İnşirah, bir alıntı ekledi.
13 saat önce

KIYAS VE DEĞERLENDİRME
Beni dinle ey kadı

Bozuldu işin tadı

Zulümse eğer adı

Kenan yapsa da aynı

Yunan yapsa da aynı.

Söylenecek söz varsa

Söyle sende yüz varsa

Hak'ka tecavüz varsa

Nokta yapsa da aynı

Yekta yapsa da aynı.

İpe sermeyin unu

Herkes biliyor bunu

Hazineden soygunu

Turgut yapsa da aynı

Nemrut yapsa da aynı.

Zirvedeki uç beyi

Çeker gözden sürmeyi

Rüşvet alıp vermeyi

Fazıl yapsa da aynı
Rezil yapsa da aynı.

Halka tepeden bakan

Göğsüne benlik takan

Yalana yatıp kalkan

Moiz yapsa da aynı

Vaiz yapsa da aynı.

Doğruluktan kaçan zat

Menfaati seçen zat

Haram yiyip-içen zat

Murdar yapsa da aynı

Serdar yapsa da aynı.

Bu gemi böyle gitmez

Giderse zulüm bitmez

Kim örnektir fark etmez

Hasmım yapsa da aynı

Nefsim yapsa da aynı.

1992

Akıl Karaya Vurdu, Abdurrahim Karakoç (Ocak Yay.)Akıl Karaya Vurdu, Abdurrahim Karakoç (Ocak Yay.)
Melis Tekin, bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:05 · Kitabı okuyor

1995’te gerçekleştirilen yoklamaların biri gerçekten ilginç sonuçlar vermiş tam yedi yıl önce Amerikalılar saptanmış ki Türkiye seçmenlerinin büyük çoğunluğu Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemektedir bu değerlendirme den yedi yıl sonra 2002 yılında sonuç alınması daha ilginç

Sivil Örümceğin Ağında, Mustafa Yıldırım (Sayfa 47)Sivil Örümceğin Ağında, Mustafa Yıldırım (Sayfa 47)

Yoruma Açık Başlığımız/Öğretmen Performans Değerlendirme
Bir yanda öğretmenlik yapmayı dört gözle bekleyen, beklemenin hasretiyle gözyaşı döken öte yanda çok derse giriyorum, ölüyorum bitiyorum diye şikayet eden bir mi?..
Öyleyse şayet performansı değerlendirme sistemi müstehak değil mi?

Sümeya Samıkıran, Dönüşüm'ü inceledi.
16 Mar 19:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Böcekleşmiş, köhneleşmiş hayata (ki bu Kafka'ya göre) pasif bir direniştir aslında benim için bu eser. Edebi açılardan aslında yaygın söylemler dışında ben Post Modernizmin bana verdiği yetkiye dayanarak hikayeyi tamamen kendime göre analiz etmek istiyorum.

Aslında ben ilk okuduğumda bende uyanan hissiyat tam olarak "Yaptım, yaptım ne oldu yapmıyorum yahu artık zaten ne farkım vardı böcekten; böcek ya da insan olsam da ne fark eder ki zaten!" isyanıydı benim için bu eser. Aslında büyük çerçevede kesinlikle yaygın analizlere paralel bir değerlendirme ancak Kafka her ne kadar kendi zorlu hayatından Samsa'laşmış olsa da tek birey üzerinden tüm bireylere hitap ediyor olması kitabı popüler yapan nokta.

Kafka, başarılı bir yazardır çünkü sancılı bir ruh haline ve hatta bir nimet olarak sancılı bir yaşantıya sahiptir. Bu ikisi yan yana gelince insan zaten ya şair ya yazar olur zannımca.

Muhammer Ünal, bir alıntı ekledi.
16 Mar 09:59 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsanlarda; bir ırkı, bir ulusu veya ayrıcalığı olan bir grubu, onun en kötü üyelerine bakarak değerlendirme eğilimi vardır.

Kesin İnançlılar, Eric Hoffer (Sayfa 23)Kesin İnançlılar, Eric Hoffer (Sayfa 23)
Murat AK, bir alıntı ekledi.
14 Mar 12:36 · Kitabı okuyor

Atatürk düşmanlarına gelsin-2
Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk herkesin bildiği gibi ve tartışmasız kabul etmesi gerektiği üzere, Türk milletinin büyük adamlarından biridir. (...) Esasen tarih birisini bir yere getirip koymuş ise, onun üzerinde artık uydurma bilgi ile değerlendirme yapılamaz. Mohaç Zaferi'ni kazanan insanın mareşalliği konusunda tartışma yapılmaz, böylesi bir tartışma abestir. Bazı halde bu davranış Riemann yahut Lobaçevski'nin matematikçiliğini tartışmaya açmak kadar budalaca bir davranıştır. "İstiklal Savaşı'nı İngilizler yaptırdı" diye ortaya çıkarsanız, aklı başında bütün insanlar gülerler, hatta en başta İngilizlerin kendileri gülerler. Çünkü böyle bir budalalık, böyle bir yorumun yeri yoktur!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 203 - Kronik Yay.)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 203 - Kronik Yay.)
Emre AK, Şehrin Aynaları'ı inceledi.
13 Mar 10:28 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir yazar özgün olmak adına neden ağdalı dil kullanır ki?Neden hikayenin akışını anlaşılmaz kılmak için çaba gösterir ki? Orhan Kemal gibi düz,sade ve net yaz demiyorum üslubunu tabii ki karakterize etmek adına kendini belirleyici kuralların olur ama okuru salt merkeze almadan da bir kitapta açık sözlülük mümkün olabilir..!?Bu kitap "Farklı" olduğu için vasatın üstünde şeklinde değerlendirme yaptım.

Emre AK, Satranç'ı inceledi.
 13 Mar 09:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Süper bir şaheser(nitelememi pekiştirmek için)..Konusu itibariyle hacimli bir eser oluşturabileceği yerde Zweig kitabını kısa tutmasına üzülüp kırılsam da sırf bu yüzden incelememde değerlendirme puanı kıramayacağım..10/10

Mehmed Akif'i Anlamak
Bütünümüzün şairi olan bu gerçekten büyük insan şimdi "tutucuların tuttuğu şair" olarak görülmekte , daha doğrusu böyle gösterilmek istenmektedir.
Milli marş şairinin yaratması beklenen milliyetçilik coşkusu yerine, Akif'in büyüklüğü tekrar tekrar ispatlanmaya çalışılmaktadır.
Akif, büyüklüğü ispatlanmaya , hiç ihtiyacı olmayan bir şahsiyettir. Halbuki bizdeki çift standartlı değerlendirme burada da görülmekte , şairliği, veterinerliği, bilimselliği, ilericiliği, tutuculuğu vs vs gibi paragraflara ayrılarak Akif'in analizi yapılmaktadır. Mehmed Akif Ersoy bir bütün , bir blok , bir varlık, bir Türk şairidir.
Alçak gönüllüdür kendisini şair olarak tanıtmaz. Büyüktür, bu büyüklük kişiliğinden gelir.
Şairliği Çanakkale şiirinden, İstiklal Marşı'ndan ve Bülbül şiirinden kaynaklanır. "Başka şiiri yok mu ? " denebilir. Şairliği için bunlar yeter. Bunlar zirvelerdir. Akif düşünerek okunur, hiç değilse haftada bir iki gün okunur ve düşünülür. Çünkü kendisi "Allah bu millete İstiklal Marşı yazılacak şartları bir daha göstermesin " demişti. Eğer Akif ve onun gibilerinin değeri bilinmezse bu tehlike daha tehdit edici bir hal alır.
Akif'in yanlız büyüklüğü yeter. Allah rahmet etsin.
(Eriyen Mumlar kitabından alıntıdır.)

Semih fidan, bir alıntı ekledi.
12 Mar 14:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ikinci oturum
Bir içgüdü ne zaman önemsemezse devamında anormal bir aşırı değer verme gelmek zorundadır. Ve yetersiz değerlendirme ne kadar adaletsiz ise ardından gelen aşırı değer verme o kadar sağlıksız olur.

Kişiliğin Gelişimi, Carl Gustav Jung (Sayfa 100)Kişiliğin Gelişimi, Carl Gustav Jung (Sayfa 100)