•İrem, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okuyor

Yürekleriniz, altında yoksulların suratlarını ezdiğiniz ökçeleriniz kadar sert.

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
Özcan dibekci, Demir Ökçe'yi inceledi.
18 Mar 11:26 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Kitap gayet sürükleyici yasanan olaylari belli bir sirayla veriyor ve sanki olaylarin icindesiniz.Cevirisini yapan kisi de gayet basarili.Yalın ve duru bir anlatımla bu guzel eseri bize sunmus.Ayrica kitapta gecen konularin ustunden asirlar gecmesine ragmen olaylarin benzerleri ve o zihniyet devam etmekte!

Horizon17, bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cennet ve cehennem, bir yobazın dini inancının temel öğelerini oluşturabilir, ama bunlar, genellikle iyi ve kötü kavramlarının birer yansımasıdır. İyiye duyulan sevgi, iyilik yapma arzusu, iyi olmayana karşı hoşnutsuzluk, kısacası ahlak anlayışı dinin temel unsurudur. Aynı şey oligarşi için de söylenebilir; tutuklamalar, sürgüne göndermeler, bir yanda aşağılamalar, öte yanda onurlandırmalar, saraylar, büyük refah kentlerinin varlığı olağandır. Oligarşinin en büyük gücü, yaptıklarının doğru olduğuna inanmasıdır.

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
Burak, bir alıntı ekledi.
17 Mar 12:34

“İlk başta, Yeryüzü denilen bu acı ve kederle o denli hüzne boğulmuş sahnede olayların değişkenliği karşısında neredeyse tiksinti duyarsınız. Ama sabredin. Oyun yazarımız, beşinci perdeye gelindiğinde bu Vahşi Dram’ın ne anlama geldiğini gözler önüne serebilir.” LORD ALFRED TENNYSON

Tüm dünya bir sessizliğe gömülmüş, fakat bu, fırtınadan önceki sessizlik. Kulaklarımı ve tüm duyularımı sonuna kadar gerilen bir yelken gibi açı- yorum yaklaşmakta olan fırtınanın bir oyun oynayıp oynamayacağını anlamak için. Vakitsiz kopmaz umarım bu fırtına! Umarım ki vakitsiz kopmaz!1 Tedirgin olmama şaşmamak lazım. Düşünüyorum, yine düşünüyorum ve kendimi düşünmekten alıkoyamı yorum. Hayatın heyecan ve velvelesi içinde o denli uzun bir zaman geçirdim ki huzur ve sessizlik içimi daraltıyor; çok yakında patlak verecek o çılgın ölüm ve yıkım girdabı üzerine kafa yormaktan kendimi alamıyorum.

Ve yalnızım. Neler olacağını dü- şünmediğim zaman, eskiden olanları ve artık şimdi olmayanı – yorulmak nedir bilmez kanatlarıyla boşluğu döverek, güneşine, insan özgürlüğünün alev alev yanan ülküsüne doğru havada yükselen “Kartalımı” düşünüyorum.

.ve zihinleriniz kurulu düzeni payandalayan doktrinlerle dolu.

vasat insan bencildir,

erişebildiği her şeyi isteyen, acı ama gerçek.

söyler misiniz bana, hak ve adaletin hukukla bir ilgisi, var mı? Ingram tebessüm ederek ‘’Adaletin değil ama adalenin ilgisi var’’ dedi.

Onlar makineye bağlıdırlar ama o kadar göbekten bağlıdırlar ki , makinenin en tepesinde otururlar.

Çünkü biz havanın daha keskin ve pırıltılı olduğu insan için emek verilen ve alçaklık, çıkarcılık ve bencilliğin asla erişemediği yükseklerde yaşıyorduk. Biz aşka aşıktık ve bizim aşkımıza asla leke ve ayıp bulaşmadı. Tüm bunlardan geriye kalan şu: Başarısızlığa uğramadım. Başkaları için canla başla çalışan sevgilime gözleri yorgun ölümlü sevgilime huzur ve rahatlık verdim.

cesur bir adamı ölürken görmek, bir korkağın hayatının bağışlanması için yalvarmasını dinlemekten çok daha kolaydı.

bu seferlik kaybetmiş olabiliriz, canım sevgilim dedi, fakat bu sonsuza dek böyle sürmez. Dersimizi aldık. Dava yarın yeniden akıl ve disiplinin verdiği güçle donanmış olarak ayağa kalkacak.

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
ChanTaeyang, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:54 · Kitabı okuyor

Gözyaşlarımı tutmak için harcadığım çabadan yüreğim çatlayacak gibi geldi birden.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 89)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 89)
ChanTaeyang, bir alıntı ekledi.
17 Mar 00:52 · Kitabı okuyor

Kalbiniz taş gibi sertleşti. Yörenizde duymak istemediğiniz ıstırap ve acı çığlıklarına kulaklarınızı tıkadınız ama bir gün nasılsa bu çığlıklar kulaklarınıza ulaşacaktır.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 89)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 89)
Horizon17, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:06 · Kitabı okudu · 9/10 puan

O günlerde hırsızlık şaşılacak derecede yaygındı. Herkes herkesin malını çalardı. Toplumun efendileri, ya yasal olarak çalar, ya da hırsızlıklarını yasalara uydururken, daha yoksul sınıflar yasadışı olarak yaparlardı bu işi. Korunmadığı sürece hiçbir şey güvenlikte değildi. Muazzam sayıda insan, malı mülkü korumak için bekçi olarak çalıştırılırdı. Zenginlerin evleri banka kasası ve kale karışımı bir şey haline gelmişti. Bugün, çocuklarımızın başkasının malını çalma eğilimi o zamanlarda evrensel bir şey olan çalma özelliğinin temel bir mirası olarak görülebilir.

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London
ChanTaeyang, bir alıntı ekledi.
14 Mar 00:29 · Kitabı okuyor

Sizler düşünce alanının anarşistlerisiniz. Ayrıca evrene yön verme gibi çılgınca tutkularınız da var. Her biriniz, kendine özgü düşleriyle, kendine özgü arzularıyla yarattığı bir evrende yaşıyor.

Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 12)Demir Ökçe, Jack London (Sayfa 12)
Ragif, Demir Ökçe'yi inceledi.
 12 Mar 19:50 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beyaz Dişi çok beğenmiştim. orada hayvani duyguları nasıl güzel işlemişse burada da insani duyguları o kadar güzel işlemiş. bence herkesin okuması gereken bir kitap

Ragif, bir alıntı ekledi.
10 Mar 06:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Psikopos İsa'nın emrine uydu ve tımarhaneye kapatıldı. İsa'nın zamanından bu yana çok şey değişmiş. Günümüzde elindekini fakirlere veren adam deli sayılıyor ve hiç itiraz istenmiyor. Toplumun sözü böyle

Demir Ökçe, Jack LondonDemir Ökçe, Jack London