1000Kitap Logosu

Cumhuriyet

Melih Ali  Çağman
Sakıncalı Piyade'yi inceledi.
112 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Uğur'lar Olsun
Uğur Mumcu üzerine bir sürü yazı kaleme alınmıştır herhalde burda onu anlatmaya çok da gerek olduğunu ya da şuan bunu yapabilecek kadar onu okuduğumu söyleyemem yeni yeni keşfediyorum onu , yazılarını, fikirlerini, kişiliğini, doğru bildiğini söyledikten çekinmeyen yapısını ... Sakıncalı piyade Mumcu'nun hapise giriş sürecini, girdikten sonra orada yaşadığı okurken sizleri acı acı güldürecek olayları okuyacaksınız(Aziz Nesin'in de ön sözde belirttiği gibi) Daha önceleri Mehmet Ali Birand'ın hazırlığı cumhuriyet tarihi belgesellerini işleyerek başlayan Türkiye yakın tarihi merakım bu kitabı okuyunca da bir tık daha arttı ve Uğur Mumcu'yu o dönemleri anlamak için kesinlikle okumalıyım dedim. Sudan sebeplerle, çocuklara anlatsanız güleceği şeylerle insanların özgürlüklerini kısıtlandığı, haklarının elinden alındığı, ailelerinden koparıldığı ve belki de yaşamlarına son verildiğini okurken bir derin hüzne de kapılıyorsunuz. Kısacası eğer Uğur Mumcu okumak istiyorsanız galiba bu ilk kitap olmak için iyi gibi duruyor bütün kitaplarını okumak nasip olursa fikrim değişirse gelir buraya da yazarım.
Sakıncalı Piyade
8.7/10
· 1.296 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
Krizantem
bir alıntı ekledi.
Cumhuriyet ile birlikte, Türkiye'nin şehirlerinde ancak alt sınıfa ait bir giyim-kuşam sembolü olarak görülür başörtüsü. Şehrin tek görüntüsü olmalıdır: Modern ve çağdaş. Bu bakımdan köylü erkekler şehre inerken pantolon ve fötr şapka kiralar. Şehrin estetik zevkini incitmeye kimsenin hakkı yoktur. * Hakim unsur pozitivist bir mantık olduğu için ve din ilerlemenin karşısında bir engel olarak kabul edildiğinden dini hatırlatan her şeyin şehrin sınırlarının dışında tutulmasına önem verilir. "Köylü milletin efendisidir" diyen Mustafa Kemal kıyafet balolarında köylü kadın kıyafetine bürünen kadınların bile balo icabı başlarını örtmelerine müsamaha göstermez. İffet Halim Oruz başı açık bir köylü kadın kıyafeti giyişini paşanın takdir ile karşıladığını uzun uzun anlatır.
3
Hüseyin Aycan
bir alıntı ekledi.
.... hem arşivlerin açılışı hem de tarih yazıcılığında yeni eğilimler Osmanlı çalışmaları için hayırlı oldu, bunun altını özellikle çizmek isterim. Dahası, Cumhuriyet'in kültür devrimini, Türkiye'nin geçmişiyle bağını kopartmak suretiyle tarih bilincini yok etmekle suçlama modasına da uymayacağım. Tam tersine, Kemalizm’in ideolojik arayışlarının (büyük ölçüde, farkında olmadan) Türk entelektüellerini tarihsel araştırmalarının nesnesinden uzaklaştırdığını ve bu sayede yeni eleştirel tarihsel perspektiflerin ortaya çıkmasına yol açtığını bile söyleyeceğim; en azından, Osmanlı dönemi söz konusu olduğunda bu böyledir. Başka bir deyişle, bütün o biriktirilmiş geleneğin ağır yükünü, tortusunu silkelediğini ve Türk entelektüel hayatını Nietzsche’nin Vom Nutz und Nachteil der Geschichte 'de. (Tarihin Yaşam İçin Yararı ve Sakıncası) öne sürdüğü anlamda tarih boyunduruğundan kurtardığını söyleyeceğim.
Önder KARAÇAY Yazıları
🗣️ Son Işık Mustafa Kemal Atatürk ve Köy Enstitüleri Bir ülkeyi ve bir toplumu yok etmek için atom bombasına gerek yoktur. Eğer bu doğru olsaydı iki atom bombası atılan Japonya yok olurdu. Eğitim seviyesi din düzeyine düşürülen her toplum yok olma noktasına gelir. Mustafa Kemal Atatürk'ün laiklik ilkesi eğitim ve öğretimi yüksek kalitede sorgulayan ve üreten insan yetiştirmeyi amaçlayan örnek bir sistemdir. Köy enstitüleri bunu başarmış dünyada örneği olmayan gelişmiş toplumlar tarafından taklit edilen insanlığın en başarılı eğitim ve öğretim sistemidir. Köy enstitülerini kapatan feodalizmin ve kapitalizmin işbirlikçi zihniyeti Demokrat Parti başkanı Adnan Menderes kapatılma sebebini; ✓ Yönetilen kesim yöneten kesimden daha akıllı bir vatandaş profili çiziyor, buna izin veremezdik diyerek açılıyordu ihanetini. Köy enstitüleri yerine ne geçti? Siyasetin arka bahçesi olarak kullanılan iman hatip okulları. Sonuç ise tarikat, cemaat bataklığına saplanmış bir toplum. İdeologların peşinde helak olmuş slogan ve demagoji hastası edilmiş bir toplum. Din, tüketim, teknoloji, siyaset ve çürümüş zihniyetlerin örgütlerini güçlü yapan bir toplum. En vahim sonuç; Öğrenci müşteri, hasta müşteri, yurttaş şirketlerin müşterisi, eğitim ticaret, sağlık ticaret, vatandaşa hizmet ticaret oldu. Hasta doktorun elinde can veriyor, Binalar mühendisler yüzünden halkın üstüne çöküyor, Para tefecilerin cebine doluyor, İnsanlık ve ahlak din tacirlerinin elinde çürüyor, Adalet işbirlikçi yargıçların elinde yok oluyor, Üretim ahlak yoksunu sömürgeci istilacılara devrediliyor. Eğitimi çökertilmis bir ulus yok olmaktan kurtulamaz. Son ısığımız Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet'ten sonra ki en büyük eseri Köy Enstitüleriydi. [] Önder Karaçay [] Önder Karaçay Mobbing Bank
1
Off cumhuriyet tarihi ve günümüzü ne mütiş izah ediyor.
‎Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “İnsanlardan ilk kaldırılacak olan haslet emânettir (güvenilirliktir). En sona kalacak olan da namazdır. Nice namaz kılan insan vardır ki onda hayır yoktur.” (Beyhakî, Şuab, VII, 215/4892; Heysemî, VII, 321)
3