Eseflal, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okudu · 10/10 puan

Benjamin'e göre, açlık, zorluk ve hayal kırıklığı hayatın değişmez yasalarıydı.

Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 138)Hayvan Çiftliği, George Orwell (Sayfa 138)
Melike, bir alıntı ekledi.
44 dk. · Kitabı okuyor

İnsanın kalbi ve duyguları hiçbir zaman değişmez. İnsanoğlu bir gün dünyanın güneş etrafındaki yörüngesini değiştirebilse, Sirius yıldızına gidebilse bile yine aynı zayıf, korkak ve duygusal insan olurdu.

Alacakaranlık, Sadık Hidayet (Sayfa 27 - YKY, 6.BASKI)Alacakaranlık, Sadık Hidayet (Sayfa 27 - YKY, 6.BASKI)
Mehmet çil, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yorumlar, nedenler önemsizdi; kesin değildi.Önemli olan insanın edimleriydi.Değişmez tek bir kesinlik vardı insan için: Ölüm

Anayurt Oteli, Yusuf AtılganAnayurt Oteli, Yusuf Atılgan
booboo, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Platon'un, Sokrates'in sonunda ölüme mahkum edildiği davadan etkilenmesi felsefe açısından bir dönüm noktası olmuştur. Sokrates'in ölüme mahkum olması, yani o denli haklı olmasına karşın yargıçları ikna edememesi, Platon'un ''ikna''dan ve dolayısıyla da polis yaşamından ümidini kesmesine yol açar. Çünkü, Atina'da adına tapınak inşa edilmiş olan Peitho -İkna tanrıçası- polis'i polis yapan ''politika''nın temel dayanağıdır. Politika, zora ve şiddete değil, söze ve iknaya dayanır. Peithein-İkna- özel olarak politik bir söylem biçimidir. (Atinlılara göre, onları ''barbarlar'' dan ayıran şey!). Oysa, Sokrates'in savunması bu söylemin en parlak örneklerinden biri olduğu halde, işe yaramamıştır; demek ki artık polis'te söze ve iknaya yer yoktur.
Platon'dan itibaren bütün siyasal filozoflar, artık öncelikle filozofturlar ve bu da onların temel sorunudur: Eylemin dünyasına, siyasal yaşamın karmaşasına sırtlarını çevirmiştirler. Siyasal dünyayla, tarihsel dünyayla, değişen dünyayla yüz yüze geldiklerinde hepsi de onun ''melankolik rastgeleliğinden'', düzensizliğinden, istikrarsızlığından umutsuzluğa kapılmışlar ve gökyüzündeki idealar dünyasının, ''ebedi ve değişmez hakikatler'' dünyasının soyut kavramsal açık seçikliğine sığınmışlardır. Bu durumda filozof için temel sorun, eğer polis'te yaşamaya devam edecekse politika dışında nasıl kalabileceği sorusuna dönüşür.

Politikanın Çağrısı, Fatmagül Berktay (Sayfa 43 - İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)Politikanın Çağrısı, Fatmagül Berktay (Sayfa 43 - İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)
ÖMER CAN KOÇ, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok akıcı. Aytmatov'un Elveda Gülsarı'sını hatırlattı, Dünyanın değişmez gerçeği olan güçlü olan ne derse doğruduru hatırlatıyor. Hayvanlar insanlara karşı ayaklanır. İnsanları kovarlar. Yeni bir düzen kurarlar. Eşitlik , kardeşlik , refah. adalet.... gibi ütopik kavramlar üzerine yeni bir düzen inşa edilir. Sonra birden daha eşit birileri ortaya çıkar. Ve onların her dediğini sorgulamadan kabul eden bir kitle. Diğerleri bu işte bir yalnışlık var deseler linç edilirler. Griye yer yoktur. Ya kutlu davaya son damla kanına kadar hizmet edersin yada hainsin. Başkaları senin yerine düşünür. Sen kafanı yorma.Sadece düzene daha çok katkıda bulun ,ne çabuk unuttun eski düzenin bu topluma neleri reva gördüğünü.Unutmak ve kanıksamak en sevdiğimiz şeyler oldu. lider ne yapsa her zaman haklıdır kafasından çıkmadığımız sürece bize her yer Hayvan Çiftliği'ydi. Anlamasak bile kabullendik, çünkü anlamak ve sorgulamak için düşünmektense, sorgulamaktansa kabullenip şakşakcılık yapmak de daha kolaydı. Dönüşüm'deki böcek olduk en sonunda ve dönüştüğümüz rolü hiiiç sorgulamadan başarılı bir şekilde oynadık

Süleyman, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Eğer Tanrı'yı biliyorsaız niye onlara anlatmıyorsunuz?'' diye sordu. ''Tanrı hakkındaki bu kitapları niye vermiyorsunuz insanlara?''
''Onlara Othello'yu neden vermiyorsak, bunlar da aynı nedenle vermiyoruz; eskiler de ondan, yüzlerce yıl öncesinin Tanrısını anlatıyorlar. Şimdinin Tanrısını değil.''
''Ama Tanrı değişmez ki.''
''İnsanlar değişir ama.''
''Ne fark eder?''
''Öyle bir fark eder ki,'' dedi Mustafa Mond.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 230 - İthaki Yayınları)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 230 - İthaki Yayınları)
Aziz Erdoğan, Bu Kitabı Çalın'ı inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Okulun her günkü sıradan günlerinden bir gündü. (ne kadar günlü bir cümle oldu) Elimde kütüphaneye teslim edilecek kitaplar var. İki tane Ferit Edgü kitabı (Çığlık, Işte Deniz, Maria) ve Cemal Süreya'nın Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi'si. Kararlıydım. Bu sefer bu kitapları teslim ettiğimde kütüphaneden kitap almayacaktım. Çünkü elimde okumam gereken, bana ait olan kitaplarım vardı. Olmadı. Yapamadım. Teslim ettikten iki dakika sonra kendimi onlarca kitaplığın önünde buldum. Karşımda "beni al,beni al" diye birbiriyle sataşan kitaplar. "Hangisini almalıyım?" düşüncesi sardı bi an. Hepsi öyle güzel ki, hepsi öyle güzel kokuyor ki! Birden gözüme ilişti hemen. "Bu Kitabı Çalın." Neden ismi böyle acaba diye düşündüm. Bir merak sardı içimi. Kapağı beni cezbetti. Reklamdan değil ama baktım 2001 Sait Faik Hikaye Ödülü de almış. "Boşuna almamıştır yahu" diyerek aldım kitabı. Sadece o mu? Kütüphaneden çıkınca 3 kitapla çıkmışım. Diğerleri sürpriz olsun. Şu anki konumuz "Bu Kitabı Çalın".

Öncelikle yazara mı değinsek ne? Kendileri 92-2002 arasında Hayalet Gemi adında dergi çıkarıyor arkadaşlarıyla. 2000 yılından beri de elektronik yayınevi olan altkitap'ı yürütüyor. Şu an da Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi, mühendislik ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Eveeeet , gelelim kitaba. Kitabın ilk basımı 2000 yılında. 18 yılı devirmiş. İçinde 12 ayrı öykü var ama ne öyküler..! :

1. Bu Kitabı Çalın!
2. Kayıp Eşyalar Bürosu
3. Hindistan Yolculuğu
4. Hızlı Düşünme Sanatı
5. 54 Numara'nın Esrarı
6. Kötü Yola Düşen Ev
7. Yazarın Belleği
8. Hasta Bir Konak
9. Birkaç Dolar İçin
10. Kukla
11. Sakla Beni
12. Yasadışı Öyküler

Hepsi birbirinden sağlam öyküler. Ama birkaçına değinecem sadece. Kitaba adını veren öyküden başlayalım.

İlk okunduğunda "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabın bir avm'de kitabevinden çalındığından bahsediyor. Adama sorulduğunda "tahrik oldum, çaldım" açıklamasını yapıyor. Meğer kitabı çaldıran da yayınevi. Sırf kitabın reklamı olsun diye yapmış. İstedikleri de olmuş tabi. Kitabın satışında patlama yaşanıyor. Önemli olan çalma falan değil de okurken bi "acaba?" diyorsunuz. Gerçekten bu kitap çalındı mı? Ama hayır. Olamaz ki böyle bir şey. Bu kitap yayımlandıktan sonra çalındı. Hırsızlık da o zaman oldu. Peki bunca olay sonradan bu kitaba nasıl girdi? Kurgu. Öyle sağlam bir kurgu var ki sizi mantık hatalarına bile sürükleyebilen türden.

Diğer bir öykü Kayıp Eşyalar Bürosu. Bir adam şehrin garajında Kayıp Eşyalar Bürosu'nda memurdur. Birçok insan birçok eşyasını unutur otobüslerde, peronlarda, banklarda vs. Bu adam hiçbir zaman unutulan eşyaları umursamaz ama o gün farklıdır. Bir çanta eline ulaşır. Karıştırır. İçinde bir not defteri, bir makyaj çantası, bir parfüm ve bir kitap vardır. Adam onca unutulan kitaba dokunmazken o kitabı okur. Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken'i. Okur ve iki günde bitirir. Parfüm kokusuna daha doğrusu görmediği bi kadına aşık olmuştur. Her gün işe giderken üstüne başına dikkat eder o günden sonra. Olur da çantanın sahibi gelir de alır, gelir de onu dünya gözüyle bir kere görürüm diyerek. Aradan günler, haftalar geçer. Kimse gelmez. Dayanamaz tabi. Not defterini karıştırır. Bayanın bir ıngilizce kursuna gittiği kanısına varır. Dershaneleri yoklar, fiyatlarını karşılaştırır ama yok. En son bir bara gider orda da yoktur. Birkaç gün sonra büroya bir adam gelir ve şöyle der. "Merhaba kolay gelsin, bi ay falan önce eşim bir çanta unutmuştu da, onu almaya geldim." Memurumuzun dünyası başına yıkılır.

Kötü Yola Düşen Ev'e de kısaca değinip incelememizi tamamlayalım. Kötü yola insan düşer bizim bildiğimiz. Burada olay farklı. Burada kötü yola düşen bir ev. Tarık G. adında bir adam bir gün bir porno filmde o videonun evinde çekildiğini farkeder. Defalarca başa sarıp sarıp izler. Fikri değişmez. Ev onun evidir. Evinin anahtarının kimlerde olduğunu düşünür. Ve bu işin peşine düşer. Bakalım bulabilmiş mi? Orasını da siz okuyun.

Zahmet edip okuyanlara bol bol teşekkürlerimi sunar, bol okumalı günler dilerim. Kalın sağlıcakla. :)

Özlem, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi

"Birine karşı duyulan insanca sevgi nefrete dönüşebilir; ama ilahi sevgi değişmez! Ne ölüm ne de herhangi bir şey onu yok edebilir. Ruhun özü bu sevgidir işte. "

Tolstoy'dan Ruha Dokunan Düşünceler, Esra Uluç (Sayfa 57 - Carpe Diem Kitap)Tolstoy'dan Ruha Dokunan Düşünceler, Esra Uluç (Sayfa 57 - Carpe Diem Kitap)

Gördüğünüz birçok kadın ya evlidir, ya evlenmeye hazırlanıyordur, ya da evlenemediği için üzülüyordur. Çünkü toplum, bütün kadınlara daha küçük yaşta iken evlenmelerinin değişmez bir yazgı olduğunu beyinlerine kazımıştır.
Ve kadın, evlendikten sonra anlar; evliliğin beklediği gibi renkli, hararetli ve ateşli aşk duygularını barındırmadığını.
Medeni hali evlidir, ama yaşadığı koca bir yalnızlıktır.