İslâm, hayatı beşikten mezara kadar en güzel bir sûrette tanzim eden, gönülleri fazîletle yoğurup zirveleştiren, davranışları güzel ahlâk ile kemâle erdiren yegâne hak dîndir.

Menfaatperest bir zihniyetin hâkim olduğu beşerî sistemlerde ise mânevî meziyetlere ve vicdânî fazîletlere aslâ yer yoktur. Fertler bu sistemlerde, sadece bir çarkın dişlisi olarak telâkkî edilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; İslâm’a hakaret edip, onu aşağılamaya, kötülük kaynağı olarak göstermeye kalkışan bedbahtların İslâm’ın nurlu aynasında gördükleri, kendi çirkin yüzlerinden başkası değildir.

Maddenin putlaştırıldığı, mâneviyâtın dışlandığı, vicdansız, merhametsiz, kapitalist ve materyalist dünyada; zulüm ve haksızlıkların ayyûka çıkması, mazlum ve mağdurların feryat ve figanlarının güç sahibi ve muktedirler tarafından işitilmemesi, hattâ örtbas edilmesi, insanlığın İslâm’dan uzaklaşmak sûretiyle geldiği noktanın acı bir neticesidir.

İslâm’da gâye, insanın ihyâsıdır. Bu sebeple İslâm, her vesîleyle insanları, önce doğru bir inanç, sonra en güzel davranışlar ve bunlara bağlı olarak da merhamet, şefkat, fedakârlık, hizmet, hikmet, nezâket, adâlet, hakkâniyet, doğruluk, dürüstlük gibi yüksek hasletlerle yoğurur.

http://www.osmannuritopbas.com/...sanin-ihyasidir.html

deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
23 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğal yatkınlıkları kuvvetli bir arzuya dönüştüğünde, insan amacına doğru kanatlı çizmelerle yol alır.

Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla (Sayfa 17)Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı, Nikola Tesla (Sayfa 17)
nilüfer akpınar, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu'yu inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

herkesin çok methettiği bu kitabı ben sevemedim. nedeniyse çok basit. başlarda ve ortalarında çok güzel ve iyi bir anlatım göstermesine rağmen, sonlara doğru, hemde en fazla birşeyler anlatılacak yerlerinde ilginç bir şekilde hızlanarak basit cümlelerle kitabın bitmesi. başlarında verdiği o yoğun duyguyla, devamında ister istemez büyük bir beklenti, coşkunluk içine giriyorsun. oysa koğuşta kaldığı bir gecenin o destansı anlatımından sonra birdenbire herşey sönüyor. üstelik kitap ilginçtir ki, siz kendinizi en kötü sona alıştırmışken hiç beklemediğiniz bir yarı mutlu sonla bitiyor. buna rağmen kırık dökük bir anlatımla son sayfaların hızla gelmesi.. öyle ki, o mutlu son bile size artık yabancı kalıyor.
peyami safa için çok iyi bir edebiyatçı deniliyor. bilemiyorum, ben daha ilk kitabını okudum. yıllardır mükemmel bir klasik olarak tanıdığım, duyduğum kitabı bende hayal kırıklığı yarattı. elimde bir de fatih harbiye kitabı var. acaba onda da aynı durum olacak mı bakacağız bakalım.

Armağan, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

"Belirsiz bir yarına doğru ilerlerken, kendimizi henüz hayal edemediğimiz çok daha büyük bir şeye dönüştürüyoruz. Bunu yaparken Churchill'in bilgece uyarısını unutmayalım: 'Büyüklüğün bedeli sorumluluktur."'

Başlangıç, Dan Brown (Sayfa 428 - Altın Kitaplar)Başlangıç, Dan Brown (Sayfa 428 - Altın Kitaplar)
Gamby, Varoluşçuluk'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Varoluşçu felsefeye merak saran herkesin okuması gereken bir kitap. Benzetmem bazılarını rahatsız edebilir ama Müslümanlar için kuran ne ise, bu kitap da varoluşçular için öyle. Kuranda olduğu gibi, Sartre kendisini Allah falan sanmış olmalı. Sürekli direktifler, varoluşçuluk şu falan diye kasıyor. Bu yüzden bazı yerlerde sıkılsam da, kitabı tek oturuşta afiyetle tükettim.

Taksim'deki Atatürk Kitaplığı'nda sabaha karşı yanımdakiler horlarken bitirdiğim bir kitaptı. Ne yalan söyleyeyim, sonlara doğru ben de biraz uyuklamış olabilirim. Ancak her şeye rağmen temeldir, felsefe ile ilgilenenler okumalı.

Yusuf Sezgin Aybey, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ateşin gürültüsü, yerini boş bölmenin soğuk çıtırtılarına bıraktı. Langdon gözkapaklarının ses çıkaracağından korkarak, yavaşça gözlerini açtı. .. Nefes almaya bile cesaret edemiyordu... Sessizlik. Vittoriayı duşundu, ona yardım etmek istiyordu. Bunu ızleyen ses sağır ediciydi. İnsani olmaktan uzaktı. Tabut Langdonun üzerine doğru düştü... Ezileyeceğini duşunduğu kolu hala sağlamdı mucizevi... Işık görebilmek için gözlerini açtı.. Buna rağmen ölümün yüzüne baktığını fark etti.

Melekler ve Şeytanlar, Dan BrownMelekler ve Şeytanlar, Dan Brown

ÖDÜLLÜ SORU
''Kovulmuş şeytanın şerrinden ALLAH'a sığınırım.''
Şeytanın kovulmasından kasıt nedir?

NOT1: Dirilt Kalbimi ( Nouman Ali KHAN ) hediyemizdir cevaplarınızı bekliyorum:)))
NOT2 : Kendi öğrencilerimden ricam lütfen sizler cevap vermeyin biliyorsunuz..:)))
NOT3: En son saat 16:00 da doğru cevabı veren ve hediyemizi kazanan arkadaşımızı açıklayacağız inşallah..:))
NOT: Tek amacım bugünlerde gerçekten okunması gereken en güzel kitaplardan olan Dirilt Kalbimi ( Nouman Ali KHAN ) adlı kitabı okurlara duyurmak..
Selametle..

Elif Kara, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Rönesans’tan bu yana tek ilerleyiş, ya da doğru bir deyişle önemli tek ilerleyiş, teknik alandadır. O da, gizli bir şekilde islâmdan alınmış bir araştırma ve ilim metod ve temellerine dayalı olarak başlamıştı.

İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 29)İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 29)
Zeynep Demir, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Ihtiraslarin Tedavisi
a) Dikkati daima kendi üzerinde tutarak hayal gücünün başıboş işleyişine set çeken düzenli ve sürekli çalışma alışkanlıkları edinmek. Tembellik esnasında vücuda ve iştihalara bağlanan ihtirasların en yakın yardımcısıdır.

b) Aile ve dostluk etrafında toplanan duygularla aşkın aile kurmaya götüren şekilleri gibi, sevme ihtiyacını tatmin eden temiz duyguların yaşanması da, ihtirasların fena tefsirlerinden koruyucu olur.

c) Kendi iç hayatını yaşama alışkanlığı, yasayisla elde edilen iç gözlem yapma ve irade cehdini kullanma alışkanlığı, kendimizde hem bir ihtirasın doğuşunu bize gösterir, hem de ona karşı gelmenin çaresini gösterir. Lavelli' nin dediği gibi: "Aşkın irade ile yenilebileceğini ummak beyhudedir. Çünkü aşk, varlığımızın en derin isteğidir. Varlığı sebebiyle irademizin küçülmeyeceği yalnız bir aşkın dogabilmesi için, ruhumuzu ileriye doğru kalmamız, derinlerini açmamız lazımdır.

Psikoloji, Nurettin Topçu (Sayfa 112)Psikoloji, Nurettin Topçu (Sayfa 112)

**William SHAKESPEARE (66.sone)
Vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni, Değmez bu yangın yeri, avuç açmaya değmez. Değil mi ki çiğnenmiş inancın en seçkini, Değil mi ki yoksullar mutluluktan habersiz, Değil mi ki ayaklar altında insan onuru, O kızoğlan kız erdem dağlara kaldırılmış, Ezilmiş, horgörülmüş el emeği, göz nuru, Ödlekler geçmiş başa, derken mertlik bozulmuş, Değil mi ki korkudan dili bağlı sanatın, Değil mi ki çılgınlık sahip çıkmış düzene, Doğruya doğru derken eğriye çıkmış adın, Değil mi ki kötüler kadı olmuş Yemen' e  Vazgeçtim bu dünyadan, dünyamdan geçtim ama, Seni yalnız komak var, o koyuyor adama.