Genç rahip acılı bir sesle mısrayı okudu.'' Tanrım, değiştiremediklerimi kabul etmek için bana güç ver.''
"Tanrı'yı öldürmek için insanın Tanrı olması gerektiğine dair bu cüretkâr fikir.Nietzsche'nin düşünce sisteminin merkezinde yer alıyordu ve Langdon'a göre belki de, Edmond gibi teknoloji dâhilerinde neden Tanrı kompleksi olduğunu açıklıyordu. Tanrı'yı silenler...Tanrı olmak zorundadır."
Sayfa 282Kitabı okudu
Reklam
Langdon gülümsedi."Bazen gerçek hayalden daha tuhaftır"
Sayfa 414Kitabı okudu
"Sen asker adamsın amiral.Savaşta tetiği çeken genç askerin gerçek katil olmadığını en iyi sen bilirsin."
Sayfa 391Kitabı okudu
Olgunluk mertebesi:
Öfke beslemiyor gibi görünüyordu; sadece kararlılıktı hissettiği.
Sayfa 38
Reklam
Nazikti, dürüsttü, sakin biriydi ve kusursuz bir ahlaka sahipti. Ahlaki bütünlük onun için en büyük öneme sahipti.
Sayfa 37
"Gelecek nesillerin şimdiki geleneklerimize bakıp bir cahiliye devrinde yaşadığımız sonucuna varacağına inanıyorum. Buna ispat olarak da ilahi bir şekilde sihirli bir bahçede yaratıldığımız veya her şeye gücü yeten yaratıcımızın kadınların başını örtmes ni emrettiği ya da tanrılarımızı şereflendirmek için kendi bedenlerimizi yakma tehlikesini göze almamız gerektiği inancımızı gösterecekler."
Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat 08:15. Akıl almaz, yok edici bir darbe. Savaşı zaten kazanmış bir ülkenin anlamsız güç gösterisi.
Sayfa 35
Din bir lisan veya elbise gibidir. Yetiştirildiğimiz ibadetlere eğilimimiz vardır. Nihayetinde, hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz. Yani hayatın bir anlamı olduğunu. Bizi yaratan bir güce minnettarız.
Reklam
Kur'an, İncil, Budist yazmaları... hepsinin benzer farzları ve benzer cezaları var. Belli bir dine göre yaşayamazsam cehenneme gideceğimi söylüyorlar. Ben adaleti böyle olan bir Tanrı hayal edemiyorum.
Kaybedeceği bir savaş verdiğini biliyordu.
Sayfa 268
Bilimle din birbirine zıt değildir. Sadece bilim, anlamak için henüz çok genç.
"Bu tanrılar öyle kolay yok olmadı. Bir kültürün ilahlarını terk etmesi karmaşık bir süreçtir. Dini inanışlar daha küçük yaşta en sevdiğimiz ve en güvendiğimiz insanlar ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz, dini liderlerimiz tarafından ruhumuza işlenir. Bu sebeple nesiller süren dini değişiklikler, genellikle kan dökülmesine ve büyük acılara sebep olur."
"Tüm turunuz sentetik bir rehber tarafından verildi. Ben insan değilim"
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.