Aşırı solcudur aşk.
Bu yüzden insanların
sol yanını hedef alır...
Ve aşk bu kadar solcuyken
içinden sağ çıkmak imkansızdır.

-Deniz Gezmiş

Vatan onu parsel parsel satanların değil ;uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır .
Deniz GEZMİŞ

Murat Çelen, Bizim 68'i inceledi.
Dün 08:29 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

68'lilerin tüm yönlerinin bizzat 68'lilerin dilinden anlatıldığı,gelecek kuşaklara miras bırakmak isteyenlerin mutlaka sahip olması gereken bir eser. Başta Deniz Gezmiş olmak üzere;Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Mahir Çayan, Sinan Cemgil, Cihan Alptekin, İbrahim Kaypakkaya'nın mücadelelerinin tanıkların dilinden okuma fırsatı buldum.

ayça, Abim Deniz'i inceledi.
 24 May 15:33 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi

Bir varmış , bir yokmuş ankara'da bir çocuk doğmuş . Annesi ve babası eğitimle uğraşan bu çocuk ebeveynlerinin mesleği sayesinde hem gezmiş , hem de çok okumuş.

Bu çocuk daha tam büyümeden haksızlıkları gezdikleri yerlerde görmeye başlamış ve zihnine yazmış.Oysa yaşıtları ülkede ki kötülerin farkında bile değilken o sevda ile aşk ile kötülüğü yok edeceğine inanmış ve kişiliği yavaş yavaş oturmuş . O artık kötülerin üzerine korkusuzca gidecek bir çocukmuş .Az gitmiş , uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve kendi gibi çocukların da olduğunu zamanla anlamış , onlarla birlikte tehlikeli oyunlar oynamış .Büyük ve korkaklarla dolu sokaklarda birlikte çıkıp , kötüleri durdurma yöntemlerini anlatmışlar ama büyükler onları anlamamış , bazıları anlamış ama kendi kötülüklerinin anlaşılmasından korkup onu çevresindekilerle dövmüş .Arkadaşları da , kendisi de hiç korkmamış ve vazgeçmemişler.Büyükleri '' biz ne dersek o, olacak '' dedikçe , onlar konuşmuş , onlar dövdükçe , onlar konuşmuş .... Sonunda bu üç çocuğu büyükleri bir daha konuşmayacak şekilde susturmuşlar.

Bu üç çocuk susmuş ama , o gün kalabalıklar arasında çocukları kurtarmaya çalışanlar hala az ama dirençlere yaşamaya devam etmiş .Ne o günün kötüleri ölmüş , ne de bu üç çocuğun sevdası.

- - - - - - - - - - -- - - - - -NEYSE

Kitap ,kronolojik olayları birleştirmemizi sağlıyor . Ailesi ile gezip anadolu'da ki haksızlıkları görmesi kendisinin pusulası olmuşta diyebiliriz aslında .
Okumanız dileği ile ....

Whats in my library?, Modernleşen Türkiye'nin Tarihi'yi inceledi.
24 May 12:53 · Kitabı okudu · 22 günde · 7/10 puan

Kitap önceleri ders kitabımdı tabi o zaman mecburiyet olunca okumak zor gelmişti. Yılar sonra tekrar, bu sefer meraktan aldım elime. Kapsamlı bir kitap bence çoğu olaya değinilmiş. Ama okurken Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamıyla ilgili hiçbir şeyin yazmaması beni şaşırtmıştı. Bazı olaylarda emin olamadım kitabın tarafsızlığından, bazılarında da olayı bilmiyordum şüphe duydum. Bu yüzden yazarın kaynaklarını ve benzer kitapları gözden geçireceğim daha ayrıntısını öğrenmek için. Çerçeve bir kitap isterseniz, bu kitap yeterli olur diye düşünüyorum.

gece kuşağı, Deniz - Yaşamı ve Mücadelesi'ni inceledi.
22 May 15:55 · Kitabı okudu · 88 günde · 10/10 puan

Deniz Gezmiş ülkemizde Türkçü, Kürtçü, solcu birbirine zıt kitleler tarafından sahiplenilerek simge haline gelmiş bir isim. Hakkında çok şeyler söyleniyor ama tam anlamıyla onu anlatan bir yayın veya kaynak bulamamıştım. Bu kitaba kadar gerçekten ne amaçla ve nasıl bir eylem içinde olduğunu anlayamamıştım. Özgür Erdem tarafından Deniz Gezmiş'in söyledikleri kaleme alınmış. Sağ sol çatışması nasıl ortaya çıkmış ve Denizin kişiliği bu döneme nasıl damga vurmuş. Gençlik, asilik, gözü karalık ve pervasızca sevilen vatan duyguları ile sadece 20 li yaşlarının başındaki gençlerin Deniz'in, Mahir'in, Hüseyin'in , Cihan'ın, Ulaş'ın, ikinci kurtuluş savaşı ideali uğruna verdiği mücadeleyi, Denizleri anlatan bir kitap. Denizlerin idamı için mecliste yapılan oylamada olanları anlatan bölümler özellikle okunması gereken kısımlardan.

Yalandan Filistin halkının yanında duranlara kanmamak gerek. İlkin namuslu olmak, anti-emperyalist kavgaya gitmek gerek. Benim gördüğüm tarihte bunu Deniz Gezmiş ve arkadaşları dışında yapabilen yoktur. Siyasal rantçılardan bu tür bir cesaret, tavır beklemek boşuna!

Jîr, bir alıntı ekledi.
18 May 20:05 · Kitabı okuyor

Vatan, onu parsel parsel satanların değil; uğrunda darağacına gidenlerin vatanıdır..
-Deniz Gezmiş

OT Dergi Sayı: 63, KolektifOT Dergi Sayı: 63, Kolektif

Deniz gezmiş.
İsteseydik diplomalarımızı mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık.
Mimardık mühendistik doktorduk avukattık.
Yazlık kışlık katlarımız, arabalarımız olurdu.
Yüreğimiz işçiyle birlikte attı, köylüyle birlikte attı.