araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“ Yıllardır siyasetimiz ya Avrupa projelerinde ya da Amerikan projelerinde oyuncudur, hatta kukladır. Kendi oyununuz, kendi projeniz yoksa başkalarının projelerini oynamak zorundasınız... Batı’nın projesine karşı kendi projeleriniz olmalı; mesela Cumhuriyet gibi. Teknik malzemeleri Batılıdır ama bağımsızlığı, özü, cevheri, duygusu yerlidir yani bizim projemizdir.... Cumhuriyet’imiz Anadolu topraklarının gelmiş geçmiş çağlar içerisinde en büyük siyasi proje olduğuna inananların sahneye çıkmasıyla yolunda yürüyecek.”

Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 67)Yurduma Alçakları Uğratma!, Nihat Genç (Sayfa 67)
Neslişah Özbay, Murtaza'yı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal, ölümsüz yazarın Murtaza eserini ilk defa okuyorum. "Bereketsiz topraklar gibi akıcı sürükleyeci Romanlar'ın dan biridir. Kısaca özetle:

Peki kimdir Bekçi Murtaza?

‘Kraldan kralcı’ bir karakter var karşımızda. Yunanistan’ın Alasonya kasabasından mübadele ile Türkiye’ye gelmiş olan Murtaza ve ailesi bu topraklarda zenginliğin el değiştirdiği tarihi bir dönemeçte, Murtaza’nın ‘doğruculuğu’ yüzünden bu yağmadan pay kapmaz. Yeni kurulan Cumhuriyet, Balkanlardan gelen göçmenlere, geride bıraktığı topraklarına ve mal varlıklarına karşılık yer yurt vermektedir. Herkes, Balkanlar’daki mal varlıklarını misliyle gösterip zenginleşirken Murtaza, Alasonya’da ne bıraktılarsa onu söyler. Gerekçesi de Balkan Harbi’nde şehit düşen Kolağası Hasan Bey’in kanını taşımaktır. Hasan Bey, mal mülk için savaşmamıştır. Değil mi ki, İsmet (İnönü) onları çan sesinden kurtarıp Ezan’a kavuşturmuştur, bu yeter ve artar bile. Ve roman boyunca da, Murtaza’nın bu vatan, millet edebiyatı sürer gider.
Murtaza, doğrucu olduğu kadar ‘vatanseverdir’ de. Bu doğruculuğunu besleyen şey, devlet, vatan, millet, bayrak, ezan olguları beslemektedir. Fakat, kahramanımızın öyle bir açmazı vardır ki, uğruna dayısının şehit düştüğü vatan (Balkanlar) artık vatan toprağı değildir.

Bu nedenle aslında vatansız kalmış bir kahramanın, gelmek zorunda kaldığı toprak parçasında, vatan olgusuna tutunduğunu söyleyebiliriz. Yitirilmiş değerler ve topraklar, imparatorluk bakiyesi bir toprak parçasında yeniden üretilirken, Murtaza da bu değerlere sarılan bir kişiliktir. Yazarın, bu değerleri her şeyden üstün tutan Murtaza’yı, Balkanlar’dan yeni yurda göç ettirmiş olması tesadüf değildir.
Murtaza’nın gönlü hep subaylıktadır. Daha doğrusu üniformalı bir meslektedir. Memleketten onu tanıyanlardan birinin yardımıyla mahalle bekçisi olur. Ve Murtaza’nın repliğe dönecek olan sözü başlar: “Gökte Allah, Ankara’da devlet hem de hükümet, burada da ben”. Murtaza, kendini tanrısal egemenliğin ve devletin ‘bekçi’si olarak görür. Yazarın, bunca meslek içinde bekçiliği seçmesi tesadüf değildir. Sistemi, düzeni bekleyen kişidir, Murtaza.
Murtaza, kendi sınıfına, emekçi sınıfa düşman bir kişidir. Görev yaptığı mahalle gecekondularda kalan yoksul halk kesiminin kaldığı sokaklar ile zenginlerin yaşadığı apartmanlı sokaklardan oluşmaktadır. O apartmanlarda oturan zenginlerin gecenin geç saatlerine kadar eğlenme hakları vardır. Onlar Allah’ın sevgili kuludur. Ancak, kendisinin de oturduğu semtin insanları buna layık değillerdir.

Murtaza, asla iki yüzlü değildir. Vazife, onun için her şeyden üstündür. Vazife, peynir ekmek yemeye benzemez. Vazife bir sırasında görmez gözü öz evladını, demez ciğerparem. Ve gerçekten de dediğini yapar. Vazife bir sırasında uyuyan çocuk yaşataki kızını kaldırıp yere vurur ve ölümüne sebep olur.
Burada yazarın mesajını yani tercihini belirtmek yerinde olur. Orhan Kemal, umutsuz değildir. Tarihin geride bırakması gereken bir kişilik olan Murtaza, Don Kişot misali sağa sola saldırırken, büyük oğlu Hasan, sanat okulunu bitirip usta yardımcısı olmuştur. Emeğin bilincinde ve emekçi olarak kimden yana olması gerektiğini bilen bir kişi olarak karşımıza çıkar. Orhan Kemal’in umudu, Murtaza’larda değil; gelişip güçlenmekte olan işçi sınıfındadır.
Buna rağmen, Murtaza, okuyucunun da yazarın da sevdiği bir kahramandır. Zavallılığına ve kendi çıkarını bilmeyen haline rağmen sevmektedir. Çünkü, öz olarak kendi değil, değerler, ilkeler vardır.
Murtaza, nerede hizmet ederse etsin, her ne kadar alay konusu olsa da, üstlerinden takdir de görür. Onun beklediği ise yüksek maaş filan değil; bir aferin, bir koltuk kabartacak söz yeterdir. Egemenler, ondan ziyadesiyle memnundur ve hatta fabrikanın (ya da sistemin) çıkarını öz çıkarından bu denli üstün tutması onları şaşırtır. Bu şaşkınlıkla birlikte, romanın sonlarına doğru, bu türden insanların her zaman var olacağı mesajını yazar, onlara söyletir. Murtaza’yı en iyi tanımlayan bir başka ifadeyi de emniyet müdürü söyler:

“Herif bekçi değil, Türkiye Cumhuriyeti’ni toptan disipline sokmaya memur biri nerdeyse, bir diktatör...”
Altını çizmek gerekir ki, Murtaza’lık alt tabakaya özgü bir kavram değildir. Bir toplumu ve ülkeyi kendi bildiğince toptan hizaya sokma derdini, yetkisi ve mevkii ne olursa olsun, kim taşıyorsa, orada bir Murtaza’lık vardır.
Romanda Murtaza’nın en temel argümanlarından biri düşmanlara saldırmaktır. Her vatandaşın düşmanla çarpışmaya hazır olması gerekir. Şan, şeref için bu şarttır. Peki düşman olmadığında ne yapılacaktır? O zaman düşmanı biz yaratacağız ve saldıracağız. Egemenliği pekiştirmek ve sürekli hale getirmek isteyenler, sürekli bir düşman yaratırlar. Demek oluyor ki, mahalle bekçisinden en yüksek mertebeye kadar zihniyet aynı şekilde işliyor.
Murtaza zihniyeti ki, doğanın döngüsüne bile karar veren bir zihniyettir. Günümüzde de ağaçların, derelerin, nehirlerin yerini yurdunu da aynı zihniyet tayin etme derdinde. İnsana ve doğaya özgü olmayan bu zihniyet, onlarca, yüzlerce, binlerce Murtaza’yla kendini ifade ediyor.
Gücün ve otoritenin kutsanmadığı bir dünya zuhur ettiği gün, Murtaza’lar ve Murtaza’lık da ölecektir.
Daha bunun Eskici ve Oğulları Koğuş, Ekmek kavgası, var. sırasıyla okuciğim. :) iyi okurlar

Asena, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Çünkü dadım ancak orta yaşlıyken Cumhuriyet dönemini yaşamaya başlamıştı. Osmanlı töreleriyle öyle bir şartlanmıştı ki, kendi köleliğini ve efendisi saydığı o rezil Fransız Kontunun tutumunu son derece normal buluyordu. Kendisi daha küçükken ırzına geçmediği için herife saygı duyuyordu hatta.

Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Dinozorun Anıları, Mina Urgan (Sayfa 24 - Yapı Kredi Yayınları)
serdar öğretmen, Tek Adam - Cilt 1'i inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk hakkında doğduğu andan; ölümüne kadar en ufak ayrıntısına kadar inceleyen ve bir başyapıt. Şevket Süreyya Aydemir’in üçlemesinin birincisinin birinci kitabı. Aslında bilmediğimiz; kendimizi hakkında çok şey bildiğimiz önderimizi ilmek ilmek işleyen bir eser. Bu seriyi sahaflardan tedarik ettim. Aslında üzüldüm. Bir cumhuriyet çocuğu; böyle bir eseri nasıl sahafa bırakır anlamış değilim....

Kibrit çöpü, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Neyse oydu Türkiye ; aralıktan gelen ışık gibiydi doğrular. Dünyada faşizm bataklığa gömüldükçe, Türkiye'de kaçamak aydınlıklara bile diş bileyen kara güçlerin kızgınlığı artıyor,gözü dönüyor. Nereye varacak bu iş ? Durağan bir şey var bu toplumda. Kafalara hep üniforma giydirilmiş. Fesi attık şapkayı geçirdik kelleye ; içi aynı. Cumhuriyet'ten önce de buydu, sonra da bu.
Eskiden Bismillah'la başlıyordu her iş, şimdi Atatürk'le.
Eskiden " şer'i şerife " uymazsan kafir oluyordun, şimdi devletin gidişine karşı çıktın mı vatan hayınısın ! Hangi düşünceyi savunacaksan savun ,başına önce devletin külahını geçireceksin! Marksist olmaklada bir yere varamadığını düşünüyordu ; oydu asıl acısıda. Orda da kırmızı külah geciriyorlardı adamın başına ; bir başka "devlet üniforması"ydı o da !

Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Everest)Güven - Cilt 2, Vedat Türkali (Sayfa 216 - Everest)

Geri kalmışlığın kader olmadığını okuyucusuna anlatan en iyi eserlerden biri “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”...

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, geri kalmışlıktan, yoksulluktan toplumun bilinçlendirilmesi, eğitime verilen önem ile bulunduğu durumdan nasıl kurtulduğunu anlatıyor...

Peki bu geri kalmışlığın kader olmadığının en önemli kanıtı “EĞİTİM” bizde ve günümüz Finlandiya’sında nasıl?

1- Biz okula başlama yaşını altı bezli döneme çekmeye çalışırken Finlandiya da ise zorunlu okula başlama yaşı 7.

2- Türkiye’de çocuklar birkaç sokak ötede okullarına bile mutlaka servis ile gidiyor. Finlandiya’da ise çocuklar birinci sınıftan itibaren okula yürüyerek veya bisiklet ile gidiyor, özel durumlar haricinde çocuklar okula aileleri tarafından götürülmüyor.

3- Bizde müfredat ve ders kitapları eğitimin baş aktörü olarak biliniyor ama Finlandiya’da çok basit bir müfredat var ve pek değişmiyor. Öğretmenler okutacakları kitapları kendileri seçiyor ve ortalıkta yine de pek ders kitabı gözükmüyor. Kitapların başrol oynadığıülkemizde eğitimden gişe hasılatı beklemek maalesef imkânsızdır.

4- Türkiye’de 1’inci sınıf öğrencilerinin ailelerinin velileri “bizim çocuk bugün matematikten 90 aldı” diye gurur ile gezebiliyor, ama Finli öğrencilere okulun ilk 6 ayında asla not verilmiyor ve sadece 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava giriyorlar.

5- Türkiye’de öğrencilere çöp attırsanız muhtemelen veliler okulu basıp olay çıkartır. Ama Finlandiya’da okulun tüm işleri öğrenciler tarafından yapılıyor görevli yok ve bu şekilde öğrencilerin sorumluluk duyguları gelişiyor.

6- Finlandiya’daki okullar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanıyor, sınıflarda yaparak yaşayarak öğrenme modeline uygun alanlar mevcut.Türkiye’de ise her şeye hazır olan öğrenciler yıllardır komutla rahatlıyorbeni rahatta dinleyin diye bağıran müdürün karşısında ne kadar rahat olunursa.

7- Türkiye’de özel okullarda ders saati 8 ama yetmediği için okul çıkışında etütler hafta sonu kursları ve özel derslerle bu sayı 12-14 saate kadar çıkıyor. Finlandiya’da ise nitelik ve nicelik kavramları çok önemli ders saatinden çok çocuklara neler verildiği çok önemli.

8- Türkiye’de bütün öğretmenler kendilerini mesleğinin zirvesinde görüyor.Sınav sonuçları kötü geldiğinde genelde öğrenme güçlüğünden bahsediliyor. Öğretme güçlüğünden söz eden yok.Finli öğretmenler ise haftada en az 2 saat kendilerini yenilemek için, hizmet içi eğitime katılmak zorunda.

9- Türkiye’de başarılı öğretmen en çok ödev veren öğretmendir anlayışı hala devam ediyor. Finlandiya’daki öğrencilere ödev verilmiyor öğrenmenin yeri okul olarak görülüyor. Bu yüzden Finlandiya’da aksamları çocuğun proje ödevi için akşamları kartona boncuk dizen veli yok.

Yorumu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile bitirmek istiyorum;

Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.

EMRE KURT, Saklı Seçilmişler'i inceledi.
Dün 16:27 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

soner yalçın'ın derin araştırmalar ve somut örneklerle yerli tohumların nasıl yok edildiğini anlattığı, tohum-ilaç-zehir-ilaç bumerangıyla küresel şirketlerin nasıl milyar dolarlar kazandığı ve beğenilmeyen cumhuriyet döneminde kaç tane tohum ıslahlarının yapıldığını anlattığı ve en önemlisi küresel şirketlerin bunu sadece para kazanmak için yapmadıklarını anlattığı çok bilgilendirirci, çok sürükleyici kitabı.

Kutü’l-Amare Zaferi neden unutturuldu?
Özetle Kûtü'l-Amâre zaferi öksüz girdiği Cumhuriyet döneminde 1945'e kadar iyi kötü kutlanmış ama sonradan İngilizlerle iyi ilişkiler uğruna unutulmuşlar mezarlığındaki kahramanlıklarımızın arasına defnedilmiştir.

Dilimizi Dilim Dilim ettiler… Güneş Dil Teorisi Saçmalığına giden süreç
M. Kemal Atatürk 1928 yılında yaptığı harf devriminden sonra, bu devrimin güçlenmesi ve köksalması için kültür hareketi başlatıyor. Bu hareket doğrultusunda Arap ve Fars kelimeleriyle ilgimiz kesilmek isteniyor. Bu tasfiyecilikle Cumhuriyet Türkçesinin içinde yer alan Arapça ve Farsça asıllı bütün kelimeler aforoz edilerek, yerlerine öz Türkçe olduğu iddia edilen yeni karşılıklar bulunuyor. M. Kemal Türkçe asıllı olmadığı için “şey” kelimesini bile kullanmak istemeyen bir aşırılıkla hareket ediyor ve bu anlayış haliyle dili bir çıkmaza sokuyor. M. Kemal’in en yakınlarından Falih Rıfkı, “Çankaya” isimli kitabında M. Kemal’in kendisine şunları söylediğini yazıyor:

“Dili bir çıkmaza saplamışızdır. Bırakırlar mı dili bu çıkmazda? Hayır. Ama ben de işi başkalarına bırakamam. Çıkmazdan biz kurtaracağız.”[1]

Darri, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
Dün 03:05 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ele alan bu biyografik eser, İlber Ortaylı'nın kaleminde usta işi bir eser halini almış. Ülkemizin kurucusu, milletimizi en zor döneminde büyük bir yıkımın içinden çıkarmış , modern bir devletin temellerini atmış bir kahraman olarak Mustafa Kemal, bu ülkenin en büyük değerlerinden biri. Mustafa Kemal' i hayatıyla, düşüncesiyle, ortaya koyduğu başarılarıyla, cumhuriyet öncesi-sonrası yaşananlarıyla tarafsız bir şekilde anlatan bu eser özellikle yaşadığımız şu çalkantılı yıllarda Mustafa Kemal'in büyük vizyonunu hatırlatması bakımından önemli bir görevi ifa ediyor. Bu ülkenin fertleri olarak Kurtuluş Savaşını vermiş nesle, Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize büyük minnet borçluyuz. İlber Ortaylı hangi dönemlerden geçerek bu günlere geldiğimizi Mustafa Kemal'in şahsında önümüze koyuyor. Daima hatırlamamızı, unutmamamızı istiyor.