Derya Hamiyet Işık, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

"Bencil olmamalı insan.Ancak, bu açgözlülüğe dayanan sosyal düzende yaşadığı sürece bencil olmaya devam edecektir."

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 41 - İthaki Yayınları)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 41 - İthaki Yayınları)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Mühendislerini çevresine toplayarak her şeyi en ince ayrıntısına varıncaya kadar gözden geçirir, ancak durum hiç de iç açıcı değildir: Askerî uzmanları, o zamana kadar bilinen toplarla bu Theodosius Surları'nın yıkılamayacağı sonucuna varmışlardır. O halde daha güçlü, savaş teknolojisinde o zamana kadar bilinen toplardan daha uzun menzilli ve daha etkili topların dökülmesi gereklidir, daha sert taşlardan yapılması gereken, daha ağır ve tahrip gücü daha yüksek güllelere gereksinim vardır. Bu aşılması olanaksız surlara karşı koyacak yeni toplar geliştirmek zorunludur ve Mehmet, her ne pahasına olursa olsun bu yeni saldırı aracını bulmak kararındadır.

Her ne pahasına olursa olsun bu sözde tam bir yaratıcılık ve kararlılık ifadesi vardır. Savaş ilanından hemen sonra Sultan'ın huzuruna, zamanın en deneyimli ve zengin buluşlu top dökümcüsü olarak bilinen bir adam getirilir. Urbas ya da Orbas adında bir Macar. Bu adam gerçi bir Hıristiyan'dır ve kısa bir süre önce İmparator Konstantin'e hizmet sözü vermiştir, ancak Mehmet'ten daha yüksek bir ücret alacağını ve bu işin sanatsal yeteneğini ortaya koyabileceği bir görev olduğunu düşünerek, istediği her türlü olanak kendisine sağlandığı takdirde, yeryüzünde benzeri şimdiye kadar hiç görülmemiş büyüklükte bir top dökmeye hazır olduğunu bildirir. İstanbul'u almayı kafasına kesin olarak koymuş olan Sultan için ücretin yüksek olması hiç önemli değildir, adamın emrine istediği sayıda işçi hemen veriliyor ve binlerce arabayla Edirne'ye demir cevheri taşınmaya başlanıyor. Top dökümcüsü. üç ay süren zorlu bir çalışmayla ve gizlilik içinde yürütülen sertleştirme yöntemiyle sonunda kalıbı hazırlıyor. Artık döküm başlamıştır. Dünyanın o zamana kadar hiç tanımadığı dev top, kalıptan çıkarılır ve soğutmaya bırakılır; ilk deneme atışı yapılmadan önce Mehmet, tellallarını kent içinde dolaştırarak hamile kadınları bundan haberdar eder. Müthiş bir gürültüyle, şimşekler çakarak patlayan topun namlusundan çıkan korkunç gülle, bu ilk deneme atışıyla hedef duvarı yerle bir edince, Sultan hemen bu dev topların üretimine devam edilmesini buyurur.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweigİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig
Beste, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Felsefe... öyle bir seydir ki yalnız ruh ve yaratılış yönünden filozof olanlarin anlayabileceği bir tanımı yapılabilir. Deney tüplerine burnunu sokmakla yetinen bilgin felsefeden anlayamaz.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 14 - Yalçın yay.)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 14 - Yalçın yay.)
Yakuphan Güleç, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Bilginlerde sevdanın aklı yenmesi, tıpkı demir pençeyle aslanın işine benzer.”

Bostan, Şeyh Sadi ŞiraziBostan, Şeyh Sadi Şirazi

Yahya Kemal Beyatlı
Artık demir almak günü gelmişse zamandan, meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 3/10 puan

“Dışarıyı anlatmamı istiyorsun. Dışarıda da, içeride de bizi acıtan şeyler hep aynı. Aynı betondan, aynı demirden yapılmış evlerimiz. Sadece “daha masumuz” diye sokaklar boyunca dolaşabiliyoruz.Ya da başka beton evlere gidip demir balkonlardan sarkıyoruz. Sarkıyoruz ama düşmüyoruz. Bize balkonlardan sadece rüyalarda düşüldüğü öğretildi.”

Bütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay UmayBütün Güzel Çocuklar Şüpheli, Umay Umay
Mustafa A., bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Ustaların kılınç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir, bilir misin? O, insanoğluna hemen boyun eğmez, çünkü onların, kendisiyle işleyecekleri suçları bilir. Bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder.

Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 14 - İletişim)Kitab-ül Hiyel, İhsan Oktay Anar (Sayfa 14 - İletişim)

İbrahim Şinasi
Aşk kim kalbe gıdadır ne yenir ne yutulur bir demir leblebidir çiğneyene aşk olsun.

Sevgi Sertel, Sen'i inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gecikmiş yorumumu yapayım :) Selvi Atıcı "SEN" bir günde bitti. Diğer tüm kitaplarında olduuğu gibi yine çok keyifli bir hikayeydi.
Ana karakterimiz Süheyla dövüş sanatları ustası, dobra, sözünü esirgemeyen, erkek gibi , Annesi ve erkek Kardeşi Umur ile yaşıyor. Bir gün kardeşi Umur'u evlerinin küvetinde bilekleri kesilmiş halde bulması ile hikaye başlıyor. Herkes intihar dese de Süheyla buna asla inanmaz ve bu işin peşine düşer. Hayatı pahasına bu işin peşini bırakmayacaktır.
Araştırmalarının sonucunda bir kaç ip ucunu birleştirir ve Istanbula doğru yola çıkar.
İstanbulda Annesinin tanıdığı Timuçin bey ona yardım eder ve onun işlettiği moda evinde kalır. Aynı zamanda Moda evinde yardım ederek harçlığını çıkarır.
Demir Mızrak moda evine takım diktirmek için geldiği gün Süheyla ile tanışırlar ancak tanışma hiç de hoş olmaz.
Demir'in de geçmişinde sorunlar olmuş, bu travmayı halen atlatamamıştır. İki sorunlu karakter bir arada, siz düşünün artık neler oluyor neler :D :D
Bundan sonrası ise tam aksiyon, macera , heyecan tam gaz ilerliyor.
Süheyla kardeşinin katillerinin peşinde, Demir ise ona yardım etmek için Süheylanın peşinde... Ancak aralarında ki zıtlaşma ve uyumsuzluk öyle böyle değil :)
Yazarımızın karakterlerini çok seviyorum. Onların bu diyalogları çok eğlenceli ve kitap su gibi akıp gidiyor.
Sevgili Selvi Atıcı kalemine yüreğine sağlık :) kitaba uygun bitireyim bende "harikasın kadın" diyorum :D