Ne olursa olsun yalan söylemeyin. Canınız acısın, kalbiniz kırılsın ama asla yalan söylemeyin. Yalanın kaybettirdiğini hiçbir doğru geri getiremez.

Uğur, bir alıntı ekledi.
29 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

İnanma ve Doğrulama Eğilimi
Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler adlı kitabın yazarı olarak tanınan psikolog Daniel Gilbert, “Zihinsel Sistemler Nasıl İnanır” başlıklı bir denemesinde 17. Yüzyıl felsefecisi Baruch Spinoza’ya dayandırdığı bir inanma ve inanmama teorisi geliştirmişti. Gilbert’a göre, bir ifadeyi anlamak, ona inanma çabasıyla başlamalıdır; ilk olarak, doğru olsaydı fikrin ne anlama geleceğini bilmeniz gerekir. Ancak o zaman inanıp inanmamaya karar verebilirsiniz. İnanmak yönündeki ilk çaba 1. Sistem’in otomatik bir faaliyetidir; durumun mümkün olan en iyi açıklamasını oluşturmayı içerir. Gilbert, anlamsız bir cümlenin bile ilk başta inanç uyandırdığını öne sürdü. Şu örneği deneyin: “Alabalık şeker yer.” Çağrışımsal belleğin otomatik bir süreci iki fikir arasındaki anlamsızlıktan anlam çıkaracak bağları ararken, siz muhtemelen balık ve şekere dair muğlak izlenimlerin farkındaydınız.

Hızlı Ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman (Sayfa 96)Hızlı Ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman (Sayfa 96)
Ayşegül, bir alıntı ekledi.
29 dk. · Kitabı okuyor

Aşk kışın açan bir güneşe benzer ya da yazın sıcağında ansızın dökülüveren tatlı sağanağa. Ne kadar delice bir güzelliğe, yaşamı soluk soluğa yaşatan bir tutkuya sahip olsa da geçicidir. Nasıl ki kışın açan güneşin ömrü kısacıksa, nasıl ki yazın yağan sağanak toprağı bile doğru dürüst ıslatmadan kesiliverirse, aşk da birdenbire bitiverir.

Patasana, Ahmet ÜmitPatasana, Ahmet Ümit
Halil Türkeli, Yengeç Kitap - Çocukları Kötü Yetiştirmenin Yolları'ı inceledi.
 44 dk. · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi

Aslında doğru dediğim ne kadar çok yanlışım varmış. Çocuklarımızın iyiliklerini düşünerek yaptığım ne kadar çok yanlışım varmış. Çevremdeki iyi aile örneklerinin hepsi iyi değilmiş. Tüm tanıdıklarıma, anne/babalara, adaylarına, eğitimcilere, yaşlılara ve çocukları gerçekten sevenlere tavsiye ediyorum. Halk Kütüphanesinden ince bir kitap olduğu için seçmiştim ama kendi kütüphaneme de en kısa sürede ekleyeceğim başvuru kaynağım olacak bir eser.

Beste Zöhre, bir alıntı ekledi.
 45 dk. · Kitabı okuyor

"Nec spe,nec metu."
"Umut etmeden ve korkmadan yaşa."
Bu sözü benimsedim de mi paylaştım kesin doğru diyemem fakat nedense her ne kadar keskin,aykırı bir cümle olsada idealist bir düşünce gibi geldi,belki tam size göredir. :)

Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 59)Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 59)
Dilan, bir alıntı ekledi.
59 dk. · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonbaharda yapraklar nasıl boranın çektiği istikamete çullanırsa, hepimiz , her şey, Allah a doğru gidiyoruz.

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Huseyin, bir alıntı ekledi.
 1 saat önce · Kitabı okuyor

kuyrukluyıldız
Anlayacaktı ki, hakikaten kuyruklu yıldız gibi tutulmamış yeminler ve gerçekleşmemiş hayallerden oluşan bir enkazı peşlerinden sürükleyerek,çarpışma anına doğru inanılmaz bir süratle gidivermişlerdi.

İskender, Elif Şafakİskender, Elif Şafak
bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu

Üzerinde düşünülmesi gereken iki soru var: Birincisi: Günümüz dünyası kimin eseridir? İnsanın mı, Tanrı’nın mı? İkincisi: İnsanlığın mutsuzluğu, kutsal bir gereklilik midir? Yanıtlarını düşünmeye cesaret etmek, insanın kendine doğru atacağı ilk adım olacaktır.

Azil, Hakan Günday (Doğan Kitap, E-pub)Azil, Hakan Günday (Doğan Kitap, E-pub)
Dilan, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bilerek bilmeyerek Allah'a doğru yol almak vardır, varmak yoktur.Varabildiğimiz hiçbir şey, hiçbir ufuk Allah değildir.Allah sonsuzluktur.

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Sümeyye Bilece, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"Mihraba doğru eğildi bütün selamlar ve bir âşık önünde eğildi bütün başlar."

Beyaz Usta Siyah Çırak, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 319)Beyaz Usta Siyah Çırak, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 319)