Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol
İnsan hayatta hiçbir şeyi çok istememeli. Bir şeyi ne kadar çok istersen onun o kadar esiri olursun. İstediğin şeyi elde etsen de etmesen sonuç değişmez. Hayal kırıklığı meselenin esasıdır. Ve kalıcıdır.
Çok sevdim bir zamanlar, seviyorum yine de Ve hep seveceğim beynim ve tenim var oldukça bu dünyada Pırıl pırıl olanı, her zaman bir güz diriliğinde Değişmez ve değişken olanı sonsuzca…
Reklam
Evet, mektubunu on kez okudum. Sen istediğin kadar inkâr et, dünyadan ve insanlardan çok şey bekliyorsun. Bu düzen biz istedik diye değişmez ki sevgili kızım, öyle olsa ne kolay olurdu devrimler!... Bir de, 'karakter sahibi olmak' 'ideal insan, 'mutlak içtenlik' gibi deyimler dilinden düşmüyor. İnan ki bu insanlar yok yeryüzünde. Sonra dünya biz istesek de istemesek de değişiyor, sen eşitlikçi bir topluma doğru değiştiğine inanıyorsun ama ben pek öyle göremiyorum? Evet doğru insanlar değişiyor, üç gün önce bıraktığın insanın yerinde başka bir insan buluyorsun, ama istediğimiz yöne doğru mu bu değişme?
Sayfa 20 - Can Yayınları, 1988Kitabı okuyor
Gerçek sevgi, şartlar değişince değişmez.
Sayfa 208 - TimaşKitabı okudu
Âşık, tabiatın yenilmez, değişmez kör ve sakar güçlerinden bir parçadır.
Vahşi Kadın bütün kadınların sağlığıdır. Onsuz, kadınların psikolojisi anlamsızlaşır. Bu yabanıl kadın, prototip kadındır... hangi kültür, hangi çağ, hangi politika olursa olsun, o değişmez. Döngüleri değişir, simgesel temsilcileri değişir, ama özünde o hiç değişmez. Neyse odur ve bir bütündür. O, kadınlar aracılığıyla kendine bir çıkış bulur. Baskı altına alınıp ezilirse, yukarıya doğru çıkmak için didinir. Kadınlar özgürse, o da özgürdür. Ne mutlu ki, kaç kere bastırılırsa bastırılsın, tekrar yukarı fırlar. Kaç kere yasaklanmış, ezilmiş, önü kesilmiş, sulandırılmış, eziyete uğramış; güvenilmez, tehlikeli, çılgın gibi sayısız aşağılamalarla yaftalanmış olursa olsun, kadınların içinde yukarıya doğru öyle bir çıkar ki, en sakin, en çekingen kadın bile ona gizli bir yer ayırır. En bastırılmış kadın bile yüreğinde ona gizli bir yer ayırır; gür ve vahşi gizli düşünceleri ve gizli duygulan vardır ki, doğal olan da budur. En tutsak kadın bile vahşi benliğinin yerini savunur, çünkü sezgisel olarak bilir ki, bir gün bir mazgal deliği, bir çıkış, bir fırsat bulduğunda tabana kuvvet kaçmak için ondan güç alacaktır.
Ayrıntı Yayınları
Reklam
İhtiyaçları değişir insanın, fakat sevgisi ve sevgisinin ihtiyaçlarının karşıladığını görme arzusu değişmez.
Günümüz insanında “bilim” denilince akan suların durdurulduğu bir kafa alışkanlığı peyda edilmiştir. “Bilimsellik” iddiasıyla insanların bilinci donuklaştırılabilmekte, bilinçsizce istenilen yöne sevk edilebilmektedirler. Bilimselliğe karşı kazandırılan alışkanlık ve bağışıklık yüzünden pek çok şey “değişmez doğrular” olarak kabul ettirilebilmektedirler.
Sayfa 66
Bartu Sarca'nın güncesinden... 03.02.2021 Bugün L̶a̶l̶ Zeynep ilk kez Kendi sesiyle şarkı söyledi, hayatım boyunca hiç şarkı dinlemediğimi fark ettim, o kadar güzeldi. Artık konuşuyor, her gün günaydın dediğinde şaşırıyorum, iyi geceler dediğinde herkese gün yeniden konuşmayacak diye ödüm kopuyor. Onun sesini işte biliyorum, her işittiğimde sanki ömrüm biraz daha uzuyor. Bana sevgilim diyor ve her gece yatmadan önce seni seviyorum diye fısıldıyor. Son duyduğum cümle, onun sevgilisi oluyor. Yaşadığım bütün o kötü günler artık umurumda bile değil, biz çocuktuk, hatalar yaptık; bizi büyüdük, o hatalarla yüzleştik ve şimdi biz buradayız, bir aileyiz. Ve ben, Bartu. Lal Sarca'ya veya Zeynep Elçeri'ye fark etmez, değişmez bir şekilde her ne olursa olsun delicesine aşığım. İlk adımı bulduğum andan ve son nefesimi verene kadar. İ̶k̶i̶n̶c̶i̶ ̶S̶o̶k̶a̶k̶ ̶N̶ö̶b̶e̶t̶ç̶i̶s̶i̶,̶ ̶B̶a̶r̶t̶u̶ ̶S̶a̶r̶c̶a̶ ̶ "Yalnızca Bartu"
Duymuyorum ben acılarımı. Ve yitirdim çoktan Yitirdim bütün karşıtlıkları. Ne umut Ne umutsuzluk ne hiçbir şey Kurtaramaz varlığımı benim. Ve yoğun bir anlamsızlığın içinde Sanki renksiz, boyutsuz Ve gökyüz, zamansız bir evrende Tek çıkar yol yaşamaksa Lusin Yaşıyorum ben de kaygısız Değişmez bir anlamsızlığı böylece.
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.