Postmodern Bunalım
Göğsümde nöbet tutan gaseyan
Kaygıma tabanvay atan diyojen'in
Şarap fıcısı patladı yüzümde
Zihnimde köpeksi yaşantının müstahak'ı
Kourmelen'in şom tacındaki geveze yazı'ya Yusuf kadar yakışmadım.

Belleğime kan damlıyorum ben
Elbette Cioran,
Elbette Lautréamont,
Elbette Raymond Roussel.
Ve mağara , İsa , Yehuda ve ben ,
İsterdim nesnesel bir zamanda yokolmak.

Kadriye Ökten, bir alıntı ekledi.
12 May 18:32

Hayatı idrak etmeye çabalayan özgür ve derin düşünce, saçma dünyevi kaygıları tamamıyla hor görme; işte bu iki şey, insanın daha yükseğini göremeyeceği iki lütuftur. Üç demir parmaklığın ardında yaşasanız da bunlara sahip olabilirsiniz. Diyojen de bir fiçının içinde yaşıyordu, ancak dünyadaki bütün krallardan daha mutluydu.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 33)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 33)

İşte insanın çılgınlığı böyle bir şey. Mutlu olmak elindeyken perişan olmayı tercih ediyor. Bilinçsiz insan, köleler efendilerine nasıl itaat ediyorlarsa, arzularına öyle itaat ediyor. Ve arzularını kontrol edemediği için asla huzur bulamıyor. — Diyojen

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
25 Nis 11:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayatı idrak etmeye çabalayan özgür ve derin düşünce,saçma dünyevi kaygıları tamamıyla hor görme işte bu iki şey insanın daha yükseğini göremeyeceği iki lütuftur. Üç demir parlaklığının ardında yaşasanız da bunlara sahip olabilirsiniz. Diyojen de bir fıçının içinde yaşıyordu, ancak dünyadaki bütün krallardan daha mutluydu.

Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 33)Altıncı Koğuş, Anton Çehov (Sayfa 33)

iskender: ey diyojen, sen bana gösterdin ki ben kusurlu biriyim. şimdi karanlık bir mağaradan çıkmış gibi hissediyorum ve gözlerim ışığa henüz alışamadı.
diyojen: cesur ol iskender, çünkü gözlerin ışığa alıştığında göreceksin ki dünya karanlık bir yer..

Arrente, bir alıntı ekledi.
24 Nis 11:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yunan filozof Diyojen bir fıçıda yaşardı. Büyük İskender güneş altında dinlenmekte olan Diyojen'i ziyarete gidip ona yapabileceği bir şey olup olmadığını sorduğunda Diyojen o hiçbir şekilde itiraz edilemeyen cevabını vermişti: "Sizden istediğim tek şey kenara çekilmenizdir. Bunu yaparsanız güneşime mani olmazsınız ve bana vermeniz mümkün olmayanı benden almamış olursunuz."

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 116)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 116)
Srs Blck, bir alıntı ekledi.
23 Nis 15:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Belki de onun yaşamı, Diyojen'inki gibi fıçıya sığmış ya da Neyzen Tevfik'inki gibi sokaklara taşmış değildi; ama modern bir deliğe, modern bir mağaraya sığmış gibiydi. onun da seçtiği yaşam, sınırları kendi çizdiği bir yalnızlıktı.

Ayçöreği, Piraye Şengel (Sayfa 19)Ayçöreği, Piraye Şengel (Sayfa 19)
Numan KARA, bir alıntı ekledi.
 20 Nis 21:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O zaman anlamıştı zaten Romen Diyojen Türkleri yenemeyeceklerini. Zira ölümü mağlubiyet diye görmüyorlardı. İnanmak kazanmaktı onlar için ve onlar çok uzak diyarlara gideceklerine inanmışlardı.

Kızılelma, Fatih Duman (Sayfa 99)Kızılelma, Fatih Duman (Sayfa 99)

Çok dinleyip az konuşmak için iki kulağımız ve bir dilimiz vardır.

Diyojen