Halil Yavuz KAYA, bir alıntı ekledi.
04 Mar 21:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Gerek Damat Ferit hükümetinin ve gerekse hamisi bulunan yabancıların, harekatımız aleyhindeki ümitleri sönmüş gibiydi. Dış siyasetimizle alınan haberlerden biri de bir kaç gün öncesine kadar, Ankara'dan Avrupa'ya gönderilen siyasi temsilcilerimizin uzattığı elleri tutmaktan çekinen yabancı siyasilerin, şimdi aynı elleri tutmaya, hatta hararetle sıkmaya başlamış bulunduklarıydı.

Çerkez Ethem'in Anıları, Ahmet Seyrek (Sayfa 50 - Nokta Kitap)Çerkez Ethem'in Anıları, Ahmet Seyrek (Sayfa 50 - Nokta Kitap)

Gazeteci Müyesser Yıldız’ı sosyal medyada paylaşılan makalelerinden tanıdım. Daha sonra Oda TV Davası gibi yalancı davalarda gözaltına alınarak Silivri’ye gönderilidiğini okudum. Makalelerinin içi gerçekten doluydu ve çok tanınmamış bir gazeteci olmasına rağmen de tehlike arz etmişti. Bu kitabında, temel olarak, Vahdettin ve Damat Ferit zamanlarındaki Malta sürgünleri ile Ergenekon Davası’nın Silivri sürgünlerini karşılaştırarak bir davanın içeriğini gösteriyor. Yapay belgeler ve yalan düzenlerle içeriye giren bugünkü insanlar ile 1918-1919 yıllarında benzer şekilde suçlanarak mahkum edilenlerin söyledikleri sözlerin bile bu kadar benzer olması gerçekten şaşırtıcı. Uzun vadede, kitap geniş bir bakış açısı sağlıyor. Tavsiyedir.

Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
27 Şub 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atatürk,Anadolu'da milli direnişi örgütlemeye başlayınca İngilizler,Osmanlı yönetiminden(Damat Ferit ve Vahdettin'den)Atatürk'ü İstanbul'a geri çağırmasını istemiş;Osmanlı yönetimi Atatürk'ü İstanbul'a çağırmış;Atatürk,İstanbul'a geri dönmeyince görevden alınmış;hatta idama mahkum edilmişti.Nişanları,rütbeleri sökülmüştü.Öldürülmesinin dine uygun olduğunu belirten fetvalar yayımlanmıştı.Bu kararların altında Vahdettin'in imzası vardı.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 168)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 168)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
27 Şub 21:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Damat Ferit hükümeti,halkı örgütleyip düşmana karşı direnmesi için değil,yer yer başlamış olan direnişleri sonlandırması için Atatürk'ü Samsun'a gönderdi.Vahdettin de bu kararı onayladı.Amaç İngilizlere yaranmaktı.Çünkü padişah ve sadrazam "direnerek"değil,emperyalizmin merhametine sığınarak kurtulacaklarını düşünüyorlardı.

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 164)Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 164)
Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
27 Şub 11:28 · Kitabı okudu · İnceledi

Rauf Orbay anlatıyor:
Anadolu'da asayişi temin edebilecek tek şahsiyetin Mustafa Kemal Paşa olduğuna kanaat getiren Sadrazam Damat Ferit Paşa, Mustafa Kemal Paşa'nın ordu müfettişliğine tayin iradesini bizzat kendisi yazdırıp, Padişaha imzalatmıştır. Mustafa Kemal Paşa, Anadolu'ya ve Ermenistan vilayetlerine umumi müfettiş olarak gönderilmiş ve Rusya ile Türkiye arasındaki eski hududu muhafaza ve Doğru vilayetlerindeki askeri kuvvetlere kumandanlık etmek için vazifelendirilmiştir. Paşa Samsun'a giderken İstanbul'da onu uğurlamaya gelen Dahiliye Nazırı Mehmet Ali Beydi.

Cehennem Değirmeni, Rauf OrbayCehennem Değirmeni, Rauf Orbay
..., bir alıntı ekledi.
 25 Şub 23:44

TBMM-Cumhuriyet-İnkılap Öncesi Atatürk'ün fikir hayatı
Eski Adalet Bakanlarından Mahmut Esat Bey (Bozkurt) bir gün Atatürk'e başvurur:
- "Paşam, Üniversite'de İnkılâp derslerinde okutmak üzere tarafınızdan (Cumhuriyet) sözlerini ilk önce nerede, ne şekilde ve kimler arasında telâffuz buyurduğunuzu öğrenmek istiyorum." Atatürk, Mahmut Esat Bey'e şu yanıtı verir: "Bunu Mazhar Müfit Bey'den öğreniniz. O, günü gününe bütün hadiseleri not etmiştir." (...)
(Yani M. Kemal kendisine sorulan bir konu hakkında muhatabını Mazhar Müfit Kansu'ya yönlendirmiştir... )
Mazhar Müfit Bey, Bitlis valisi iken Damat Ferit hükümetince görevinden alınıp hakkında tutuklama kararı çıkartılmış; Mazhar Müfit Bey de Erzurum'a geçip M. Kemal ve arkadaşlarına katılmıştı.
Mazhar Müfit o günden sonra hep Atatürk'ün yanında olmuş, gördüklerini, duyduklarını günü gününe saptayan günlük tutmuştu.
Mazhar Müfit Bey, M. Kemal Paşa'nın Erzurum Kongresi'ni açarken yaptığı konuşmanın sonunda şu sözlere yer verdiğini yazar:
«En son olarak niyazım şudur ki, Cenâb-ı Vacibü'l-Amal Hazretleri, Habib-i Ekrem'i hürmetine, bu mübarek vatanın sahip ve müdafii ve diyabeti celile-i Ahmediye'nin ilâyevnilkıyâme- haris-i estakı olan millet-i necibemizi ve makam-ı saltanat ve hilâfet-i kübrâyı masun ve mukaddesatımızı düşünmekle mükellef olan heyetimizi muvafık buyursun.»
Mazhar Müfit, bu konuşmayı **yadırgayarak** Paşa'ya **niçin böyle bir konuşma** yaptığını sorar. Kongre akşamı Paşa'ya:
- "Erzurum, nutkunuzun sonunu **müftü efendinin duası gibi** bitirdiniz", dedim. Bu tarz konuşmamı hoş gördüğü için sadece güldü ve:
"Maksadını anlıyorum, anlıyorum amma şimdi vazifemiz halkı, vatanı ve esir padişahı kurtarmaya **inandırmaktan** ibarettir."

Erzurum'dan Ölümüne Kadar Atatürk'le Beraber - 1.Cilt, Mazhar Müfit Kansu (Sayfa 85 - undefined)Erzurum'dan Ölümüne Kadar Atatürk'le Beraber - 1.Cilt, Mazhar Müfit Kansu (Sayfa 85 - undefined)
silaes, Cihan Sultanları'ı inceledi.
11 Şub 17:56 · Kitabı okudu · 19 günde · 3/10 puan

Üniversiteye başladığım yıl almıştım kitabı. Senelerce kütüphanemde durdu. Renkli-resimli ve kronolojik olduğu için Kpss'ye çalışırken okumak istedim. Bu bahaneyle okudum, yoksa daha senelerce dururdu. Ben gazetecinin, gazetecilik; tarihcinin; tarihçilik; hayvancilik ile uğraşanın hayvancilik yapmasi gerektiğini düşünüyorum. Mesela ben tarihçi olarak süt sagmaya kalkarsam elime yüzüme bulaştirir; sagilmiş sütü de mundar ederim. E kalkip gazeteci de tarihçilik yapmaya kalkinca eline yüzüne bulaştırıyor. Ortaya tarihi bir makale değil yazanın görüslerini pompaladigi bir köşe yazisi meydana geliyor.

"Ruslar çeşmede donanmamizi yakti tüüü Allah belalarini versin" tarzi kalemlerden hoşlanmam.
Tüm gönlümle şunu söyleyebilirim ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan her zaman onur duyarım. Ve Türkiye Cumhuriyetini Osmanlinin devami olarak görmekteyim. 2. Mahmut dişinda da hiç bir problemim olan Osmanli padişahi, damat ferit dişinda da şahsi bir problemimin olduğu devlet adami da yok. Hatta 5.Mehmet Reşat'a çok üzülürüm ve yeryüzünde konumunda olmak istemediğim tek insan odur. Vallahi Vahdettini de severim. Amaaa yook Bu kitabin yazarina göre hepsini ayni anda sevemem ve benimseyemem. Tarafimi seçip tartışmaya dahil olmaliyim... Bunun gibi adamlarin Cumhuriyet ile ne karin agrisi varsa sancidan çatlasin, patlasın....
O kadar burnu büyük ve egoist ki iste bildiklerimi mayin tarlasinda yürümek adina da olsa yazicam ben her seyi biliyorum çok entellektüelim tavirlari rezalet. Şunu söyleyeyim bu kitapta yazanlarin hepsi vikipediada padisah potreleride google görselde var!!! Ne kattin sen şimdi bu kitaba....
Bilmediğin bi sey üstüne illa konusmak gerekmiyor... bilmiyosan bilmiyosundur.

Kendi kenisiyle çelişen o kadar cümlesi var ki...
Mesela hürrem sultanin ne kadar iyi oldugu. Bi süru ham ve hamam tarzi insanlarin yararlanmasi için yaptirdiklarindan bahsediyor. Bu bir iyilik kıstasi midir? Bence hayir.... haftanin 5 günu insanlara hayati dar etsem, sokaktan gecen kedi köpeği tekmelesem, yaşli teyzeleri yolun karşisina geçirmek icin koluna girsem yol ortasinda biraksam ama haftasonu gitsem huzur evinde vakit geçirsem bu beni iyi bir insan yapar mi yapmaz...
Fatih döneminden kardes katlini devletin bekaasi icin öven Yavuz beyin kalbi hürrem sultan ve sari selime konu gelince merhamet meleği kesildi. Yok efendim hurrem selimi çok seviyomuş. Oğlunun ölmemesi için onun padişah olmasi için çalismiş.. Devletin bekaasini düsunmüs... E Mahidevran da mustafayi seviyodu. O tahta da en çok o yakisırdi Selim'in cani candi da mahidevranin oglu mustafanin cani patlican miydi? Çok düşünüyoduysa devletin bekaasini çekileydi bi kenara . Şartlarin Sari selimden sonra değişmeye basladigini hepimiz biliyoruz.
Ayrica Vahdettin'in halife kimliğini kullanmadigini, buna tenezzül etmediğini yoksa tüm müslümanların ayaklanip genç cumhuriyetin başinin derde gireceğini söylemis Yavuz bey...
E kullanaydi Yavuz bey....
Mehmet Reşad halifeliği kullanip cihadi ekber ilan etti de noldu. Hint müslümanları ingilizlerin yaninda agzimizdan girdi, Araplar yemende ingilizlerle birlikte burnumuzdan çikmadi mi??? Demek ki halifeyi pek umursamadiklari gibi halifenin de kuyusunu kazanlarla çalışmişlar.
Üniversite sınavına girecek arkadaşlara nacizane kamu spotumdur. Tarih ve siyaset bölümünü seçmeyin... bu üllkede herkes bu iki dal hakkinda her halti biliyor...

BİROL COŞKUN, bir alıntı ekledi.
 01 Şub 07:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllarca sonra çıkan kitabında Armstrong bakınız, o günler üzerine neler yazar: “... Padişahın lehinde bulunmak, bize göre en sağlam siyasetti. Meşru hükümeti temsil ettikten başka müttefiklerin emirlerini yapmaya hazırdı.” “...Damat Ferit bambaşka bir tipti. İnatçı, cüretkâr ve akılsız bir adamdı. Kürt kanı ile karışık bir Arnavut olan Damat Ferit’in ruhu kan güdenlerin bütün düşmanlılığını taşımakta idi. Bu bir kabile adamı idi. Malta sürgünlerinin bir kısmı Damat Ferit’in ricasıyla tevkif olunmuşlardır. Damat Ferit, Kürtleri de ayaklandırmak için teşebbüs etti.” “... Sevres muahedesinden sonra Türkler, memleketlerini kurtarmak için birleşmişlerdi. Padişahın avenesi bunların dışında idi. Her kıymetli Türk, milliyetperverdi.”
Sarayın ve Bab-ı Aliânin yüzüne gülen düşmanın içi de işte bu idi.

Çankaya, Falih Rıfkı Atay (undefined)Çankaya, Falih Rıfkı Atay (undefined)
Muharrem KENGER, Nutuk'u inceledi.
29 Oca 15:34 · Kitabı okudu · 30 günde · 10/10 puan

Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının bu ülkeyi İşbirlikçi Damat Ferit hükümetine ve Düşmanlara karşı her tarafı işgal edilmiş Anadoluyu nasıl temizlediğini anlatan ve Atatürk'ün Askeri zekasının çok iyi yansıtıldığı ve Hem düşman kuvvetlerine hem de Osmanlının birliklerine karşı mücadelelerini anlatan güzel bir yapıt.