeybiye ve nicesi herbiri dimağımda ayrı lezzet bıraktı..

  "Şu dünyada her neye muhatap olursak olalım, o şeyde cilvelenen esma-i hüsnanı bize okuttur; o şeyi bizim için asıl meyvesini ebedî cennet yurdunda yiyeceğimiz bir fidan kı.Bize bir an bile esma-i hüsnanı unutturma..."syf: 194 amin

  Elhasıl; Ilk defa bu kadar zorlandim bir inceleme yaparken,paylasmak isteyip yazamadigim yerler oldu..okumanin verdigi heycani kacirmak istemedim..
  Ramazan'da okumak inanin apayri lezzet katti....


  Yazarın notu..Kitabi bir daha acmamak uzere kapatabilirsiniz..ama dünyanizi daima Kur'an'a açık tutmayı unutmayın..


  Verimli okumalar arkadaşlar..