Sumeyye y, Denemeler'i inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken sevdigi kiymetli cümlelerin altini cizenlerdenseniz eğer, tüm kitabın altini cizmeniz gerekebilir
Tam bıkmadan onlarca kez oku, basucu kitabı.

Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"..."Dini görevlerimiz" diye söylenen bu sakat söz, Batılı düşünce tarzının Müslümanların hayatındaki çarpık yansımalarından biridir. Batı aleminde, bugünkü Batı kültürü içinde buna benzer ayırımlar yapmak artık tabii hale gelmiştir. Bilimle din, ahlakla din, hukukla din hep ayrı ayrı mütalâa edilmektedir..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 38 - İz Yayıncılık)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"...Müslüman kendi basit,yalınkat isteğini Batılı bir insana belki rahatça anlatabilir ama, sonradan Batılılaşmış insana aynı rahatlıkla anlatması o kadar kolay görünmüyor. Batı insanı İslâm'ı reddederken bilinçli bir tutum içindedir.Batılılaşmış insanın tutumuysa, sadece bir kör inanç halinde belirmektedir..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 37 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 37 - İz Yayıncılık)
berfin yapıcı, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Yakınmada, vahlanmada acıdığımız şeye değer verme vardır bir çeşit. Alay edilen şeylerse değer vermediğimiz şeylerdir. Sanmıyorum ki insanlıkta saçmalıktan fazla dert, budalalıktan fazla kötülük olsun. Dertlerimiz saçmalıklarımızdan daha ağır basmaz; aşağılık olduğumuz kadar zavallı değiliz.

Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 172 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 172 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

"...Kureyş müşriklerinin İslâm'a karşı aldıkları kesin tavır ancak tevhid inancının bütün sonuçlarıyla ortaya konulmasından sonra görüldü. Yani Allah'ın bir ve tek olduğunun söylenmesi karşısında fazla telaşa kapılmayan müşrikler, iş bu inancın tabi neticesi olan putların ortadan kaldırılması noktasına gelince İslâm'a karşı açık ve kesin bir cephe aldılar ve onun yayılmasını önlemeye çalıştılar. İlginçtir ki, Kureyşli müşriklerin bu tavrı günümüzde de devam etmektedir..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 34 - İz Yayıncılık)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

"...Gerçekten de tüketim(israf) ekonomileri ancak israf sürecinin devam etirilmesiyle ayakta durabilmektedir..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 25 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 25 - İz Yayıncılık)
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
 8 saat önce · Kitabı okuyor

"...İrfan dediğimiz meleke, insanı yalnızca bildiklerinin içinde bırakmaz, insan irfanla bildiklerinden bilmediklerine de varır. Oysa halihazır uygarlık, insanı bildiklerinin ötesine geçirmek, bildiklerini aşmak şöyle dursın, bildiklerinden bile emin kılamıyor..."

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 17 - İz Yayıncılık)Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören (Sayfa 17 - İz Yayıncılık)